De-aici se pleaca la DRUM NOU - la Reconstructia Romaniei Mari

Putem sa ne-alegem orice scop Nobil in Viata. Nimic nu ne impiedica sa alegem ce place Sufletului nostru, chiar daca multora ar putea sa li se para o simpla utopie. Important, in toate acestea, este sa nu uitam ceea ce ne propunem, pentru ca doar de noi depinde realizarea scopului propus....si-atunci DUMNEZEU ne ajuta continuu.

Eu am ales, cu multi ani in urma, sa ma ocup de reconstructia Romaniei Mari din toate punctele de vedere, bazandu-ma doar pe ADEVAR.



Sfantul ARSENIE BOCA spune in clar :

Idealul Adevarat nu este o idee sau o situatie viitoare optima. Idealul este o Fiinta....salvatoare. Este ceva dupa care tanjesti din strafundul fiintei tale. Nu avem liniste si echilibru pana nu decidem in Timp, ce facem cu Eternitatea noastra.

Trebuie sa intelegem bine ca :

Adevarul devine Fiinta activa, capabila sa ridice Sufletul la alt nivel de existenta.

[11:43:08 AM] Pop Adrian : Cheia succesului acestui Scop Nobil o reprezinta bunavointa comunicarii eficiente, facuta public, doar in domeniul EDUCATIEI. Urmatorii pasi trebuie facuti in domeniile Sanatatii = Hranei si Inventicii, pentru ca din acestea se vor dezvolta toate celelalte ramuri ale economiei.

Sa luam aminte, daca avem minte :

Parintele Arsenie vorbea cu fiecare in parte in auzul tuturor, ca sa invatam unul de la altul a ne feri de rau si ne invata pe toti ce este bine. Cu fiecare in parte Parintele Arsenie vorbea putin, la subiect si concret. Nu-si pierdea Timpul.

Daca tu crezi in ceea ce spui......credinta ta se muta la cel ce-l inveti, la cei cu care stai de vorba.

Este stiut ca pentru a scoate un gand rau din mintea cuiva, trebuie s-o invalui de foarte multe ori cu cuvantul bun, ca s-o izbavesti din robia gandului strain. Asta-i calea cea mai lunga, de la urechi la inima.