Scrie un comentariu...




Mirela-nicoleta Mincu a adăugat 10 fotografii din 24 iunie la albumul Ingrijirea rosiilor..la mine.



20 de ore ·
·





Foarte multa lume ma intreaba de metodele mele de ingrijire
Pun cateva poze ca sa se vada cum procedez plus explicatiile de rigoare.

Rosiile sunt ,,liane' care au tendinta, in salbaticie , de a se ocupa de crestere si nu de o fructificare intensa caci perpetuarea si-o face din putinul cu care este inzestrata pentru asa ceva .
,,Domesticind-o' am creeat soiuri productive in diverse statii de crestere:
- determinata - pina la cca. 2 m,
- semideterminata - pina la 2, 50 m.
- nederminate - de la 3 la 15 metri ( soiul Tree de Italia)
Facand parte din familia solanaceelor(cartoful si vinetele) rosiile se pot altoi in ,,suratele' amintite mai sus, creind soiuri interesante , cu alta propagare si o mai mare rezistenta.
Am facut un scurt istoric.
Voi trece la explicatiile promise:

Ca sa avem rosii productive trebuie sa le creem niste conditii si sa le dam dragostea noastra caci, fiind fiinte vii, vor simti acest lucru si telepatic vor cauta se ne arate multumirea pentru dragostea ce le-o acordam.
Eu, ca sa am rosii sanatoase si productive , fac aurmatoarele lucrari de intretinere:

- toamna pun ( in fiecare an) ingrasamant natural(eu prefer turul de oaie si mai putin mranita de la vaci), cateva lopeti de var ( la 250 m2 cca 1/2 galeata de var imprastiata ), cenusa (de la teracotele mele) pe care o presar peste toatac suprafata terenului, carbune care daca este mare il pisez(ajuta la aerisirea terenului, impotriva fungilor, pastreaza umiditatea) nu uit ca din excursiile mele (din vara) sa iau din paduri pamant gras , mai adaug macerat din buruienile fara seminte pe care le iau dupa plivit si resturi menajere (am undeva, in curte, un loc unde le amplasez . Trebuie sa il ingradesc dar ...mai dureaza) si , la 3 ani sau mai multi (asta depinde de cum se prezinta solul si cum ma multumeste pe mine permeabilitatea si afinarea lui) , nisip de rau.
- urmeaza sapatul, in primanara ,cu motosapa si astfel amestecarea ,,ingredientelor'
- facut de biloane si amplasat rasadurile pe care le germinez si cresc in casa incepind din luna decembrie(ies cu ele mari in primavara).
Soiurile care le cultiv in gradina mea sunt din productie proprie in urma selectiei ca si rezistentam, folosire pt. sanatate(diverse culori) si mai ales gust.
Pe langa cele luate din alte tari am soiuri de rosii vechi romanesti.
- aranjarea plantelor ca sa nu se produca polenizari incrucisate si astfel sa pierd soiurile prin ,,amestecarea' genelor.
- intretinerea se face prin udari mai dese, plivit de buruieni, sapari pentru o buna drenare , ajutat sa se formeze radacinile astfel ca plantele sa poata creste repede, apoi copilitul , curatarea de frunze si stropirile (cand este necesar sau consider eu) cu ceaiuri, macerate , prafuri bio(sunt mentionate ; TRATAMENTE BIO CU PLANTE ' din ambumil meu (sunphoto mirela06)

Acum sa explic pozele.
Ce vedeti,, chelirea ' rosiilor , isi are rostul ei.
Frnzele de la baza daca sunt tinute pe sol( am o poza unde se ved cateva frunze lasate expres pt. exemplificare, sa atinga solul si sa vedeti ce repede se prind fungii si astfel imbolnavirea plantelor este ,,asigurata'. Dupa ce le-am pozat au fost luate repede si am stropit planta si pe cele din jur cu ceaiuri din alte plante sa stopez sporii)sunt atacate de diversi fungi ce pot afecta culturile .
Ca planta sa fie ,,atenta ' la dezvoltarea
ei si nu a unei cresteri neproductive am cautat sa o fortez sa faca rod eliminind copiletii nedoriti si toate frunzele de la baza pina la o inaltime de cca 80 cm. De la aceasta inaltime se vor lua frunzele in asa fel, de pe brate, ca atunci cand le legati sa nu deranjeze florile si fructele , sa nu sufoce planta si sa nu pastreze umiditate ca sa se formeze alti fungi.
Frunzele care le vedeti pe jos, in gramezi, sunt adunate mai apoi (toate trebuie sa fie sanatoase) si puse la mranitat deoarece sunt un ingrasamant de exceptie.
Voi face poze si cu gramada de mranitat .
Cam acestea sunt metodele mele de a intretine rosiile.
Ceea ce fac eu este libera mea alegere , metode invatate de la sotul meu (fie iertat) , din lecturarea si aflarea de date de la diverse persoane care fac productie serioas si prin ceea ce am postat nu se vrea a convinge pe nimeni sa faca altceva decat stei mai bine ce isi doreste.
Pina la urma fiecare este liber sa faca o cultura asa cum considera si nu are NIMENI dreptul sa impuna nimanui nimic.
Acest album a fost creeat pentru ajutorul celor care doresc sa faca ceva in acest sens fara a fi impus , in schimb, altceva .
Si ca incheiere...Dumnezeu sa va dea sanatate si spor in tot ceea ce veti face in gradinuta dumneavoastra

















Îmi placeÎmi place · · Distribuie