Buna ziua
Pentru ca se discuta de gradini, sere si solarii, chit ca nu am terminat solarul meu(si asta mic), am sa adaug cateva date privind cea mai cunoscuta si utilizata leguma de noi si intreaga lume care se poate bucura ca are asa planat...ROSIA (Lycopersicum esculentum fam. Solanaceae. )
Am sa pun cateva date despre aceasta minunata planta, planta ce se poate cultiva si intretine pentru a ne aduce benficii diverse ca :

Numai fructul este comestibil. Acesta este o baca (epicarpul este subtire, iar mezocarpul este carnos, zemos in care sunt raspandite semintele). Patlageaua rosie, tomata sau rosia pur si simplu, provine din America de Sud. Ea a fost adusa in Europa in secolul al XVI-lea, de catre navigatori.
Initial era folosita doar pentru decor, deoarece se considera ca este o planta otravitoare sau in practicile oculte. Cand rosiei i-au fost recunoscute calitatile gustative, ea a fost considerata un afrodisiac. Francezii o numeau „pomme d’amour”, adica marul iubirii.
Acum se cultiva pe aproape fiecare latitudine geografica, este disponibila în sute de specii, de la cele uriase pâna la cele de marimea unei fragute, de forma sferica, lunguiata, neregulata, cu nervuri, în forma de para,de culoarea rosie, roz sau galbena chiar si violet.Beneficii / Utilizare Patlageaua rosie:

* Are un continut bogat in: apa, caretonoide (betacaroten si licopen), glucide, protide, lipide, acizi organici, oligoelemente (zinc, cupru, fier, bor, iod) vitaminele A, B1, B2, B6, C, PP, E, K. Are proprietati energizante, remineralizante, este un foarte bun echilibrant celular si are un eficient rol detoxifiant si diuretic.

* Este un bun alcalinizant al sangelui datorita continutului bogat in potasiu – ajuta la scaderea tensiunii arteriale.

* Este o importanta sursa de vitamina C, vitamina A si acid folic.

* Cea mai importanta component a rosiilor este licopenul.
S-a demonstrat legatura dintre nivelul licopenului din organism si bolile cardiovasculare – cu cat este mai ridicat nivelul acestuia cu atat riscul unui infarct sau al unui atac cerebral este mai scazut. Licopenul este considerat ca instrument de protectie impotriva cancerului (in special cel de prostata, de colon, de san si de plamani).

* Rosiile se pot gati intr-un sos sau piure, ideal cu putin ulei de masline. Incalzirea si procesarea maresc continutul de licopen.
Totusi, cel mai sanatos mod de a consuma rosiile este în stare cruda.

* Conform nutritionistilor, un pahar de suc de rosii consumat zilnic garanteaza frumusetea, sanatatea si tineretea. Este deosebit de eficienta în curele de slabire, dar si pentru tratarea bolilor de diabet si a celor de rinichi.

* Se foloseste in salate, suc - care poate fi amestecat, in parti egale, cu suc de telina.

* Uz extern contra acneei: se tamponeaza cu o felie de rosie, iar a doua zi cu frunze de macris strivite. Se lasa sa actioneze, de fiecare data, timp de jumatate de ora, apoi se spala cu apa rece.

*Pentru intepaturile de insecte - se freaca locul afectat cu frunze de rosie strivite.

Pozele si explicatiile scrise , sper sa va fie de folos
http://mirela06.sunphoto.ro/2_ll__ingrijire_si_intretinere_la_rosii