[9:01:12 AM] Mirela Nicoleta Mincu: Rasele de iepuri sunt nenumarate. Inainte erau cateva dar cum lumea evolueaza, sigur ca s-au facut cercetari si au mai aparut cateva.
[9:11:24 AM] Mirela Nicoleta Mincu: Exista rase gigant: Flamandul gigabt care poate sa ajunga pina la 12 kg. si este unul din iepurii care a aparut in sec.XVI din necesitatea de carne , in Flandra-Belgia.Este un animal care a fost creat si pentru a fi de companie fiind unul dintre animalele care poate sa stea in casa si sa doarma cu stapinii si bun prieten cu cinele.Este foarte tolerant si rar se sperie.Datorita dimensiunilor sale mari, gigantul flamand are nevoie de spații de locuit substanțiale care oferă posibilități extinse de miscare fizica.
[9:18:47 AM] Mirela Nicoleta Mincu: Iarasi o rasa rara si ciudata rezultata in urma incrucisarii dintre o rozatoare andina chinchila cu gigantul flamand
Aceata rasa este pentru carne, blana si companie si se numeste - MARELE CHINCHILA - este o raritate si cine detine asa ceva poate sa aibe castig deoarece blana este deosebita iar ca si cantitate de carne duce la peste 9 kg.
[9:21:21 AM] Mirela Nicoleta Mincu: Dau alte rase gigant: GIGANT DE ANGORA, GIGANT BRITANIC SI IN ,,CAROURI'', rase care se gasesc mai ales la crescatorii din Anglia si Belgia
[9:21:34 AM] Mirela Nicoleta Mincu: =================
[9:23:26 AM] Mirela Nicoleta Mincu: RASE URIASE sau mari DE IEPURI
[9:25:55 AM] Mirela Nicoleta Mincu: Urias belgian. URIASUL GERMAN ALB ,PESTRIT GERMAN sau FLUTURE GERMAN , rase care ajuhn pe cei giganti si nu de putine ori chiar ai egaleaza la kilograme .Doar sunt gene transmisibile care pot ,,iesi'' cateodata mai alesc ca baza de inmultire a fost de la Gigantul Flamand
[9:27:15 AM] Mirela Nicoleta Mincu: ===========
[9:27:28 AM] Mirela Nicoleta Mincu: Cum ma preseaza timpul pun un tabel
[9:27:32 AM] Mirela Nicoleta Mincu: In lume sunt catalogate pana in prezent peste 100 de rase de iepuri existente. Acestea se clasifica astfel :

In functie de greutatea corporala in stadiul de adult :

RASE MARI ( peste 5 kg :Uriasul Belgian , Uriasul German, Berbecul englez , Uriasul Alb sau Termond , Uriasul francez ) ;
RASE MIJLOCII ( 3-5 kg :Chinchila mare, Chinchila mica, Albastru vienez, Argintiul Francez , Californiana, neozeelandeza ) ;
RASE MICI ( 2-3 kg :Havana , Olandeza ) ;
RASE PITICE (sub 2 kg :Poloneza)

In functie de lungimea firului de par :

RASE DE IEPURI CU PAR SCURT (Rex)
RASE DE IEPURI CU PAR MEDIU ( iepurii comuni )
RASE DE IEPURI CU PAR LUNG (Angora )

In functie de productia principala exista rase DE CARNE , DE BLANA si MIXTE

Conform scopului urmarit , urmeaza sa alegi rasa pe care doresti sa o cresti , iar spatiul de crestere il vei amenaja special pentru rasa vizata.