Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: CEEA CE NU SUNTEM PUTEM DEVENI ! Dr. Paul Purea

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    72.753

CEEA CE NU SUNTEM PUTEM DEVENI ! Dr. Paul Purea

Paul Purea

CEEA CE NU SUNTEM PUTEM DEVENI !

Stau si ma intreb : oare ce rau urias am facut noi romanii de azi, ori cei de ieri – ai nostri stramosi - , de trebuie sa fim asa de greu blestemati si , sa trebuiasca sa traim tot ce traim ? ; sa induram tot ce induram ? Saracia a inundat casa romanului , boala si moartea asteapta in pragul portii lui , minciuna este hrana zilnica pe care o inghite , prostitutia vatama atatea trupuri tinere, intetosarea mintii , inclusiv a gandirii, face enorm de multi cetateni ai tarii tot mai rai si necugetati , mai rupti de realitate , purtandu-i tot mai departe de adevar si dreptate . O, Doamne , de ce ne-ai parasit? De ce ne-ai blestemat intr-atat de aspru si nedrept ? Au, nu ti-am fost , oare, destul de credinciosi ? Nu am dat si noi omenirii destul sange nevinovat atunci, cand fara de voie , a trebuit sa-l dam ? N-am indurat deja indeajuns ? Ce-am facut , noi, intr-atat de grav si de nestiut - repet - incat atat de aspru sa ne pedepsesti ? Ne-ai dat pe cei mai rai conducatori , ne-ai dat tortionarii cei mai cruzi si barbari , ne-ai dat dusmani nu numai din exterior , ci nenumarati , dusmani dintre noi! De ce ? De ce , de ce doar la noi atata durere? Atata nedreptate ? De ce atatia romani sa plece din tara ? Era firesc , dupa treburile si oranduirea istoriei , dupa puterea energiei neuronale , dupa vigoarea si forta “fibrei romanesti “ ancestrale , sa fim deasupra tuturor ! Da , fara drept la indoiala , noi romanii,trebuia sa fim deasupra tuturor natiilor europene , ori poate chiar ale lumii ! Si azi , iarta-ma , intreb…locul nostru ? Locul nostru , azi ? In ultima proglota a cozii varanului european ? De ce ? De ceeeee…? Intr-adevar - te mai intreb o data Doamne !- e blestem, ori… ? Ori , doar , o neputinta a noastra , a “cetatenilor carpatini “, devenita blestem ? Oricum , eu nu mai vreau , nu mai suport !Vreau sa ies , vreau sa ne privesti direct in ochi si sa ne reevaluiezi …Sa ne cunosti ! Sa vezi , sa te convingi ca…Noi nu suntem ceea ce crezi ! Noi , romanii mai avem demnitate , morala , acuratete a gandirii , puritate in suflet … Noi mai avem discernamant , privire clara…Noi romanii mai avem Romania , si Dunarea , si Carpatii, si Marea cea Mare ! Si hotararea ca putem ! Ca suntem altfel decat miopici , cum altii ne vad … ori bizar , diformic ! Promitem, vom termina cu nimicnicia , cu neactiunea , cu coruptia si toleranta asupra raului si a celor rai …Cu pseudopoliticienii, cu tradatorii , cu traseistii , cu oligarhii, cu hotii … Daca va fi cazul , cu insusi blestemul o sa terminam ! Dar nu cu exorcizari medievale , nu cu pacturi dubioase , si nici cu usturoiul din camara , ci cu hotararea noastra de a fi in viitor NOI , cei cu sange traco-dac in artere, in vene ! Priveste-ne , cum ne ridicam , cum maturam de dejecte umane ograda noastra romaneasca ! Si …promitem , mai ales promitem , sa facem primul pas inspre mantuirea ta, ortodoxiana ! Si zamolxiana , daca vrei si ingadui ! In curand …In Parlamentul European , nu va mai ajunge nici un troglodit , nici un “nasit “ sau ruda de politician actual , nici un agramat , dar… mai ales nici un NEROM ! Romanii inca au romani !! - care sa-i reprezinte la Bruxelles, la Strasbourg. Cei de alt sange si alte interese decat promovarea cu adevarat a Tarii, sa-si vada DE PLANURILE LOR OCULTE , in alta parte ! Romania nu vrea dezbinari si certuri cu alte tari din UE ,care in final sa ne duca la excluderi din Comunitate ,ori chiar sa duca la ciuntiri de provincii ! Romani !, inainte de a iscali ori vota , intersati-va de originea , gandirea , interesele , trecutul , celui caruia vreti sa-i dati votul ! Cine il finanteaza , de ce ? Nu de alta , dar sa nu va treziti , nu cu un vierme , ci cu un pui de naparca in marul romanesc , si asa destul de gaurit …Sau poate chiar cu un psihopat , de care sa nu mai puteti scapa niciodata? Lumea politicii si nepoliticii romanesti e plina de surprize . Mai ales din cele cu miros de hydrogen sulfurat …adica de hazna ! Aveti grija , mare grija !!!
    PS. Celor necajiti din PPDD, de “plecarea” senatorilor le spun doar atat : “ Golul naste goluri , nimicul naste nimicuri …!”- se stie… Doua celule nasc embrionul , acesta dezvolta fatul , iar cel din urma , trupul viguros al INVINGATORULUI …! Nu uitati ! CEEA CE NU SUNTEM PUTEM DEVENI !
    Ultima modificare făcută de Adrian Pop; 29.01.2014 la 22:12.

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    72.753
    • Ţie, lui Paul Neagu, lui Cristian Giurea, Ilenei Suket şi altor 17 vă place asta.

• Flavia Grosan O sa deveniti....Pentru ca va sustinem. Si pentru ca poporul asta a dat nastere la anticorpi exact atunci cand a trebuit. Nici mai repede, nici mai tarziu.
      acum 4 ore · Îmi place · 4

• Ileana Suket Avem o tara pre frumoasa si prea bogata ca sa nu luptam pentru ea! Asta e blestemul nostru, dar si mintuirea noastra! Va doresc succes in continuare!
      acum 4 ore · Îmi place · 2

• Aneta Crauciuc ORICE SUT IN FUND ESTE UN PAS INAINTE !

• Ileana Suket Doar ca suturile nu se primesc de la nimicuri. Pasi inainte se fac mai bine fara ei!:-))

• Paul Neagu ....SPERANTA,MOARE ULTIMA !!!...
      acum 3 ore · Îmi place · 2

• Adrian Pop DAAA....PUTEM DEVENI O MARE FORTA, atunci cand ne vom uni si cand nu ne mai batem joc de Clipa. Suntem pe drumul cel bun Domnule doctor....

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •