Tudor Gheorghe: “România e țara nimanui. Noi nu mai putem să luăm singuri nicio hotărâre”


Publicat pe 10 octombrie 2013

Tudor Gheorghe va aduce versurile poeţilor Grigore Vieru şi Mircea Micu mai aproape de inimile românilor în concertul “Pelerini din ţara nimănui”, joi 17 octombrie 2013, la Sala Palatului din Bucuresti, ora 19.00. Maestrul a vorbit cu Libertatea despre omul şi artistul Tudor Gheorghe, dar şi despre România, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele. “România e țara nimanui. A fost a noastră. Pentru că noi nu mai putem să luăm singuri nicio hotărâre. Toate ni se impun. Înalta Poarta se cheamă acum Bruxelles”, a explicat mâhnit Tudor Gheorghe. Maestrul a dezvăluit și cum se face că toate spectacolele sale se țin cu casa închisă în ciuda faptului că biletul nu este tocmai ieftin. “Și eu mă mir. Sincer, mă mir. Dar cred că sunt foarte ajutat si de mass-media, de televiziunile si de radiourile care promovează subcultura. Mă ajută pentru că publicul a ajuns la saturaţie cu prostiile si încep să caute lucrurile adevărate. Eu nu i-am minţit niciodată timp de 40 de ani, am avut în spatele meu poezia română ca un resort care m-a ţinut în faţă, nu am facut rabat de la calitate, nu am ştiut să cânt la cârciumi, botezuri, la nunţi, la festivalul berii sau la ziua oraşului. Nu ştiu să cânt decât pe scenă, în faţa publicului. E adevărat că biletul nu este tocmai ieftin însă eu nu vin pe scenă cu două fete dezbrăcate care să dea din ele, să am un baiat care pune un disc şi eu să mă zbengui pe acolo. Eu vin mereu cu o orchestra. Cum pot eu să plătesc o orchestră de 120 de oameni? E un cor şi o formaţie rock. Pe afişul meu nu e numele niciunui sponsor”, a mai spus Tudor Gheorghe. Celebrul trubadur spune râzând că nu se consideră vedetă ci doar “un truditor nenorocit pe tarâmul culturii”. “Eu nu sunt nicidecum o vedetă, sunt un truditor nenorocit pe tarâmul culturii. Ar ca ţăranul, muncesc de îmi sar ochii din cap. Şi mai spune cineva “Ce vedeta sunteti!”. Pe dracu, ăstia de la Capatos sunt vedete. Fetele alea. Au si aere de vedete. Românii îsi merita vedetele pe care le au”, a mai declarat pentru Libertatea marele artist.
Ionela Sandu, A.M.PRESS