Paul Purea

acum 2 ore


DACA VREI SA CASTIGI NU TREBUIE SA TE CERTI…

Si nici sa te dezbini …si nici mereu sa injuri - as adauga in continuare . Vedeti Dumneavoastra- prietenii mei !- existenta omului este destul de grea, de dificil de “rostogolit prin ani”, implicit prin societate, pur si simplu ca stare de sine statatoare, daramite atunci cand intervine si o “ingreunare “de afara , o interventie auxiliara ? Viata e grea !- ne place sa spunem cel mai adesea. Aceasta afirmatie universal impartasita este doar pe jumatate adevarata. Viata nu ar fi atat de grea daca noi oamenii n-am face-o asa , uneori ( sa recunoastem ! ) de nesuportat - prin tot ceea ce intreprindem fie impotriva altora , fie chiar impotriva noastra ( din greseala ori din graba de a fi rai ). Nu exista om fara greseli , nu exista om fara pacate . Trebuie sa recunoastem toti acest lucru . E adevarat insa, si faptul, ca unii sunt mai rai si mai pacatosi, mai periculosi decat altii . Este vorba de volum , de dimensiunea raului , deci . Este vorba de acea “energie neagra”, distructiva care “parjoleste “tot in jur . Uneori raul vine de la o singura persoana , alteori de la un grup . Aspectul din urma , ca si consecinta pentru societate , este cel mai periculos . Este , in fapt , vorba de clasa politica romaneasca din ultimul sfert de secol . Un “flagel “ o “ciuma” , de care se pare ca nu vom mai scapa … niciodata. De ce ? La raspunsul acestei intrebari vreau sa ajung… Pentru majoritatea cetatenilor este clar si recunoscut cruntul adevar: ca intregul rau actual se datoreaza in intregime clasei de oligarhi-politicieni . Dar …spun pentru majoritate , nu pentru toti cetatenii ! Si cine sunt ceilalti ? Simplu …cei care au realitatea lor “privata“ ; cei care o duc bine , bogatii si avantajatii , hotii si ipocritii , comunistii si securistii …toti imbogatiti peste noapte datorita carora , dumneavoastra, majoritatea, sunteti saraci . Cred ca fiecare cetatean cu activitate neuronala “nespalata” recunoaste acest lucru . Trebuia sa apara cineva, ceva , care sa fie transant, hotarit , consecvent, curat …in lupta impotriva raului de care am amintit . A aparut deci PPDD … Putini stiu mai bine decat mine , ce putea sa reprezinte acest partid pentru redresarea Romaniei , pentru asanarea raului , pentru instituirea in societate noastra a adevarului si dreptatii . Se putea, credeti-ma, cu atata usurinta realiza un miracol …daca ! daca ! daca! Si pentru acest “daca “, pentru existenta lui groaznica, eu personal n-o sa-i iert niciodata pe cei care se fac responsabili de nereusita noastra . Sa fie clar ! De speranta poporului nimeni nu are voie sa-si bata joc ! Oricine ar fi el ! Am mai spus-o : nu poti sa schimbi un sistem , o intreaga clasa politica viciata si corupta pana in maduva oaselor ei, daca tu insuti nu esti ALTCEVA . Daca tu nu esti cinstit , moral , performant ! Partidul Poporului , repet, trebuia sa fie in primul rand un exemplu pozitiv , cu o conducere exemplara . Nu vreau eu sa fiu cel care judeca pe altii, dar ma doare , groaznic ma doare , ca puteam face atat de multe colosale lucruri , bune si esentiale , intru insanatosirea poporului si a tarii noastre , si… nu le-am facut . De ce ? Fiecare , cu mintea clara si nefanatic aiurea , poate s-o spuna . Personal , nu stiu sa urasc , dar stiu sa detest…Sunt multi care m-au dezamagit profund . Ii detest pentru faptul ca au fost si sunt “mici” pentru un proiect asa de mare, pentru ca nu au renuntat la o parte din averile lor in favoarea partidului , si prin intermediul lui sa ajunga la cei oropsiti si necajiti ; ii detest pentru tot ceea ce puteau corect si cinstit sa faca si nu au facut ! Pe multi dintre acestia nici sa-i privesc nu mai pot . Si nici sa-i ascult . Am crezut in ei si m-au dezamagit . Urasc minciuna , exagerarea, mediocritatea , hotia . Urasc mai ales ipocrizia . Dar , Partidul Poporului , are inca atat de multi oameni adevarati si curati ! Atat de multi adevarati romani ! Pentru mine acest partid sunt ei, acei oameni minunati ! Nu ma mai gandesc la prezent , ma gandesc la viitor . Prieteni dragi , haideti sa nu ne mai certam , sa nu mai aruncam trivialitati si obscenitati ,unii impotriva altora …Sa gandim toti impreuna la ce-i de facut . La ce trebuie corectat , la ce trebuie intreprins pentru a deveni acel partid de “forta “ in politica romaneasca . Ce a fost am vazut ! De acum , macar in mintea noastra , sa facem trierea . Toti cei patati , discutati , reprobabili si …potential vinovati , nu mai trebuie amintiti . Interesul nostru este in a revigora partidul …si prin el , tara. Cred ca fiecare dintre noi isi doreste acest lucru . Ceva – important - nu trebuie inca uitat : cei astazi gasiti la putere si guvernare nu doresc din partea romanilor decat dezbinare si degringolada . Si cum fiecare roman se crede mai destept , mai grozav si mai cu calitati de “lider “ decat celalalt , dominatia lor, a oligarhilor-nemernici si hoti,- nu va fi zdruncinata . Ei sunt cei care vor 100 de partide mici , ei vor certuri si “imprastieri “ intre cetateni, ei dezinformeaza si manevreaza in fiecare secunda opinia publica …Si daca e asa , cum putem reusi noi , cei cinstiti si drepti , daca nu prin unire ? Uniti si vigilenti – cum altfel? Inca o data spus : fara a ne schimba fiecare dintre noi atitudinea si gandirea actuala , fara a ne uni noi, cei care suntem “altfel “ , nu vom razbi sa realizam ceea ce trebuie realizat ! Ceea ce de fapt asteapta omul necajit si oropsit , de la noi . Sa detestam , si sa eliminam din randurile noastre , pe toti cei care pun interesul lor personal inaintea interesului partidului , si pe cei care pun partidul inaintea intereselor Romaniei ! Totul pentru tara , totul pentru popor !