Paul Purea


acum 6 ore


Nu stiu DE CE… , si totusi STIU …!!

Pentru ca numele meu s-a vehiculat destul de des in ultima vreme pe FB , ma simt dator sa vin in fata simpatizantilor , dar si al celorlalti “comentatori “ ( mai putin “draguti “ cu mine ), cu cateva precizari si explicatii . Nu vreau sa supar pe nimeni . Nu vreau sa ma repet prea mult . Nu vreau decat sa fiu sincer .
- Nu stiu nici in acest moment daca o sa reusesc sa strang semnaturile necesare demersului initiat. Este nevoie de mai mult de 100 000. Multe tabele sunt gresite . Totul depinde de BEC. Tuturor celor care s-au implicat ( si au fost multi ! ) , le multumesc din inima !
- Am cunoscut oameni noi . Am prieteni noi . Am proliferat mai departe prietenia cu multi dintre cei existenti …Multi au fost insa , si cei care m-au dezamagit – ma refer la cei in care pana la acel moment , am avut incredere deplina . Asa au simtit , asa probabil au inteles sa se manifeste ; ce sa fac altceva decat sa le spun …sa fie sanatosi !
- Nu am facut in viata mea de pana acum decat bine . Nu am inselat , nu am mintit , nu am jignit pe nimeni ( cu cateva exceptii cand am fost atat de “incoltit” ca nu am mai putut respira !). .Am ajutat multi semeni , am salvat vieti . De unde , atunci , atata vehementa a rautatii si urii multora impotriva mea ? Oricat ma straduiesc , nu pot intelege !
- In tara si in Germania , am avut in cariera mea de chirurg atatea succese , de care orice coleg de breasla ar fi nu mandru , ci foarte mandru ! Ba , chiar au fost multe “momente “ de exceptie . Am condus doua mari clinici de chirurgie . Titlul meu este de doctor ( Repet aceste aspecte pentru ca in rautatea lor cativa “bagatori de seama “ au ajuns sa-mi conteste tot , absolut tot…pana chiar si existenta in a respira. Pentru acestia am devenit doar o “presupunere “ , si ea negativa ! ) .
- Cativa “binevoitori “ au intrebat ce-am facut pentru Romania . Consider ca : enorm de mult !! Tot ce am castigat in Germania am “consumat “in tara de obarsie . In satul meu natal am construit o “Casa de creatie a Uniunii Scriitorilor din Romania “ ( de fapt , un “Complex” in acest sens ). Fara nici un leu sau vreo alta contributie a statului roman . Din punctul acesta de vedere ma consider ( eu personal ! ) un mare idiot ! Mi-am “investit” banii intr-un proiect de culturalizare a maselor (asa am sperat ) ca astazi , niste nemernici , hoti si paraziti , sa intrebe (tocmai pe mine !) ce am facut pentru tara ! In plus , zeci de mii de germani , prin faptul ca m-au cunoscut si au beneficiat de serviciile mele , au ajuns sa respecte si sa iubeasca Romania ! La acest capitol nu amintesc mai mult .
- In legatura cu relatia mea cu PPDD , multi ma catalogheaza (calomniaza ) : tradator ! Sunt de fapt cei care nu stiu ceea ce spun . Repet : nu eu m-am demis si exclus , din functii ori de pe liste , ci cativa oameni cu functii de conducere in partid m-au “terminat “ . De ce ? Nu stiu …Ceea ce se motiveaza oficial este faptul ca eu nu am muncit ca altii in partid . In mare parte au dreptate , dar nu puteam face mai mult din cauza ca eu traiesc, mare parte din timp , in Germania .La Locale mi-am facut Campania singur (fara macar sprijinul org .judetene ppdd; am fost boicotat inclusiv de “ai nostri”- sa intreb din nou , de ce ? ) si am obtinut cele mai multe voturi la nivel national . La Parlamentare , am fost din nou “boicotat si manevrat” . De data aceasta cu ajutorul buletinului de identitate. Recunosc , este si vina mea (trebuia sa ma documentez singur! ) , dar cand iti spun “oficialitatile “ partidului ca totul este in regula (tu intrebandu-i ), cand stii ca la locale documentele tale au fost “in regula “ , cand abia ai sosit in tara si te asteapta sa rezolvi o mie de probleme , etc. , nu stiu , daca este asa , cati mai dau exclusiv vina pe tine (adica pe mine ) ! Adevarul este ca s-a facut totul ca eu sa nu pot candida . De ce ? Intrebati-l pe dl Frunzaverde …si pe cei in drept sa raspunda din partea PPDD.
- Pe lista pentru Europarlamentare , am fost pus pe locul 17 , apoi exclus. Asa s-a considerat de cei in drept sa decida .Foarte bine ! Nu comentez, nu condamn pe nimeni . Dar pun o intrebare : sunt obligat sa alerg prin tara , sa cheltuiesc enorm de multi bani pentru a face campanie celor care nu ma vor ? Ce castiga partidul , spre exemplu , ca pe lista este “x” sau “y” ? Va spun eu , nimic …Doar persoanele acelea castiga …Si atat ! Se intreaba cineva , ce perspectiva mai am sa fac politica si sa ajut prin proiectele mele la o eventuala reforma adevarata a sanatatii , daca mereu sunt impiedecat sau chiar eliminat? Pentru tot ceea ce mi s-a intamplat , oare chiar merit sa fiu considerat tradator ? Tocmai eu ? Daca asa considerati , ce sa fac ?... din nou, accept !
- Se spune ca am fost “creat” din punct de vedere “politic “ de catre OTV, DD si PPDD. Asa este ! Un lucru se uita insa , acela ca am fost curtat inainte de a aparea la otv , si de alte partide ( cum se intampla si azi ). In plus , am aparut sporadic si la alte televiziuni . Nu mai vorbesc de lansarile mele de carte si de intalnirile cu foarte multi oameni . Am refuzat alte partide din cauza ca nu erau “noi “ .Le consideram viciate ! Daca ma intersa doar sa fac politica de dragul de a face - sau vorba romanului , pentru “ciolan “- astazi as fi bine merci, in orice alt partid ! Si sigur n-as fi “suferit “ ceea ce am suferit tocmai din partea celor pe care ii credeam camarazii mei “de suflet “ ! Ce sa zic altceva decat : cat traiesti , inveti ! Si eu , de data aceasta , am invatat !
- Daca intr-adevar nu am avut nici o valoare in PPDD , si reprezint doar o oarecare “creatie “ a acestui partid , de ce nu sunt lasat in pace ? Nu vorbesc de nimeni urat , nu fac nici un rau partidului , nu pronunt nume , nu lovesc in nimeni …nu vreau decat sa-mi continui drumul pe care am inceput sa merg . Vreau cu adevarat , candva, proiectele mele sa prinda viata …! Atat ! Nu este cazul ca PPDD sa se lupte cu adevaratii lui adversari politici (daca exista ) si nu cu un biet “particular “ si doritor “independent “ ca mine ? As vrea sa se hotarasca odata : sau nu am nici o valoare si atunci ar trebui sa fiu lasat in pace sa-mi vad singur de calea de urmat , sau considera ca am valoare , si in acest caz , sa se intrebe ( macar sa se intrebe ! ) de ce m-au indepartat …Nu credeti ca e o judecata si logica si dreapta ?
- Strict referitor la cei care ma jignesc zilnic si cauta sa ma denigreze …vreau sa-i intreb : ce rau v-am facut eu , doamnelor si domnilor , de va comportati astfel cu mine ? Am indraznit sa incerc sa candidez “independent “ pentru PE , nimic altceva ! Este atat de grav ? Sunt eu oare cel mai neispravit si antipatic raman , cel mai nepotrivit pentru un asemenea rol ? Sau , ce va determina sa luati fata de mine o astfel de atitudine ostila si de respingere ? Este vorba , credeti-ma , de ceva de care eu habar n-am ? Spuneti-mi, poate o sa va cer scuze …pentru greselile mele! Dar va rog , nu mai motivati pueril si infantil, ca sunt tradator si ca vreau sa i-au voturile partidului …Ce voturi ? Partidul e partid ( mare , puternic si invincibil ), iar eu sunt eu … un cetatean oarecare , fara putere si importanta , care umbla din loc in loc sa culeaga cateva semnaturi… pentru a-si putea implementa in viitor proiectele . Este chiar atat de greu sa recunoasteti acest lucru ?
- Orice ne-ar rezerva viitorul , de un lucru sa fiti siguri : mi-am pus foarte multe sperante in PPDD. A fost partidul meu de suflet . Am iubit , stimat si respectat pe fiecare dintre simpatizantii lui . Am fost un tip disciplinat . I Am visat … Astazi sunt treaz …Mai ales dezamagit… de multele lucruri intamplate , de unii oameni intalniti . Niciodata insa , n-o sa reprosez nimanui , nimic . Dezamagirea si durerea , raman ascunse in mine .Spun doar atat : probabil asa a vrut Dumnezeu ! Si daca asa e, sa ne multumim , fiecare , cu ceea ce avem !