PDA

Arată versiune întreagă : Lupta pentru Adevar nu este inutila!



Adrian Pop
19.10.2011, 03:39
Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Catalin Costache wrote:

Deselor certuri si atacuri intre forumisti,peste o saptamana voi muta toate discutiile care nu au legatura cu topicul intr-o alta sectiune pe care o voi denumi LUPTA INUTILA.
Am ales termenul de o spatamana pentru a fi sigur ca toti forumistii vor avea timp sa citeasca acest subiect !

Sper sa nu va mai deranjati de a schimba topicul fiecarei rubrici prin deviere !


De ce vreţi să-i mutaţi postările de colo colo ca să-i acoperiţi mizeria?
Lăsaţi-i mizeriile acolo unde le-a postat inteligentul cu atestat, Dumitru Păncuescu, ca să vadă toată lumea cine a schimbat subiectul!
Eu, Traian Ioan prostul, el Dumitru Pănculescu inteligentul cu atestat, Adrian Pop, Lucia sau cine altcineva a mai postat pe acel topic?
Creaţi toate facilităţile necesare unui forum bun şi vă voi arăta cât sunt de prost. Vă voi arăta dv., tuturor deştepţilor, care vreţi să schimbaţi faţa României făcând jocul „Noii ordini mondiale” şi contract cu diavolul, cu guvernele care conduc totul folosind MINCIUNA.

Fri Sep 25, 2009 View user's profile Send private message
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:
Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Catalin Costache wrote:

Deselor certuri si atacuri intre forumisti,peste o saptamana voi muta toate discutiile care nu au legatura cu topicul intr-o alta sectiune pe care o voi denumi LUPTA INUTILA.
Am ales termenul de o spatamana pentru a fi sigur ca toti forumistii vor avea timp sa citeasca acest subiect !

Sper sa nu va mai deranjati de a schimba topicul fiecarei rubrici prin deviere !


De ce vreţi să-i mutaţi postările de colo colo ca să-i acoperiţi mizeria?
Lăsaţi-i mizeriile acolo unde le-a postat inteligentul cu atestat, Dumitru Păncuescu, ca să vadă toată lumea cine a schimbat subiectul!
Eu, Traian Ioan prostul, el Dumitru Pănculescu inteligentul cu atestat, Adrian Pop, Lucia sau cine altcineva a mai postat pe acel topic?
Creaţi toate facilităţile necesare unui forum bun şi vă voi arăta cât sunt de prost. Vă voi arăta dv., tuturor deştepţilor, care vreţi să schimbaţi faţa României făcând jocul „Noii ordini mondiale” şi contract cu diavolul, cu guvernele care conduc totul folosind MINCIUNA.



Trebuie lasat totul asa cum este. Astea suntem...
adi

Fri Sep 25, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Adrian Pop wrote:

Traian wrote:
Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Catalin Costache wrote:

Deselor certuri si atacuri intre forumisti,peste o saptamana voi muta toate discutiile care nu au legatura cu topicul intr-o alta sectiune pe care o voi denumi LUPTA INUTILA.
Am ales termenul de o spatamana pentru a fi sigur ca toti forumistii vor avea timp sa citeasca acest subiect !

Sper sa nu va mai deranjati de a schimba topicul fiecarei rubrici prin deviere !


De ce vreţi să-i mutaţi postările de colo colo ca să-i acoperiţi mizeria?
Lăsaţi-i mizeriile acolo unde le-a postat inteligentul cu atestat, Dumitru Păncuescu, ca să vadă toată lumea cine a schimbat subiectul!
Eu, Traian Ioan prostul, el Dumitru Pănculescu inteligentul cu atestat, Adrian Pop, Lucia sau cine altcineva a mai postat pe acel topic?
Creaţi toate facilităţile necesare unui forum bun şi vă voi arăta cât sunt de prost. Vă voi arăta dv., tuturor deştepţilor, care vreţi să schimbaţi faţa României făcând jocul „Noii ordini mondiale” şi contract cu diavolul, cu guvernele care conduc totul folosind MINCIUNA.



Trebuie lasat totul asa cum este. Astea suntem...
adi



Aşa e. Trebuie să ne purtăm greşelile cu noi. Numai aşa putem învăţa.


Armonie!

Marian

Fri Sep 25, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Dana wrote:

nu te mai obosi, majoritatea dintre noi, avem VT. deci ii inutil ce faci.


Degeaba dacă aveţi „VT” dar nu înţelegeţi. Degeaba aveţi ochii dacă nu vedeţi. Că-mi spuneţi dv. că este inutil ceea ce fac aş fi orb dacă nu aş remarca reacţia dv. şi a altora la postările mele.
Tot ce scriu este de la Creatorul cerului şi Pământului şi a tot ce este sub soare. Nu oricine înţelege ce scriu eu în aceste zile, aşa cum nu oricine L-a înţeles pe Isus Cristos în zilele Lui.

Mult preastimate DOMNULe Dumitru Pănculescu,
Vă răspund pe saitul forumcrestin pentru că am mai multe facilităţi de exprimare, de scriere, pe de-o parte, pe de alta şi credincioşii în dumnezei trebuie să afle că mă lupt, nu numai cu ei ci, şi cu cei care se cred înţelepţi, inteligenţi cu atestat.
Dv. nu aţi avut răbdare să-mi vedeţi reacţia la postarea stimatei Lucia:

Lucia wrote:

Iubirea curata, pura, cea adevarata (mai nou este denumita Iubirea Divina, Iubirea Neconditionata ) este cel mai puternic preparat chimic din Univers si dizolva tot ceea ce nu-i apartine, dizolva si risipeste fiecare conditie gresita din mintea, corpul, afacerile omului.


şi v-aţi grăbit să mă faceţi cu ou şi cu oţet; să-mi arătaţi cât sunt de mic şi de murdar. V-aţi arătat valoarea faţă de mine, care ştiu cât sunt de prost.
Vă înşelaţi, preastimate Dumitru Pănculescu, nu sunt aşa cum mă vedeţi; mă priviţi prin mizeria ce vă acoperă faţa; mă percepeţi prin prizma, prin caracterul dv. plin de minciună.
L-aţi cooptat pe maestrul Justin Capră din interes personal. Nu aveţi nici măcar un strop de altruism. Nu aveţi o admiraţie reală pentru valoarea intrinsecă a lui Justin Capră sau a lui Tudor Diaconu, pe care i-aţi „cooptat” în „Fondaţia Pancuantic”, creaţia domniei voastre. Aţi cooptat aceste două mari valori româneşti, în viaţă, pentru a ridica valoarea „creaţiilor” dv., cutia Brad, panaceul universal pentru „regenerarea aerului” şi această murdară „Fondaţie Pancuantic”.
I-aş fi recunoscător dlui Adrian Pop dacă le-ar face cunoscute Maeştrilor Jusitin Capră şi Tudor Diaconu, aceste câteva (ultime) rânduri ale mele, referitoare la cooptarea Domniilor lor în această murdară fundaţie, „Pancuantic”.
Dle Dumitru Pănculescu,
experienţa pe care aţi efectuat-o împreună cu maestrul Capră, de îndepărtare a fumului din gazele de ardere, folosind acelaşi principiu aplicat şi în cutia „Brad”, a arătat foarte clar că nu este vorba de o oxidare prin care să se „regenereze aerul”. În montajul prezentat nu amintiţi nimic de lichidul vâscos puternic mirositor de care aţi vorbit, cu altă ocazie, că s-a separat în acest „Distrugător de fum”.
Acest lichid vâscos şi puternic mirositor este o dovadă că nu are loc o oxidare a substanţelor existente în aer ci, o separare prin coagulare a particulelor coloidale de tot felul din gazele şi din aerul care sunt antrenate de fasciculul de electroni sau împins de ventilator prin fasciculul de electroni.
Acest lichid vâscos este constituit din substanţe organice complexe şi anorganice existente în aerul iniţial.
Un lichid asemănător se separă şi în cazurile celorlalte aplicaţii, hota ecologică, perdeaua de aer curat, instalaţiile de aer condiţionat, care folosesc acelaşi principiu al „plasmei reci”. Numai că nu ştiţi încă pe unde se depun aceste substanţe care coagulează din aerul care este supus aceluiaşi tratament. Veţi afla, dacă nu deja aţi aflat dar nu vreţi să vorbiţi despre acest fenomen, până nu-l rezolvaţi.
Toţi „Brazi” pe care i-aţi vândut au probleme cu separarea acestor murdării, murdării din aer. Murdăria separată de „Bradul” dv. se curăţă periodic, ca operaţiune de întreţinere.
Murdăria dv., neadevărul, minciuna este o problemă socială, o problemă care convine acestui modern curent de „Ordine mondială”.
Murdăria dv., minciuna de tot felul este folosită de când lumea, de când au fost oamenii creaţi. Moise a fost primul care a ştiut că am fost creaţi de Iehova, dar pentru a-şi conduce poporul, mulţimea de proşti, afară din Egipt unde erau ţinuţi ca sclavi, a fost inspirat de Iehova să-i mintă pentru că altfel nu i-ar fi putut scoate. Nu i-ar fi putut scoate pentru că aşa sunt oamenii proşti, nu pot să înţeleagă Adevărul fiind orbiţi de credinţa lor, de imaginaţia lor.
După Moise a venit al doilea Om care a ştiut că omenirea a fost Creată de Iehova, dar Isus Cristos a ştiut din scrierile lui Moise şi ale profeţilor, nu a ştiut, ca Moise, din cele văzute în jurul lui, fapt pentru care le-a cerut oamenilor să-L creadă că ştie Adevărul despre Tatăl care a Creat cerul, Pământul şi tot ce este sub soare.

Uitaţi-vă în jurul Dumneavoastră, oricât le-ai spune şi explica oamenilor un adevăr, ei nu pricep. Oamenilor le place mai mult să creadă, este mai uşor să crezi pe altul care se consideră mai deştept decât să te zbaţi singur să afli Adevărul, indiferent de ce fel de adevăr.
Pe prostia oamenilor se bazează toţi escrocii lumii care fac averi pe Pământ. Uitaţi-vă la Vatican, la Las Vegas, la Meca, la Jehovah’s Witnesses din Brooklyn, New York, la companiile de jocuri de noroc, la Bănci, la companii de asigurări de tot felul, la guvernele democrate de peste tot, la ONU, la diversele convenţii cu caracter de protecţie a Pământului, Kyoto, NASA (exceptând, savanţii autentici), LHC din Franţa şi Elveţia şi câte şi mai câte Tratate cu privire la Schimbarea Climei sau noua Ordine Mondială şi multe altele.

Toate aceste himere vor pieri, aşa cum este mentionat în Cartea Lumii – Biblia.
Eu voi scrie numai unde-mi va spune Iehova, Creatorul, să scriu ce a fost prorocit, pentru că eu nu ştiu unde să scriu, numai El ştie, iar ce scriu de la El ştiu, să vă mustru sămânţa şi să vă arunc baliga în faţă, baliga de la sărbătorile voastre, şi să fiţi luaţi împreună cu ea.
Aţi înţeles domnilor moderatori?
Tot ceea ce mai am eu de făcut pe Pământ, cu siguranţă voi face cu voia sau fără voia dv., aici, pe acest sait sau în altă parte. Nu ştiu, Tatăl ştie! El, Iehova ştie, El care mă sprijină cu mâna dreaptă a dreptăţii Sale. El care m-a luat de mâna dreaptă şi mi-a zis: „Nu te teme de nimic, Eu te voi ajuta.
Pentru dv. credincioşii în dumnezei, care interpretaţi Biblia în fel şi chip, vă amintesc că Isus Cristos stă la dreapta Tatălui iar eu sunt ţinut de mâna dreaptă. Cine are duh, înţelege, cine nu, duhneşte..

Fri Sep 25, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Domnule Adrian Pop,
dumneavoastră, singur aţi iniţiat mult peste 100 de subiecte pe acest forum şi nu sunteţi capabil să întreţineţi nici măcar unul de la cap la coadă, până la atingerea scopului. Nu mai vorbesc de atingerea scopului saitului "Calea lui Zalmoxe".
Uitaţi-vă în urma dv. să vedeţi, dacă puteţi vedea ceva, cum diluaţi discuţiile.
Aţi spus de câteva ori că-mi faceţi concesii. Nu am nevoie de niciun fel de concesii. Tot ce am spus pe acest forum am făcut-o pentru bunul mers al forumului, dacă vă interesează acesta.
Dacă vă interesează fala, fie a dv. fie a oamenilor, atunci mă retrag, pentru că eu, în prostia mea, am înţeles că vreţi să salvaţi Ţara românească, nu să salvaţi banii pentru care se minte decând lumea şi Pământul.
Nu ştiaţi că banii nu au valoare intrinsecă, că ei sunt doar o unitate de măsură a valorilor reale create de om?
Banul facilitează schimbul de valori reale sau imaginare (a se vedea cutia "Brad") produse de oameni.
Traian

Fri Sep 25, 2009 View user's profile Send private message
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:
Domnule Adrian Pop,
dumneavoastră, singur aţi iniţiat mult peste 100 de subiecte pe acest forum şi nu sunteţi capabil să întreţineţi nici măcar unul de la cap la coadă, până la atingerea scopului. Nu mai vorbesc de atingerea scopului saitului "Calea lui Zalmoxe".

R adi : N-am pus eu numele.

Uitaţi-vă în urma dv. să vedeţi, dacă puteţi vedea ceva, cum diluaţi discuţiile.

R adi : Ca sahist, niciodata n-am pierdut o piesa, fara sa castig partida....
Si credeti-ma ca pierdeam foarte rar....
Se poate si acum.....

Aţi spus de câteva ori că-mi faceţi concesii.


Ra di : Da.


Nu am nevoie de niciun fel de concesii.


R adi : este trteaba Dumneavoastra.


Tot ce am spus pe acest forum am făcut-o pentru bunul mers al forumului, dacă vă interesează acesta.


R adi : sunt convins. si eu la fel...dar atat putem....


Dacă vă interesează fala, fie a dv. fie a oamenilor, atunci mă retrag, pentru că eu, în prostia mea, am înţeles că vreţi să salvaţi Ţara românească, nu să salvaţi banii pentru care se minte decând lumea şi Pământul.

Ra di : Bani obtinuti cinstit.


Nu ştiaţi că banii nu au valoare intrinsecă, că ei sunt doar o unitate de măsură a valorilor reale create de om?

Ra di : Spuneti asta domnului care are nesansa sa-si fi pierdut un picior...si cu o pensie de 300 de lei....


Banul facilitează schimbul de valori reale sau imaginare (a se vedea cutia "Brad") produse de oameni.
Traian



adi

Fri Sep 25, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:
Domnule Adrian Pop,
dumneavoastră, singur aţi iniţiat mult peste 100 de subiecte pe acest forum şi nu sunteţi capabil să întreţineţi nici măcar unul de la cap la coadă, până la atingerea scopului. Nu mai vorbesc de atingerea scopului saitului "Calea lui Zalmoxe".
Uitaţi-vă în urma dv. să vedeţi, dacă puteţi vedea ceva, cum diluaţi discuţiile.
...
Dacă vă interesează fala, fie a dv. fie a oamenilor, atunci mă retrag, pentru că eu, în prostia mea, am înţeles că vreţi să salvaţi Ţara românească, nu să salvaţi banii pentru care se minte decând lumea şi Pământul.
...
Traian




Da, toate acele subiecte trebuiesc înmănuchiate înainte de a degenera. Adi, ai crescut crescut prea repede în coplexitate şi nu are structura solidă care să-l susţină.
Adi, nu ziceai că nimeni nu trebuie să o ia înanite de unu singur?
Dacă nu mergem laolaltă atunci...
...
Adi, stimulează oamenii să lucreze pe subiecte şi fără tine.
Şi nu-ţi mai ridica în slăvi mentorii sau profesorii, căci prin ei te ridici pe tine. Lasă oamenii să-i descopere singuri.


Armonie!

Marian

Fri Sep 25, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Adrian Pop wrote:

Adrian Pop wrote:

Catalin Costache wrote:

Adrian Pop wrote:

Catalin Costache wrote:

Lasa asa cum este.....chiar daca schimbi, noi tot astea suntem.
adi


Sigur ca NU voi lasa asa, d-le Adi.
Nimanui nu i-ar conveni ca pe un topic unde se face prezentarea unui om de stiinta, sa apara certuri si atacuri la persoana,sau mai rau ...
Asa ca voi crea o noua rubrica ,unde fiecare poate sa isi aduca afronturi.In felul acesta, forumul este chiar LIBER



La orice interventie, forumul nu mai este liber...
adi


Incepe sa se instaleze haosul.Discutiile acestea se poarta pe rubrica Justin Capra!
Nu e normal



Ba da. Totul este de la DUMNEZEU....
Si poate-ti spun odata, ce s-a intamplat cu Adevarat la intalnirea celor doi mari Oameni.
Pe care-i stimez, indiferent de....
Adi


Cine vă opreşte să vă luptaţi aici, pe acest subiect!?
S-au nu vă place pentru că nu-i topicul iniţiat de dv., unul dintre corifeii salvării neamului?
Lăsaţi postările acolo unde le-au pus autorii lor ca să li se vadă inteligenţa de care dispun nu inteligenţa atetată de care fac caz.
De unde ştiţi că „totul este de la DUMNEZEU....” dle Adi?
Nu cumva este o credinţă a dv. pe care ne-o prezentaţi ca adevăr?
Haosul despre care vorbiţi, dle Cătălin, este introdus de la bun început şi întreţinut de discordia dintre şahistul saitului şi cel cu atestat de inteligent peste normal.
Dle Cătălin Costache, ca administrator al saitului, v-am rugat şi vă rog încă odată încercaţi să introduceţi fonturile: „subscript”, „superscript” şi „strikethrough”.

office konexarte wrote:

officekonexarte: haideti sa supunem la vot
Eu Sunt -IX-: ce anume?
office konexarte: cine este de acord sa lasam pe rubrici de stiinta sau proiecte de lucru certurile
office konexarte: sau deviatiile de la subiect
office konexarte: votam si majoritatea invinge
office konexarte: asta e libertate


Nu vă supăraţi dle Cătălin Costache, asta nu e libertate! Ce propuneţi dv. este democraţie. Uitaţi-vă în jurul dv. la toate societăţile democratice unde au ajuns, ca o dovadă a inteligenţei credincioşilor.
Afacerea dv. v-o conduceţi după cum vrea mulţimea salariaţilor sau după mintea dv.?
Trebuie să vă spun că eu nu mă cert cu nimeni! Nici cu dv. nici cu cei care se consideră inteligenţi peste normal, chiar dacă au atestat de la forurile R.S.R.
Eu spun ce ştiu! Eu nu-mi spun părerea! Aţi înţeles?
Vă înţeleg admiraţia pentru cel care se consideră inteligent peste normal, dar trebuie să vă spun că atestatul pe care-l are nu-i acoperă goliciunea. Eu care ştiu cât sunt de gol, cât sunt de prost, văd imediat reclama mincinoasă, acolo unde ştiu.
BRADUL nu produce ozon! Cine vrea să afle de ce nu produce ozon trebuie să-şi cunoască lungul nasului. Aţi înţeles dle Cătălin Costache?
Alt fel primiţi, vă rog, sincerele mele urări de „La mulţi ani!”
Vă rog să ţineţi seama de predicţia mea privind succesul deosebit al afacerii dv.
Pentru lansarea afacerii fiul meu am împrăştiat peste 20000 de fluturaşi la uşile oamenilor, pe parbrize, în cuti poştale. Internetul acum 10 ani nu era eficient şi s-ar părea că nici astăzi. De aceea încercaţi varianta cu fluturaşi.
Traian

Sat Sep 26, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

poesie noire wrote:

Poate că vei scrie acea carte, dar cu ce va ajuta asta? Crezi că scriind acea carte împlineşti ceea ce susţi că este scris despre tine :
„Iată voi trimite pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Şi Domnul pe care-L căutaţi, deodată va intra în templul Său, Solul (îngerul) legământului în care găsiţi plăcere; iată că vine,” zice DOMNUL oştirilor.?


Scopul Cărţii este slăvirea Creatorului Iehova şi aducerea omului la cunoaşterea Adevărului despre Creator şi creaţia Sa.
Important nu sunt eu, un vierme, Isaia 41:14 important este ca lumea să afle şi să ştie, nu doar să creadă, că Iehova, Creatorul cerului şi Pământului şi a tot ce este sub soare, există!
El a fost, este şi va fi o realitate! Creatorul Pământului cu tot ce este sub soare nu este ceva divin, numai în mintea oamenilor; El este, El există în realitate!
El, Iehova există şi vă voi demonstra tuturor că există! Numai cei care cred orice minciună şi cei care trăiesc din minciună nu vor accepta Adevărul Creaţiei ca Alternativă la religii.
Această Carte de aducere aminte îi va face pe oameni să gândească şi să ştie, nu doar să creadă că au fost creaţi; îi va face să ştie că avem un Creator real, Adevărat, nu o divinitate, un dumnezeu cum cred mai toţi oamenii acum.
Oamenii vor şti că au fost creaţi de Iehova.
Da! Da, eu sunt domnul pe care-l căutaţi şi despre care vorbeşte Iehova prin Maleahi. Eu voi pregăti calea înaintea lui Iehova. Eu sunt domnul pe care-l aşteaptă, de peste 3500 de ani, iudeii şi de 2000 de ani creştinii. Geneza 49:10
Eu am învăţat, fără voia mea, să umblu cu focul topitorului şi cu leşia înălbitorului. Maleahi 3:2 N-aţi înţeles până acum că am această pricepere prin profesia mea? De aceea nu mă voi arde cu focul şi nici cu leşia înălbitorului.
Citiţi cu foarte mare atenţie Maleahi cap. 3
Nu uitaţi că nicio prorocire nu se revelează singură!
Când am spus că eu sunt păstorul nebun ridicat de Iehova nu vorbeam de la mine ci, de la Tatăl. Zaharia 11:16 Când spuneam despre mine că nu mă auziţi aşa cum a fost auzit Isus Cristos nu aţi înţeles ba mai mult, mi-aţi spus că sunt nebun. Isaia 42:2 Mă auziţi pe mine? Isus Cristos nu a lăsat un cuvânt scris de mâna Lui; El a comunicat numai prin grai viu, prin vorbire, S-a făcut auzit. Nu se ştie cu siguranţă dacă ce este scris că ar fi spus El, este cu adevarat spus de El sau inventat de scriitori.
În această carte va fi un capitol în care vor fi menţionate toate profeţiile care se vor petrece în aceste zile de pe urmă.

Elio wrote:

Ce inseamna semnul plus de pe biserici?

Tinerii nostri s-au schimbat. Le-am facut daruri de Mos Craciun si nu de Sfantul Nicolae, le-am vorbit mai mult de Valentine's Day si nu de Hristos. I-am rugat sa nu posteasca, ca nu cumva sa se imbolnaveasca. In definitiv, prin ce se deosebesc miercuri si vineri de celelalte zile, tot 24 de ore au. I-am incurajat ca e bine sa se odihneasca mai mult duminica. Ei nu mai au timp de slujba din biserica. Au mai multe lucruri de facut. Slujba e doar pentru noi, cei de altadata. Noi cei muti in biserica, care spunem cel mult "Amin” si pe acesta soptit.

De ce s-au schimbat atat de mult tinerii? Pentru ca noi, cei vechi in zile, confundam lucrurile, nu le mai deosebim, toate au aceeasi importanta. Amestecul sufla peste toti. Aceasta e lumea in care traim: o lume cu putini atei, insa, cu foarte multi indiferenti, care traiesc ca si cand Dumnezeu n-ar exista.

In conditiile in care multi tineri nu mai sunt interesati de diferenta dintre minut si ora, caci nu se mai asteapta unii pe ceilalti, imi este greu sa cred ca se mai gandesc la moarte, la viata vesnica... Cele din urma lucruri, cer cu adevarat asteptare.

In astfel de situatii, sa nu ne miram daca pruncul ne va intreba intr-o zi: Ce inseamna semnul plus de pe biserici?
Adrian Cocosila


Această carte va explica atât tinerilor cât şi bătrânilor absurditatea tuturor credinţelor prezentate ca adevăruri şi exploatate de o mână de escroci. Vor înţelege absurditatea dumnezeilor de tot felul şi vor şti, nu doar vor crede, vor şti că Pământul cu cerul şi tot ce este sub soare au fost create de un Creator real nu de o divinitate.
Aţi înţeles dle Adrian Cocoşilă?

ioan_basa wrote:

Se va încheia un capitol din Planul de Lucrare a lui Dumnezeu Iehova şi va începe alt capitol şi mai minunat în care vom creşte în Cunoasterea lui Dumnezeu Creatorului şi a creaţiei Sale.
Se va încheia o lucrare de restaurare şi de curăţire şi va începe o altă lucrare de părtăşie, desfătare şi bucurii veşnice în Dumnezeu.... cunoaşterea Adevărului Creaţiei.
Lucrarea lui Dumnezeu Creatorului Iehova este o lucrare progresivă dinspre infinit, spre infinit... cunoaşterea dumnezeirii Creatorului, Iehova, şi a creaţiei Sale niciodată nu se va termina, deoarece făptura niciodată nu va putea atinge infinitul... (si daca tii cont de faptul ca sunt o infinitate de infinituri, atunci poate vei intelege ca si cunoasterea lui Dumnezeu este un proces interminabil).
Dumnezeu este dincolo de infinitul perceptiei noastre....


Omul, făptura, nu poate atinge fizic infinitul. Dar îl poate percepe cu mintea, cu duhul, adică cu mintea cu care a fost înzestrat la Creaţie de către Creator.
Omul va descoperi, cu mintea lui, cu duhul cu care a fost dotat, toate metodele care au fost folosite de către Creator şi colaboratorii Săi la construirea piramidelor împrăştiate pe suprafaţa Pământul şi sub ape. Aceste descoperiri vor fi o dovadă a Creaţiei şi a Creatorului. Omul va descoperi metodele folosite la tăierea stâncilor necesare construcţiilor de tot felul împrăştiate pe suprafaţa Pământului, va descoperi metoda prin care a fost retezat vârful Retezat şi unde au fost plasate pietrele, în ce construcţii pe suprafaţa Pământului.
Nu întâmplător românul Justin Capră este cel care a descoperit antigravitaţia, după cum afirmă.
Omul, vreţi, nu vreţi dv. credincioşii, va afla Adevărul despre Creaţie şi Creator.

Sat Sep 26, 2009 View user's profile Send private message
DEM

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 294


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:

Trebuie să vă spun că eu nu mă cert cu nimeni! Nici cu dv. nici cu cei care se consideră inteligenţi peste normal, chiar dacă au atestat de la forurile R.S.R.
Eu spun ce ştiu! Eu nu-mi spun părerea! Aţi înţeles?
Vă înţeleg admiraţia pentru cel care se consideră inteligent peste normal, dar trebuie să vă spun că atestatul pe care-l are nu-i acoperă goliciunea. Eu care ştiu cât sunt de gol, cât sunt de prost, văd imediat reclama mincinoasă, acolo unde ştiu.
BRADUL nu produce ozon! Cine vrea să afle de ce nu produce ozon trebuie să-şi cunoască lungul nasului. Aţi înţeles dle Cătălin Costache?
Alt fel primiţi, vă rog, sincerele mele urări de „La mulţi ani!”
Vă rog să ţineţi seama de predicţia mea privind succesul deosebit al afacerii dv.
Pentru lansarea afacerii fiul meu am împrăştiat peste 20000 de fluturaşi la uşile oamenilor, pe parbrize, în cuti poştale. Internetul acum 10 ani nu era eficient şi s-ar părea că nici astăzi. De aceea încercaţi varianta cu fluturaşi.
Traian



Traiane, Moşule, "Prostule"......cum vrei să îţi spun pentru a înţelege că aici nu eşti la "ADUNARE"!
FACI UN PROZELITISM DEŞĂNŢAT şi jigneşti pentru că ai văzut că îţi merge. Lumea este plină de oameni ca tine şi nici nu progresează mai rapid, nici nu se duce dracului,....lupta dintre bine şi rău, oricare ar acestea, duce la un progres stabil, sigur, paşnic.
Vrei să faci ceva pentru România. Foarte bine. Ţi s-a dat ocazia iar tu scuipi pe toţi şi pe toate în numele prostiei pe care ţi-o asumi ca pe o coroană. Definiţia pe care o insinuezi pentra ca prin efect de inversiune să te prezinte ca pe un om de valoare este jalnică. Deşteptul este cel care promovează valorile pe care le descoperă în jurul său iar prostul acela care le ignoră sau minimizează. Oare chiar nu este nimeni pe acest forum care trebuie încurajat?
Poziţia mea mă obligă să fiu neutru. Tu nu mă cunoşti nici personal şi nici ca realizări, fac tot posibilul pentru a trece incognito pentru că importanţi sunt ceilalţi oameni şi nu eu. Nu caut gloria ci armonia care să ne permită să trăim RAIUL aici pe pământ, nu în CERURI şi te asigur că cei care îl construiesc se bucură de el şi după trecerea în Dimensiunea următoare.
Nu ai nicio şansă de a continua cu un asemenea comportament. Nu este treaba ta să califici SAU SĂ IRONIZEZI OAMENII. Te iei de mine sistematic pentru a mă provoca dar în senilitatea ta nu îţi dai seama că te discreditezi continuu. Ce vrei tu de la mine este doar polemica, iar eu refuz comportamentul tău indecent şi imoral.

Forumul este pentru a dezbate subiecte majore şi nu astfel de polemici. Dacă vrei să te fac de râs, nu o voi face pentru că o faci singur.
Dacă ai ceva de spus în legătură cu Forumul, fă-o şi dovedeşte că eşti român şi nu o lichea pripăşită pe meleaguri străine, exemplul tău ar folosi celor tineri, dar aşa nu au ce să înveţe de la tine decât tupeul, incultura cu lustru, răutatea.....Ce aduci tu pozitiv aici?
Nu realizezi că eşti mai util pe un forum religios?

Dacă vrei polemică, o vei avea aici cu mine şi te asigur că va fi una care te va frige.
Fi înţelept şi poartă-te precum un om care a înţeles ceva din viaţa lui.
Dovedeşte că eşti OM!

Sat Sep 26, 2009 View user's profile Send private message
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Marchidan21 wrote:

Traian wrote:
Domnule Adrian Pop,
dumneavoastră, singur aţi iniţiat mult peste 100 de subiecte pe acest forum şi nu sunteţi capabil să întreţineţi nici măcar unul de la cap la coadă, până la atingerea scopului. Nu mai vorbesc de atingerea scopului saitului "Calea lui Zalmoxe".
Uitaţi-vă în urma dv. să vedeţi, dacă puteţi vedea ceva, cum diluaţi discuţiile.
...
Dacă vă interesează fala, fie a dv. fie a oamenilor, atunci mă retrag, pentru că eu, în prostia mea, am înţeles că vreţi să salvaţi Ţara românească, nu să salvaţi banii pentru care se minte decând lumea şi Pământul.
...
Traian




Da, toate acele subiecte trebuiesc înmănuchiate înainte de a degenera. Adi, ai crescut crescut prea repede în coplexitate şi nu are structura solidă care să-l susţină.
Adi, nu ziceai că nimeni nu trebuie să o ia înanite de unu singur?
Dacă nu mergem laolaltă atunci...
...
Adi, stimulează oamenii să lucreze pe subiecte şi fără tine.
Şi nu-ţi mai ridica în slăvi mentorii sau profesorii, căci prin ei te ridici pe tine. Lasă oamenii să-i descopere singuri.


Armonie!

Marian



Ca să-i descopere...tarabele sunt pline de nimicuri, din care poţi să iei câte ceva....dar. să ai cu ce ?

adi

Sat Sep 26, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
De unde ştiţi că „totul este de la DUMNEZEU....” dle Adi?
Nu cumva este o credinţă a dv. pe care ne-o prezentaţi ca adevăr?


Am mai răspuns.....
Ăsta este Adevărul.

adi

Sat Sep 26, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Această Carte de aducere aminte îi va face pe oameni să gândească şi să ştie, nu doar să creadă că au fost creaţi; îi va face să ştie că avem un Creator real, Adevărat, nu o divinitate, un dumnezeu cum cred mai toţi oamenii acum.

Omul, făptura, nu poate atinge fizic infinitul. Dar îl poate percepe cu mintea, cu duhul, adică cu mintea cu care a fost înzestrat la Creaţie de către Creator.

Ok. Ştiu acum.....Sau să cred ca ştiu... ?

adi

Sat Sep 26, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

DEM wrote:

Traiane, Moşule, "Prostule"......cum vrei să îţi spun pentru a înţelege că aici nu eşti la "ADUNARE"!
FACI UN PROZELITISM DEŞĂNŢAT şi jigneşti pentru că ai văzut că îţi merge. Lumea este plină de oameni ca tine şi nici nu progresează mai rapid, nici nu se duce dracului,....lupta dintre bine şi rău, oricare ar acestea, duce la un progres stabil, sigur, paşnic.
Vrei să faci ceva pentru România. Foarte bine. Ţi s-a dat ocazia iar tu scuipi pe toţi şi pe toate în numele prostiei pe care ţi-o asumi ca pe o coroană. Definiţia pe care o insinuezi pentra ca prin efect de inversiune să te prezinte ca pe un om de valoare este jalnică. Deşteptul este cel care promovează valorile pe care le descoperă în jurul său iar prostul acela care le ignoră sau minimizează. Oare chiar nu este nimeni pe acest forum care trebuie încurajat?
Poziţia mea mă obligă să fiu neutru. Tu nu mă cunoşti nici personal şi nici ca realizări, fac tot posibilul pentru a trece incognito pentru că importanţi sunt ceilalţi oameni şi nu eu. Nu caut gloria ci armonia care să ne permită să trăim RAIUL aici pe pământ, nu în CERURI şi te asigur că cei care îl construiesc se bucură de el şi după trecerea în Dimensiunea următoare.
Nu ai nicio şansă de a continua cu un asemenea comportament. Nu este treaba ta să califici SAU SĂ IRONIZEZI OAMENII. Te iei de mine sistematic pentru a mă provoca dar în senilitatea ta nu îţi dai seama că te discreditezi continuu. Ce vrei tu de la mine este doar polemica, iar eu refuz comportamentul tău indecent şi imoral.

Forumul este pentru a dezbate subiecte majore şi nu astfel de polemici. Dacă vrei să te fac de râs, nu o voi face pentru că o faci singur.
Dacă ai ceva de spus în legătură cu Forumul, fă-o şi dovedeşte că eşti român şi nu o lichea pripăşită pe meleaguri străine, exemplul tău ar folosi celor tineri, dar aşa nu au ce să înveţe de la tine decât tupeul, incultura cu lustru, răutatea.....Ce aduci tu pozitiv aici?
Nu realizezi că eşti mai util pe un forum religios?

Dacă vrei polemică, o vei avea aici cu mine şi te asigur că va fi una care te va frige.
Fi înţelept şi poartă-te precum un om care a înţeles ceva din viaţa lui.
Dovedeşte că eşti OM!


DOMNULe Dumitru Pănculescu,
Dv. sunteţi o persoană care vă credeţi mai inteligentă decât oricare altcineva, cel puţin, de pe acest forum; doar singur v-aţi prezentat ca inteligent peste normal, cu atestat. Nu eu v-am ironizat! Sunteţi capabil să înţelegeţi ce vă spun?
Eu sunt o persoană care, spre deosebire de dv., ştiu cât sunt de prost. Repet această caracteristică a mea, poate înţelegeţi atât dv. cât şi cei în admiraţia cărora sunteţi.
Faptul că ştiu cât sunt de prost mă determină să scriu numai ceea ce ştiu şi niciodată despre ceea ce cred. Reţineţi odată pentru totdeauna!
Eu nu jignesc pe nimeni şi nici nu fac polemică, de niciun fel cu cineva! Cine se simte jignit e problema lui.
Eu scriu ceea ce ştiu! Aţi înţeles? Dar dacă scriu ce ştiu, nu înseamnă că trebuie să credeţi ce spun, pentru că, vă repet:numai proştii cred!
Îmi spuneţi FACI UN PROZELITISM DEŞĂNŢAT şi jigneşti pentru că ai văzut că îţi merge. Astfel daţi dovadă că nu aţi înţeles; că nu înţelegeţi că nu vă chem la mine, nu vă cer să mă credeţi, cu alte cuvinte nu vă cer să fiţi proşti. Sau poate că nu ştiţi ce înseamnă „prozelitism”!?
Prozelitism faceţi dv. când spuneţi: „Nu caut gloria ci armonia care să ne permită să trăim RAIUL aici pe pământ, nu în CERURI şi te asigur că cei care îl construiesc se bucură de el şi după trecerea în Dimensiunea următoare.” Adică vreţi să vă cred, să vă aplaud şi să vin alături de dv. pentru că mă asiguraţi că o să fiu bucuros pe lumea cealaltă pe care o numiţi, pentru a impresiona: „Dimensiunea următoare”. Să fim serioşi dle Pănculescu!
În ciuda atestatului de inteligent peste normal pe care-l afişaţi, nu iau în considerare faptul că mă vedeţi „bătrân senil” sau „ o lichea pripăşită pe meleaguri străine,” E chestie de optică, fiecare vede cu ce are.
Persoana dv. nu este interesantă, adică nu prezintă interes pentru mine. Interesantă este reclama falsă pe care o faceţi la produsele pe care le comercializaţi dv. ca panaceu universal pentru regenerarea atmosferei.
Repet: Eu scriu numai ceea ce ştiu, dar nu vă cer să mă credeţi pentru că numai proştii cred!
Aparatul „Brad” comercializat cu timiditate de către firma „Pancuantic” nu arde aerul trecut prin „plasmă rece”, aşa cum se specifică în materialele care-l prezintă. Nu vreau să mă credeţi, vreau să ştiţi ce ştiu eu despre aparatul descris pe saitul „Pancuantic”. Gudroanele separate ca lichid vâscos puternic mirositor, în experimentul cu „Distrugătorul de fum” sunt o dovadă că în „plasma rece” nu are loc o oxidare, adică o ardere ci, o coagulare a particulelor coloidale existente în aerul supus acestui fascicul de electroni, pe care-l numiţi „plasmă rece”.
Dacă vreţi să vă convingeţi singuri faceţi experimentul pe care vi l-am recomandat şi veţi vedea că nu se schimbă mirosul de hidrogen sulfurat în miros de bioxid de sulf, adică nu se oxidează, nu arde hidrogenul sulfurat transformându-se în bioxid de sulf.
Dacă aveţi nevoie de detalii pentru efectuarea experimentului, călcaţi-vă peste mândria pe care o afişaţi şi întrebaţi-l pe prostul de Traian, bătrânul senil, licheaua pripăşită pe meleaguri străine şi vă dă, cu plăcere toate detaliile necesare experimentului.
Referitor la ozonul pe care pretindeţi că-l produce aparatul „Brad” vă spun că vă înşelaţi! Nu înseamnă că ce vă spun eu că ştiu trebuie să şi credeţi. Dacă vreţi să înşelaţi în continuare clienţii nu aveţi nevoie nici să mă credeţi şi cu atât mai puţin să vă convingeţi singuri că am dreptate. Mergeţi înainte, ai noştri ca brazi, cu mucii pe piept! Principalul e „banul să iasă!”
Nu uitaţi un lucru foarte important. Ca să obţi ozon în primul rând trebuie să disociezi molecula de oxigen în atomi. Disocierea se face fie la temperatură foarte înaltă fie prin acţiunea undelor electromagnetice de mare energie, razele ultraviolete. Pe de altă parte, atomii de oxigen sunt foarte reactivi, atât de reactivi că dacă nu au în apropiere nişte substanţe reducătoare pe care să le oxideze, oxidează chiar şi un oxidant mai slab, cum sunt moleculele de oxigen, rezultând ozon. Dar nu uitaţi că aerul trecut prin „Brad” conţine substanţe reducătoare care nu i-ar permite atomului de oxigen, in ipoteza absurdă că s-ar disocia oxigenul în aparatul „Brad”, să reacţioneze cu o moleculă de oxigen. Atomul de oxigen ar reacţiona cu o substanţă reducătoare existentă în aer, cum ar fi metanul, hidrogenul sulfurat, substanţele organice volatile, microorganismele.
Să nu vă faceţi iluzii că aţi descoperit piatra filosofală, că energia necesară disocierii oxigenului ar veni din spaţiul inconjurător prin nu ştiu ce mijloace demonstrate de mecanica cuantică. Vedeţi că nu sunteţi dv. singurii mincinoşi din lume sunt alţii mai mari decât dv. Sunt cei care v-au vândut aparatele de măsurare a ozonului din aer sau din gazele de eşapament ale motoarelor cu explozie.
P.S. Ştiu că ce am scris este prea mult şi prea greu de citit şi înţeles. Aşa că mă aştept la acelaşi gen de epitete.

Sat Sep 26, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Din Curs intensiv şi performant adaptare românească, (specifică) după concepţia prof. Florin Zaborilă.

TIPOLOGIA VÂNZĂTORILOR INEFICIENŢI
Ineficienţa în actul de vânzare trebuie căutată întotdeauna într-unul sau mai mulţi dintre următorii factori:
Incompetenţă;
- Aspect fizic şi psihic necorespunzător;
- Lipsă de personalitate;
- Lipsă de cunoştinţe profesionalizate;
- Lipsă de interes pentru nevoile clientului.

Combinate sau luate separat, aceste caracteristici oferă o infinită varietate de tipologii, din rândul cărora schiţăm câteva portrete robot:
Agresivul

Un adevărat vulcan în erupţie. Vorbeşte foarte afectat şi vă poate prezenta ideile şi vederile sale ca pe un edict imperial. Deşi poate să facă caz de virtuţile democraţiei, să nu-l credeţi. El se simte întotdeauna deasupra legii şi adesea nu face ceea ce predică. Este înclinat să devină megaloman şi are tendinţa să-i intimideze pe toţi acei care îndrăznesc să-l provoace. Acţionează nu arareori brutal, obraznic şi extrem de nepoliticos. Nu-l interesează nevoile clienţilor. Ascultă puţin, vorbeşte mult, are răspuns la toate. Argumentaţia sa abundă în detalii tehnice, din care adesea clientul nu înţelege mai nimic.
Cel mai des întâlnirile cu el INDISPUN şi IRITĂ. Dictonul lui preferat este: “obraznicul mănâncă praznicul şi cumintele flămânzeşte”.
Când ratează vânzarea aruncă vinovăţia asupra celorlalţi, pe care-i acuză de ignoranţă.
Vă recunoaşteţi DOMNULe Dumitru Pănculescu?

Arogantul

Este întâlnit, mai ales, la acele firme care au înregistrat o galopantă ascensiune. Aceste prototipuri umane sunt convinse că aroganţa reprezintă o strategie foarte bună. După atitudinea pe care o afişează aceşti vânzători, clientul ar trebui să se bucure că i se poate face favoarea de a i se acorda atenţie. Dacă nu vă convine, căutaţi în altă parte!
Arogantul caută să complexeze. Obrăznicia şi înfumurarea lui dispreţuitoare INHIBĂ. Clientul va căuta orice prilej să se răzbune.
Vă recunoaşteţi DOMNULe Dumitru Pănculescu?

Descurcăreţul

Este, categoric, cea mai răspândită subgupă de parveniţi din România. Aparţin prin formaţia profesională altor domenii, şi apreciază că succesul le-a surâs tocmai pentru că ştiu puţin din fiecare. Ei nu-şi pierd timpul, se bazează pe intuiţie, sunt permanent la limită (respect, morală, legalitate).
Cuvântul lor de ordine îl reprezintă: RISCUL pe care îndrăznesc să şi-l asume (pentru a ieşi dintr-o situaţie dificilă, neobişnuită). Sunt gata să vândă orice, oricui, fără prea multe probleme. Aceşti oameni privesc actul comercial prin prisma „pieţei negre”, care de fapt i-a şi generat.
Vă recunoaşteţi DOMNULe Dumitru Pănculescu?

ÎNCREZUTUL

Îngâmfat, înfumurat şi plin de sine, încrezutul are mai întotdeauna competenţe tehnice şi comerciale reduse. Pentru el, clientul este un naiv şi un prost. El vorbeşte despre sine, nu despre produsele sau serviciile pe care le oferă, din dorinţa să iasă el în evidenţă, să se laude. Clientul se simte derutat, nu ştie ce să mai creadă: „el se aşteapta să fie invitat să cumpere produsul şi nu ambalajul”.
Vă recunoaşteţi DOMNULe Dumitru Pănculescu?

Metodicul

Ordonat, muncitor, ascultător, receptiv. Ocoleşte situaţiile complicate, pentru care nu se simte bine pregătit. Este, în mod ideal folosit pentru vânzarea produselor de valoare mică şi medie, care se vând uşor. Poza pe care-o afişază, reprezintă sinceritatea dezarmantă (care, de fapt, perfect i se potriveşte).
Acest specie umană se înpleteşte uneori cu timidul. Această reuniune nu avantajează actul de vânzare.

Neglijentul

Prototipul celui lipsit de atenţie, grijă, interes. În primul rând, NU ESTE MOTIVAT. El este prost plătit, prost îmbrăcat, indolent, nepăsător, dezordonat. Este, rareori ascultat până la capăt. Imaginea lui este adesea asociată cu firma care l-a angajat. Clienţii abia aşteaptă să se termine o întâlnire cu asemenea persoane.

Obositul

Afişază o stare de slăbiciune, istovire, plictiseală. Solicitat să prezinte un produs, descurajează imediat clientela printr-o comunicare nonverbală care te face să te simţi ruşinat de îndrăzneala pe care ai avut-o, de a cere unui copil bolnav de rahitism să-ţi care geamantanele la plecarea în concediu.

Orgoliosul

Am putea spune, că orgoliul, trufia, mândria şi vanitatea reprezintă MAREA CAPCANĂ pentru orice vânzător. Aceste atribute se regăsesc adesea la acei semeni ai noştri care se consideră „mult prea elevaţi” pentru a profesa ca un simplu vânzător la tejghea.
Vanitosul, cade rapid în capcana primei greşeli făcute de client. El încearcă să epateze, să convingă că este „un superior”. El abundă în contraziceri. În loc să vândă, el încearcă să-l educe pe client. La rândul său, clientul, se simte făcut de râs şi va încerca, cu prima ocazie, să se răzbune.
Cu vanitoşii cea care pierde, este întotdeauna firma care i-a angajat.
Japonezii, spre exemplu, consideră drept cea mai gravă injurie ca un vânzător „să îndrăznească” să-l contrazică pe un client. Indiferent ce-ar spune, face sau comenta! Clientul este întotdeauna „regele” (Majestatea-Sa care plăteşte).
Vă recunoaşteţi DOMNULe Dumitru Pănculescu?

Plictisitul

Veşnic rezolvând integrame sau citind un roman de aventuri, el este prototipul omului deranjat, sacrificat, expus, hărţuit, agasat. Din primul moment şochează prin lipsa de entuziasm şi monotonia expunerii. El recită, nu prezintă. El priveşte pe pereţi, şi vorbeşte cu tine. El uită ce i-ai cerut, acum o clipă. El nu vociferează, el dă a lehamite, din umeri. Întotdeauna, clientul se simte în plus. Nu va mai reveni la acelaşi magazin, poate niciodată, dacă „n-are încotro”.

Relaţionalul

Unii spun, că se regăseşte numai în filmele americane. Jovial, disponibil, curtenitor, amabil, uşor de acceptat, bun psiholog. Electrizează asistenţa pentru că ştie să asculte, să înţeleagă, să intuiască, să propună o soluţie salvatoare sau un produs „special pentru...” Acest prototip ideal pentru actul comercial pune accentul pe relaţiile sale personale cu clienţii. El este consultat de multe ori în probleme nelegate de propria sa activitate, joacă rolul de arbitru, primeşte afectat confidenţe şi lasă, întotdeauna, loc pentru o nouă întâlnire. Agenda lui este plină de adrese şi numere de telefon, el trimite felicitări de sărbători clienţilor stabili. El convinge clientul să cumpere creându-i impresia unui „chilipir”, chiar şi atunci când sfătuieşte clientul să meargă la un alt magazin, pentru că, absolut accidental, produsul dorit îi lipseşte.

Snobul

Conduita acestui prototip uman abundă în admiraţia exagerată, pe care-o alocă, pentru tot ceea ce este considerat a fi la modă. Atitudinile etalate de el cerşesc a fi asimilate oamenilor prestigioşi din înalta societate. Vânzătorul snob face o eroare psihologică fundamentală: „snob poate fi clientul, dar nicidecum vânzătorul!”. Ratând empatia (adică, fenomenul de apropiere cognitivă şi afectivă faţă de client, prin care devenim sau nu abili în a prevedea comportamentul altor persoane bazându-ne pe descifrarea predispoziţiilor psihologice - gânduri, percepţii, sentimente, atitudini), snobul devine abstract, idealist şi nerealist. Limbajul lui sofisticat, abundând în neologisme îi provoacă clientului sentimentul că s-a rătăcit într-o altă lume. Adesea, clientul spune: „pardon”, şi pleacă în altă parte.
Vă recunoaşteţi DOMNULe Dumitru Pănculescu?

Şmecherul

Această specie este adesea întâlnită în România. Clientul o percepe ca pe o formă de „şarlatanie ordinară”. Tot ceea ce face şi întreprinde, şmecherul, lasă gustul unei înşelătorii. Necinstea, dincolo de aspectul moral, arată că pur şi simplu nu este rentabilă în actul de vânzare. Un client mulţumit va povesti cel puţin altuia, unul nesatisfăcut sau înşelat, va povesti la o sută!
Nu uitaţi: un client “fraierit” - pentru a se răzbuna - va exagera incidentul. Psihologic, auditoriul va aprecia, pe drept cuvânt, că: „nu iese fum până nu faci focul”. Pentru a se proteja, clienţii potenţiali vor evita din răsputeri firma cu „şmecheri”.
Aţi înţeles DOMNULe Dumitru Pănculescu?

Tehnicistul

Iată cazul tipic al inginerului ajuns vânzător. Refugiul pentru el îl reprezintă „obsesia sa tehnică”, adică, detalii, schiţe, amănunte, amestecuri de soluţii cu ipoteze, şi toate oferite pe nerăsuflate, cu o infinită uşurare.
Experienţa ne demonstrează că 8 din 10 asemenea vânzători, vând mai puţin decât un pieţar anonim.
Aţi înţeles DOMNULe Dumitru Pănculescu?

Timidul

Lipsit de curaj şi încredere în sine, vânzătorul timid se teme: de client, de propriile produse, de perioadele de tăcere prelungită, de lipsa de hotărâre a clientului, ş.a.m.d.
Din punct de vedere psihologic, timizii tipici acţionează în două moduri, diametral opuse:
Fie, se scuză de multe ori (că reţine, că deranjază, că produsul este... „prea scump”, „prea mare sau prea mic”, etc...);
Fie, cuprins de negre presimţiri atacă clientul cu ironii (tactică de descurajare).
Vă recunoaşteţi DOMNULe Dumitru Pănculescu?

Sat Sep 26, 2009 View user's profile Send private message
DEM

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 294


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Domnule Traian,
În principiu, modul de adresare este o formă de exteriozare a caracterului.
Aveţi neapărată nevoie de o oglindă prin care să vă liniştiţi orgoliile, pentru a le arăta şi altora că încă mai existaţi, pentru că doar ceea ce se oglindeşte şi are umbră este existenţă reală şi nu plăsmuire a minţii. Observ că vă obsedează inteligenţa mea. Care Inteligenţă nu poate fi decât vie şi nicicum în atestate, presupunând că am aşa ceva, precum cultura, imaginaţia, ...ori alte forme de manifestare ale spiritului. ........Din sublinierea repetată a faptului că am trecut examene de competenţă aş fi vinovat de aceasta şi dintr-un motiv de ironie nu reiese altceva o invidie maladivă ce debordează din micimea unui caracter discutabil.
Vă voi răspunde aici ambelor postări, cu rugămintea să vă opriţi cu jignirile inutile şi să continuaţi comentariile obiective.

DOMNULe Dumitru Pănculescu,
Dv. sunteţi o persoană care vă credeţi mai inteligentă decât oricare altcineva, cel puţin, de pe acest forum; doar singur v-aţi prezentat ca inteligent peste normal, cu atestat. Nu eu v-am ironizat! Sunteţi capabil să înţelegeţi ce vă spun?
Eu sunt o persoană care, spre deosebire de dv., ştiu cât sunt de prost. Repet această caracteristică a mea, poate înţelegeţi atât dv. cât şi cei în admiraţia cărora sunteţi.
Faptul că ştiu cât sunt de prost mă determină să scriu numai ceea ce ştiu şi niciodată despre ceea ce cred. Reţineţi odată pentru totdeauna!
Eu nu jignesc pe nimeni şi nici nu fac polemică, de niciun fel cu cineva! Cine se simte jignit e problema lui.
Eu scriu ceea ce ştiu! Aţi înţeles? Dar dacă scriu ce ştiu, nu înseamnă că trebuie să credeţi ce spun, pentru că, vă repet:numai proştii cred!

Credinţa este o capacitate de percepţie a unui fenomen sau fapt imaginar pe baza unor informaţii anterioare şi a necesităţii încadrării într-un sistem de cunoaştere convenabil. Aici aveţi dreptate, dar nu în totalitate. Şi oamenii de ştiinţă cred în existenţa a ceea ce nu este încă demonstrat ca real şi niciun om de ştiinţă nu poate exista ca atare în afara credinţei. Vă înşelaţi sau vreţi să deformaţi realitatea, TOŢI OAMENII CRED, într-un fel sau altul, nimic nu poate exista ori realiza fără credinţa în acesta. Proştii care cred sunt o minoritate captivă într-un sistem social căruia îi datorează adaptarea. De altfel v-am subliniat de mai multe ori definiri ale sintagmei „prost“ şi unde vă încadraţi. Personal, mă deranjează insistenţa cu care vă autoflagelaţi, excesul de modestie, chiar dacă trebuie în ansamblu să vă accept ca atare.

Îmi spuneţi FACI UN PROZELITISM DEŞĂNŢAT şi jigneşti pentru că ai văzut că îţi merge. Astfel daţi dovadă că nu aţi înţeles; că nu înţelegeţi că nu vă chem la mine, nu vă cer să mă credeţi, cu alte cuvinte nu vă cer să fiţi proşti. Sau poate că nu ştiţi ce înseamnă „prozelitism”!?
Prozelitism faceţi dv. când spuneţi: „Nu caut gloria ci armonia care să ne permită să trăim RAIUL aici pe pământ, nu în CERURI şi te asigur că cei care îl construiesc se bucură de el şi după trecerea în Dimensiunea următoare.” Adică vreţi să vă cred, să vă aplaud şi să vin alături de dv. pentru că mă asiguraţi că o să fiu bucuros pe lumea cealaltă pe care o numiţi, pentru a impresiona: „Dimensiunea următoare”. Să fim serioşi dle Pănculescu!

Am două posibilităţi. Să fiu activ social sau nu. Dacă particip la un forum, ceea ce înseamnă implicare socială şi eforturi pentru esenţializarea şi cristalizarea unor relaţii interumane atât de necesare oamenilor, o fac doar datorită convingerii că am ceva de spus şi că datorez celor tineri eforturile, bunătatea şi cunoaşterea pe care le-am primit din partea celor care m-au format şi m-au făcut să fiu ceea ce sunt. Mă refer desigur doar la părţile positive ale personalităţii mele. Eu nu am intenţia de a face adepţi ci doar de a oferi un model de comportament şi desigur cunoaşterea pe care o posed, atâta cât este şi inutilă dacă nu o pui la dispoziţia societăţii. Adică precum banii, care dacă nu circulă sunt nefolositori.

În ciuda atestatului de inteligent peste normal pe care-l afişaţi, nu iau în considerare faptul că mă vedeţi „bătrân senil” sau „ o lichea pripăşită pe meleaguri străine,” E chestie de optică, fiecare vede cu ce are.
Persoana dv. nu este interesantă, adică nu prezintă interes pentru mine. Interesantă este reclama falsă pe care o faceţi la produsele pe care le comercializaţi dv. ca panaceu universal pentru regenerarea atmosferei.
Repet: Eu scriu numai ceea ce ştiu, dar nu vă cer să mă credeţi pentru că numai proştii cred!
Aparatul „Brad” comercializat cu timiditate de către firma „Pancuantic” nu arde aerul trecut prin „plasmă rece”, aşa cum se specifică în materialele care-l prezintă. Nu vreau să mă credeţi, vreau să ştiţi ce ştiu eu despre aparatul descris pe saitul „Pancuantic”. Gudroanele separate ca lichid vâscos puternic mirositor, în experimentul cu „Distrugătorul de fum” sunt o dovadă că în „plasma rece” nu are loc o oxidare, adică o ardere ci, o coagulare a particulelor coloidale existente în aerul supus acestui fascicul de electroni, pe care-l numiţi „plasmă rece”.

Dacă aţi fi de bună credinţă, aţi recunoaşte că nu fac reclamă dar nici nu pot trece sub tăcere munca celor de la Pancuantic. Ceea ce se scrie în site este un adevăr confirmat de multe mii de oameni dar deocamdată nu intenţionăm să ne lansăm în afaceri cu aer curat, care, oricât de ciudat v-ar părea, va fi afacerea cea mai profitabilă pe Pământ peste câţiva zeci de ani. Vorbiţi despre lucrurile despre care credeţi că ştiţi ceva ca şi cohortele de purtători de diplome şi atestate care consideră ca dacă nu au învăţat la şcoală despre aceasta, acel fenomen nu se întâmplă. În apropierea dvs., în SUA, există un cercetător care a produs un generator asemănător celui produs de Motorga şi care produce mai multă energie decât consumă, iar exemplele ar putea continua…..
Vă repet, convertorul electrocinetic(EHD generator) este un motor ionic ce funcţionează pe principii cunoscute de peste 200 ani(morişca electrostatică) iar plasma rece obţinută, deşi incredibil, este prezentă în casele multor români distrugând prin efectul Phoenix, adică prin ardere atomică toate substanţele nefireşti din atmosferă(aer). Nu mai insist, cumpăraţi-vă un aparat şi convingeţi-vă singur. De altfel o spunem cu mândrie “Pancuantic este firma care are cei mai inteligenţi clienţi” deoarece au putut înţelege ce investiţie colosală au făcut cumpărând un dispozitiv care pe alţii îi costă sute de mii de dolari(vedeţi PCR - pulse reactor chemistry). Dacă aţi fost la şcoală sau dacă am fi fost colegi, alta v-ar fi fost atitudinea.

Dacă vreţi să vă convingeţi singuri faceţi experimentul pe care vi l-am recomandat şi veţi vedea că nu se schimbă mirosul de hidrogen sulfurat în miros de bioxid de sulf, adică nu se oxidează, nu arde hidrogenul sulfurat transformându-se în bioxid de sulf.
Dacă aveţi nevoie de detalii pentru efectuarea experimentului, călcaţi-vă peste mândria pe care o afişaţi şi întrebaţi-l pe prostul de Traian, bătrânul senil, licheaua pripăşită pe meleaguri străine şi vă dă, cu plăcere toate detaliile necesare experimentului.
Referitor la ozonul pe care pretindeţi că-l produce aparatul „Brad” vă spun că vă înşelaţi! Nu înseamnă că ce vă spun eu că ştiu trebuie să şi credeţi. Dacă vreţi să înşelaţi în continuare clienţii nu aveţi nevoie nici să mă credeţi şi cu atât mai puţin să vă convingeţi singuri că am dreptate. Mergeţi înainte, ai noştri ca brazi, cu mucii pe piept! Principalul e „banul să iasă!”

V-am mai spus că experimentul pe care îl descrieţi a fost unul dintre primele. Aparatul descompune moleculele prin ardere la nivel atomic, în plasmă rece, toate componentele urmând a fi separate şi colectate. În formula actuală arde impurităţile din aer şi îl lasă curat. Modelul este cel copiat din natură şi foarte curând vom şi spăla aerul, aşa cum face ploaia.
Nu am ţintit obţinerea banilor mai mult decât necesarul pentru salarii şi echipamente, deşi sunt foarte mulţi care sunt bolnavi de astm sau alergici care ar plăţi triplu pentru a-l cumpăra. Nu îi judecaţi pe alţii după crezul personal, vreau să cred că nu voi deveni sclavul banului şi nici Pancuantic nu va urmări altceva decât ceea ce înseamnă.

Nu uitaţi un lucru foarte important. Ca să obţi ozon în primul rând trebuie să disociezi molecula de oxigen în atomi. Disocierea se face fie la temperatură foarte înaltă fie prin acţiunea undelor electromagnetice de mare energie, razele ultraviolete. Pe de altă parte, atomii de oxigen sunt foarte reactivi, atât de reactivi că dacă nu au în apropiere nişte substanţe reducătoare pe care să le oxideze, oxidează chiar şi un oxidant mai slab, cum sunt moleculele de oxigen, rezultând ozon. Dar nu uitaţi că aerul trecut prin „Brad” conţine substanţe reducătoare care nu i-ar permite atomului de oxigen, in ipoteza absurdă că s-ar disocia oxigenul în aparatul „Brad”, să reacţioneze cu o moleculă de oxigen. Atomul de oxigen ar reacţiona cu o substanţă reducătoare existentă în aer, cum ar fi metanul, hidrogenul sulfurat, substanţele organice volatile, microorganismele.
Să nu vă faceţi iluzii că aţi descoperit piatra filosofală, că energia necesară disocierii oxigenului ar veni din spaţiul inconjurător prin nu ştiu ce mijloace demonstrate de mecanica cuantică. Vedeţi că nu sunteţi dv. singurii mincinoşi din lume sunt alţii mai mari decât dv. Sunt cei care v-au vândut aparatele de măsurare a ozonului din aer sau din gazele de eşapament ale motoarelor cu explozie.

Este un fapt banal că obţinem ozon şi încă unul de calitate deoarece nu folosim efectul Corona pentru disociere. Funcţionarea se apropie ca explicaţie de modul în care se petrec fenomenul LASER, principiul fiind acelaş pentru orice mediu. Trebuie să înţelegeţi că vorbim despre o teorie aplicată şi nu o descoperire practică adaptată unei aplicaţii imediate. Recitiţi ce scrie pe site şi veţi descoperi că acolo lucrează oameni care cunosc întâi teorie şi apoi sunt valoroşi ca şi practicieni, la Pancuantic nimic nu se spune fără ca anterior să nu existe modelul teoretic şi apoi cel demonstrativ. Asta ne deosebeşte ce ceilalţi, la noi chiar se produc valori ştiinţifice, deocamdată incontestabile, ……..aşteptăm cu interes un om de ştiinţă care riscă să ….se facă de râs ori să primească recunoaşterea valorii sale profesionale. Din păcate doar un singur mathematician, este drept unul de talie mondială, a înţeles cum funcţionează convertorul…….iar foarte mulţi au încercat să îl copieze fără success. Aşteptăm plini de interes fizicieni care să îşi demonstreze cunoaşterea în domeniul cuantic.

P.S. Ştiu că ce am scris este prea mult şi prea greu de citit şi înţeles. Aşa că mă aştept la acelaşi gen de epitete.

PS. Nu contează volumul ci informaţia. Citesc mult şi rapid. Doar buna intenţie a scriitorului contează şi reţin doar ce mă poate face mai bun. Ironiile şi micile maliţiozităţi dau sarea şi piperul unei polemici, aşa că fiţi fără grijă, sunt altele care mă supără, împotriva cărora nu se luptă cu parul

Sun Sep 27, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Domnule Dumitru Pănculescu,
Sincer mi-ar face plăcere să comunic cu dv., ba chiar deosebită plăcere să vă spun din puţinele mele cunoştinţe care, cu siguranţă, vă sunt de un real folos în lansarea masivă a afacerii dv., „Pancuantic”, deja lansată dar cu timiditate. Timiditatea de care daţi dovadă este datorată fricii, pe care o aveţi, că dacă treceţi la producţia de serie, fără comenzi prealabile, rămâneţi cu marfa nevândută.
Când veţi şti, cu adevărat, valoarea produsului dv., prin ce anume se face valoros produsul dv., veţi avea vânzări masive în întreaga lume, nu numai în România şi nu numai de ordinul sutelor.
Pentru a comunica cu mine, în această direcţie, este nevoie de un singur lucru, să-mi răspundeţi la postarea mea unde mi-aţi spus „Domnule Ioan, minţiţi şi vă bateţi joc!”
După ce clarificăm această afirmaţie a dv. cu privire la mine, vă garantez că toate informaţiile, toate elementele pe care vi le voi furniza vă vor da certitudinea valorii, incontestabile, a produsului dv, „Brad” pe care eu o cunosc.
Presupun că înţelegeţi că nu se poate comunica cu un om în care nu ai încredere, care, aşa cum îmi spuneţi, ... minte şi îşi bate joc!
PS Răspunsul meu la ultima dv. postare este pregătit, gata pentru afişare; aştept, numai, să clarificaţi afirmaţia dv., folosind argumente, cu privire la caracterul meu de mincinos.

Mon Sep 28, 2009 View user's profile Send private message
DEM

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 294


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:
Domnule Dumitru Pănculescu,
Sincer mi-ar face plăcere să comunic cu dv., ba chiar deosebită plăcere să vă spun din puţinele mele cunoştinţe care, cu siguranţă, vă sunt de un real folos în lansarea masivă a afacerii dv., „Pancuantic”, deja lansată dar cu timiditate. Timiditatea de care daţi dovadă este datorată fricii, pe care o aveţi, că dacă treceţi la producţia de serie, fără comenzi prealabile, rămâneţi cu marfa nevândută.
Când veţi şti, cu adevărat, valoarea produsului dv., prin ce anume se face valoros produsul dv., veţi avea vânzări masive în întreaga lume, nu numai în România şi nu numai de ordinul sutelor.
Pentru a comunica cu mine, în această direcţie, este nevoie de un singur lucru, să-mi răspundeţi la postarea mea unde mi-aţi spus „Domnule Ioan, minţiţi şi vă bateţi joc!”
După ce clarificăm această afirmaţie a dv. cu privire la mine, vă garantez că toate informaţiile, toate elementele pe care vi le voi furniza vă vor da certitudinea valorii, incontestabile, a produsului dv, „Brad” pe care eu o cunosc.
Presupun că înţelegeţi că nu se poate comunica cu un om în care nu ai încredere, care, aşa cum îmi spuneţi, ... minte şi îşi bate joc!
PS Răspunsul meu la ultima dv. postare este pregătit, gata pentru afişare; aştept, numai, să clarificaţi afirmaţia dv., folosind argumente, cu privire la caracterul meu de mincinos.



Domnule Traian,
Vă mulţumesc pentru revenirea la aceste sentimente mai bune prin care nu ne mai oripilaţi cu construcţiile metaforice inductive privindu-l pe Yehova. Să îl lăsăm pe Dumnezeu cu ale lui şi să facem ceva din ale noastre, tocmai ca nişte copii care îşi ascultă părintele. Nu câştigăm nimic dacă ne lăudăm cu părinţii noştri ci dacă îi surprindem plăcut pe cei din jur cu faptele rezultate din educaţia pe care am primit-o de la aceştia.

Acest Forum nu este, cel puţin în opinia mea, un loc unde să îmi expun realizările. Realizările mele sunt si atât, important fiind doar faptul că cei care se bucură de faptele mele înţeleg ceva din aceasta şi unii chiar îmi urmează exemplul de a oferi celorlalţi ceva fără să ceară în schimb. Trebuie să înţelegeţi că deşi sunt ....ceea ce sunt, nu mă consider şi chiar nu sunt un om de afaceri sau care urmăreşte banii. Sunt unul dintre cei care pot confirma şi se poate lupta cu toată lumea în afirmaţia conform căreia CUNOAŞTEREA este principala bogăţie a omului iar banii ....doar o amărâtă unealtă cu care ne-am obişnuit. În locul lor poate exista orice alt simbol, iar între anumiţi oameni, chiar există. De schimburi materiale avem absolută nevoie deoarece trăim material şi foarte puţin spiritual. Şi după cum aţi văzut, inclusiv spiritual nu putem face schimburi prea bune ....tocmai dintr-o cunoaştere precară.

Nu îmi fac nicio problemă în privinţa tehnologiei pusă la punct de către Firma Pancuantic. Partea de afacere va avea o evoluţie explosivă în momentul în care se va şti adevărata sa importanţă pentru societate, nu ne propunem să refacem cu orice preţ ceea ce au stricat alţii în 20 de ani chiar dacă am putea. Forţa economică ce stă în spatele acestei tehnologii este aşa de mare încât este greu de acceptat că ea există în ....România. Am suficientă maturitate pentru a nu mă lupta zadarnic, cui i se va face sete va căuta apa, cine va avea nevoie de bani şi alte avantaje ne vor căuta cu siguranţă. Trebuie să pricepeţi că aceasată tehnologie este atât de simplă şi de performantă încât am fi fericiţi să poată fi copiată şi pusă în folosul oamenilor, în folosul Naturii. Dragoste cu sila nu se face şi nu avem nevoie de reclamă. Cei care nu mai au soluţii pentru problemele lor ne caută, desigur cele pe care le deţinem.

Afirmaţia mea o poate verifica oricine şi rămâne chiar dacă este valabilă doar la un număr redus de postări. Nu mă interesează cine sunteţi sau ce sunteţi cu adevărat, faptelor dvs. le-am opus reacţia mea fără reţinere şi fără regrete. Dacă am greşit, şi este posibil oricând acest lucru, trebuie doar să demonstraţi unde şi prin ce. Afirmaţiile mele rămân valabile deocamdată, atât timp cât faptele dvs. le-au determinat.
Cât despre încredere, acesta este sau nu, încrederea nu se condiţionează, nu se tranşează la masa negocierilor. Eu vorbesc de fapte iar onoarea mea constă în capacitatea mea de a-mi acoperi vorbele în fapte şi nu invers.

Dacă doriţi să vă manifestaţi partea de caracter benefică este doar opţiunea dvs.
Eu îmi menţin opinia ca cei negativişti sau oportuniştii trebuie temperaţi şi în mine vor avea în permanenţă o reală opoziţie.
Dem

Tue Sep 29, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Domnule Dumitru Pănculescu,
Îmi cer scuze că nu m-am făcut înţeles.
Am presupus că înţelegeţi că nu se poate comunica eficient cu o persoană care, aşa cum aţi spus, ... minte şi îşi bate joc! în care nu ai încredere, pentru atingerea unui anume scop urmărit.
Mi-aţi răspuns la o întrebare foarte clară următoarele:
Dacă nu ştiţi de ce avem nevoie de carbonul din aer şi nu de cel solid, atunci evident nu sunteţi chimist sau şi mai grav, încercaţi să vă bateţi joc. Un licean cunoaşte cu siguranţă răspunsul. la care, atunci, v-am răspuns:
“Vorbesc foarte serios, nu ştiu de ce avem nevoie de carbonul din aer. Vă rog, ridiculizaţi-mă, ironizaţi-mă, arătaţi-mi cât sunt de neştiutor. Eu n-am fost la liceu, eu am urmat cursurile unei şcoli tehnice de chimie, n-am studiat multe materii care se studiau la liceu.
Vă rog foarte mult să-mi spuneţi de ce avem nevoie de carbonul din aer.”

Revin acum şi vă spun că nu ştiu ce ştie un licean despre carbonul din aer de aceea vă rog pe dv., încă o dată, să-mi spuneţi, să mă ajutaţi de ce avem nevoie de carbonul din aer?
Trebuie să vă spun că, scriu numai despre ceea ce ştiu şi tratez discuţiile de pe forumuri cu maximă seriozitate.

Referitor la caracteristica mea de mincinos, mi-aţi spus:

„Minciuna este una dintre cele mai degradante forme prin care omul civilizat îşi face drum în atenţia celorlalţi. Sunteţi un om cu ceva cunoştinţe în chimie, mult mai multe decât posed eu. Evident, nu pot contesta calitatea dvs. de chimist, din simplul motiv că nu este treaba mea. Modul în care vă manifestaţi ca profesionist, este însă deplorabil.
Spuneţi că nu aţi fost la liceu dar sunteţi "un ingineraş"(ce diminutiv!) care a făcut şi a dres o mare invenţie în domeniul apei, care nici măcar nu este a dvs(undeva în Moldova).
Pentru a vă arăta că nu mint v-am răspuns următoarele:

Traian wrote:

Preastimabile DOMN Pănculescu,

Sub autoritatea ACADEMIEI ROMÂNE, la Institutul de lingvistică „Iorgu Iordan” a fost elaborat DEX – Dicţionarul Explicativ al Limbii Române; Ediţia a II-a, Editura UNIVERS ENCICLOPEDIC, Bucureşti, 1996, la pagina 645 găsiţi:
MÓDUS VIVÉNDI subs. 1. Mod de existenţă. 2. Posibilitate de împăcare a două părţi aflate în litigiu; compromis. A găsi un modus vivendi. – Expr. lat.
Am spus că după ce am văzut explicaţia consider expresia „MÓDUS VIVÉNDI” inutilă pentru limba română, pentru limba mea română.
Prin aceste stupidităţi, ale dv., cu care vă făliţi, aici, pe acest forum, care se vrea o tribună pentru Salvarea României, nu un spaţiu de palavre, cum doriţi dv., am primit de la Tatăl meu, Iehova, o revelaţie. O revelaţie, la fel de valoroasă ca cea care, am realizat din palavrele dv. că, mi-a fost furată.
Invenţia mea, Procedeu şi aparat pentru decantarea, separarea produselor uşoare şi omogenizarea apelor reziduale
Descrierea invenţiei 71600,
Dosar nr.: 74770,
Data înregistrării: 14.05.1973
Prioritate convenţională:
Data: Canci
Ţara: Canci
Certificat nr.: Canci
Data publicării: 16.08.1980
Solicitant : ing. Traian Ioan, Bucureşti
Inventator: ing. Traian Ioan
Titular:
Institutul de Cercetări şi proiectări tehnologice pentru rafinării şi instalaţii petrochimice, Bucureşti (??) (adică fostul IPROCHIM)
Preşedinte comisie invenţii: ing. Alexei Bădărău
Examinator: ing. Hedviga Maria Dudaş
am aplicat-o, fiind şef de proiect, la Instalaţia de epurare a apelor reziduale orăşeneşti şi de la Fabrica de amidon din oraşul Fălticeni, judeţul Suceava. Această instalaţie este amplasată în Dumbrava minunată, pe care a descris-o Mihail Sadoveanu, şi construită pe 177 de piloni de beton lungi de peste 30 de metri fiecare. Pilonii sunt ilegal folosiţi întrucât Nicolaie Ceauşescu nu a aprobat acest fel de fundaţie ci mi-a recomandat, la sfatul unui nu ştiu ce om de ştiinţă, folosirea de coloane de nisip „mult mai ieftine”.
Ar merita să-i atrageţi atenţia asupra acestor rânduri, scrise de mine, celui care v-a informat şi ale cărui date furnizate, crezându-le corecte, ca şi el de altfel, v-au determinat să-mi scrieţi: „Spuneţi că nu aţi fost la liceu dar sunteţi "un ingineraş"(ce diminutiv!) care a făcut şi a dres o mare invenţie în domeniul apei, care nici măcar nu este a dvs(undeva în Moldova).”
Nu uitaţi că eu nu mint şi nu vorbesc despre ceea ce cred ci spun, scriu, numai ceea ce ştiu.


Vă rog să-mi spuneţi, de unde ştiţi şi ce informaţii aveţi că invenţia pe care am spus că am realizat-o şi aplicat-o la Fălticeni, nu este a mea. Este foarte important de ştiut, nu pentru mine, nu pentru onoarea mea care nu are nicio valoare, este foarte important pentru ţara românească, pentru neamul românesc să se ştie, să se afle ce fel de oameni servesc naţia română, ce fel de oameni au fost şi mai sunt încă în OSIM, Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci.
Dacă sunteţi un om cu bune intenţii, puteţi descoperi, puteţi elucida fără voia dv. chiar o moarte suspectă petrecută la Suceava, moartea unui Om deosebit, Vicele Lebădă de la Consiliul Judeţean Suceava care s-a ocupat de această investiţie de la Fălticeni. La Fălticeni, sunt nişte mari murdări care s-au petrecut după aprilie 1983, când am plecat eu din ţară, forţat de împrejurări.
Fiţi foarte atent că eu nu glumesc, nu mă joc pe forumuri cu lucruri, cu fapte serioase.
Spuneţi-i, despre această postare, celui care se ocupă de întocmirea „Dicţionarului invenţiilor româneşti” autor pe care-l cunoaşteţi şi, sigur, l-aţi contactat în această „minciună de care mă acuzaţi”.
Sper că vom avea o colaborare fructuoasă din toate punctele de vedere.

Tue Sep 29, 2009 View user's profile Send private message
DEM

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 294


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Domnule Traian,
Evident, perseverenţa dvs. este de admirat. Dacă veţi relua toate afirmaţiile mele, mă veţi ajuta să scriu o carte despre forumistică sau poate chiar mai mult. Voi răspunde totuşi, având în vedere eforturile pentru reconstrucţia propriei imagini, în condiţiile în care nu vă veţi face un obicei din aceasta şi vă veţi gândi la cât ar trebui să explicaţi dacă aş proceda în reciprocitate.

1.Am afirmat că nu sunt un profesionist în chimie, nici măcar foarte informat. Sunt poate doar informat peste medie. Carbonul este un element chimic foarte răspândit, uneori datorită activităţii umane sau a erupţiilor vulcanice fiind regăsit în exces în atmosferă. Aici, combinaţia cu un atom de oxigen, monoxidul de carbon, reprezintă o adevărată otravă, prin persistenţa şi dificultatea neutralizării sale.
Un al doilea motiv îl reprezintă nevoile industriale, carbonul atomic extras direct din mono şi bioxidul de carbon ar putea deveni principala sursă de materii prime pentru industria viitorului, fibrele din nanotuburi de carbon. România a furnizat SUA tehnologia necesară obţinerii carbonului atomic din aer, desigur SUA întorcând spatele după ce a considerat că poate dezvolta singură această tehnologie. Aceasta a câta oară ...oare.
Al treilea motiv îl reprezintă reducerea temperaturii medie care a crescut îngrijorător în ultimii ani, tocmai prin cantitatea mare de carbon, în acest sens dezvoltându-se o adevărată bursă a carbonului.
Carbonul este un element chimic extrem de necesar. Dar nu în atmosferă. Desigur, este posibil ca toată această interpelare să fie o speculaţie semantică, referitoare la expresia “din” dar vă precizez că este preferată aceleia “în”
2. Pentru mine este evident că nu aţi spus decât o parte de adevăr, adică un adevăr parţial care este echivalent cu o minciună parţială, care tot minciună rămâne. Altfel spus un adevăr parţial este echivalent cu o minciună asezonată cu fragmente de adevăr. Cel care profită de asemenea informaţii nu poate fi bănuit de intenţii tocmai oneste, adică dvs. v-aţi aflat sistematic în posturi nu tocmai oneste.

3.Nu ştiu cât adevăr şi câtă fabulaţie sunt în spusele dvs. Expresia mea “modus vivendi” era o glumiţă la adresa culturii dvs. minimale cu care ne “dotează” liceul. Chiar şi prin logica simplă, fără suportul acad. Iorgu Iordan, vă puteaţi da seama că mă refeream la un mod de viaţă, o concepţie existenţională….în acest caz a dvs. Recunosc persuasiunea cu care v-am împins spre a face declaraţii autoincriminatoare, tocmai pentru a vă semnala că nu puteţi spune orice prostie vă trece prin cap.
Nu aveţi nicio dovadă de paternitate a vreunei invenţii chiar dacă poate este adevărat. Eu nu pot face pe detectivul în folosul dvs. cu atât mai mult având în vederea comportamentul faţă de mine.
Când faceţi o afirmaţie trebuie să aveţi posibilitatea de a o şi putea susţine, eventual. Mincinosul nu sunt eu. Demonstraţi prin orice modalitate consideraţi de cuviinţă iar eu vă voi prezenta scuze publice. Din păcate nu figuraţi nicăieri ca inventator sau realizator, în România nu existaţi decât ca eventual în registrele Primăriei localităţii unde v-aţi născut.

4. Îmi aduc aminte de o povestioară cu talc despre locuri şi locuitori. Ţara nu se ia pe tălpile pantofilor şi nici nu se sfidează din ….plimbarea de pe plaja oceanului, între două lacrimoase postări despre “salvarea României” sau “necredincioşii” care nu sunt de acord cu secta martorilor lui Iehova.

Revin cu rugămintea de a posta în folosul oamenilor şi nu în al propriei imagini. Ce a fost a fost. V-a luat valul, aţi dorit să convingeţi printr-o retorică mistică sau orice altceva. Veniţi cu contribuţii personale obiective, greşiţi oricât din dorinţa de a face o faptă bună, este de înţeles. Nu este de înţeles de ce îmi pierd eu timpul să vă conving de necesitaea ca generozitatea să reprezinte o permanenţă a celor cu oarece experienţă de viaţă.

Ce dăm noi oamenilor tineri din aceste polemici, din punctul meu de vedere inutile?

Tue Sep 29, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Domnule „X”,
Diferenţa dintre mine şi dv., diferenţa dintre mine şi dv. toţi de pe toate forumurile pe care am fost şi pe care postez acum, constă în faptul că eu vorbesc scriind numai despre ceea ce ştiu şi vă cer să nu mă credeţi, ca pe Cristos.
Mă văd nevoit să repet multe şi de multe ori pentru că noi oamenii memorăm greu, ce nu ne interesează şi uităm repede; şi mai ştiu că, ce scriu, este pentru dv., care vă credeţi tineri şi inteligenţi, aberaţii de lichea bătrână şi senilă pripăşită în străinătate.
Dv. toţi vorbiţi despre ceea ce credeţi şi-mi cereţi mie şi nu naumai mie ci, la toţi ceilalţi să fiţi crezuţi.
Pe mine nu mă interesează persoana mea, faima mea, deşteptăciunea mea, inteligenţa mea într-un cuvânt, nu mă interesează slava mea.
Pe dv., pe dv.toţi, vă interesează slava proprie şi vreţi ca să mă intereseze şi pe mine slava proprie ca să vă comparaţi cu mine şi să-mi arătaţi ce valoroşi sunteţi dv. faţă de mine.
Încercaţi, dacă sunteţi capabili, să nu vă mai comparaţi cu mine căci în felul acesta, comparându-vă cu mine, vă arătaţi micimea, lipsa de valoare, eu fiind un om care-mi recunosc micimea, slăbiciunea, lipsa de valoare, adică, prostia.
Dacă cineva, prin absurd, vede vreo valoare la mine nu trebuie să mi-o arate, nu trebuie să mă aplaude, ca să nu mă îngâmf. Nu trebuie să-mi arate ce valoare a văzut, pentru că ce a văzut, dacă este Adevăr, este de la Tatăl Iehova, Adevărul nu este al meu, nu este meritul meu ci, meritul Creatorului meu. Slava este numai a Creatorului Iehova.
Când profesoara mea de chimie, tovarăşa Poienaru, mi-a spus: „Mă Ioane, numai proştii cred!”, toţi din clasă au râs, parcă eram singurul „Ion” din lume şi ei toţi ceilalţi erau deştepţii lumii.
Domnule „X” aveţi carenţe foarte mari, enorme, pe care nu vi le cunoaşteţi, nu vi le ştiţi.
Cea mai mică carenţă este, în multe cazuri, de semantică.
A crede despre tine însuţi că eşti deosebit de deştept şi inteligent este un defect ce apare ca o carenţă reală de inteligenţă. Cine se crede inteligent şi de fapt nu este în stare, nu este capabil să întreţină o conversaţie civilizată, rezonabilă, dă dovadă de carenţă, adică de lipsă de inteligenţă, ba chiar de lipsă a inteligenţei.
Acest forum Calea lui Zalmoxe are marea calitate de a lăsa pe fiecare forumist să scie cel duce mintea. Numai lăsând un om să spună ce gândeşte poţi să-l cunoşti, să afli cât îl duce duhul din capul lui.
Când am spus: „Numai proştii cred!” am făcut-o pentru că am înţeles mesajul Profesoarei mele de chimie de acum mai bine de 50 de ani, pe care mi-l însuşesc şi, pe măsură ce-mi trece timpul, realizez cât Adevăr cuprinde.
Nu uitaţi! Adevărul este de la Iehova, Creatorul cerului şi Pământului cu tot ce este sub soare. Timp de 2000 de ani, Isus Cristos a cerut oamenilor, neamurilor, să-L creadă pentru că El ştia din scrierile lui Moise şi ale Prorocilor, ştia că am fost creaţi.
Când am spus că „numai proştii cred!” nimeni nu m-a întrebat:
- De unde ştii? Sau cel puţin să mă fi întrebat ironic,
- Ce te face să crezi aşa?
Care mai de care şi-a dat arama pe făţă, şi-a arătat „inteligenţa”.
Toţi idioţii de pe forumuri şi-au arătat muşchii creierului lor ştergându-mi postările în care scriam ce ştiam eu, dar nu coincideau, nu consonau, cum le place unora să spună, cu credinţele lor.
Acum postez numai pe două forumuri,
1 – Calea lui Zalmoxe care-mi permite, fără niciun fel de restricţie să-mi afişez cunoştinţele sau prostiile, cum cred unii „inteligenţi” care nu sunt capabili să lege două idei şi să o deducă pe a treia, şi
2 – Forumcrestin care are meritul că nu-mi şterge ce scriu că ştiu, numai că vine un credincios, cu drepturi supreme şi-mi pune pumnul în gură (pentru un număr prim de zile, mai demult; acum a revizuit regula) dacă nu-i convine ce ştiu eu, dacă nu „consonează” cu ce crede el.

Preastimate domnule Dumitru Pănculescu,
Postarea dv. subliniată prin mărimea literelor cu intenţia de a-i arăta valoarea, este o dovadă a lipsei dv. de cunoştinţe ştiinţifice elementare, pe care eu le am, iar dv. credeţi că le aveţi.
Dv. vreţi să faceţi „ştiinţă” folosind numai credinţe auzite la unul şi la altul! Puteţi, s-o faceţi, dar nu cu mine. Cu mine dacă vreţi să discutaţi spuneţi-mi ce ştiţi, aşa cum fac eu, şi eu să vă spun dacă este corect sau nu ce ştiţi dv. aşa cum şi dv. ar trebui să faceţi cu ceea vă spun că ştiu eu.
Ca să susţi idea încălzirii globale lansată de nişte escroci notorii trebuie să fii la fel ca toţi conducătorii lumii, limitaţi în cunoaştere ştiinţifică, care acceptă schimbarea climei.
Aţi citit aici, pe acest forum, dar citiţi prea repede, citiţi mai repede decât puteţi dv. reţine şi înţelege.
Tot ce aţi scris în postarea anterioară, dar absolut tot ce aţi scris, sunt numai credinţe aflate de la alţii, din bibliografii pe care nu le puteţi susţine cu ceva propriu, cu idei proprii, ci susţineţi bibliografie cu altă bibliografie şi uite aşa se nasc religiile.
Mai citiţi o dată şi altă dată poate, poate veţi înţelege ce prostii debitaţi, cu care vă împăunaţi de ajungeţi să credeţi că aveţi o inteligenţă peste normal.
Apropo de semantică, dle Dumitru Pănculescu, era să uit. Dacă nu v-am spus, v-o repet: Sintagma este constituită din cel puţin două cuvinte” (vezi DEXul); „ipocrizie”, „obedient”, „suspensie” sunt cuvinte. Nu mai faceţi pe deşteptul că nu vă stă bine, mai ales când spuneţi... prostii adevărate, cum sunt cele menţionate în prezentarea produselor Pancuantic care, vreţi, nu vreţi este o reclamă; este o reclamă mincinoasă a unui produs real. Ceva asemănător cu reclama pentru medicamentul „Extenze”.

Fri Oct 02, 2009 View user's profile Send private message
DEM

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 294


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:

Preastimate domnule Dumitru Pănculescu,
Postarea dv. subliniată prin mărimea literelor cu intenţia de a-i arăta valoarea, este o dovadă a lipsei dv. de cunoştinţe ştiinţifice elementare, pe care eu le am, iar dv. credeţi că le aveţi.
Dv. vreţi să faceţi „ştiinţă” folosind numai credinţe auzite la unul şi la altul! Puteţi, s-o faceţi, dar nu cu mine. Cu mine dacă vreţi să discutaţi spuneţi-mi ce ştiţi, aşa cum fac eu, şi eu să vă spun dacă este corect sau nu ce ştiţi dv. aşa cum şi dv. ar trebui să faceţi cu ceea vă spun că ştiu eu.
Ca să susţi idea încălzirii globale lansată de nişte escroci notorii trebuie să fii la fel ca toţi conducătorii lumii, limitaţi în cunoaştere ştiinţifică, care acceptă schimbarea climei.
Aţi citit aici, pe acest forum, dar citiţi prea repede, citiţi mai repede decât puteţi dv. reţine şi înţelege.
Tot ce aţi scris în postarea anterioară, dar absolut tot ce aţi scris, sunt numai credinţe aflate de la alţii, din bibliografii pe care nu le puteţi susţine cu ceva propriu, cu idei proprii, ci susţineţi bibliografie cu altă bibliografie şi uite aşa se nasc religiile.
Mai citiţi o dată şi altă dată poate, poate veţi înţelege ce prostii debitaţi, cu care vă împăunaţi de ajungeţi să credeţi că aveţi o inteligenţă peste normal.
Apropo de semantică, dle Dumitru Pănculescu, era să uit. Dacă nu v-am spus, v-o repet: Sintagma este constituită din cel puţin două cuvinte” (vezi DEXul); „ipocrizie”, „obedient”, „suspensie” sunt cuvinte. Nu mai faceţi pe deşteptul că nu vă stă bine, mai ales când spuneţi... prostii adevărate, cum sunt cele menţionate în prezentarea produselor Pancuantic care, vreţi, nu vreţi este o reclamă; este o reclamă mincinoasă a unui produs real. Ceva asemănător cu reclama pentru medicamentul „Extenze”.




Domnule Ioan
Se pare că nu aţi înţeles nimic. Mă voi strădui mai mult să vă fac să înţelegeţi că nu procedaţi corect sau cel puţin ca cei care ne citesc să nu vă urmeze exemplul. Dvs. aţi vrut-o.
1. Scrisul bolduit şi cu dimensiune mare iese mai uşor în evidenţă, cunoştinţele dvs. elementare neavând nicio legătură cu stilul scrierii mele.
2. Eu nu fac “ştiinţă”. Particip doar la un forum în care ne confruntăm în idei. Sursele cunoaşterii noastre provin din multe locuri iar dacă susţinem ceva, este firesc să putem demonstra cumva. Cu dvs. “nu o fac” din varii motive, însă aveţi dreptul de a mă contrazice, desigur cu argumente. Din ce afirmaţi peste tot, inclusiv pe forumul creştin, doar bateţi câmpii precum un beţiv care se străduie să spună ceva dar până termină de pronunţat un cuvânt, uită ce voia să spună. Domnule sunteţi incoerent!
3. Afirmaţiile mele privind încălzirea globală se bazează pe încrederea acordată comunităţii ştiinţifice, de aici până la apariţia de noi religii fiind cale lungă. În situaţia în care consideraţi că nu sunt bine informat nu ne rămâne decât “să ne luptăm” în argumente pro şi contra.
4. În privinţa semanticii aveţi parţial dreptate, definiţia este corectă iar dacă eventual am greşit în semantică îmi asum vinovăţia necondiţionat. Mulţumesc pentru atenţionare. Pancuantic însă, este o sintagmă asemănătoare să zicem cu “tobă de eşapament” sau “tabla de scris”.
5. Că este sau nu o reclamă, o promovare, un anunţ ori înştiinţare, orice cuvânt din site reprezintă o parte a informării publice prin care ne facem cunoscuţi. Dacă faceţi afirmaţia “reclamă mincinoasă” vă puneţi într-o situaţie penibilă scoţând în evidenţă incultura şi răutatea care vă macină. Să presupunem că ar fi aşa.....N-aveţi decât să muriţi de ciudă! ……………Vi se pare profitabil?

Încercaţi totuşi să păstraţi nivelul intelectual al forumului, să nu păţiti şi aici ce vi s-a întâmplat pe forumul lui Coruţ.......pe undeva, prin caracterul dvs., cred că v-a mai rămas un dram de demnitate.
DemP

Mon Oct 05, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

DEM wrote:

Traian wrote:

Preastimate domnule Dumitru Pănculescu,
Postarea dv. subliniată prin mărimea literelor cu intenţia de a-i arăta valoarea, este o dovadă a lipsei dv. de cunoştinţe ştiinţifice elementare, pe care eu le am, iar dv. credeţi că le aveţi.
Dv. vreţi să faceţi „ştiinţă” folosind numai credinţe auzite la unul şi la altul! Puteţi, s-o faceţi, dar nu cu mine. Cu mine dacă vreţi să discutaţi spuneţi-mi ce ştiţi, aşa cum fac eu, şi eu să vă spun dacă este corect sau nu ce ştiţi dv. aşa cum şi dv. ar trebui să faceţi cu ceea vă spun că ştiu eu.
Ca să susţi idea încălzirii globale lansată de nişte escroci notorii trebuie să fii la fel ca toţi conducătorii lumii, limitaţi în cunoaştere ştiinţifică, care acceptă schimbarea climei.
Aţi citit aici, pe acest forum, dar citiţi prea repede, citiţi mai repede decât puteţi dv. reţine şi înţelege.
Tot ce aţi scris în postarea anterioară, dar absolut tot ce aţi scris, sunt numai credinţe aflate de la alţii, din bibliografii pe care nu le puteţi susţine cu ceva propriu, cu idei proprii, ci susţineţi bibliografie cu altă bibliografie şi uite aşa se nasc religiile.
Mai citiţi o dată şi altă dată poate, poate veţi înţelege ce prostii debitaţi, cu care vă împăunaţi de ajungeţi să credeţi că aveţi o inteligenţă peste normal.
Apropo de semantică, dle Dumitru Pănculescu, era să uit. Dacă nu v-am spus, v-o repet: Sintagma este constituită din cel puţin două cuvinte” (vezi DEXul); „ipocrizie”, „obedient”, „suspensie” sunt cuvinte. Nu mai faceţi pe deşteptul că nu vă stă bine, mai ales când spuneţi... prostii adevărate, cum sunt cele menţionate în prezentarea produselor Pancuantic care, vreţi, nu vreţi este o reclamă; este o reclamă mincinoasă a unui produs real. Ceva asemănător cu reclama pentru medicamentul „Extenze”.




Domnule Ioan
Se pare că nu aţi înţeles nimic. Mă voi strădui mai mult să vă fac să înţelegeţi că nu procedaţi corect sau cel puţin ca cei care ne citesc să nu vă urmeze exemplul. Dvs. aţi vrut-o.
Domnule Pănculescu,
Dv. vi se pare că eu nu am înţeles nimic.
Spre deosebire de dv, care vi se pare, eu sunt sigur, eu ştiu, că dv. nu aţi înţeles nimic din ce am scris, nici măcar aici Nu ştiu dacă-i vina mea sau a celui care-mi citeşte postările şi nu le înţelege, dar voi şti, cu siguranţă, când va veni unul care va lua şi instrumentele mele de păstor nebun în lupta cu credinţa.

1. Scrisul bolduit şi cu dimensiune mare iese mai uşor în evidenţă, cunoştinţele dvs. elementare neavând nicio legătură cu stilul scrierii mele.
Aveţi dreptate când vă referiţi la scris, însă ar trebui să ştiţi că scrisul are legătură directă numai cu caracterul dv., caracterul scriitorului este scos în evidenţă..., neavând nicio legătură cu cunoştinţele mele elementare şi legătura dintre coada vacii şi ştampila prefecturii.

2. Eu nu fac “ştiinţă”. Particip doar la un forum în care ne confruntăm în idei. Sursele cunoaşterii noastre provin din multe locuri iar dacă susţinem ceva, este firesc să putem demonstra cumva. Cu dvs. “nu o fac” din varii motive, însă aveţi dreptul de a mă contrazice, desigur cu argumente. Din ce afirmaţi peste tot, inclusiv pe forumul creştin, doar bateţi câmpii precum un beţiv care se străduie să spună ceva dar până termină de pronunţat un cuvânt, uită ce voia să spună. Domnule sunteţi incoerent!
Dacă bat câmpii de ce vă afectează, de ce-mi daţi atenţie? Nu cumva sunteţi unul din câmp? Nu cumva sunteţi unul din câmpii pe care-i bat? Nu cumva sunteţi unul care nu înţelege pentru a şti şi care se mulţumeşte doar să creadă, să creadă ce spune „comunitatea ştiinţifică”?
Dv. nu aţi înţeles nimic din ce am scris eu, parcă nici nu aţi fi citit.
Afirmaţi că sunt incoerent, arătaţi-mi incoerenţa; tot ce am spus este scris, nu am vorbit ca Isus Cristos să mă fac auzit şi să poată fi interpretat cum vor unii şi alţii să fie crezut.
Când Profesoara mea tov. Poienaru, a spus: „Mă Ioane, numai proştii cred!” nu a bătut câmpii, nu a bătut poienile, a bătut şaua să priceapă măgarul că nu tot ce scrie în cărţi este Adevăr.
Cine înţelege ce scriu eu îl rog să comenteze.

3. Afirmaţiile mele privind încălzirea globală se bazează pe încrederea acordată comunităţii ştiinţifice, de aici până la apariţia de noi religii fiind cale lungă. În situaţia în care consideraţi că nu sunt bine informat nu ne rămâne decât “să ne luptăm” în argumente pro şi contra.
Toate afirmaţiile dv., nu numai cele referitoare la încălzirea globală, se bazează pe încrederea acordată comunităţii ştiinţifice, adică pe credinţă în ce spune această comunitate de mincinoşi.
Definiţia religiei, dacă nu v-am spus-o v-o repet: „Orice credinţă exploatată este o religie!”
A crede ce spun escrocii lumii care sunt constituiţi în Intergovernmental Panel on Climate Change, susţinuţi de tot felul de idioţi, este o religie ultramodernă, care va pieri prima.
Eu nu mă lupt cu dv. ci, doar exerses, mă antrenez pentru lupta finală cu aceşti escroci ai lumii care se intitulează, unii pe alţii, savanţi, şi cu idioţii lumii care-i susţin, aşezaţi în locurile sfinte de conducere ale neamurilor.
Dv., dle Pănculescu, sunteţi doar un biet credincios, nu aveţi o vină atât de mare cum au păstorii lumii.
Cine înţelege ce scriu eu îl rog să comenteze.

4. În privinţa semanticii aveţi parţial dreptate, definiţia este corectă iar dacă eventual am greşit în semantică îmi asum vinovăţia necondiţionat. Mulţumesc pentru atenţionare. Pancuantic însă, este o sintagmă asemănătoare să zicem cu “tobă de eşapament” sau “tabla de scris”.
Să fiţi sănătos!


5. Că este sau nu o reclamă, o promovare, un anunţ ori înştiinţare, orice cuvânt din site reprezintă o parte a informării publice prin care ne facem cunoscuţi. Dacă faceţi afirmaţia “reclamă mincinoasă” vă puneţi într-o situaţie penibilă scoţând în evidenţă incultura şi răutatea care vă macină. Să presupunem că ar fi aşa.....N-aveţi decât să muriţi de ciudă! ……………Vi se pare profitabil?
Saitul „Pancuantic” este o reclamă mincinoasă, afirmaţie prin care nu mă pun într-o situaţie penibilă pentru că eu, spre deosebire de dv., ştiu cât sunt de prost, de penibil, ştiu cât de vastă este incultura mea, spre deosebire de a dv.
„Nu mor caii când vor câinii!” nu vă faceţi griji.
Ca să spui că prin descărcarea unei faze de curent electric la pământ prin interpusa cutie „Brad” s-ar regenera oxigenul din atmosferă, este o aberaţie şi totodată o dovadă de necunoaştere a procedeului de regenerare a oxigenului consumat din atmosferă, procedeu prevăzut de Creatorul atmosferei Pământului.
În privinţa răutăţii, am o răutate faţă de „comunitatea ştiinţifică” şi milă faţă de credincioşii ei.
Cine înţelege ce scriu eu îl rog să comenteze.

Încercaţi totuşi să păstraţi nivelul intelectual al forumului, să nu păţiti şi aici ce vi s-a întâmplat pe forumul lui Coruţ.......pe undeva, prin caracterul dvs., cred că v-a mai rămas un dram de demnitate.

Forumul poartă valoarea oamenilor care scriu. Eu am spus că ştiu cât sunt de prost, dacă vreţi să-mi acordaţi şansa de a spune numai ce ştiu şi nu ceea ce cred, cum faceţi dv. care vă expuneţi credinţele, atunci vă mulţumesc pentru posibilitatea pe care mi-o daţi.
În privinţa demnităţii mele nu-mi pasă cum sunt văzut de oameni. Îmi pasă cum mă văd eu, în faţa Creatorului meu, Iehova, care-i Real nu divin ca toţi dumnezeii oamenilor.
Cine înţelege ce scriu eu îl rog să comenteze.
Traian
DemP



Tue Oct 06, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
O prezentare la fel de caraghioasă cu cea a "Bradului" lui Pancuantic facute de nişte comercianţi buni dar diletanţi în fizică şi chimie care le diminuează valoarea de comercianţi.

PRINCIPIU DE FUNCTIONARE

PANOURILE RADIANTE HELVETIC reprezinta o adevarata revolutie in sistemele de incalzire si cind spunem aceasta ne referim la multiplele avantaje pe care le prezinta incalzirea cu aceste sisteme comparativ cu celelalte sisteme existente la ora actuala. Principiul dupa care functioneaza aceste sisteme de incalzire este identic cu cel dupa care soarele incalzeste pamintul prin intermediul radiatiei infrarosii. Sistemul de incalzire cu radiatie infrarosie la distanta este un sistem inovator de inalta calitate recunoscut pe plan mondial ca fiind liderul in materie de eficienta a incalzirii. Sistemul de incalzire cu infrarosii incalzeste in acelasi fel in care soarele incalzeste pamintul, intr-o forma curata, naturala si confortabila.


RADIATIA INFRAROSIE - sint raze cu lungime de unda cuprinsa intre 4 si 14 microni. Radiatiile infrarosii sint benefice pentru sanatate si sint usor absorbite de corpul uman fiind recunoscute in lumea medicala pentru eficientizarea activitatii fiziologice la nivel celular. Radiatia infrarosie are un rol foarte important in reglarea echilibrului termodinamic al organismelor vii. Pe linga aceasta radiatie infrarosie, panourile HELVETIC emit particulele de NANOSILVER cu un puternic efect antibacterian si inodor. Sistemele HELVETIC produc IONI NEGATIVI care au un rol foarte important in anihilarea radicalilor liberi, efectele resimtite de catre organismul uman fiind foarte importante in ceea ce priveste intirzierea aparitiei efectelor imbatrinirii, o imbunatatire substantiala a tonusului psihic si o intarire a sistemului imunitar. Efectul combinat al acestor trei actiuni (INFRAROSU, NANOSILVER si IONI NEGATIVI) este o caldura care penetreaza stratul superficial al pielii, efect similar cu cel utilizat in clinicile de fizioterapie, incalzind lichidul corporal al omului (corpul uman este alcatuit in procent de 70% din apa) si genereaza o mai mare vitalitate fiziologica. Prin acest efect, omul resimte o temperatura cu 3 - 4 grade Celsius mai mare decit cea reala din camera , fapt ce nu se petrece la niciun alt tip de sistem de incalzire traditional.
NU EXISTA NICIUN EFECT SECUNDAR NOCIV, NU EXISTA NICIUN INCONVENIENT CARE
SA POATA PREJUDICIA OMUL !
Chiar si atunci cind rolul de incalzire este intrerupt, eficienta antibacteriana, antivirotica si dezodorizanta a panoului HELVETIC ramine activa fara consum de curent electric.
EMISIA DE IONI NEGATIVI se realizeaza in baza unei tehnologii de ultima ora la baza careia sta un mineral (turmalit) cu proprietati deosebite in ceea ce priveste emisia de ioni negativi. Turmalitul este un mineral din grupul silicatilor care exista intr-un singur loc in lume, in Sri Lanka.
Tehnologia nanosilver combinata cu emisia de ioni negativi – turmalit este unica in lume fiind un patent Samsung UNIC pus la dispozitia Sunjoy Korea, producatorul panourilor HELVETIC.
TEHNOLOGIA NANOSILVER consta in acoperirea cu un strat coloidal de argint a sistemului generator de infrarosii. Samsung a dezvoltat aceasta tehnologie pentru ca este o metoda sigura si sanatoasa de igienizare si dezinfectie a aerului ce intra in contact cu alimentele si pielea. Aceasta tehnologie aplicata la panourile radiante face ca microbii, bacteriile si virusii din incaperi sa fie eliminati inainte de a avea posibilitatea sa ajunga in organismul nostru, majoritatea agentilor patogeni fiind eliminati dupa mai putin de 5 minute de functionare a aparatului !

In ziua de azi cind sanatatea si grija pentru om a devenit o preocupare de baza a lumii moderne, sistemele de incalzire SUNJOY si-au cistigat un rol de maxima importanta in domeniul incalzirii, clientii descoperind in produsele noastre nu doar cel mai eficient mod de incalzire ci si un izvor de sanatate curat, natural, cu durata de viata foarte lunga, silentios, mic si usor.Aceste avantaje vor face ca in viitorul apropiat majoritatea oamenilor sa opteze pentru acest mod de incalzire a spatiilor inchise.
Va asteptam sa va bucurati alaturi de noi de aceasta minune a stiintei si tehnologiei moderne !

Oricum vă doresc succes tuturor, dar cu minciuni nu ajungeţi departe nici HELVETIC din Braşov nici PANCUANTIC din Ploiaşti
Traian

Thu Oct 08, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Adrian Pop wrote:

Tatal lui, Domnul Mircea, a fost primul om care ne-a indrumat, pe mine si pe Doina, sa facem firma PSE. Mi-a spus sa fiu bucuros ca dau impozit cat mai mare la STAT, lucru pe care nu-l intelegeam, dar mi-a spus ca..., cu cat dau mai mult, cu atata castig mai mult....Si asa este.


Îmi pare rău că nu vreţi să înţelegeţi, că nu vreţi să ştiţi şi vă mulţumiţi doar cu a crede ce spune unul şi altul.
Trebuie să ştiţi că nu orice neadevăr debitat de cineva este o minciună. Dar, orice neadevăr este nociv, este rău, un neadevăr minor, aparent fără importanţă, lansat în masă, în societate, face rău societăţii.
Domnul Mircea v-a spus un neadevăr, dar nu va minţit, fapt pentru care nu poate fi acuzat de rea intenţie. Dv., dle Adrian, difuzaţi la mai mulţi oameni acest neadevăr însuşit ca adevăr de valoare, adevăr foarte important, dar din acest moment vă veţi face vinovat de minciună, dacă acest neadevăr continuaţi să-l difuzaţi oamenilor. Trebuie că(să) ştiţi:
Cu cât daţi mai mult la STAT cu atât mai mult îi ajutaţi pe impostorii care conduc societatea, şi care au lansat această minciună, însuşită ca adevăr de către oameni, de către poporul naiv.
Pentru a salva societatea românească, aşa cum v-aţi propus iniţial, trebuie să luptaţi pentru eradicarea minciunii, minciunii de tot felul care a invadat mapamondul, nu numai România.
Vă doresc succes tuturor în tot ce vă doriţi,
Traian

Sat Oct 10, 2009 View user's profile Send private message
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:

Adrian Pop wrote:

Tatal lui, Domnul Mircea, a fost primul om care ne-a indrumat, pe mine si pe Doina, sa facem firma PSE. Mi-a spus sa fiu bucuros ca dau impozit cat mai mare la STAT, lucru pe care nu-l intelegeam, dar mi-a spus ca..., cu cat dau mai mult, cu atata castig mai mult....Si asa este.


Îmi pare rău că nu vreţi să înţelegeţi, că nu vreţi să ştiţi şi vă mulţumiţi doar cu a crede ce spune unul şi altul.
Trebuie să ştiţi că nu orice neadevăr debitat de cineva este o minciună. Dar, orice neadevăr este nociv, este rău, un neadevăr minor, aparent fără importanţă, lansat în masă, în societate, face rău societăţii.
Domnul Mircea v-a spus un neadevăr, dar nu va minţit, fapt pentru care nu poate fi acuzat de rea intenţie. Dv., dle Adrian, difuzaţi la mai mulţi oameni acest neadevăr însuşit ca adevăr de valoare, adevăr foarte important, dar din acest moment vă veţi face vinovat de minciună, dacă acest neadevăr continuaţi să-l difuzaţi oamenilor. Trebuie că(să) ştiţi:
Cu cât daţi mai mult la STAT cu atât mai mult îi ajutaţi pe impostorii care conduc societatea, şi care au lansat această minciună, însuşită ca adevăr de către oameni, de către poporul naiv.
Pentru a salva societatea românească, aşa cum v-aţi propus iniţial, trebuie să luptaţi pentru eradicarea minciunii, minciunii de tot felul care a invadat mapamondul, nu numai România.
Vă doresc succes tuturor în tot ce vă doriţi,
Traian



Bine. Mulţumesc.
adi

Sat Oct 10, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Adrian Pop wrote:

Traian wrote:

Adrian Pop wrote:

Tatal lui, Domnul Mircea, a fost primul om care ne-a indrumat, pe mine si pe Doina, sa facem firma PSE. Mi-a spus sa fiu bucuros ca dau impozit cat mai mare la STAT, lucru pe care nu-l intelegeam, dar mi-a spus ca..., cu cat dau mai mult, cu atata castig mai mult....Si asa este.


Îmi pare rău că nu vreţi să înţelegeţi, că nu vreţi să ştiţi şi vă mulţumiţi doar cu a crede ce spune unul şi altul.
Trebuie să ştiţi că nu orice neadevăr debitat de cineva este o minciună. Dar, orice neadevăr este nociv, este rău, un neadevăr minor, aparent fără importanţă, lansat în masă, în societate, face rău societăţii.
Domnul Mircea v-a spus un neadevăr, dar nu va minţit, fapt pentru care nu poate fi acuzat de rea intenţie. Dv., dle Adrian, difuzaţi la mai mulţi oameni acest neadevăr însuşit ca adevăr de valoare, adevăr foarte important, dar din acest moment vă veţi face vinovat de minciună, dacă acest neadevăr continuaţi să-l difuzaţi oamenilor. Trebuie că(să) ştiţi:
Cu cât daţi mai mult la STAT cu atât mai mult îi ajutaţi pe impostorii care conduc societatea, şi care au lansat această minciună, însuşită ca adevăr de către oameni, de către poporul naiv.
Pentru a salva societatea românească, aşa cum v-aţi propus iniţial, trebuie să luptaţi pentru eradicarea minciunii, minciunii de tot felul care a invadat mapamondul, nu numai România.
Vă doresc succes tuturor în tot ce vă doriţi,
Traian



Bine. Mulţumesc.
adi


Să fiţi sănătos, să fiţi sănătoşi cu toţii.
Mergeţi cu Dumnezeul dv. înainte... că eu nu vă chem la mine, nu vă cer să-mi daţi dreptate şi să mă aplaudaţi, vă spun doar ca să nu puteţi zice, "n-am ştiut" de pragul de jos, când vă veţi lovi cu capul de pragul de sus.
Traian

Sun Oct 11, 2009 View user's profile Send private message
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:

Adrian Pop wrote:

Traian wrote:

Adrian Pop wrote:

Tatal lui, Domnul Mircea, a fost primul om care ne-a indrumat, pe mine si pe Doina, sa facem firma PSE. Mi-a spus sa fiu bucuros ca dau impozit cat mai mare la STAT, lucru pe care nu-l intelegeam, dar mi-a spus ca..., cu cat dau mai mult, cu atata castig mai mult....Si asa este.


Îmi pare rău că nu vreţi să înţelegeţi, că nu vreţi să ştiţi şi vă mulţumiţi doar cu a crede ce spune unul şi altul.
Trebuie să ştiţi că nu orice neadevăr debitat de cineva este o minciună. Dar, orice neadevăr este nociv, este rău, un neadevăr minor, aparent fără importanţă, lansat în masă, în societate, face rău societăţii.
Domnul Mircea v-a spus un neadevăr, dar nu va minţit, fapt pentru care nu poate fi acuzat de rea intenţie. Dv., dle Adrian, difuzaţi la mai mulţi oameni acest neadevăr însuşit ca adevăr de valoare, adevăr foarte important, dar din acest moment vă veţi face vinovat de minciună, dacă acest neadevăr continuaţi să-l difuzaţi oamenilor. Trebuie că(să) ştiţi:
Cu cât daţi mai mult la STAT cu atât mai mult îi ajutaţi pe impostorii care conduc societatea, şi care au lansat această minciună, însuşită ca adevăr de către oameni, de către poporul naiv.
Pentru a salva societatea românească, aşa cum v-aţi propus iniţial, trebuie să luptaţi pentru eradicarea minciunii, minciunii de tot felul care a invadat mapamondul, nu numai România.
Vă doresc succes tuturor în tot ce vă doriţi,
Traian



Bine. Mulţumesc.
adi


Să fiţi sănătos, să fiţi sănătoşi cu toţii.
Mergeţi cu Dumnezeul dv. înainte... că eu nu vă chem la mine, nu vă cer să-mi daţi dreptate şi să mă aplaudaţi, vă spun doar ca să nu puteţi zice, "n-am ştiut" de pragul de jos, când vă veţi lovi cu capul de pragul de sus.
Traian



Ideea era că dai la STAT ....partea Lui, conform Legilor în vigoare, şi-ţi rămân şi ţie bani conform aceloraşi Legi. Şi cum Legile sunt toate surori...le respect. Şi dicolo, sunt Legi.....tot surori....Şi totu-i perfectibil, dacă te implici.....şi le ajuţi să fie mai drepte, mai corecte....

Dar totul pleacă de la respect bilateral, nu de la a arata cu degetul.....sau de la a contempla....

Aţi avut firma Dumneavosatră sau colaboratori angajaţi ?

adi

Sun Oct 11, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Adrian Pop wrote:

Traian wrote:

Adrian Pop wrote:

Traian wrote:

Adrian Pop wrote:

Tatal lui, Domnul Mircea, a fost primul om care ne-a indrumat, pe mine si pe Doina, sa facem firma PSE. Mi-a spus sa fiu bucuros ca dau impozit cat mai mare la STAT, lucru pe care nu-l intelegeam, dar mi-a spus ca..., cu cat dau mai mult, cu atata castig mai mult....Si asa este.


Îmi pare rău că nu vreţi să înţelegeţi, că nu vreţi să ştiţi şi vă mulţumiţi doar cu a crede ce spune unul şi altul.
Trebuie să ştiţi că nu orice neadevăr debitat de cineva este o minciună. Dar, orice neadevăr este nociv, este rău, un neadevăr minor, aparent fără importanţă, lansat în masă, în societate, face rău societăţii.
Domnul Mircea v-a spus un neadevăr, dar nu va minţit, fapt pentru care nu poate fi acuzat de rea intenţie. Dv., dle Adrian, difuzaţi la mai mulţi oameni acest neadevăr însuşit ca adevăr de valoare, adevăr foarte important, dar din acest moment vă veţi face vinovat de minciună, dacă acest neadevăr continuaţi să-l difuzaţi oamenilor. Trebuie că(să) ştiţi:
Cu cât daţi mai mult la STAT cu atât mai mult îi ajutaţi pe impostorii care conduc societatea, şi care au lansat această minciună, însuşită ca adevăr de către oameni, de către poporul naiv.
Pentru a salva societatea românească, aşa cum v-aţi propus iniţial, trebuie să luptaţi pentru eradicarea minciunii, minciunii de tot felul care a invadat mapamondul, nu numai România.
Vă doresc succes tuturor în tot ce vă doriţi,
Traian



Bine. Mulţumesc.
adi


Să fiţi sănătos, să fiţi sănătoşi cu toţii.
Mergeţi cu Dumnezeul dv. înainte... că eu nu vă chem la mine, nu vă cer să-mi daţi dreptate şi să mă aplaudaţi, vă spun doar ca să nu puteţi zice, "n-am ştiut" de pragul de jos, când vă veţi lovi cu capul de pragul de sus.
Traian



Ideea era că dai la STAT ....partea Lui, conform Legilor în vigoare, şi-ţi rămân şi ţie bani conform aceloraşi Legi. Şi cum Legile sunt toate surori...le respect. Şi dicolo, sunt Legi.....tot surori....Şi totu-i perfectibil, dacă te implici.....şi le ajuţi să fie mai drepte, mai corecte....

Dar totul pleacă de la respect bilateral, nu de la a arata cu degetul.....sau de la a contempla....

Aţi avut firma Dumneavosatră sau colaboratori angajaţi ?

adi


Dle Adrian Pop,
Vă rog să mă scuzaţi dar trebuie să vă spun direct, fără menajamente, ca să ştiţi, că dv. nu aveţi capacitatea de a înţelege ceea ce vă scriu.
Nu aveţi capacitatea de a discerne între minciună şi adevăr, fapt care face să fiţi înconjurat numai de mincinoşi inteligenţi peste normal şi inventatori de Hoţoaice de hidrogen din atmosferă, foşti studenţi la şcoala Rabinului SUA care vindea îngheţată pe stradă.
Idea era să dai la STAT, adică cezarului, partea lui şi lui Dumnezeu partea lui. Dar dv. nu înţelegeţi, ceea ce eu ştiu, că legile atât ale STAT-ului cât şi ale lui Dumnezeu (cu literă foarte mare) sunt făcute de mincinoşi. Atâta timp cât acceptaţi, ca adevăruri, minciunile tuturor escrocilor care vă înconjoară, atât la STAT cât şi la activitatea zilnică, veţi fi socotit de către ei, de către mincinoşii escroci, un îngrămădit care poate fi îmbrobodit uşor.
Ce aţi vrut să spuneţi cu "Şi dicolo, sunt Legi.....tot surori...." Păi ce eu vreau să salvez numai România cum vreţi dv. Eu vreau să salvez omenirea care este guvernată prin minciună cu legi la fel peste tot şi aici şi dincolo, făcute de escroci la fel şi aici şi dincolo.
Sper că aţi înţeles dacă nu vă stau la dispoziţie cu plăcere,
Traian

Mon Oct 12, 2009 View user's profile Send private message
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:

Adrian Pop wrote:

Traian wrote:

Adrian Pop wrote:

Traian wrote:

Adrian Pop wrote:

Tatal lui, Domnul Mircea, a fost primul om care ne-a indrumat, pe mine si pe Doina, sa facem firma PSE. Mi-a spus sa fiu bucuros ca dau impozit cat mai mare la STAT, lucru pe care nu-l intelegeam, dar mi-a spus ca..., cu cat dau mai mult, cu atata castig mai mult....Si asa este.


Îmi pare rău că nu vreţi să înţelegeţi, că nu vreţi să ştiţi şi vă mulţumiţi doar cu a crede ce spune unul şi altul.
Trebuie să ştiţi că nu orice neadevăr debitat de cineva este o minciună. Dar, orice neadevăr este nociv, este rău, un neadevăr minor, aparent fără importanţă, lansat în masă, în societate, face rău societăţii.
Domnul Mircea v-a spus un neadevăr, dar nu va minţit, fapt pentru care nu poate fi acuzat de rea intenţie. Dv., dle Adrian, difuzaţi la mai mulţi oameni acest neadevăr însuşit ca adevăr de valoare, adevăr foarte important, dar din acest moment vă veţi face vinovat de minciună, dacă acest neadevăr continuaţi să-l difuzaţi oamenilor. Trebuie că(să) ştiţi:
Cu cât daţi mai mult la STAT cu atât mai mult îi ajutaţi pe impostorii care conduc societatea, şi care au lansat această minciună, însuşită ca adevăr de către oameni, de către poporul naiv.
Pentru a salva societatea românească, aşa cum v-aţi propus iniţial, trebuie să luptaţi pentru eradicarea minciunii, minciunii de tot felul care a invadat mapamondul, nu numai România.
Vă doresc succes tuturor în tot ce vă doriţi,
Traian



Bine. Mulţumesc.
adi


Să fiţi sănătos, să fiţi sănătoşi cu toţii.
Mergeţi cu Dumnezeul dv. înainte... că eu nu vă chem la mine, nu vă cer să-mi daţi dreptate şi să mă aplaudaţi, vă spun doar ca să nu puteţi zice, "n-am ştiut" de pragul de jos, când vă veţi lovi cu capul de pragul de sus.
Traian



Ideea era că dai la STAT ....partea Lui, conform Legilor în vigoare, şi-ţi rămân şi ţie bani conform aceloraşi Legi. Şi cum Legile sunt toate surori...le respect. Şi dicolo, sunt Legi.....tot surori....Şi totu-i perfectibil, dacă te implici.....şi le ajuţi să fie mai drepte, mai corecte....

Dar totul pleacă de la respect bilateral, nu de la a arata cu degetul.....sau de la a contempla....

Aţi avut firma Dumneavosatră sau colaboratori angajaţi ?

adi


Dle Adrian Pop,
Vă rog să mă scuzaţi dar trebuie să vă spun direct, fără menajamente, ca să ştiţi, că dv. nu aveţi capacitatea de a înţelege ceea ce vă scriu.
Nu aveţi capacitatea de a discerne între minciună şi adevăr, fapt care face să fiţi înconjurat numai de mincinoşi inteligenţi peste normal şi inventatori de Hoţoaice de hidrogen din atmosferă, foşti studenţi la şcoala Rabinului SUA care vindea îngheţată pe stradă.
Idea era să dai la STAT, adică cezarului, partea lui şi lui Dumnezeu partea lui. Dar dv. nu înţelegeţi, ceea ce eu ştiu, că legile atât ale STAT-ului cât şi ale lui Dumnezeu (cu literă foarte mare) sunt făcute de mincinoşi. Atâta timp cât acceptaţi, ca adevăruri, minciunile tuturor escrocilor care vă înconjoară, atât la STAT cât şi la activitatea zilnică, veţi fi socotit de către ei, de către mincinoşii escroci, un îngrămădit care poate fi îmbrobodit uşor.
Ce aţi vrut să spuneţi cu "Şi dicolo, sunt Legi.....tot surori...." Păi ce eu vreau să salvez numai România cum vreţi dv. Eu vreau să salvez omenirea care este guvernată prin minciună cu legi la fel peste tot şi aici şi dincolo, făcute de escroci la fel şi aici şi dincolo.
Sper că aţi înţeles dacă nu vă stau la dispoziţie cu plăcere,
Traian



Bine.
adi

Adrian Pop
19.10.2011, 03:40
Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Adrian Pop wrote:

Şi dicolo, sunt Legi.....tot surori....Şi totu-i perfectibil, dacă te implici.....şi le ajuţi să fie mai drepte, mai corecte....




Nu există decît un singur set de legi: cele care descriu universul şi toate părţile lui.
Aceste legi nu pot fi modificate sau încălcate pentru că ele sunt însăşi structura existenţei.
Aceste legi nu pot fi decît descoperite prin observaţii şi descrise, mai mult sau mai puţin, pe înţelesul nostru.

"Legile" date de oameni pentru oameni sunt unelte de stăpînire.
Aceste legi nu trebuie nici date nici respectate în litera lor, dar dacă le înţelegi scopul în care au fost date atunci le judeci şi alegi în deplină cunoştinţă de cauză dacă să le respecţi sau nu în spiritul lor.
"Legile" oamenilor sunt cel mult nişte îndrumătoare, linii de ghidaj pentru îmbunătăţirea şi optimizarea traiului comun la un moment dat de timp şi loc.
Nici măcar nu ar trebui să poarte numele de "LEGI" ci poate: cod de indicaţii şi recomandări, şi să fie întotdeuna însoţite de explicaţii ale motivelor, scopurilor, normelor şi limitelor de aplicare.

În societatea modernă legile sunt unelte prin care cei puternici stăpînesc pe cei slabi, iar cei slabi se supun legilor nu pentru că le înţeleg şi le consideră drepte ci din frică de pedeapsa celor puternici.


Armonie!

Marian

Mon Oct 12, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Notă: Acest mesaj nu va fi afişat decât după aprobarea de către un administrator sau moderator.
Nota de mai sus a apărut când am vrut să postez la adresa, http://forum.drumulinvingatorilor.ro/index.php?topic=642.0 următorul mesaj:

Eugen Lindner wrote:

Stimate d-le Coruţ şi stimaţi forumişti,

Întrebările mele sunt:

1. De ce să rămânem în România?

P.S. Rog şi alţi membrii ai Frăţiei, confruntaţi cu aceste probleme, să spună cum au trecut peste ele. Vă mulţumesc.

Cu stimă,
Eugen Lindner
Cluj-Napoca


Pentru simplul motiv că peste tot în lume este la fel, cu foarte mici diferenţe, nesemnificative, pentru care nu merită să-ţi abandonezi Patria.
La celelalte întrebări am răspunsurile dar... nu sunt convenabile pentru cei care au "liber arbitru" pe acest forum.

Sat Oct 31, 2009 View user's profile Send private message
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:
Notă: Acest mesaj nu va fi afişat decât după aprobarea de către un administrator sau moderator.
Nota de mai sus a apărut când am vrut să postez la adresa, http://forum.drumulinvingatorilor.ro/index.php?topic=642.0 următorul mesaj:

Eugen Lindner wrote:

Stimate d-le Coruţ şi stimaţi forumişti,

Întrebările mele sunt:

1. De ce să rămânem în România?

P.S. Rog şi alţi membrii ai Frăţiei, confruntaţi cu aceste probleme, să spună cum au trecut peste ele. Vă mulţumesc.

Cu stimă,
Eugen Lindner
Cluj-Napoca


Pentru simplul motiv că peste tot în lume este la fel, cu foarte mici diferenţe, nesemnificative, pentru care nu merită să-ţi abandonezi Patria.
La celelalte întrebări am răspunsurile dar... nu sunt convenabile pentru cei care au "liber arbitru" pe acest forum.



Domnule Traian, credeti ca a venit Timpul sa comunicam mai usor, pe mess ?
zalmoxa_adipop

adi

Sat Oct 31, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Adrian Pop wrote:

Traian wrote:
Notă: Acest mesaj nu va fi afişat decât după aprobarea de către un administrator sau moderator.
Nota de mai sus a apărut când am vrut să postez la adresa, http://forum.drumulinvingatorilor.ro/index.php?topic=642.0 următorul mesaj:

Eugen Lindner wrote:

Stimate d-le Coruţ şi stimaţi forumişti,

Întrebările mele sunt:

1. De ce să rămânem în România?

P.S. Rog şi alţi membrii ai Frăţiei, confruntaţi cu aceste probleme, să spună cum au trecut peste ele. Vă mulţumesc.

Cu stimă,
Eugen Lindner
Cluj-Napoca


Pentru simplul motiv că peste tot în lume este la fel, cu foarte mici diferenţe, nesemnificative, pentru care nu merită să-ţi abandonezi Patria.
La celelalte întrebări am răspunsurile dar... nu sunt convenabile pentru cei care au "liber arbitru" pe acest forum.



Domnule Traian, credeti ca a venit Timpul sa comunicam mai usor, pe mess ?
zalmoxa_adipop

adi


Am mai spus că eu nu pot comunica pe mes. Nu sunt suficient de inteligent pentru a avea răspunsuri spontane. Am nevoie de timp pentru a gândi asupra răspunsului pe care trebuie să-l dau.
Traian

Sat Oct 31, 2009 View user's profile Send private message
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:

Adrian Pop wrote:

Traian wrote:
Notă: Acest mesaj nu va fi afişat decât după aprobarea de către un administrator sau moderator.
Nota de mai sus a apărut când am vrut să postez la adresa, http://forum.drumulinvingatorilor.ro/index.php?topic=642.0 următorul mesaj:

Eugen Lindner wrote:

Stimate d-le Coruţ şi stimaţi forumişti,

Întrebările mele sunt:

1. De ce să rămânem în România?

P.S. Rog şi alţi membrii ai Frăţiei, confruntaţi cu aceste probleme, să spună cum au trecut peste ele. Vă mulţumesc.

Cu stimă,
Eugen Lindner
Cluj-Napoca


Pentru simplul motiv că peste tot în lume este la fel, cu foarte mici diferenţe, nesemnificative, pentru care nu merită să-ţi abandonezi Patria.
La celelalte întrebări am răspunsurile dar... nu sunt convenabile pentru cei care au "liber arbitru" pe acest forum.



Domnule Traian, credeti ca a venit Timpul sa comunicam mai usor, pe mess ?
zalmoxa_adipop

adi


Am mai spus că eu nu pot comunica pe mes. Nu sunt suficient de inteligent pentru a avea răspunsuri spontane. Am nevoie de timp pentru a gândi asupra răspunsului pe care trebuie să-l dau.
Traian



Aştept...
adi

Sat Oct 31, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Marchidan21 wrote:

Adrian Pop wrote:

Şi dicolo, sunt Legi.....tot surori....Şi totu-i perfectibil, dacă te implici.....şi le ajuţi să fie mai drepte, mai corecte....


Nu există decît un singur set de legi: cele care descriu universul şi toate părţile lui.
Aceste legi nu pot fi modificate sau încălcate pentru că ele sunt însăşi structura existenţei.
Aceste legi nu pot fi decît descoperite prin observaţii şi descrise, mai mult sau mai puţin, pe înţelesul nostru.

"Legile" date de oameni pentru oameni sunt unelte de stăpînire.
Aceste legi nu trebuie nici date nici respectate în litera lor, dar dacă le înţelegi scopul în care au fost date atunci le judeci şi alegi în deplină cunoştinţă de cauză dacă să le respecţi sau nu în spiritul lor.
"Legile" oamenilor sunt cel mult nişte îndrumătoare, linii de ghidaj pentru îmbunătăţirea şi optimizarea traiului comun la un moment dat de timp şi loc.
Nici măcar nu ar trebui să poarte numele de "LEGI" ci poate: cod de indicaţii şi recomandări, şi să fie întotdeuna însoţite de explicaţii ale motivelor, scopurilor, normelor şi limitelor de aplicare.

În societatea modernă legile sunt unelte prin care cei puternici stăpînesc pe cei slabi, iar cei slabi se supun legilor nu pentru că le înţeleg şi nmle consideră drepte ci din frică de pedeapsan celor puternici.
Armonie!
Marian


Domnule Marian Mărchidanu,
Mă aşteptam ca să primiţi o replică din partea dlui Adi la această postare a dv. N-a fost să fie!
Am să vă spun eu câte ceva gânduri referitor la ce aţi scris, încercând să-l provocaţi pe dl Adi.
Termenul „lege” a fost folosit pentru prima dată de Moise, termen atribuit scrierilor lui, care aveau scopul de a-şi conduce, în mod altruist, neamul.
Nu încercaţi să vă arătaţi muşchii corectându-l pe Moise. Ce a făcut Moise la vremea lui a făcut bine.
Legea lui Moise, care împreună cu scrierile Prorocilor constituie normele de viaţă socială a evreilor până în ziua de astăzi, nu-i schimbă un Mărchidanu numele în „linie de ghidaj” sau „Instrucţiuni de trai”.
Toate legile neamurilor de tot felul trebuiesc respectate! Cine nu le respectă plăteşte.
Toate legile făcute de oameni, ca de altfel, tot ce este făcut de oameni prezintă imperfecţiune. Imperfecţiunea lor trebuie eliminată, corectată. Schimbarea numelui nu este o soluţie.
Numele de „Lege” a fost adoptat de Oamenii aleşi, de Oamenii deosebiţi de gloată, de prostime, care au descoperit anumite reguli care guvernează Împărăţia Cerurilor şi Pământului create de Marele Creator, Iehova.
„Lege”, nu-i cunosc etimologia, dar este ceva ce nu poate fi călcat, neglijat, ignorat, este ceva care „aşa trebuie să se întâmple” şi aşa se întâmplă.
Ce credeţi dv. când scrieţi: „Nu există decît un singur set de legi: cele care descriu universul şi toate părţile lui.” este un amestec de adevăr, Legile care guvernează Creaţia, şi legile care vă imaginaţi dv. şi cu „savanţii” lumii, că ar guverna universul. Universul, în care a fost aşezat Pământul creat pe care ne ducem noi, oamenii, existenţa, nu-l putem cunoaşte, nu-l putem pătrunde decât prin imaginaţie.
Imaginaţia liberă a omului, nelimitată, neîngrădită de legi, a dus şi duce la minciuni şi credinţe.
Numai imaginaţia Omului care-şi cunoaşte limitele şi care mai cunoaşte şi legile reale care guvernează Creaţia, poate să ajungă la Adevărul Creaţiei, la adevăruri în general.
Dv., dle Marian faceţi greşeli multe amestecând adevăruri cu credinţe, presupuneri. Presupuneri sunt acele legi care spuneţi că ar guverna universul.

Mon Nov 02, 2009 View user's profile Send private message
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:

Marchidan21 wrote:

Adrian Pop wrote:

Şi dicolo, sunt Legi.....tot surori....Şi totu-i perfectibil, dacă te implici.....şi le ajuţi să fie mai drepte, mai corecte....


Nu există decît un singur set de legi: cele care descriu universul şi toate părţile lui.
Aceste legi nu pot fi modificate sau încălcate pentru că ele sunt însăşi structura existenţei.
Aceste legi nu pot fi decît descoperite prin observaţii şi descrise, mai mult sau mai puţin, pe înţelesul nostru.

"Legile" date de oameni pentru oameni sunt unelte de stăpînire.
Aceste legi nu trebuie nici date nici respectate în litera lor, dar dacă le înţelegi scopul în care au fost date atunci le judeci şi alegi în deplină cunoştinţă de cauză dacă să le respecţi sau nu în spiritul lor.
"Legile" oamenilor sunt cel mult nişte îndrumătoare, linii de ghidaj pentru îmbunătăţirea şi optimizarea traiului comun la un moment dat de timp şi loc.
Nici măcar nu ar trebui să poarte numele de "LEGI" ci poate: cod de indicaţii şi recomandări, şi să fie întotdeuna însoţite de explicaţii ale motivelor, scopurilor, normelor şi limitelor de aplicare.

În societatea modernă legile sunt unelte prin care cei puternici stăpînesc pe cei slabi, iar cei slabi se supun legilor nu pentru că le înţeleg şi nmle consideră drepte ci din frică de pedeapsan celor puternici.
Armonie!
Marian


Domnule Marian Mărchidanu,
Mă aşteptam ca să primiţi o replică din partea dlui Adi la această postare a dv. N-a fost să fie!
Am să vă spun eu câte ceva gânduri referitor la ce aţi scris, încercând să-l provocaţi pe dl Adi.
Termenul „lege” a fost folosit pentru prima dată de Moise, termen atribuit scrierilor lui, care aveau scopul de a-şi conduce, în mod altruist, neamul.
Nu încercaţi să vă arătaţi muşchii corectându-l pe Moise. Ce a făcut Moise la vremea lui a făcut bine.
Legea lui Moise, care împreună cu scrierile Prorocilor constituie normele de viaţă socială a evreilor până în ziua de astăzi, nu-i schimbă un Mărchidanu numele în „linie de ghidaj” sau „Instrucţiuni de trai”.
Toate legile neamurilor de tot felul trebuiesc respectate! Cine nu le respectă plăteşte.
Toate legile făcute de oameni, ca de altfel, tot ce este făcut de oameni prezintă imperfecţiune. Imperfecţiunea lor trebuie eliminată, corectată. Schimbarea numelui nu este o soluţie.
Numele de „Lege” a fost adoptat de Oamenii aleşi, de Oamenii deosebiţi de gloată, de prostime, care au descoperit anumite reguli care guvernează Împărăţia Cerurilor şi Pământului create de Marele Creator, Iehova.
„Lege”, nu-i cunosc etimologia, dar este ceva ce nu poate fi călcat, neglijat, ignorat, este ceva care „aşa trebuie să se întâmple” şi aşa se întâmplă.
Ce credeţi dv. când scrieţi: „Nu există decît un singur set de legi: cele care descriu universul şi toate părţile lui.” este un amestec de adevăr, Legile care guvernează Creaţia, şi legile care vă imaginaţi dv. şi cu „savanţii” lumii, că ar guverna universul. Universul, în care a fost aşezat Pământul creat pe care ne ducem noi, oamenii, existenţa, nu-l putem cunoaşte, nu-l putem pătrunde decât prin imaginaţie.
Imaginaţia liberă a omului, nelimitată, neîngrădită de legi, a dus şi duce la minciuni şi credinţe.
Numai imaginaţia Omului care-şi cunoaşte limitele şi care mai cunoaşte şi legile reale care guvernează Creaţia, poate să ajungă la Adevărul Creaţiei, la adevăruri în general.
Dv., dle Marian faceţi greşeli multe amestecând adevăruri cu credinţe, presupuneri. Presupuneri sunt acele legi care spuneţi că ar guverna universul.



DEXONLINE:
LÉGE, legi, s.f. I. Categorie filozofică ce exprimă raporturi esențiale, necesare, generale, relativ stabile și repetabile între laturile interne ale aceluiași obiect sau fenomen, între obiecte sau fenomene diferite sau între stadiile succesive ale unui anumit proces. ♦ Modificare cu caracter regulat care intervine într-un fenomen, într-un proces etc., exprimând esența lui. II. 1. Normă cu caracter obligatoriu, stabilită și apărată de puterea de stat.

Evident, LEGE vine de la A LEGA, LEGĂTURĂ.
Legile Naturale sunt cele care descriu legăturile.
Legile Artificiale, ale Omului sunt cele care Leagă lucrurile şi acestea sunt legi false. Legile Omului nu pot exista decît atîta vreme cît există un organ corector (opresor) care să modifice relaţiile în aşa fel încît să se potrivească "legilor".
Legile Naturale, nu pot fi încălcate, idiferent de acţiunile fizice, mentale, voinţă, etc. Ele pur şi simplu există şi formează structura existenţei Universului. Aceste legi nu pot fi inventate de om ci numai descoperite.

Cînd Moise a dat Legile, i-a legat pe oameni de normele de conduită descrise în legi. Legile nu pot fi eliberatoare ci numai înrobitoare. Legile nu sunt drepturi ci numai obligaţii, şi din acest motiv peste legi există întotdeauna Declaraţia (o descriere) a drepturilor inalienabile ale Omului. Aceste drepturi sunt Legi naturale, adică legi ale lui Dumnezeu, legi care nu pot fi încălcate fără a exista repercursiuni grave asupra societăţii. Orice societate care încalcă Drepturile omului de va autodistruge natural (din voia Domnului).

Cele mai multe din legile fizicii moderne, şi anume cela care şi-au dovedit valabilitatea pe baza lor creînd toată tehnologia modernă, sunt corecte şi sunt Naturale, numai o mică parte din ele sunt false şi acestea se vor dovedi inutile practic şi în timp le vom înlocui din NECESITATE.

Adevărul Creaţiei este o minciună pe care ai înghiţito şi care îţi roade viaţa şi asta tocmai din pricina rupturii între Spirit şi Materie, ruptură pe care o promovează toate religiile. DUMNEZEU NU E DIFERIT DE TINE, nu este ceva aflat în afara ta. Sufletul nu este ceva diferit de Trup. Nu există un creator diferit de creaţie. Creatorul şi Creaţia sunt UNU/UNA. Creaţia este chipul Creatorului. Creatorul este sufletul Creaţiei. Şi nimic nu le poate separa, nici măcar Moise sau toţi dobitocii religioşi împreună.

Dumnezeu/Universul s-a născut şi nu a fost creeat de nimeni pentru că nimeni şi nimic nu a existat înainte de EL.
Dumnezeu/Universul e perfect şi este descris de legi perfecte, singurele legi care nu pot fi încălcate.


Pe cînd nu era Moarte, nimic Nemuritor,
Nici sîmburul Luminii de Viaţă dătător,
Nu era Azi, nici Mîine, nici Ieri, nici Totdeauna,
Caci Unul erau Toate si Totul era Una;
Pe cînd Pamîntul, Cerul,
Văzduhul, Lumea toată
Erau din rîndul celor ce n-au fost Niciodată,
Pe-atunci erai Tu singur,
Încît mă-ntreb în Sine-mi:
Au cine-i Zeul cărui plecăm a noastre inemi?

El singur Zeu stătut-au nainte de-a fi Zeii
Şi din noian de ape puteri au dat Scînteii,
El Zeilor dă Suflet si Lumii Fericire,
El este-al omenimei izvor de mîntuire:
Sus inimile voastre! Cîntare aduceţi-i,
El este Moartea Morţii si Învierea Vieţii!

Şi el îmi dete ochii sa văd Lumina zilei,
Şi inima-mi umplut-au cu farmecele milei,
În vuietul de vînturi auzit-am al lui mers
Şi-n glas purtat de cîntec simţii duiosu-i viers,
Şi tot pe lîngă-acestea cerşesc înc-un adaos:
Să-ngăduie intrarea-mi in vecinicul Repaos!

Să blesteme pe-oricine de mine-o avea milă,
Să binecuvinteze pe cel ce mă împilă,
S-asculte orice gură ce-ar vrea ca să mă rîdă,
Puteri sa puie-n braţul ce-ar sta să mă ucidă,
Ş-acela între Oameni devină Cel Întîi
Ce mi-a răpi chiar piatra ce-oi pune-o căpătîi.

Gonit de toată Lumea prin anii mei să trec,
Pîn' ce-oi simţi că ochiu-mi de lacrime e sec,
Că-n orice Om din Lume un duşman mi se naşte,
C-ajung pe mine însumi a nu mă mai cunoaşte,
Căci chinul si durerea simţirea-mi a-mpietrit-o,
Că pot să-mi blestem mama, pe care am iubit-o'
Cînd ura cea mai crudă mi s-ar părea amor...
Poate-oi uita durerea si voi putea sa mor.

Străin şi făr' de lege de voi muri' atunce
Nevrednicu-mi cadavru în uliţă l-arunce,
S-aceluia, Părinte, sa-i dai coroana scumpă
Ce-o să amute cînii, ca inima-mi s-o rumpă,
Iar celui ce cu pietre mă va izbi in faţă,
Indură-te, stăpane, şi dă-i pe veci Viaţa!

Astfel numai, Părinte, eu pot să-ţi mulţumesc,
Ca tu mi-ai dat in Lume norocul sa trăiesc.
Să cer a tale daruri, genunchi si frunte nu plec,
Spre ură şi blestemuri aş vrea sa te înduplec,
Să simt că de suflarea-ţi suflarea mea se curmă
Şi-n stingerea Eternă dispar fără de urmă!

Mihai Eminescu
1879, 1 septembrie


Armonie!

Marian

Tue Nov 03, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Marchidan21 wrote:

Traian wrote:

Marchidan21 wrote:

Adrian Pop wrote:

Şi dicolo, sunt Legi.....tot surori....Şi totu-i perfectibil, dacă te implici.....şi le ajuţi să fie mai drepte, mai corecte....


Nu există decît un singur set de legi: cele care descriu universul şi toate părţile lui.
Aceste legi nu pot fi modificate sau încălcate pentru că ele sunt însăşi structura existenţei.
Aceste legi nu pot fi decît descoperite prin observaţii şi descrise, mai mult sau mai puţin, pe înţelesul nostru.

"Legile" date de oameni pentru oameni sunt unelte de stăpînire.
Aceste legi nu trebuie nici date nici respectate în litera lor, dar dacă le înţelegi scopul în care au fost date atunci le judeci şi alegi în deplină cunoştinţă de cauză dacă să le respecţi sau nu în spiritul lor.
"Legile" oamenilor sunt cel mult nişte îndrumătoare, linii de ghidaj pentru îmbunătăţirea şi optimizarea traiului comun la un moment dat de timp şi loc.
Nici măcar nu ar trebui să poarte numele de "LEGI" ci poate: cod de indicaţii şi recomandări, şi să fie întotdeuna însoţite de explicaţii ale motivelor, scopurilor, normelor şi limitelor de aplicare.

În societatea modernă legile sunt unelte prin care cei puternici stăpînesc pe cei slabi, iar cei slabi se supun legilor nu pentru că le înţeleg şi nmle consideră drepte ci din frică de pedeapsan celor puternici.
Armonie!
Marian


Domnule Marian Mărchidan,
Mă aşteptam ca să primiţi o replică din partea dlui Adi la această postare a dv. N-a fost să fie!
Am să vă spun eu câte ceva gânduri referitor la ce aţi scris, încercând să-l provocaţi pe dl Adi.
Termenul „lege” a fost folosit pentru prima dată de Moise, termen atribuit scrierilor lui, care aveau scopul de a-şi conduce, în mod altruist, neamul.
Nu încercaţi să vă arătaţi muşchii corectându-l pe Moise. Ce a făcut Moise la vremea lui a făcut bine.
Legea lui Moise, care împreună cu scrierile Prorocilor constituie normele de viaţă socială a evreilor până în ziua de astăzi, nu-i schimbă un Mărchidanu numele în „linie de ghidaj” sau „Instrucţiuni de trai”.
Toate legile neamurilor de tot felul trebuiesc respectate! Cine nu le respectă plăteşte.
Toate legile făcute de oameni, ca de altfel, tot ce este făcut de oameni prezintă imperfecţiune. Imperfecţiunea lor trebuie eliminată, corectată. Schimbarea numelui nu este o soluţie.
Numele de „Lege” a fost adoptat de Oamenii aleşi, de Oamenii deosebiţi de gloată, de prostime, care au descoperit anumite reguli care guvernează Împărăţia Cerurilor şi Pământului create de Marele Creator, Iehova.
„Lege”, nu-i cunosc etimologia, dar este ceva ce nu poate fi călcat, neglijat, ignorat, este ceva care „aşa trebuie să se întâmple” şi aşa se întâmplă.
Ce credeţi dv. când scrieţi: „Nu există decît un singur set de legi: cele care descriu universul şi toate părţile lui.” este un amestec de adevăr, Legile care guvernează Creaţia, şi legile care vă imaginaţi dv. şi cu „savanţii” lumii, că ar guverna universul. Universul, în care a fost aşezat Pământul creat pe care ne ducem noi, oamenii, existenţa, nu-l putem cunoaşte, nu-l putem pătrunde decât prin imaginaţie.
Imaginaţia liberă a omului, nelimitată, neîngrădită de legi, a dus şi duce la minciuni şi credinţe.
Numai imaginaţia Omului care-şi cunoaşte limitele şi care mai cunoaşte şi legile reale care guvernează Creaţia, poate să ajungă la Adevărul Creaţiei, la adevăruri în general.
Dv., dle Marian faceţi greşeli multe amestecând adevăruri cu credinţe, presupuneri. Presupuneri sunt acele legi care spuneţi că ar guverna universul.
Traian



DEXONLINE:
LÉGE, legi, s.f. I. Categorie filozofică ce exprimă raporturi esențiale, necesare, generale, relativ stabile și repetabile între laturile interne ale aceluiași obiect sau fenomen, între obiecte sau fenomene diferite sau între stadiile succesive ale unui anumit proces. ♦ Modificare cu caracter regulat care intervine într-un fenomen, într-un proces etc., exprimând esența lui. II. 1. Normă cu caracter obligatoriu, stabilită și apărată de puterea de stat.

Evident, LEGE vine de la A LEGA, LEGĂTURĂ.
Legile Naturale sunt cele care descriu legăturile.
Legile Artificiale, ale Omului sunt cele care Leagă lucrurile şi acestea sunt legi false. Legile Omului nu pot exista decît atîta vreme cît există un organ corector (opresor) care să modifice relaţiile în aşa fel încît să se potrivească "legilor".
Legile Naturale, nu pot fi încălcate, idiferent de acţiunile fizice, mentale, voinţă, etc. Ele pur şi simplu există şi formează structura existenţei Universului. Aceste legi nu pot fi inventate de om ci numai descoperite.

Cînd Moise a dat Legile, i-a legat pe oameni de normele de conduită descrise în legi. Legile nu pot fi eliberatoare ci numai înrobitoare. Legile nu sunt drepturi ci numai obligaţii, şi din acest motiv peste legi există întotdeauna Declaraţia (o descriere) a drepturilor inalienabile ale Omului. Aceste drepturi sunt Legi naturale, adică legi ale lui Dumnezeu, legi care nu pot fi încălcate fără a exista repercursiuni grave asupra societăţii. Orice societate care încalcă Drepturile omului de va autodistruge natural (din voia Domnului).

Cele mai multe din legile fizicii moderne, şi anume cela care şi-au dovedit valabilitatea pe baza lor creînd toată tehnologia modernă, sunt corecte şi sunt Naturale, numai o mică parte din ele sunt false şi acestea se vor dovedi inutile practic şi în timp le vom înlocui din NECESITATE.

Adevărul Creaţiei este o minciună pe care ai înghiţito şi care îţi roade viaţa şi asta tocmai din pricina rupturii între Spirit şi Materie, ruptură pe care o promovează toate religiile. DUMNEZEU NU E DIFERIT DE TINE, nu este ceva aflat în afara ta. Sufletul nu este ceva diferit de Trup. Nu există un creator diferit de creaţie. Creatorul şi Creaţia sunt UNU/UNA. Creaţia este chipul Creatorului. Creatorul este sufletul Creaţiei. Şi nimic nu le poate separa, nici măcar Moise sau toţi dobitocii religioşi împreună.

Dumnezeu/Universul s-a născut şi nu a fost creeat de nimeni pentru că nimeni şi nimic nu a existat înainte de EL.
Dumnezeu/Universul e perfect şi este descris de legi perfecte, singurele legi care nu pot fi încălcate.

Armonie!

Marian


Preastimate domnule Marian Mărchidan,
Nu ştiu dacă aţi citit aceste rânduri scrise pentru unul care se crede mai inteligent decât oamenii normali Ar fi bine să citiţi şi dumneavoastră, cu atenţie. De altfel este recomandat ca tot ce citeşte omul, să citească cu atenţie pentru a înţelege ce a spus, ce comunică, cel care a scris.
Dacă aţi fi înţeles ce am scris nu aţi fi dat definiţia, ca un bobârnac ci, eventual, mi-aţi fi vorbit despre etimologia cuvântului „Lege”, despre care am spus că nu o ştiu.
Interesant, pentru mine, ar fi să cunosc etimologia cuvântului ebraic folosit de Moise şi tradus în toate limbile Pământului: „Lege”. Nu mă interesează etimologia românescului „Lege”, care chipurile aşa cum spune DEXul, ar fi din latină, lex, legis.
Preastimate domnule Marian,
Dacă nu v-am spus vă repet, că eu scriu, vorbesc, numai despre ceea ce ştiu, niciodată despre ceea ce cred! Aţi înţeles?
Dacă aţi înţeles, recitiţi ce am scris eu mai sus, la care dv., drept răspuns, îmi scrieţi ce credeţi dv.
Fiţi foarte atent la ce vă scriu acum pentru că nu vreau să jignesc pe nimeni, ci vreau să fiu bine înţeles. Vă scriu dv. pentru că vă consider un Om înţelept, inteligent. Nu-mi luaţi afirmaţia ca o aplaudare şi cu atât mai puţin ca o ironie ci, ca pe o concluzie a mea personală.
Ce s-ar întâmpla dacă la ceea ce scriu că ştiu, mi-ar răspunde toţi idoţii cu minţi cum faceţi dv. şi şi-ar justifica acuzaţia de minciună cu credinţele lor?
Păi cât timp şi spaţiu mi-ar trebui să demontez prostia, credinţa fiecaruia în parte?
Eu v-am spus ce ştiu şi nu vă cer să vă schimbaţi credinţa, nu vă cer să mă credeţi pe mine pentru că v-am spus şi acum vă repet: Numai proştii cred!
Oamenii cu adevărat inteligenţi întreabă când nu înţeleg ceva nu fac pe grozavii spunând ce cred ei în replică la ce nu înţeleg.
Nu uitaţi!
Eu am trecut prin vârsta dv., eu am gândit la vârsta dv. la fel cum gândiţi dv. astăzi cu privire univers. În urma creşterii cunoaşterii pe măsura trecerii anilor vieţii mele, am abandonat credinţa în dumnezei şi credinţa în existenţa unui uriaş organism universal viu din care facem parte noi.
Eu am ajuns să ştiu, să cunosc Adevărul Creaţiei privind în jurul meu, nu citind în Biblie şi crezând ce scrie în ea.
De abia după ce am ajuns, privind în jurul meu timp de 70 de ani, la concluzia că Pământul cu tot ce este sub soare sunt Opera unui Creator Inteligent, am îndrăznit să fac următorul raţionament simplu:
Dacă există, cu adevărat, un Creator al Pământului cu tot ce este sub soare aşa cum, pentru mine, este evident, cu siguraţă, cu certitudine, Acesta a inspirat scrierea de către oameni a cărţilor care constituie Biblia.
După această presupunere am deschis Biblia şi iată ce am găsit, printre multe alte adevăruri (redau exact cum este menţionat de pr. Dumitru Cornilescu, traducătorul): Dar DOMNUL oştirilor va fi înălţat prin judecată şi Dumnezeul Cel sfânt va fi sfinţit prin dreptate. Isaia 5:16
Nu fac niciun comentariu pentru a nu vă influenţa raţionamentele pe care, eventual, le veţi face cu privire numai la aceste câteva vorbe din Biblie.
Eu am învăţat, ce ştiu, de la oameni mai în vârstă decât mine, care mi-au fost educatori şi care mi-au transmis ceea ce ştiau ei; când nu-i înţelegeam îi întrebam şi mă lămureau. Nu i-am contrazis niciodată spunându-le ceea ce credeam eu.
Traian

Tue Nov 03, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Adrian Pop wrote:

Ziua buna,

Eu cred ca Romanii, au un cuvant important de spus ACUM, pentru ca ori de cate ori a fost omenirea la ananghie, au aparut Romnani care s-au implicat complet pana la rezolvarea tuturor problemelor....

Zile pline,
adi


În ciuda faptului că aţi spus că nu veţi mai răspunde postărilor mele, îndrăznesc să vă rog a-mi satisface curiozitatea dând câte exemple puteţi de susţinere a afirmaţiei dv. pe care am subliniat-o. Răspunsul este deosebit de important pentru mine. Nu uitaţi că afirmaţia dv. referitoare la Moise şi Universitatea Zalmoxiană am luat-o ca adevăr şi am folosi-o şi o mai folosesc.
Vă mulţumesc
Traian

Tue Nov 03, 2009 View user's profile Send private message
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:

Preastimate domnule Marian Mărchidanu,
Nu ştiu dacă aţi citit aceste rânduri scrise pentru unul care se crede mai inteligent decât oamenii normali Ar fi bine să citiţi şi dumneavoastră, cu atenţie. De altfel este recomandat ca tot ce citeşte omul, să citească cu atenţie pentru a înţelege ce a spus, ce comunică, cel care a scris.
Dacă aţi fi înţeles ce am scris nu aţi fi dat definiţia, ca un bobârnac ci, eventual, mi-aţi fi vorbit despre etimologia cuvântului „Lege”, despre care am spus că nu o ştiu.
Interesant, pentru mine, ar fi să cunosc etimologia cuvântului ebraic folosit de Moise şi tradus în toate limbile Pământului: „Lege”. Nu mă interesează etimologia românescului „Lege”, care chipurile aşa cum spune DEXul, ar fi din latină, lex, legis.
Preastimate domnule Marian,
Dacă nu v-am spus vă repet, că eu scriu, vorbesc, numai despre ceea ce ştiu, niciodată despre ceea ce cred! Aţi înţeles?
Dacă aţi înţeles, recitiţi ce am scris eu mai sus, la care dv., drept răspuns, îmi scrieţi ce credeţi dv.
Fiţi foarte atent la ce vă scriu acum pentru că nu vreau să jignesc pe nimeni, ci vreau să fiu bine înţeles. Vă scriu dv. pentru că vă consider un Om înţelept, inteligent. Nu-mi luaţi afirmaţia ca o aplaudare şi cu atât mai puţin ca o ironie ci, ca pe o concluzie a mea personală.
Ce s-ar întâmpla dacă la ceea ce scriu că ştiu, mi-ar răspunde toţi idoţii cu minţi cum faceţi dv. şi şi-ar justifica acuzaţia de minciună cu credinţele lor?
Păi cât timp şi spaţiu mi-ar trebui să demontez prostia, credinţa fiecaruia în parte?
Eu v-am spus ce ştiu şi nu vă cer să vă schimbaţi credinţa, nu vă cer să mă credeţi pe mine pentru că v-am spus şi acum vă repet: Numai proştii cred!
Oamenii cu adevărat inteligenţi întreabă când nu înţeleg ceva nu fac pe grozavii spunând ce cred ei în replică la ce nu înţeleg.
Nu uitaţi!
Eu am trecut prin vârsta dv., eu am gândit la vârsta dv. la fel cum gândiţi dv. astăzi cu privire univers. În urma creşterii cunoaşterii pe măsura trecerii anilor vieţii mele, am abandonat credinţa în dumnezei şi credinţa în existenţa unui uriaş organism universal viu din care facem parte noi.
Eu am ajuns să ştiu, să cunosc Adevărul Creaţiei privind în jurul meu, nu citind în Biblie şi crezând ce scrie în ea.
De abia după ce am ajuns, privind în jurul meu timp de 70 de ani, la concluzia că Pământul cu tot ce este sub soare sunt Opera unui Creator Inteligent, am îndrăznit să fac următorul raţionament simplu:
Dacă există, cu adevărat, un Creator al Pământului cu tot ce este sub soare aşa cum, pentru mine, este evident, cu siguraţă, cu certitudine, Acesta a inspirat scrierea de către oameni a cărţilor care constituie Biblia.
După această presupunere am deschis Biblia şi iată ce am găsit, printre multe alte adevăruri (redau exact cum este menţionat de pr. Dumitru Cornilescu, traducătorul): Dar DOMNUL oştirilor va fi înălţat prin judecată şi Dumnezeul Cel sfânt va fi sfinţit prin dreptate. Isaia 5:16
Nu fac niciun comentariu pentru a nu vă influenţa raţionamentele pe care, eventual, le veţi face cu privire numai la aceste câteva vorbe din Biblie.
Eu am învăţat, ce ştiu, de la oameni mai în vârstă decât mine, care mi-au fost educatori şi care mi-au transmis ceea ce ştiau ei; când nu-i înţelegeam îi întrebam şi mă lămureau. Nu i-am contrazis niciodată spunându-le ceea ce credeam eu.
Traian



Nu mă interesează unul sau mai multe cuvinte evreieşti. Nu mă interesează Moise sau legile şi cultura evreiască.
Cuvîndul LEGE poate că vine sau poate că nu vine de la latinescul LEX, dar nu mă interesează.
Nu mă interesează niciun fel de convenţii arbitrare şi în consecinţă absurde ale "sapienşilor" care se cred oameni.

"Istoria este o Minciuna acceptata de comun acord" (Voltaire)

Mă interesează cunoştinţele Zalmoxiene, ale celor adevraţi, nu ale celor descrişi în cărţi de literatură sau scenarii de teatru antic.

Fiţi foarte atent la ce vă scriu acum pentru că nu vreau să jignesc pe nimeni, ci vreau să fiu bine înţeles. Vă scriu dv. pentru că vă consider un Om neînţelept, inteligent. Nu-mi luaţi afirmaţia ca o aplaudare şi cu atât mai puţin ca o ironie ci, ca pe o concluzie a mea personală.
Ce s-ar întâmpla dacă la ceea ce scriu că ştiu, mi-ar răspunde toţi idoţii cu minţi cum faceţi dv. şi şi-ar justifica acuzaţia de minciună cu credinţele lor?
Păi cât timp şi spaţiu mi-ar trebui să demontez prostia, credinţa fiecaruia în parte?
Eu v-am spus ce ştiu şi nu vă cer să vă schimbaţi credinţa, nu vă cer să mă credeţi pe mine pentru că v-am spus şi acum vă repet: Numai proştii cred!
Oamenii înţelepţi întreabă când nu înţeleg ceva nu fac pe grozavii spunând ce cred ei în replică la ce nu înţeleg.
Nu uitaţi!

"Uriaşul organism viu" de care vorbesc eu este cu mult mai complex decît decît crezi tu, pentru că definiţia vieţii este greşită, incompletă şi incertă, adică conţine lipsuri (sic!), neclarităţi şi excepţii.

Traian wrote:

De abia după ce am ajuns, privind în jurul meu timp de 70 de ani, la concluzia că Pământul cu tot ce este sub soare sunt Opera unui Creator Inteligent, am îndrăznit să fac următorul raţionament simplu:
Dacă există, cu adevărat, un Creator al Pământului cu tot ce este sub soare aşa cum, pentru mine, este evident, cu siguraţă, cu certitudine, Acesta a inspirat scrierea de către oameni a cărţilor care constituie Biblia.



Păi oi fi ajuns tu la concluzia că a fost creeat, dar dacă nu-mi arăţi şi mie raţionamentul tău nu te cred pe cuvînd.
Iar faptul că începi cu DACĂ şi poi continui cu PENTRU MINE ESTE EVIDENT, CERTITUDINE, asta înseamnă CREDINŢĂ nu ştiinţă.
1. Defineştel pe Dumnezeu-Creatorul.
2. Dovedeşte că definiţia ta e corectă.

Eu am învăţat ce ştiu de la natură (Dumnezeu), din observaţii şi am învăţat ca întotdeauna să-i contrazic pe cei în vîrstă pentru că numai după ce rămîneam fără argumente împotriva a ceea ce doreau să mă înveţe putem accepta cu înoiala ascunsă în suflet şi numai pînă la prima probă contrarie. Aceasta este şcoala scepticismului: mintea te minte, fii cuminte.
Desigur, am mai învăţat ca întotdeauna să primesc toate informaţiile, pentru că fiecare îşi are locul ei, numai că e greu de găsit. Aceasta este şcoala iubirii: primeşte tot pentru că Dumnezeu e în tot.


Armonie!

Marian

Wed Nov 04, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Ce am scris aici adică acolo, a fost şi pentru cei care n-au ţinere de minte; ca să facă exerciţii de memorizare, recitind.
Despre Cristoşi am scris şi celui care se crede inteligent peste normal ca să citescă şi să recitească, nu numai el, ci toţi cei fără ţinere de minte, ca dv. dle Helper.
Vă amintesc tuturor că minciuna şi credinţa au existat de când e lumea şi va exista cât va fi lumea, lumea proastă.
Nu poate exista credinţă fără minciună. Iar minciuna nu este necesară, nu are rost dacă nu sunt proşti care să creadă.
Acesta-i motivul pentru care mă lupt să-i fac pe Oameni să ştie că am fost creaţi, am fost creaţi de un Inventator Real, cu o inteligenţă desăvârşită al cărui Nume este Iehova.
Că vă place, că nu vă place, Iehova este numele Lui. Numele I-a fost dat, prin inspiraţie, de către evreul Moise, primul Lui descoperitor.
Eu, Traian, fiul familiei româneşti Ioan, L-am redescoperit pe Creatorul nostru Adevărat, Real, şi-I adopt numele Iehova. Vreţi, nu vreţi, vă place sau nu, eu Îi slăvesc Numele Iehova aşa cum a fost prorocit în scrierile biblice inspirate de El.
Dumitru Pănculescu, inteligentul supranormal este creatorul, inventatorul unei minciuni, pe care a botezat-o Brad; i-a dat acest nume sugestiv pentru a induce lumea în eroare şi a-i cumpăra jucăria care produce dureri de cap celui care o foloseşte, care se lasă păcălit.
Bradul, creat de Iehova, ca oricare altă creaţie a Sa, are funcţiuni benefice pentru viaţa noastră, a omului. Pe când Bradul înţeleptului peste normal, Dumitru Pănculescu, provoacă dureri de cap.
P.S. Dacă vreţi să-mi fiţi utili în scrierea cărţii, despre care v-am spus că a fost prorocită, încercaţi să interveniţi, inteligent, după ce citiţi cu atenţie ceea ce am scris; nu mai interveniţi, prosteşte, fără să citiţi ce scriu.

Mon Nov 09, 2009 View user's profile Send private message
Lucia

Joined: 12 Jul 2009
Posts: 154
Location: Bistrita


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:
Ce am scris aici adică acolo, a fost şi pentru cei care n-au ţinere de minte; ca să facă exerciţii de memorizare, recitind.
Despre Cristoşi am scris şi celui care se crede inteligent peste normal ca să citescă şi să recitească, nu numai el, ci toţi cei fără ţinere de minte, ca dv. dle Helper.
Vă amintesc tuturor că minciuna şi credinţa au existat de când e lumea şi va exista cât va fi lumea, lumea proastă.
Nu poate exista credinţă fără minciună. Iar minciuna nu este necesară, nu are rost dacă nu sunt proşti care să creadă.
Acesta-i motivul pentru care mă lupt să-i fac pe Oameni să ştie că am fost creaţi, am fost creaţi de un Inventator Real, cu o inteligenţă desăvârşită al cărui Nume este Iehova.
Că vă place, că nu vă place, Iehova este numele Lui. Numele I-a fost dat, prin inspiraţie, de către evreul Moise, primul Lui descoperitor.
Eu, Traian, fiul familiei româneşti Ioan, L-am redescoperit pe Creatorul nostru Adevărat, Real, şi-I adopt numele Iehova. Vreţi, nu vreţi, vă place sau nu, eu Îi slăvesc Numele Iehova aşa cum a fost prorocit în scrierile biblice inspirate de El.
Dumitru Pănculescu, inteligentul supranormal este creatorul, inventatorul unei minciuni, pe care a botezat-o Brad; i-a dat acest nume sugestiv pentru a induce lumea în eroare şi a-i cumpăra jucăria care produce dureri de cap celui care o foloseşte, care se lasă păcălit.
Bradul, creat de Iehova, ca oricare altă creaţie a Sa, are funcţiuni benefice pentru viaţa noastră, a omului. Pe când Bradul înţeleptului peste normal, Dumitru Pănculescu, provoacă dureri de cap.
P.S. Dacă vreţi să-mi fiţi utili în scrierea cărţii, despre care v-am spus că a fost prorocită, încercaţi să interveniţi, inteligent, după ce citiţi cu atenţie ceea ce am scris; nu mai interveniţi, prosteşte, fără să citiţi ce scriu.



Traian, am o rugaminte la tine si anume, te rog sa-mi spui cine este Helper? Cunosc pe cineva "Helper" .
Multumesc!

Lucia

Mon Nov 09, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Lucia wrote:

Traian wrote:
Ce am scris aici adică acolo, a fost şi pentru cei care n-au ţinere de minte; ca să facă exerciţii de memorizare, recitind.
Despre Cristoşi am scris şi celui care se crede inteligent peste normal ca să citescă şi să recitească, nu numai el, ci toţi cei fără ţinere de minte, ca dv. dle Helper.
Vă amintesc tuturor că minciuna şi credinţa au existat de când e lumea şi va exista cât va fi lumea, lumea proastă.
Nu poate exista credinţă fără minciună. Iar minciuna nu este necesară, nu are rost dacă nu sunt proşti care să creadă.
Acesta-i motivul pentru care mă lupt să-i fac pe Oameni să ştie că am fost creaţi, am fost creaţi de un Inventator Real, cu o inteligenţă desăvârşită al cărui Nume este Iehova.
Că vă place, că nu vă place, Iehova este numele Lui. Numele I-a fost dat, prin inspiraţie, de către evreul Moise, primul Lui descoperitor.
Eu, Traian, fiul familiei româneşti Ioan, L-am redescoperit pe Creatorul nostru Adevărat, Real, şi-I adopt numele Iehova. Vreţi, nu vreţi, vă place sau nu, eu Îi slăvesc Numele Iehova aşa cum a fost prorocit în scrierile biblice inspirate de El.
Dumitru Pănculescu, inteligentul supranormal este creatorul, inventatorul unei minciuni, pe care a botezat-o Brad; i-a dat acest nume sugestiv pentru a induce lumea în eroare şi a-i cumpăra jucăria care produce dureri de cap celui care o foloseşte, care se lasă păcălit.
Bradul, creat de Iehova, ca oricare altă creaţie a Sa, are funcţiuni benefice pentru viaţa noastră, a omului. Pe când Bradul înţeleptului peste normal, Dumitru Pănculescu, provoacă dureri de cap.
P.S. Dacă vreţi să-mi fiţi utili în scrierea cărţii, despre care v-am spus că a fost prorocită, încercaţi să interveniţi, inteligent, după ce citiţi cu atenţie ceea ce am scris; nu mai interveniţi, prosteşte, fără să citiţi ce scriu.



Traian, am o rugaminte la tine si anume, te rog sa-mi spui cine este Helper? Cunosc pe cineva "Helper" .
Multumesc!

Lucia


Helper este unul care mi-a scris nişte gânduri referitoare la ce scriu eu dar fără să citească ce am scris.
Traian

Mon Nov 09, 2009 View user's profile Send private message
Lucia

Joined: 12 Jul 2009
Posts: 154
Location: Bistrita


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:

Lucia wrote:

Traian wrote:
Ce am scris aici adică acolo, a fost şi pentru cei care n-au ţinere de minte; ca să facă exerciţii de memorizare, recitind.
Despre Cristoşi am scris şi celui care se crede inteligent peste normal ca să citescă şi să recitească, nu numai el, ci toţi cei fără ţinere de minte, ca dv. dle Helper.
Vă amintesc tuturor că minciuna şi credinţa au existat de când e lumea şi va exista cât va fi lumea, lumea proastă.
Nu poate exista credinţă fără minciună. Iar minciuna nu este necesară, nu are rost dacă nu sunt proşti care să creadă.
Acesta-i motivul pentru care mă lupt să-i fac pe Oameni să ştie că am fost creaţi, am fost creaţi de un Inventator Real, cu o inteligenţă desăvârşită al cărui Nume este Iehova.
Că vă place, că nu vă place, Iehova este numele Lui. Numele I-a fost dat, prin inspiraţie, de către evreul Moise, primul Lui descoperitor.
Eu, Traian, fiul familiei româneşti Ioan, L-am redescoperit pe Creatorul nostru Adevărat, Real, şi-I adopt numele Iehova. Vreţi, nu vreţi, vă place sau nu, eu Îi slăvesc Numele Iehova aşa cum a fost prorocit în scrierile biblice inspirate de El.
Dumitru Pănculescu, inteligentul supranormal este creatorul, inventatorul unei minciuni, pe care a botezat-o Brad; i-a dat acest nume sugestiv pentru a induce lumea în eroare şi a-i cumpăra jucăria care produce dureri de cap celui care o foloseşte, care se lasă păcălit.
Bradul, creat de Iehova, ca oricare altă creaţie a Sa, are funcţiuni benefice pentru viaţa noastră, a omului. Pe când Bradul înţeleptului peste normal, Dumitru Pănculescu, provoacă dureri de cap.
P.S. Dacă vreţi să-mi fiţi utili în scrierea cărţii, despre care v-am spus că a fost prorocită, încercaţi să interveniţi, inteligent, după ce citiţi cu atenţie ceea ce am scris; nu mai interveniţi, prosteşte, fără să citiţi ce scriu.



Traian, am o rugaminte la tine si anume, te rog sa-mi spui cine este Helper? Cunosc pe cineva "Helper" .
Multumesc!

Lucia


Helper este unul care mi-a scris nişte gânduri referitoare la ce scriu eu dar fără să citească ce am scris.
Traian



Merci Traian. Nu se deschid pentru a putea vedea unde l-ai intalnit, poate-mi dai un link. Stii, m-as mira, Helper pe care-l stiu, este chiar un sufletel drag inimii mele si chiar stie ceea ce spune, cunoaste.

Lucia

Mon Nov 09, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Lucia wrote:


Merci Traian. Nu se deschid pentru a putea vedea unde l-ai intalnit, poate-mi dai un link. Stii, m-as mira, Helper pe care-l stiu, este chiar un sufletel drag inimii mele si chiar stie ceea ce spune, cunoaste.

Lucia

Dacă daţi clic pe Helper şi aveţi răbdare, astăzi văd că se deschide mai greu dar, se va deschide.
Traian

Mon Nov 09, 2009 View user's profile Send private message
Lucia

Joined: 12 Jul 2009
Posts: 154
Location: Bistrita


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Traian wrote:

Lucia wrote:


Merci Traian. Nu se deschid pentru a putea vedea unde l-ai intalnit, poate-mi dai un link. Stii, m-as mira, Helper pe care-l stiu, este chiar un sufletel drag inimii mele si chiar stie ceea ce spune, cunoaste.

Lucia

Dacă daţi clic pe Helper şi aveţi răbdare, astăzi văd că se deschide mai greu dar, se va deschide.
Traian




Ok.
Vad ca s-a deschis, da, m-am lamurit, nu este cel pe care-l stiam eu.

Lucia

Mon Nov 09, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Lucia wrote:

Traian wrote:

Lucia wrote:


Merci Traian. Nu se deschid pentru a putea vedea unde l-ai intalnit, poate-mi dai un link. Stii, m-as mira, Helper pe care-l stiu, este chiar un sufletel drag inimii mele si chiar stie ceea ce spune, cunoaste.

Lucia

Dacă daţi clic pe Helper şi aveţi răbdare, astăzi văd că se deschide mai greu dar, se va deschide.
Traian




Ok.
Vad ca s-a deschis, da, m-am lamurit, nu este cel pe care-l stiam eu.

Lucia


Mă bucur că v-aţi lămurit.
Traian

Mon Nov 09, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Adrian Pop

Nascut la 21.11.1958
Sunt casatorit. Am sotia si cei doi copii minunati.
Facultatea electromecanica
Alte cursuri post universitare in tara si in strainatate.

Presedintele firmei Pop Service Electronic HQ.
A scris:

Quote:

Pop Adrian: cine repeta greselile, este cretin
Paul C2: sincer, sunt uimit
Pop Adrian: si....nu stiu daca mi-as permite luxul asta....


Sunt situaţii în care omul trebuie să fie consecvent şi altele în care trebuie să fie inconsecvent, să abandoneze idea care s-a dovedit greşită.
Acum câteva zile aţi spus că îmi citiţi postările dar că nu-mi mai răspundeţi iar acum v-aţi răzgândit. Nu mai vreţi să vă pierdeţi timpul nici cu cititul.
Aţi scris despre cel cu inteligenţă peste normal:
Am avut mesaje si discutii prelungite cu Dem, cum sa schimbe electronistii mei componente si cum sa regleze potentiometre INTERIOARE, la absolut toate aparatele. Explicatii date erau atat de puerile...Nu le-am discutat pe larg cu tine pe mess....? NU ti-am spus ca este ilogic ce explicatii imi da Dem ? Ca intr-un final sa-mi spuna, ca este paralel cu electronica. Ok, pot intelege asta, ca nimeni nu le stie pe toate...Dar, eu spun ca el la logica sta extrem de prost.
Acest „inventator”, care se numeşte Dumitru Pănculescu este, şi în materie de chimie, un semidoct înconjurat de aplaudaci proşti. Aplauzele l-au îngâmfat. Când a primit aplauze şi de la cei însărcinaţi cu aplauzele sociale s-a îngâmfat de nu-i mai ajunge nimeni cu prăjina la nas.
E nasol!
E nasol pentru că Domnia Sa şi ciracii săi nu realizează că prostia lor stă scrisă pe saitul „PANCUANTIC” ca un păduche în frunte.
Ca să susţi că „Bradul” Pancuantic are aceleaşi caracteristici de a reface oxigenul molecular ca bradul lui Dumnezeu şi că-l poţi folosi în acest scop în spaţii izolate, închise, cum sunt submarinele şi staţiile extraterestre, este o dovadă de prostie crasă, de idioţenie; ca de escrocherie nu poate fi suspectat. Escrocheria presupune o cât de câtă inteligenţă, iar asta lipseşte cu desăvârşire celui care se consideră inteligent peste normal.
O altă prostie, de această dată în domeniul limbii române:
„Aeratoarele Pancuantic” ce aerează? Apă? Cereale? Nu cumva acest „Brad Pancuantic” se vrea a fi ceva care condiţionează aerul uzat din diverse spaţii limitate? Că numai un om idiot poate să-şi imagineze că poate condiţiona atmosfera în ansamblul ei sau chiar o bucăţică de atmosferă.
În privinţa ozonului prezentat pe saitul „Bradului Pancuantic” se vede de la o poştă prostia, imbecilitatea însuşită, ca ştiinţă reală, de la escrocii lumii constituiţi în IPCC de pe lângă ONU.
Cine citeşte această postare, a mea, nu-i nevoie să-mi răspundă pentru a-mi spune că sunt prost. Eu ştiu că sunt prost, spre deosebire de restul lumii, fără excepţie. (Parcă-mi amintesc că mai este unul, tot român, ceva mai în vârstă decât mine).
Aştept eventuale întrebări, nu aştept aprecieri de niciun fel!
Traian

Wed Nov 11, 2009 View user's profile Send private message
Lucia

Joined: 12 Jul 2009
Posts: 154
Location: Bistrita


Reply with quote
Post
Traian, ce-i cu atitudinea asta? De unde-i cunosti tu pe Adrian si pe Dem?

Wed Nov 11, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!

Lucia wrote:

Traian, ce-i cu atitudinea asta? De unde-i cunosti tu pe Adrian si pe Dem?


Îmi arăt felul de a gândi; îmi arăt caracterul; îmi arăt puţina ştiinţă fără teama de ridicul, ba chiar mai mult, îi aştept pe cei care sunt mai puţin proşti decât mine să-mi arate unde greşesc. Sigur aceştia nu mă vor ridiculiza şi în felul acesta învăţ. Până acum nu a venit nici un forumist mai puţin prost decât mine, pentru a-mi arăta unde greşesc. Toţi forumiştii care mi-au scris câte ceva mi-au spus ce cred ei diferit de ce am scris că ştiu eu. Nici unul nu mi-a arătat unde greşesc. Toţi mi-au arătat că ei sunt mai deştepţi decât mine spunându-mi ce cred ei.
Sunteţi primul forumist care mă întrebaţi fără să-mi arătaţi ce credeţi dv. E un semn bun.
Referitor la Adrian şi la Dem îi cunosc de pe forumuri, de pe Internet, atât cât sau developat.
Forumurile de pe internet au meritul de aţi arăta caracterul celor care scriu, dându-ţi totodată posibilitatea să le spui interlocutorilor ce gândeşti despre ei, fără teama că îţi pot face ceva care să te afecteze. Nu poţi spune ce gândeşti unui şef tâmpit, dar unui forumist, coleg de forum poţi să-i spui ce vrei.
Pe şeful tâmpit trebuie să-l aplauzi pentru a căpăta avantaje, nu-l poţi critica.
Pe forumuri, de asemenea, nu poţi critica Moderatorul sau Administratorul pentru că ei sunt cei mai deştepţi, ei au pâinea şi cuţitul. Cum nu le convine ceva iau măsuri, fireşte, după mintea lor.
Forumul acesta, „Calea lui Zalmoxe”, are marea calitate că te lasă să-ţi developezi prostia şi răutatea sufletească fără nicio restricţie. În privinţa defectelor... ce să mai vorbim!?
Traian

Thu Nov 12, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Lupta pentru Adevăr nu este inutilă!
Un fragment relevant al unei discuţii pe mess

Quote:
Pop Adrian: mare lucru
Paul C2: multa suferinta
Pop Adrian: ....avem de lucru...enorm, ca sa dispara suferinta de pe pamant....
Paul C2: si orizonul ce se termina la varful bocancilor
Pop Adrian: si asta nu se face decat cu OAMENI....


Cât Adevăr amăgitor există în aceste cuvinte frumoase!
Domnule Adrian Pop fiţi atent că sunteţi un om care credeţi în punctele de suspensie, pe care le folosiţi destul de des, pentru a fi înţeles. Pentru a fi înţeles cum vrea interlocutorul.
Referitor la orizontul care se termină la vârful bocancilor, acesta este doar cu foarte puţin mai aproape de cel încălţat, decât orizontul celor cu pantofi de lac.
Domnilor! Suferinţa de pe Pământ nu dispare cu oameni care... cred ci, numai cu oameni care ştiu.
Traian

Fri Nov 13, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post

Quote:
Eu Sunt -IX-: grandomanie nu suna prea bine
Pop Adrian: atunci cum ?
Pop Adrian: sa nu-i vad pe bineboitorii care stiu de toate..dar nu stiu ca nu stiu...
...
Pop Adrian: Absolut toate persoanele care doresc sa participe voluntar, fara secrete, fara grandomanie si eficient la dezvoltarea Proiectului OMU - Renaşterea Societăţii Umane, sunt binevenite.

Eu Sunt -IX-: e ok
Pop Adrian: si eu zic ca weste f bine
Pop Adrian: am atins ce-am gandit azinoapte
Pop Adrian: cand am ceva pe Suflet, nu las pana nu stiu ca este f bine
Pop Adrian: asa am fost in ultimii 10-12 ani


Dragii mei,
Mie mi-a spus o profesoară în tinereţea mea: „Mă Ioane! Numai proştii cred.” De atunci mă gândesc înainte de a crede ceva scris în cărţi sau spus de oameni. De atunci am început, folosindu-mi foarte puţinele cunoştinte, să văd câtă minciună există în lume.
Domnule Adrian Pop ţineţi seama de înţelepciunea bătrânilor (dacă o puteţi percepe, descoperi), „Rănile făcute de un prieten dovedesc credincioşia lui, dar sărutările unui vrăjmaş sunt mincinoase.”
Pentru că ce ştiu eu, nu este important pentru dv. vă las în credinţele dv., toţi.
Traian