Paul Purea




Romania , poporul roman , pe drumul pierderii identitatii…

Un om care repeta idei si lucruri stiute devine banal . Banal si plictisitor . Uneori chiar obositor . Stiu . Recunosc .Si cu toate ca stiu si recunosc , nimeni nu trebuie sa uite ca repetitia este mama invataturii si ascultarea , mama intelepciunii . Acestea ar fi efecte benefice , positive …ale unui prim gand. Dar…mai e si reversul, negativul , “nedoritul” – cum ar spune Blaga . Nedoritul nostru , al romanilor nu mai este gand , este realitate : indobitocirea in masa a cetatenilor, pe de-o parte, si letargia , imobilizarea restului, pe de alta parte . In plus , deasupra tronand cei “din varf “ : cu inveninarea si incompetenta ; cu faradelegea si hotia , lor ! Cum a fost posibila aceasta ordine a stratificarii ? Simplu : prin saracirea poporului si manipularea prin mijloacele de propaganda ( massmedia ). Procesul a inceput cu 68 de ani in urma. Ce s-a urmarit prin fiintarea si , apoi , augmentarea unui astfel de proces? Doua lucruri doar : mentinerea la putere a clasei oligarhico-mafiote si imbogatirea perpetua, nestavilita si infractionala , a acesteia . Si… poate ca nici acest aspect n-ar fi atat de dramatic daca starea – sa-i zicem doar , a nedreptatii vizand hotia legiferata – n-ar genera efecte colaterale , secundare , demolatoare pentru natie si tara ! Aici este pericolul , durerea , blestemul! Da, prin faptul ca marsavia hotiei si a faradelegii a devenit de necontrolat in societatea noastra, mai ales dorinta de inavutire ilicita , neamul romanesc – unul dintre cele mai vechi din lume – merge cu pasi repezi spre pieire, spre disparitie . Nu este de necrezut , nu este de luat in deradere o astfel de “atentionare “ a unei stari de lucruri - fenomen dramatic tot mai perceptibil ( de romanii sanatosi la minte ) … nu este deci , justificata nici macar o incercare de zambet de scepticism cand e vorba de un astfel de adevar dureros, daramite un gest de totala indiferenta … Orice roman cu mintea sanatoasa ( repet ! ) si judecata clara ar trebui sa vada in adevarata lumina , in contur accentuat , acest proces zguduitor de trist privind viitorul semintiei noastre carpato-danubiene . Ce s-a intamplat , ce se intampla ? Explicatia este …
Poporul roman este constituit la aceasta ora din cateva grupari de populatii :
a ) 55 -60 % - majoritatea deci -, reprezentata de cetatenii care sunt sub pragul saraciei . Acestia nu sunt preocupati decat de supravietuire . Sunt ignoranti , nestiutori , usor de cumparat si de manevrat . Locuinte saracacioase , friguroase , latrine in funduri de gradini .Pe aceasta categorie se bazeaza toate partidele politice (in campaniile electorale ).
b ) 3o-35 % , este grupa celor care au o viata si un nivel de trai satisfacator . Se multumesc cu un autoturism , o locuinta , un loc de munca. Este grupa celor indiferenti la problemele sociale si politice , la tara si viitor . “ Cat mie imi merge bine , nu ma intereseaza de nimeni si nimic altceva !”. La o oarecare parte din aceasta grupa , se fac referiri ( imagini , prezentari si interviuri ) in sensul ca reprezinta poporul roman care beneficiaza de concedii la munte si la mare , in strainatate , au masa imbelsugata de sarbatori , etc. In realitate nu sunt decat 300 000- 400 000 de persoane . Este grupa care nu se prezinta niciodata la urne .
c) cca 5% din populatie reprezinta pe acei “latratori si activisti de partide “ care zi si noapte fac propaganda partidelor lor .Fara sa stie de ce ! Sunt cei mai periculosi . Ei , acesti oameni fanatici si cu creierul spalat , au intretinut si intretin starea groaznica din Romania . Sunt vectorii celor din varful societatii . Dulaii lor !Toti se cred politicieni . Sunt atat de cu ceasul mintii oprit incat pentru munca lor nici macar nu sunt remunerati , nu au functii ori avantaje de vreun gen- practic voluntariat. Pur si simplu fac totul din idiotie si – cred ei - din convingere . Sunt rezultatul total al pseudo-democratiei - niste clone , dar diforme. Oricat ai incerca sa-i convingi de drumul gresit , rezultatul este nul .
d) grupul mic , cel sub 1% , format din mai multe esantioane : de la miliardari la cei cu tot felul de avantaje minore . Ei conduc , ei au puterea , ei stapanesc justitia, ei se protejeaza unii pe altii , ei si-au insusit prin frauda avutiile tarii si ale poporului . Ei sunt intotdeauna cei alesi ori numiti in functiile cheie din institutiile statului . Pentru aceasta grupa Romania a devenit cu adevarat “raiul pe pamant “. Sunt oligarhii politico –mafioti . Traiesc intr-o realitate paralela . Ei sunt responsabili de saracirea tarii , de promiscuitatatea poporului , ei vor fi in final autorii distrugerii si disparitiei Romaniei .
Un lucru trebuie sa fie clar pentru cei care citesc aceste randuri in legatura cu disparitia natiei noastre : ei n-o fac tintit si voit . Cum spuneam mai sus, este un proces derivat , secundar .Ei vor doar sa fure ! Sa se imbogateasca ilicit ! Atat ! Ca idee primordiala … Dar in procesul hienic al lor de inavutire si furt , au ajuns pentru spagile uriase de zeci , sute de milioane de euro si dolari , fara sa-si dea seama, au ajuns sa vanda tara , s-o instraineze …Aceasta este marea durere , marea drama a poporului nostru! Deocamdata suntem in faza vanzarilor , in curand o sa trecem in cea de “ chiriasi in propria tara “ si nu prea departe in viitor o sa ajungem – adevarata drama ! - in cea finala : pierderea identitatii de roman …, tara nemaipurtand numele de Romania! Nu este nici o gluma ! Nu este nici o afirmatie nebuneasca ! Nu , doamnelor si domnilor , pericolul exista , pericolul este aproape …De cei iubitori de tara si de neam , se vede clar , inconfundabil …! Ce se poate face ? Nimic …absolut nimic ! Soarta noastra si a tarii este pecetluita ! Drumul spre pieire este ireversibil …Mai avem de ales doar de cateva ori pe acesti oligarhhi-mafioti …si gata ! Ori de stat acasa , vegetand …Bucurati-va ! In curand am scapat de tara si de numele de roman … Este asta o vina ? Este cineva vinovat ? Dumnezeu stie !

PS. O sa se gaseasca destui “eruditi “ care vor contrazice spusele mele …scepticismul meu .N-au decat ! Nu ma cert cu nimeni ! Fiecare gandeste dupa mintea lui …si mai ales dupa ce simte pentru Romania si poporul roman !