Paul Purea

9 februarie


Prietenilor si …celorlalti ,

Astazi am fost in sudul Banatului - pentru cei care cunosc regiunea, in Tara NEREI - la o lansare de carte . A fost interesant si frumos . Cum foarte multi oameni procedeaza in ultima vreme, am procedat si eu la fel : cum am ajuns acasa m-am uitat pe FB. Mare mi-a fost mirarea cand am constatat ca unul dintre “subiectele calde “ din aceasta zi, este persoana mea . Credeti sau nu , astfel de “dialoguri “ , in existenta lor, ma dor . De ce ? Simplu …pentru ca niciodata nu duc la altceva decat la galceava. Or , eu , va rog sa ma credeti, nu numai ca nu doresc certuri , dar nici macar banale trivialitati. Sa trec insa la “declaratia “ , care banuiesc , este asteptata din partea mea :
1 ) Multi dintre membrii si simpatizantii PPDD, ma cunosc . Impreuna am travaliat si consolidat acest partid – un partid pentru mine, de suflet .Nu cred ca cineva imi poate reprosa ceva (ma refer la “coabitarea “ din sinul partidului ). Am cautat sa fiu corect , cinstit , drept, loial ; mai ales demn.
2) Inca de la infiintare am fost ales Primvicepresedinte PPDD, Caras- Severin . In iunie 2012 , la Locale am candidat pentru Presedentia Consiliului Judetean CS ( 10 candidati ) . Rezultatul obtinut de mine a fost unul uluitor : cca 30 000 de voturi valabile si alte 10 000 anulate .Pe municipiul Resita am obtinut aproape 30%. De ce va spun toate aceste lucruri? Aflati imediat …Candidatul “favorit “ a fost dl. Frunzaverde. Ei bine , acesta a declarat mereu inainte de alegeri ca o sa castige cu 65-70% din voturi. In final datorita mie a castigat doar cu 47%. A considerat acest procent o adevarata umilire …Cei care il cunosc bine pe dl Frunzaverde pot fara greutate sa-si imagineze pozitia sa fata de Dr Paul Purea – si care va dainui pana la sfarsitul vietii .
3 ) Caras-Severin s-a situat pe locul 2 pe tara . Am fost in timpul campaniei in fiecare “cotlon” al judetului . Insasi meseria mea nu-mi permite sa fac lucrurile pe jumatate . Principiul meu este : cand te-ai angajat intr-un travaliu , nu trebuie sa precupetesti nimic !
4) Pentru Parlamentare dec .2014 , eu trebuia sa candidez pe un Colegiu unde candida pentru a treia oara , finul d-lui Frunzaverde. Oricine trebuie sa-si imagineze ca eu intram direct , fara redistribuire . As fi fost singurul din tara de la PPDD , care ar fi ajuns la aceasta performanta (pentru sceptici , este usor de a se documenta sau a intreba populatia sau autoritatile locale ).Nu am ajuns nici macar pe lista , din cauza de “carte de identitate “. Atat de fin s-a lucrat incat vina a fost a mea in totalitate …Sa va explic , fara insa a intra in detalii . Daca as face-o n-as termina de scris nici intr-o saptamana . Scurt: mi s-a cerut cartea de rezidenta (care fusese valabila pentru “locale “ ) de catre secretarul OJ , dl Ioan Simeon Purec, cu 2 saptamani inainte de termenul de depunere a dosarului , pentru a mi se face o copie . I-am dat-o . Cu trei zile , inaintea termenului de depunere a actelor ,mi-a cerut-o inca o data , spunand ca pe cealalta a pierdut-o . A facut inca o copie . L-am intrebat daca exista ceva in neregula . Mi-a relatat : “Dosarul dvs e perfect !”. Cum multi poate isi amintesc , termenul de depunere se incheia la ora 0 . Ei bine , cu 13 ore inainte de acest termen m-au anuntat ca dosarul meu nu mai poate fi depus din cauza ca trebuie sa am buletin cu domiciliu stabil in Romania . Considerandu-se ca vina imi apartine mie nu am comentat deloc . Eram sigur insa ca se “vroise “ aceasta greseala . La CS a iesit un senator si un deputat – secretarul si presedintele . Stiind ca am fost “lucrat “ am refuzat sa merg in campanie cu cei care se faceau vinovati , si necajit si trist am plecat in Germania . Campania totusi s-a facut si cu sprijinul numelui meu , despre care peste tot oamenii intrebau . Li se raspundea ca dr Paul Purea se pregateste de a deveni ministrul Sanatatii sau europarlamentar . Cu toate acestea cca 10 000 de votanti au fost mai putini la urne pentru PPDD , decat la locale . Am asteptat de la cei doi alesi sa primesc macar un singur telefon , in a-si exprima parerea de rau cu ceea ce s-a intamplat . Nimic …Mai mult un consilier (poate ales si datorita mie ) la multele intrebari a miilor de simpatizanti ai mei raspundea facandu-ma de la tradator pana la un hot cautat de Interpol. Nu am reactionat in nici un fel . Acum dupa atata vreme intreb : n-ar fi trebuit tocmai acestui consilier sa i se retraga sprijinul politic ?
5) Abia acum cateva zile am aflat ca am fost destituit din functia de primvicepresedinte . Nu am fost anuntat , n-am stiut , nu am reactionat . La drept vorbind nu am fost in nici un fel afectat . Rog sa nu se interpreteze fals , dar cand un om a obtinut atatea succese in viata lui, cand a condus doua clinici de chirurgie , uriase , cu personal international, in Germania, cu atatea carti scrise etc , etc , etc , …mai poate fi afectat de faptul ca nu mai are o anumita functie in partid ? Gandindu-ma ca nu intereseaza pe nimeni , in plus ca printr-o declaratie a mea as face rau partidului , nu am spus la nimeni nimic . Acum cand s-a aflat , oamenii cer explicatii . Doar din aceasta cauza scriu ceea ce scriu .
6) De ce am introdus in ecuatie pe dl .Frunzaverde ? Tot simplu de raspuns …PPDD n-a avut bani …Au intervenit sponzorii …care sponzori sunt oamenii baronilor locali …care sponzori dicteaza cine este pe cutare functie …cine este pus pe lista …etc . Va rog din suflet nu-mi cereti mai mult …Inima mea apartine inca PPDD-lui . Daca as spune alte cuvinte n-as mai fi eu …!
7) Cert este un lucru , si intelept in acelasi timp . Problema mea este una particulara . Partidul inseamna o tara ! N-as vrea nici macar cu o fibra sa-i zgarai din imagine . Sigur intotdeauna si peste tot se gasesc si oameni rai , inconstienti , Datoria noastra , a celor care ne consideram altfel , este , nu sa-i injuram , ci sa nu-i bagam in seama…Va multumesc !

PS Sigur ca si de data aceasta - ma refer la explicatiile pe care le veti primi din partea “oficialilor “- , va fi o greseala de-a mea . Accept . Trebuie sa se stie totusi ceva important : sunt un om care suporta multe . Ce nu suport este minciuna , meschinaria , jignirea , atacul la persoana , mai exact pesonalitatea mea ( la plamadirea ei muncind si suferind o intreaga viata ).