Paul Purea

acum 8 ore

Oricat de chirurg sunt , oricat de roman patimas de cultura as fi , oricat de pesimist ma considera multi , oricat ma straduiesc sa-mi pastrez cumpatul miscarilor si al vorbelor , nu pot , nu pot sa-mi stapanesc mahnirea si dezgustul de a nu-mi inunda fiinta si a le opri din procesul de metamorfozare, intr-un de fluviu, iures de manie si vehementa a limbajului ; a limbajului si – spre rusinea mea – poate si a unor agresiuni fizice telepatice .As vrea chiar – simt !- ca trebuie sa-mi tin pregatit pumnul jignirilor si al loviturilor verbale , si …in oricare clipa (ce se cere de la sine contongenta ) sa-l indrept spre toti cei care induc in mine starea tot mai hipertrofiata, de neliniste si de revolta .Cum pot sa fiu altfel cand sunt tot mai constient ca tara mea si a stramosilor mei dispare incet-incet de pe harta Europei si a Lumii ? Nu este o gluma , nu este o aberanta sau imaginativa scornire a unei mintii paralele cu realitatea …Nu ! Este , din pacate realitatea cea mai realitate ,cea mai prezenta, adevarul cel mai palpabil , cel mai concret – o realitate si un adevar care ar trebui sa ne inspaimante pe fiecare roman (ce se crede inca roman ) pana in profunzimea trupului si al mintii lui . Da, domnilor , Natia Romana a apucat pe ultimul segment de parcurs al existentei sale . Ceea ce a supravietuit si s-a proliferat timp de 2500 de ani – cu bune si cu rele , cu sange si durere , cu, poate , bucurii si sperante , cu hore sau cantec, ori ,din pacate, cu necazuri ,boli, inmormantari – ei bine , tot acest romanism si ROMANI , tara noastra chiar , sunt pe punctul de a disparea pentru totdeauna din concretul si istoria omenirii . De a disparede pentru totdeauna , iremediabil.De a fi candva , nu prea tarziu , sterse din memoria , si cea a Limbii , si cea pamanteasca, telurica . Ce durerea mai mare poate fi decat aceasta ? Ce motiv mai indreptatit ca acela de de a ridica pumnul si a lovi cu putere - pana a le iesi mizeria si putreziciunea execrabila de “vanzatori si distrugatori “ de tara si neam - , in toti aceia care sant raspunzatori de starea actuala , de dezastrul viitor ? De ani de zile scriu si caut sa “sensibilizez “mase largi de romani in privinta pericolului care s-a conturat la orizont , si devine tot mai hidos si monstrous ,inghitand pe romani , si Romania . Bogatiile ne-au fost exploatate de straini , de cand ne stim . Am fost furati , furati de straini si de autohtoni , decand existam …E adevarat . Am fost exploatati , am fost furati , dar niciodata nu s-a pus problema de a disparea ca tara , ca entitate , ca “monolit romanesc” . Niciodata ! Astazi am ajuns la acel stadiu groaznic al bolii, ultimul – de disparitie . Facem parte din ultimile generatii de romani …Asistam la ultima respiratie a ceea ce a fost si este romanesc . In curand totul o sa dispara , cum spuneam, definitiv , pentru totdeauna . In haul nesfarsit al uitarii…Si noi radem , cantam si dansam . Ne bucuram ca ne-am taiat porcul , de Craciun . Ca am petrecut cu bine Revelionul .Ca ne gandim deja la Pasti , ori la concediul care in curand va sa vina.Ca scriem tot felul de bazaconii pe facebook.Ne pregatim de Europarlamentare , de Prezinentiale . Ca si cum , parca de aceste nimicuri, de aceste “rahatele “, ar depinde soarta tarii si a poporului ! Nu sariti pe mine pentru a ma contrazice ! Daca o faceti , nu sunteti decat niste neispraviti , cu creierul spalacit …Niste vegetali – nimic mai mult. Ce sa mai speram cand si pamantul ni se va vinde, ni se va instraina ? Ce drept o sa mai avem in a ne pastra numele de Romania ? N-o sa schimbe aceia care vor deveni proprietari denumirea de tara ? Sa fim seriosi , macar pentru un minut , ca cinstiti si cu discernamant , de mult nu mai suntem ! Si noi ce facem ? Noi, care ne batem cu pumnul in piept si ne credem buricul pamantului ? Noi, marii descoperitori ai stiloului ? Sa ne fie rusine ! Rusine ca nu luam atitudine , ca nu iesim in strada , ca nu ne ducem sa dam cu toti nemernicii jos- cu toti care ne-au adus in aceasta jalnica stare . Nu trebuie sa le spunem pe nume , nu trebuie sa ne intereseze partidul din care fac parte – toti sunt aceleasi miriapode groaznice , toti infuleca din acelasi valau . Sa nu mai discutam de o anumita persoana , sa discutam de o stare si un sistem , pe care trebuie sa le eliminam din unghiul visual al nostru, al vietii, al discutiilor si al preocuparilor noastre . Oameni buni , nu mai avem mult timp ! Romania si romanii se rostogolesc inspre prapastia fara de intoarcere . Natalitatea este tot mai redusa , tinerii in numar tot mai mare pleaca in strainatate , oamenii in varsta mor (proces firesc ), saracia creste in progresie geometrica printre romani , clasa politica actuala este cea mai nenoricita si incompetenta clasa , cred, din toate tarile de pe Mapamond , Parlamentul nostru cel mai …(vai ! vai ! vai !) , coruptia cea mai coruptie, extinsa si patologica - din cate coruptii exista …Acum , colac peste pupaza , ni se instraineaza si pamantul , glia stramoseasca . La ce ne putem astepta inca ? La nimic…Sa speram ca ne salveaza nesimtitii nostril de oligarhi , care nu stiu decat sa fure si sa isi transfere banii in conturi satraine ? Da , tara dispare si noi latram verzi si uscate la televizor, discutam daca se rupe sau nu o hidoasa constructie, comentam ca nu stiu cine si-a dat demisia dintr-un oarecare partid , ridicam in slavi pe niste psihopati care aranjeaza mitinguri, ca un neamt a spus o bazaconie, sau daca nimic din acestea nu au importanta , discutam de ce “muraturi ‘ sunt inserate in internet…Doamne , doamne, doamne ! Romania dispare …si noi ne uitam in oglinda ! Sa va fie de bine romani , frumosi si mai ales destepti ! Pregatiti-va de alegeri …focul a fost pus …Un lucru trebuie sa mai stiti : si stafiile se pot uita si admira in oglinda ! Ba chiar, se pot bate cu pumnii in piept de cat de frumoase si destepte sunt !

PS 1. HAIDETI MACAR O SAPTAMANA SA UITAM DE NOI SI SA NE GANDIM LA TARA.

Sa nu ne mai intereseze nimic altceva , sa nu mai discutam despre nimic , decat despre salvarea Romaniei ! Sa spunem raspicat ( gen eroii nostri din Pungesti ) : din Romania nu se va vinde strainilor nici macar o palma de pamant ! Nici macar o palma ! Indiferent de ce hotarasc pseudopoliticienii romani , indiferent ce impune CE. Si adevarul mai e unul – cel mai important : PAMANTUL Romaniei nu este al nostru, ci al parintilor, al bunicilor , al strabunilor-strabunilor nostri, daca vreti, a lui Decebal si Burebista …
PS 2. Rog pe fiecare roman sa distribuie acest “ Apel “ - pana cand va ajunge sub privirile fiecarui politician din tara noastra . Poate , ca unii dintre ei se vor trezi din betia banului si a faradelegii…vor iesi din cecitatea mintii si a gandirii – intr-un cuvant , vor deveni si ei romani !