Doina Dorneanu a distribuit o fotografie postată de Eu n-am cerut sa fiu roman! am avut noroc.







Într-o zi ca aceasta, acum 41 de ani, își încheia zborul prin lume un suflet de poveste.. Henri Coandă, academician și inginer român, pionier al aviației, fizician, inventator al motorului cu reacție, care - început de secol fiind (1910) - era o adevărată revoluţie în construcţia de motoare de avioane, ce avea să constituie soluţia viitorului. "Copil fiind, călătoream mult.. odată am ajuns la țărmul Mării Nordului și am fost martor la izbucnirea unei furtuni. M-a fascinat cum vântul ridica valurile.. s-a născut în mine o enormă admirație pentru puterea acestuia. M-am îndrăgostit de vânt și de zborul păsărilor marine care păreau că au intrat în viața mea pentru totdeauna. Multe dintre ideile pe care le-am sprijinit vor da primul rod peste mai mulți ani. La urma urmei, nici pomii nu dau rod în primul an. Natura știe ea de ce și pentru ce. În schimb, când încep să dea rodul – nu se mai opresc până mor! Poate că eu nici n-o să mai exist sub forma aceasta, să-i zicem fizică, ca să mă pot bucura de roade. Trăiesc însă acum cu conștiința liniștită că un român, a putut face ceva, cât de puțin, pentru țara sa, pentru țara în care s-a născut, pentru țara care i-a fost țară și când s-a găsit departe de ea, pentru pământul pe care vrea să-și dea – când o veni momentul – ultima suflare. [Henri Coanda n. 7 iunie 1886 - d. 25 noiembrie 1972]






Îmi place · · Distribuie