PDA

Arată versiune întreagă : B. Sarmizegetusa Regia - Capitala Pacii Mondiale



Adrian Pop
17.10.2011, 13:07
B. Sarmizegetusa Regia - Capitala Pacii Mondiale - Discutii
B. Ne-am propus sa lucram pana vom finaliza cat se poate de rapid si acest Proiect extrem de important pentru omenire. Dorim ca in Romania, Sarmizegetusa Regia (cetatea dacilor ce reprezintă Capitala Spirituală a Romanilor) sa devina Capitala Pacii Mondiale.


Tue Jan 12, 2010

Enciu Doru


Joined: 10 Jan 2010
Posts: 1238
Location: Craiova


Sarmizegetusa Regia (cetatea dacilor ce reprezintă Capitala Spirituală a Romanilor) sa devina Capitala Pacii Mondiale.

destul de indraznet ,,,dar de ce nu ,,,intodeauna am fost de parere nu suntem cu nimic mai jos decat alte tari mai dezvoltate


Sun Jan 17, 2010

ZAMFIR_CATALIN


Joined: 02 Sep 2009
Posts: 2028



Capitala Pacii ...nu orice fel de capitala....Capitala Pacii Mondiale..

Adrian Pop
18.10.2011, 22:47
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=58&start=0

Adrian Pop
18.10.2011, 22:48
Sarmizegetusa Regia - Capitala Păcii Mondiale
Cu ani în urmă m-am gandit că în Romania, Sarmizegetusa Regia - Cetatea dacilor ce reprezintă Capitala Spirituală a Romanilor, să devină Capitala Păcii Mondiale.

adi

Sun Jun 21, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: Sarmizegetusa Regia - Capitala Păcii Mondiale

adipop wrote:
Cu ani în urmă m-am gandit că în Romania, Sarmizegetusa Regia - Cetatea dacilor ce reprezintă Capitala Spirituală a Romanilor, să devină Capitala Păcii Mondiale.

adi





Show Recent Messages (F3)

achimescuiulia is using a different version of Yahoo! Messenger. Certain features may be unavailable.

achimescuiulia: buna ziua
Pop Adrian: Buna
Pop Adrian: http://img190.imageshack.us/i/asdshow0.mp4/
Pop Adrian: uite aici este Mosu si cu mine
Pop Adrian: Mosu este considerat de americani in 2000 si 2004 Omul anului la nivel planetar
Pop Adrian: este Prietenul meu de Suflet
achimescuiulia: aha..dar cum l-ati gasit?
Pop Adrian: este o poveste intreaga....
Pop Adrian: cred ca este pusa pe forum.
Pop Adrian: L-am cerut lui DUMNEZEU.
Pop Adrian: ma saturasem de oameni care nu stiu ca nu stiu....
Pop Adrian: si-am dat de el
achimescuiulia: mda.....
achimescuiulia: tot uitandu-ma pe net am ajuns la concluzia ca cel m bine ma voi orienta cu apart. cand voi veni la craiova
achimescuiulia: se vand repede
achimescuiulia: in maxim o sapt
Pop Adrian: i-am spus asta tatalui tau, ca totul este in miscare mare
Pop Adrian:

Show Recent Messages (F3)

Pop Adrian: http://img190.imageshack.us/i/asdshow0.mp4/
Pop Adrian: O sa-i dau adresa Iulianei Achimescu sa-i mai furnizezi tu informatii despre apartamente, daca plec eu zilele astea.
BUZZ!!!
officergc rgc: ok
Pop Adrian: scrie-mi aici adresa de email si ID mes


achimescuiulia: dar nu inteleg de ce dak oamenii zic ca e criza
Pop Adrian: Mihaela te va tine la curent dacac ap[are o oportunitate mare
Pop Adrian: e....
Pop Adrian: s-au inchis cateva fabrici mari...
Pop Adrian: cei mici, se descurca cum pot...ca inainte
achimescuiulia: pai si cum au bani sa cumpere?
Pop Adrian: officergc rgc: id-ul: officergc_rgc
achimescuiulia: dak nu mai au servciu?
Pop Adrian: la fel ca inainte
Pop Adrian: Preturile oricum au scazut cu 30 %
achimescuiulia: a cui e adresa aia office_rgc?
achimescuiulia: a mihaelei?
Pop Adrian: da
Pop Adrian: officergc@yahoo.com
Pop Adrian: parca este adresa de email
achimescuiulia: dar id de mess are?
achimescuiulia: pt ca cpmunicam mai bine asa..
Pop Adrian: officergc rgc: ok
Pop Adrian: este acolo
achimescuiulia: gata i-am dat add
Pop Adrian: ok
achimescuiulia: mihaela ce ruda este cu dumneavoastra?
Pop Adrian: soru-mea. si Gabi
Pop Adrian: Gabi ieri a vorbit cu bunica ta de la Siroca si cu Romica.
Pop Adrian: Bunica ta este printre putinele femei in varsta, intelepte.
Pop Adrian: Mie-mi place foarte mult sa discut cu dumneaei.
achimescuiulia: si ce nmai ziceau?
achimescuiulia: mi-e dor de ei dar dak stau departe ii vad f rar
Pop Adrian: discuta cu ea, cu Gabi
achimescuiulia: ok
achimescuiulia: multumesc mult ca m-ati pus in legatura
Pop Adrian: stai sa-ti dau si adresa Gabrielei, sora cea mare
achimescuiulia: ok
achimescuiulia: astept
Pop Adrian: gabi@popservice.ro
Pop Adrian: ID-ul inca nu-l stiu
achimescuiulia: m-ar ajuta mult id-ul de mess
Pop Adrian:

Show Recent Messages (F3)

Pop Adrian: care este adresa ta de mes ?
BUZZ!!!
BUZZ!!!


achimescuiulia: achimescuiulia
Pop Adrian: necea gabriela cred
Pop Adrian: Show Recent Messages (F3)

Pop Adrian: care este adresa ta de mes ?
BUZZ!!!
BUZZ!!!
necea gabriela: nu stiu sa am adresa pe mes
necea gabriela: am pe internet gabi @popservice.ro
Pop Adrian: pai, asta p care scriem acum
Pop Adrian: ca discutam pe mes
necea gabriela: gabi_pse
necea gabriela: asta?
Pop Adrian: asta, cred
Pop Adrian: necea gabriela cred
necea gabriela: asta este id
Pop Adrian: ID este adresa de pe mes
necea gabriela: necea gabriela scrie sus
Pop Adrian: vazui
achimescuiulia: multumesc
Pop Adrian: e....
Pop Adrian: http://zalmoxa.11.forumer.com/index.php
Pop Adrian: daca vrei sa vezi ceva bunisor pe pamant, uita-te aici
Pop Adrian: incerc sa strang cat mai multi Romani capabili, sa refacem din toate punctele de vedere Romania
Pop Adrian: mai ad-mi adresa ta de email.
achimescuiulia: achimescuiulia@yahoo.com
Pop Adrian: sa vezi ce inseamna oameni care gandesc.....
Pop Adrian: sa-i spui tatalui tau, ce facem....
Pop Adrian: el are o cultura impresionanta....
Pop Adrian: La Vatican este o arhiva secreta. Sunt putini care stiu sa decripteze ce-i pe-acolo....
achimescuiulia: nu stiam
Pop Adrian: ...STIU EU. Si Nicolae stie....
achimescuiulia: aha
Pop Adrian: sunt 47 de Km de tunluri in care este adunata multa-multa stiinta...
Pop Adrian: ai lor, decat fotografiaza....si-au reusit decat o mica parte s-o faca..ca sa nu mai spun ca nu prea se leaga ceea ce decripteaza ei...
Pop Adrian: Poate ca o mana mica de Romani, ar face-o mult mai bine....
Pop Adrian: deocamdata, ma intereseaza ca sa dezvoltam subiectele Pacii Mondiale si-al bancii de reconstructie a Romaniei.
Pop Adrian: o sa plec acasa ca obosira ochii.
achimescuiulia: ok
Pop Adrian: ok.pa
achimescuiulia: va doresc o zi frumoasa in continuare
Pop Adrian: si tie copile.
Pop Adrian: sa nu uiti de vise.....
achimescuiulia: multumesc
Pop Adrian: ca de la ele pleaca totul...
achimescuiulia: da nu uit
Pop Adrian: ok. pa

Mon Jun 22, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: Sarmizegetusa Regia - Capitala Păcii Mondiale

adipop wrote:
Cu ani în urmă m-am gandit că în Romania, Sarmizegetusa Regia - Cetatea dacilor ce reprezintă Capitala Spirituală a Romanilor, să devină Capitala Păcii Mondiale.

adi



Cum spuneam....Deci, care-i primul pas ?
adi

Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post
Pasul 1. Trecerea administraţiei întregii regiuni arheologice unei singure autorităţi.

http://turism.evz.ro/emain/articolul/856874/Sarmizegetusa-Regia-capitala-dacica-lasata-de-izbeliste/
Sarmizegetusa Regia, capitala dacică lăsată de izbelişte

Ciprian Iancu
Luni, 29 Iunie 2009
Unul dintre cele mai importante monumente istorice de pe teritoriul României, cetatea dacică din Munţii Orăştiei, nu are un administrator stabilit de lege.

Calitatea de administrator a cetăţilor dacice este „plimbată” între Ministerul Mediului şi autorităţile locale de mai bine de cinci ani. Pentru o operaţiune simplă, de scoatere a unor copaci din zona monumentului, e nevoie de luni întregi. Mai mult, nu se ştie exact cine trebuie să păzească monumentul şi să-l gospodărească.

Arie cu statut special

În 1979, pe o suprafaţă de 38.000 de hectare din Munţii Orăştiei a fost înfiinţat Parcul Natural Grădiştea Muncelului-Cioclovina (PNGMC). De la bun început, acesta a inclus în arealul său şi o mare
parte din complexul cetăţilor dacice, inclusiv Sarmizegetusa Regia. Până în 2003, parcul a existat mai mult pe hârtie.

Cu şase ani în urmă s-a înfiinţat Administraţia PNGMC şi au început să apară probleme administrative, în special din cauza legilor care se bat cap în cap. Mai mult, Sarmizegetusa Regia a fost inclusă în una dintre zonele speciale de conservare ale Parcului. Ariile cu acest statut au un regim care nu permite nici măcar ridicarea unei crengi de copac şi mutarea ei.

În aceste perimetre, intervenţia umană nu este permisă fără aprobarea Comisiei pentru Monumentele Naturii, din cadrul Academiei Române. Exemplul cel mai elocvent al blocajului a apărut cu patru ani în urmă, când o furtună a doborât mai mulţi copaci în apropierea zonei sacre de la Sarmizegetusa Regia, iar instituţiilor abilitate le-a luat aproape doi ani să găsească o soluţie legală pentru a scoate trunchiurile din perimetrul sitului.

Din 2004, pentru orice săpătură arheologică, cercetătorii trebuie să ceară aprobarea Administra ţiei Parcului. A durat doi ani până cele două părţi au ajuns la o înţelegere care să le permită măcar cercetarea sitului istoric, fără să fie încălcate regulile zonelor naturale protejate.

Responsabilitate pasată

La întrebarea „cine este administratorul perimetrului pe care este amplasată capitala dacică?” nu există însă nici acum un răspuns coerent. Reprezentanţii Muzeului Civilizaţiei Dacice şi Romane (MCDR) Deva, instituţie finanţată de Con siliul Judeţean Hunedoara, consideră că de gospodărirea zonei ar trebui să se ocupe Administraţia Parcului Natural Grădiştea Muncelului-Cioclovina.

În sprijinul afirmaţiei lor aduc şi câteva prevederi şi norme emise la începutul acestui deceniu. „Nici Consiliul Judeţean şi nici MCDR Deva nu deţin vreun act prin care zona să le fi fost dată în administrare. Noi ştim că PNGMC este administratorul zonei, pentru că există câteva acte în care este specificat acest lucru. Altfel de ce noi, de fiecare dată când vrem să facem o săpătură acolo, trebuie să le cerem lor aprobări? Este o încurcătură produsă la nivel guvernamental, printr-o serie de legi, ordonanţe şi hotărâri de guvern care nu au fost corelate. Vă dau un alt exemplu: într-o ordonanţă se spune că paza cetăţilor dacice trebuie asigurată gratuit
de Ministerul de Interne, dar ordonanţa res pectivă nu are nici acum norme de a plicare”, spune Cristina Bodó, cer cetător ştiinţific la MCDR, membru al colectivului de arheologi care se ocupă de cercetarea ce tăţilor dacice din Munţii Orăştiei.

Ea adaugă că reprezentanţii CJ Hunedoara au întocmit, în anii trecuţi, mai multe proiecte, în speranţa că vor obţine finanţări europene pentru cercetarea şi restaurarea vestigiilor de la Sarmizegetusa Regia. De fiecare dată însă a eşuat din acelaşi motiv: instituţia nu este proprietarul sau administratorul terenului pe care se află monumentul.

„Suntem, dar nu prea suntem administratori”

Directorul Administraţiei PNGMC, Mihaela Ionescu, spune că puterile instituţiei pe care o reprezintă sunt limitate. „Suntem şi nu prea suntem administratori ai zonei. Există Administraţia Parcului, dar fondul forestier este dat direct în grija Romsilva, iar cel cinegetic - în grija Asociaţiei Judeţene a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi. Avem un ranger responsabil de zona Sarmizegetusa Regia, dar, din motive financiare
, nu ne permitem să angajăm paznici acolo. Rolul nostru în zonă este mai mult de supervizare, nu de administrare. Eu cred că de administrarea Sarmizegetusei Re gia ar trebui să se ocupe, în primul rând, Primăria comunei Orăştioara de Sus, pe teritoriul căreia se află mon umentul, în colaborare cu con siliul judeţean. Aşa ar fi normal şi aşa se întâmplă cu alte monumente din România”, explică Mihaela Ionescu.

DEZINTERES

„Instituţiile joacă ping-pong”

În timp ce instituţiile publice nu reuşesc să lămurească foarte clar cine administrează vechea capitală a dacilor, la Sarmizegetusa Regia vin din ce în ce mai mulţi turişti. Zona este pitorească, iar drumul de acces a fost reparat. Aici mai există doar un supraveghetor, şi acela plătit din banii Muzeului din Deva.

Acesta merge două ore pe jos, până sus, în cetatea dacică, şi lucrează opt ore pe zi. Cu strânsul gunoaielor lăsate de turişti îşi bate capul şi unul dintre cei mai înverşunaţi „daci” ai zonei, Vladimir Brilinsky, preşedintele filialei Transilvania a Fundaţiei „Renaşterea Daciei”.

„Sarmizegetusa Regia este acum ca stâna fără câini. Administraţia Parcului Natural, Primăria Orăştioara de Sus, Consiliul Judeţean şi Direcţia pentru Cultură joacă un meci de ping-pong în patru, iar «mingea» este de fapt calitatea de administrator al cetăţii dacice”, explică Brilinsky. El este mereu cu ochii pe cei care ignoră valoarea sitului arheologic.

„Vin turişti la Sarmizegetusa, mulţi campează în incinta sacră. Eu chiar am surprins o pereche care făcea amor lângă Marele Sanctuar Circular, şi nu este nimeni care să pună lucrurile în ordine. De-a lungul anilor, Ministerul Culturii a tot promis, dar nu a făcut absolut nimic. Este revoltător, pentru că este un monument din patrimoniul UNESCO, în opinia mea, cel mai important monument istoric de pe teritoriul României”, adaugă Brilinsky.


VACANŢE. Mulţi turişti campează în incinta sacră
Foto: Remus Suciu



Last edited by Marchidan21 on Tue Jun 30, 2009; edited 1 time in total
Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Marchidan21 wrote:
Pasul 1. Tercerea administraţiei întregii regiuni arheologice unei singure autorităţi.

http://turism.evz.ro/emain/articolul/856874/Sarmizegetusa-Regia-capitala-dacica-lasata-de-izbeliste/
Sarmizegetusa Regia, capitala dacică lăsată de izbelişte

Ciprian Iancu
Luni, 29 Iunie 2009
Unul dintre cele mai importante monumente istorice de pe teritoriul României, cetatea dacică din Munţii Orăştiei, nu are un administrator stabilit de lege.

Calitatea de administrator a cetăţilor dacice este „plimbată” între Ministerul Mediului şi autorităţile locale de mai bine de cinci ani. Pentru o operaţiune simplă, de scoatere a unor copaci din zona monumentului, e nevoie de luni întregi. Mai mult, nu se ştie exact cine trebuie să păzească monumentul şi să-l gospodărească.

Arie cu statut special

În 1979, pe o suprafaţă de 38.000 de hectare din Munţii Orăştiei a fost înfiinţat Parcul Natural Grădiştea Muncelului-Cioclovina (PNGMC). De la bun început, acesta a inclus în arealul său şi o mare
parte din complexul cetăţilor dacice, inclusiv Sarmizegetusa Regia. Până în 2003, parcul a existat mai mult pe hârtie.

Cu şase ani în urmă s-a înfiinţat Administraţia PNGMC şi au început să apară probleme administrative, în special din cauza legilor care se bat cap în cap. Mai mult, Sarmizegetusa Regia a fost inclusă în una dintre zonele speciale de conservare ale Parcului. Ariile cu acest statut au un regim care nu permite nici măcar ridicarea unei crengi de copac şi mutarea ei.

În aceste perimetre, intervenţia umană nu este permisă fără aprobarea Comisiei pentru Monumentele Naturii, din cadrul Academiei Române. Exemplul cel mai elocvent al blocajului a apărut cu patru ani în urmă, când o furtună a doborât mai mulţi copaci în apropierea zonei sacre de la Sarmizegetusa Regia, iar instituţiilor abilitate le-a luat aproape doi ani să găsească o soluţie legală pentru a scoate trunchiurile din perimetrul sitului.

Din 2004, pentru orice săpătură arheologică, cercetătorii trebuie să ceară aprobarea Administra ţiei Parcului. A durat doi ani până cele două părţi au ajuns la o înţelegere care să le permită măcar cercetarea sitului istoric, fără să fie încălcate regulile zonelor naturale protejate.

Responsabilitate pasată

La întrebarea „cine este administratorul perimetrului pe care este amplasată capitala dacică?” nu există însă nici acum un răspuns coerent. Reprezentanţii Muzeului Civilizaţiei Dacice şi Romane (MCDR) Deva, instituţie finanţată de Con siliul Judeţean Hunedoara, consideră că de gospodărirea zonei ar trebui să se ocupe Administraţia Parcului Natural Grădiştea Muncelului-Cioclovina.

În sprijinul afirmaţiei lor aduc şi câteva prevederi şi norme emise la începutul acestui deceniu. „Nici Consiliul Judeţean şi nici MCDR Deva nu deţin vreun act prin care zona să le fi fost dată în administrare. Noi ştim că PNGMC este administratorul zonei, pentru că există câteva acte în care este specificat acest lucru. Altfel de ce noi, de fiecare dată când vrem să facem o săpătură acolo, trebuie să le cerem lor aprobări? Este o încurcătură produsă la nivel guvernamental, printr-o serie de legi, ordonanţe şi hotărâri de guvern care nu au fost corelate. Vă dau un alt exemplu: într-o ordonanţă se spune că paza cetăţilor dacice trebuie asigurată gratuit
de Ministerul de Interne, dar ordonanţa res pectivă nu are nici acum norme de a plicare”, spune Cristina Bodó, cer cetător ştiinţific la MCDR, membru al colectivului de arheologi care se ocupă de cercetarea ce tăţilor dacice din Munţii Orăştiei.

Ea adaugă că reprezentanţii CJ Hunedoara au întocmit, în anii trecuţi, mai multe proiecte, în speranţa că vor obţine finanţări europene pentru cercetarea şi restaurarea vestigiilor de la Sarmizegetusa Regia. De fiecare dată însă a eşuat din acelaşi motiv: instituţia nu este proprietarul sau administratorul terenului pe care se află monumentul.

„Suntem, dar nu prea suntem administratori”

Directorul Administraţiei PNGMC, Mihaela Ionescu, spune că puterile instituţiei pe care o reprezintă sunt limitate. „Suntem şi nu prea suntem administratori ai zonei. Există Administraţia Parcului, dar fondul forestier este dat direct în grija Romsilva, iar cel cinegetic - în grija Asociaţiei Judeţene a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi. Avem un ranger responsabil de zona Sarmizegetusa Regia, dar, din motive financiare
, nu ne permitem să angajăm paznici acolo. Rolul nostru în zonă este mai mult de supervizare, nu de administrare. Eu cred că de administrarea Sarmizegetusei Re gia ar trebui să se ocupe, în primul rând, Primăria comunei Orăştioara de Sus, pe teritoriul căreia se află mon umentul, în colaborare cu con siliul judeţean. Aşa ar fi normal şi aşa se întâmplă cu alte monumente din România”, explică Mihaela Ionescu.

DEZINTERES

„Instituţiile joacă ping-pong”

În timp ce instituţiile publice nu reuşesc să lămurească foarte clar cine administrează vechea capitală a dacilor, la Sarmizegetusa Regia vin din ce în ce mai mulţi turişti. Zona este pitorească, iar drumul de acces a fost reparat. Aici mai există doar un supraveghetor, şi acela plătit din banii Muzeului din Deva.

Acesta merge două ore pe jos, până sus, în cetatea dacică, şi lucrează opt ore pe zi. Cu strânsul gunoaielor lăsate de turişti îşi bate capul şi unul dintre cei mai înverşunaţi „daci” ai zonei, Vladimir Brilinsky, preşedintele filialei Transilvania a Fundaţiei „Renaşterea Daciei”.

„Sarmizegetusa Regia este acum ca stâna fără câini. Administraţia Parcului Natural, Primăria Orăştioara de Sus, Consiliul Judeţean şi Direcţia pentru Cultură joacă un meci de ping-pong în patru, iar «mingea» este de fapt calitatea de administrator al cetăţii dacice”, explică Brilinsky. El este mereu cu ochii pe cei care ignoră valoarea sitului arheologic.

„Vin turişti la Sarmizegetusa, mulţi campează în incinta sacră. Eu chiar am surprins o pereche care făcea amor lângă Marele Sanctuar Circular, şi nu este nimeni care să pună lucrurile în ordine. De-a lungul anilor, Ministerul Culturii a tot promis, dar nu a făcut absolut nimic. Este revoltător, pentru că este un monument din patrimoniul UNESCO, în opinia mea, cel mai important monument istoric de pe teritoriul României”, adaugă Brilinsky.


VACANŢE. Mulţi turişti campează în incinta sacră
Foto: Remus Suciu



Şi pasul anterior...care este ?
adi

Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post
De n-o apărea...cine ştie ce, ajung din nou la Sarmizegetusa pe la mijlocul lui iulie. Să transmit ceva Cetăţii din partea voastră?

Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Istra wrote:
De n-o apărea...cine ştie ce, ajung din nou la Sarmizegetusa pe la mijlocul lui iulie. Să transmit ceva Cetăţii din partea voastră?



DA. Vom da drumul unui Porumbel Alb să zboare liber....

În orice Clipă T0, poţi emite o IDEE....care este precedată de o alta idee şi care la randul
ei genereazăm o altă idee....Este la fel ca pe-o scară de valori. În orice Clipă te afli
pe-o anumită treaptă de cunoaştere. Este important să ne uităm atent la treapta inferioară
cat şi la treapta superioară. În acest mod ne este dezvăluită BAZA cat şi SCOPUL final al
fiecărui sistem la care lucrăm.

Toată lumea ştie ca Porumbelul Alb, reprezintă Îngerul Păcii.

La Roma, în PIAŢA NAVONA, există o Fantană celebră, Fantana celor patru fluvii, realizată
de Bernini, centrată de unul dintre obeliscurile Romei. Sus, cu aripile deschise, se vede
un PORUMBEL ALB care se uită spre EST. Fiecare din cele patru statuete ce decorează acest
monument reprezintă cate un fluviu de pe continente diferite: Nilul, Gangele, Dunarea
şi Amazonul.

adi

Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post
Oricum...nu pot avea decât gânduri bune, când sunt Acolo. Mă rog...asta dacă nu luăm în calcul nişte lucruri pe care le-aş transmite autorităţilor scumpe şi dragi:roll: , care fac totul pentru păstrarea acelui Centru de spiritualitate dacică şi...nu numai dacică. Acu'...între noi fie vorba, aş spune că-s destul de mulţumită că, încă, nu merg acolo foarte multe persoane. Mă gândesc că un grătar făcut taman în mijlocul Soarelui de Andezit nu ar arăta foarte bine. Deşi, tot între noi fie vorba, am aflat despre oarece "minunăţii" făcute taman de persoanele din taberele de arheologi.
PS: Am să ajung şi la Şinca. Poate reuşesc să dau peste ceea ce spuneai tu că ar fi de căutat. Dacă va fi vreme pentru asta(nu merg singură, nu sunt "şeful" micuţei excursii). Dacă nu acum, poate altădată...

Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message
florina

Joined: 31 May 2009
Posts: 206
Location: Ploiesti


Reply with quote
Post

Istra wrote:
De n-o apărea...cine ştie ce, ajung din nou la Sarmizegetusa pe la mijlocul lui iulie. Să transmit ceva Cetăţii din partea voastră?



hai ca ma faci invidioasa...
spune-i sa ma astepte ca vin si eu... odata

Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

florina wrote:


hai ca ma faci invidioasa...
spune-i sa ma astepte ca vin si eu... odata


Păi...ea aşteaptă, sărmana! Ce altceva să facă? Bine...SPER că aşteaptă! Căci pietrele din sanctuarele de calcar...vai de ele, sărmanele! Sad
Da' tu ce mai aştepţi, ca să ajungi acolo, ha? Rolling Eyes

Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message
florina

Joined: 31 May 2009
Posts: 206
Location: Ploiesti


Reply with quote
Post

Istra wrote:

florina wrote:


hai ca ma faci invidioasa...
spune-i sa ma astepte ca vin si eu... odata


Păi...ea aşteaptă, sărmana! Ce altceva să facă? Bine...SPER că aşteaptă! Căci pietrele din sanctuarele de calcar...vai de ele, sărmanele! Sad
Da' tu ce mai aştepţi, ca să ajungi acolo, ha? Rolling Eyes



buna intrebare/
dar crezi ca eu stiu raspunsul Question Idea Rolling Eyes

Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

florina wrote:


buna intrebare/
dar crezi ca eu stiu raspunsul Question Idea Rolling Eyes


Nu ştiu... Poate-l ştii, poate nu-l ştii... Poate că ar fi trebuit să ajung acolo abia după ce deja ŞTIAM suficient, poate că, de fapt, e mai bine că am ajuns înainte de a ŞTI, pentru a avea simţirea ca bază pentru aşezare de cunoştinţe. Habar n-am cum o fi...

Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message
florina

Joined: 31 May 2009
Posts: 206
Location: Ploiesti


Reply with quote
Post

Istra wrote:


... Habar n-am cum o fi...



e bine, e foarte bine.

p.s. nu uita carnetelul de notite si aparatul foto Smile ca te mananc daca nu ne aduci urme ale trecerii tale prin acele locuri

Tue Jun 30, 2009 View user's profile Send private message
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

florina wrote:

e bine, e foarte bine.

p.s. nu uita carnetelul de notite si aparatul foto Smile ca te mananc daca nu ne aduci urme ale trecerii tale prin acele locuri


E foarte bine sau...e foarte bine că nu am habar? Mr. Green
PS: Nope! Am zis!

Wed Jul 01, 2009 View user's profile Send private message
florina

Joined: 31 May 2009
Posts: 206
Location: Ploiesti


Reply with quote
Post

Istra wrote:

florina wrote:

e bine, e foarte bine.

p.s. nu uita carnetelul de notite si aparatul foto Smile ca te mananc daca nu ne aduci urme ale trecerii tale prin acele locuri


E foarte bine sau...e foarte bine că nu am habar? Mr. Green
PS: Nope! Am zis!



pai... tu ce crezi?
oricum ai da-o e foarte bine Smile

si sa vad ce imi aduci cand te intorci... nu schimba vorba ca nu scapi Smile

Wed Jul 01, 2009 View user's profile Send private message
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

florina wrote:

pai... tu ce crezi?
oricum ai da-o e foarte bine Smile

si sa vad ce imi aduci cand te intorci... nu schimba vorba ca nu scapi Smile


Îhî, ştiu ce zici! Vrusesem să te-ntreb dacă...vrei eseu pe tema asta cu "e foarte bine", dar m-am gândit că cică va trebui să mai şi dorm, în astă frumoasă noapte.
În primul rând, când am să fiu Acolo, am să mă gândesc la voi, pentru a vă rămâne numele zburând Acolo. Îmi venea ceva hazliu în minte, acum, dar...mă gândesc că nu prea cadrează cu ceea ce discutăm.
Dacă te porţi frumossss, frumooooos, poate că ţi-aduc o pietricică din zonă. Smile

Wed Jul 01, 2009 View user's profile Send private message
florina

Joined: 31 May 2009
Posts: 206
Location: Ploiesti


Reply with quote
Post

Istra wrote:


...Dacă te porţi frumossss, frumooooos, poate că ţi-aduc o pietricică din zonă. Smile



sa sti ca nu mai fac prostii niciodata... pana dupa ce imi dai pietricica Smile Rolling Eyes .

p.s. poate vorbim odata despre constiinta pietrei

noapte buna

Wed Jul 01, 2009 View user's profile Send private message
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

florina wrote:


sa sti ca nu mai fac prostii niciodata... pana dupa ce imi dai pietricica Smile Rolling Eyes .

p.s. poate vorbim odata despre constiinta pietrei

noapte buna


E, tot e bine! Razz
Da, nu zic nu, mai ales că...iubesc pietrele, deşi nu ştiu mare lucru despre ele! Am casa plină de pietre luate de prin diverse locuri. A, să nu se creadă că am luat pietre prelucrate! Că am şi din Centrul Marelui Sanctuar Circular, dar nu prelucrată(că nici nu aveam cum să iau aşa ceva de acolo şi nici nu aş fi îndrăznit să iau). Am luat-o după ce "am cerut voie". M-am gândit că iau, astfel, cu mine, măcar un strop din "minunea" locului.
Somn uşor! Smile

Wed Jul 01, 2009 View user's profile Send private message
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post
Poate un început, poate nimic...

http://turism.evz.ro/emain/articolul/857101/Proiect-pentru-turism-controlat-la-Sarmizegetusa-Regia
Proiect pentru turism controlat la Sarmizegetusa Regia

Ciprian Iancu
Marţi, 30 Iunie 2009
Reprezentanţii mai multor instituţii hunedorene se întâlnesc mâine în încercarea de a stabili un regulament clar pe baza căruia să se desfăşoare turismul în zona cetăţilor dacice din Munţii Orăştiei, în special în perimetrul vechii capitale dacice, Sarmizegetusa Regia.

În acest an, s-a observat o creştere însemnată a numărului de turişti care urcă la Sarmizegetusa Regia, fenomen explicat prin simplul fapt că drumul de acces a fost reparat şi reabilitat. Mai mulţi turişti au însemnat pentru capitala dacică şi mai multe gunoaie, lăsate chiar în zona vestigiilor, unde mulţi dintre ei au ales să campeze.

Calitatea de administrator al cetăţilor dacice nu este foarte clar stabilită de legislaţie. Administraţia Parcului Natural Grădiştea Muncelului – Cioclovina (PNGMC) spune că de cetăţi ar trebui să se ocupe Consiliul Judeţean Hunedoara, informaţie contrazisă de specialiştii Muzeului Civilizaţiei Dacice şi Romane Deva (MCDR - instituţie din subordinea CJ).

Urgentă este însă restabilirea unei ordini în zonă, motiv pentru care Administraţia PNGMC organizează astăzi o masă rotundă la care sunt aşteptaţi reprezentanţi ai Consiliului Judeţean, MCDR, ai Poliţiei de Patrimoniu, Jandarmeriei şi ai Direcţiei pentru Cultură Hunedoara). “Vrem să stabilim un regulament clar pentru derularea turismului în zona Sarmizegetusa Regia. Dacă toate instituţiile îşi dau silinţa, nu cred că va fi greu. Avem nevoie, în primul rând, de o hotărâre a Consiliului Judeţean prin care să fie implementat regulamentul la care lucrăm în aceste zile”, spune Mihaela Ionescu, directorul Administraţiei PNGMC.

Campare mai departe de vestigii

Pentru desfăşurarea unui turism civilizat în zonă, PNGMC propune realizarea unei "zone de control" la confluenţa dintre Valea Grădiştei şi Valea Albă, la aproximativ 4 km mai jos de cetatea dacică. Aici se doreşte amenajarea unei bariere pentru limitarea accesului auto spre cetate, a unui punct de informare turistică, a unui spaţiu de campare şi a unei parcări.

Tot aici, ar trebui să fie oprite toate autocarele cu turişti, pentru că de la "zona de control" în sus drumul se îngustează. Se pare că, nu cu mult timp
în urmă, un autocar cu copii
aflaţi în excursie a trebuit să parcurgă patru kilometri cu spatele, pentru că şoferul, nefiind informat, a constatat că nu există, sus, aproape de cetate, niciun loc în care să-l poată întoarce. O altă idee importantă avansată de PNGMC este cea a elaborării unor "norme privind accesul turiştilor în zonă, factori responsabili, amenajări, taxe şi tarife, sancţiuni etc.”. Totodată este propusă şi interzicerea camparea în incinta şi în imediata apropiere a cetăţii dacice.

Sun Jul 05, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Marchidan21 wrote:
Poate un început, poate nimic...

http://turism.evz.ro/emain/articolul/857101/Proiect-pentru-turism-controlat-la-Sarmizegetusa-Regia
Proiect pentru turism controlat la Sarmizegetusa Regia

Ciprian Iancu
Marţi, 30 Iunie 2009
Reprezentanţii mai multor instituţii hunedorene se întâlnesc mâine în încercarea de a stabili un regulament clar pe baza căruia să se desfăşoare turismul în zona cetăţilor dacice din Munţii Orăştiei, în special în perimetrul vechii capitale dacice, Sarmizegetusa Regia.

În acest an, s-a observat o creştere însemnată a numărului de turişti care urcă la Sarmizegetusa Regia, fenomen explicat prin simplul fapt că drumul de acces a fost reparat şi reabilitat. Mai mulţi turişti au însemnat pentru capitala dacică şi mai multe gunoaie, lăsate chiar în zona vestigiilor, unde mulţi dintre ei au ales să campeze.

Calitatea de administrator al cetăţilor dacice nu este foarte clar stabilită de legislaţie. Administraţia Parcului Natural Grădiştea Muncelului – Cioclovina (PNGMC) spune că de cetăţi ar trebui să se ocupe Consiliul Judeţean Hunedoara, informaţie contrazisă de specialiştii Muzeului Civilizaţiei Dacice şi Romane Deva (MCDR - instituţie din subordinea CJ).

Urgentă este însă restabilirea unei ordini în zonă, motiv pentru care Administraţia PNGMC organizează astăzi o masă rotundă la care sunt aşteptaţi reprezentanţi ai Consiliului Judeţean, MCDR, ai Poliţiei de Patrimoniu, Jandarmeriei şi ai Direcţiei pentru Cultură Hunedoara). “Vrem să stabilim un regulament clar pentru derularea turismului în zona Sarmizegetusa Regia. Dacă toate instituţiile îşi dau silinţa, nu cred că va fi greu. Avem nevoie, în primul rând, de o hotărâre a Consiliului Judeţean prin care să fie implementat regulamentul la care lucrăm în aceste zile”, spune Mihaela Ionescu, directorul Administraţiei PNGMC.

Campare mai departe de vestigii

Pentru desfăşurarea unui turism civilizat în zonă, PNGMC propune realizarea unei "zone de control" la confluenţa dintre Valea Grădiştei şi Valea Albă, la aproximativ 4 km mai jos de cetatea dacică. Aici se doreşte amenajarea unei bariere pentru limitarea accesului auto spre cetate, a unui punct de informare turistică, a unui spaţiu de campare şi a unei parcări.

Tot aici, ar trebui să fie oprite toate autocarele cu turişti, pentru că de la "zona de control" în sus drumul se îngustează. Se pare că, nu cu mult timp
în urmă, un autocar cu copii
aflaţi în excursie a trebuit să parcurgă patru kilometri cu spatele, pentru că şoferul, nefiind informat, a constatat că nu există, sus, aproape de cetate, niciun loc în care să-l poată întoarce. O altă idee importantă avansată de PNGMC este cea a elaborării unor "norme privind accesul turiştilor în zonă, factori responsabili, amenajări, taxe şi tarife, sancţiuni etc.”. Totodată este propusă şi interzicerea camparea în incinta şi în imediata apropiere a cetăţii dacice.



Noi lansasem cu ani în urmă un concept :

Măcar odată în Viaţă, orice Roman să urce la Sarmizegetusa, Capitala Spirituală a Neamului nostru.

O să vină Timpul să discutăm pe larg de Energiile de formă emise, intreţinute sau anulate, de oameni....

adi

Sun Jul 05, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post
Va fi o Pace Mondială...de va sta mâţu-n coadă! Bine că am mâţ, bine că e are coadă! Simt io aşa...cumva-...că se pornesc nişte lucruri. După ce au pornit "Războiul pentru menţinerea păcii"(vaaaai, cât îmi place mie cum sună asta! Mr. Green ), SUA atenţionează Europa, prin vocea preşedintelui său ales(nu mai contează cine l-a ales Rolling Eyes ) că e nevoie de serioasă mobilizare în Afganistan, deoarece riscul de atentate "teroriste" în Europa e mai mare decât în SUA(sună cumva aiurea modul în care am exprimat lucrurile, dar să zicem că ora asta de vină). Mi se pare de-a dreptul "cool"! Nu? Ce treabă ar fi avut "teroriştii" din Afganistan în Europa, dacă nu s-ar fi dus SUA acolo şi dacă nu ar fi existat NATO? Niciuna! Dar aşa...iată că e şi Europa băgată în seamă.- Să ne bucurăm că există un "jandarm mondial" şi o gaşcă de nemernici care se consideră stăpânii lumii! Mă întreb dacă nu pot fi opriţi, totuşi, până să termine cu noi toţi...
http://www.hotnews.ro/stiri-international-5952403-barack-obama-marea-britanie-joaca-rol-esential-afganistan.htm?cfat=
PS: Nu mai plec la Sarmizegetusa. Din păcate... Crying or Very sad

Mon Jul 13, 2009 View user's profile Send private message
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post
Nu te teme Istra, problema se va rezolva de la sine: va veni sfîrşitul lumii şi vom muri cu toţii. Twisted Evil

Mon Jul 13, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
florina

Joined: 31 May 2009
Posts: 206
Location: Ploiesti


Reply with quote
Post

Istra wrote:

PS: Nu mai plec la Sarmizegetusa. Din păcate... Crying or Very sad



lasa-ti pasii sa ajunga acolo unde le e locul.

Mon Jul 13, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Istra wrote:
Va fi o Pace Mondială...de va sta mâţu-n coadă! Bine că am mâţ, bine că e are coadă! Simt io aşa...cumva-...că se pornesc nişte lucruri. După ce au pornit "Războiul pentru menţinerea păcii"(vaaaai, cât îmi place mie cum sună asta! Mr. Green ), SUA atenţionează Europa, prin vocea preşedintelui său ales(nu mai contează cine l-a ales Rolling Eyes ) că e nevoie de serioasă mobilizare în Afganistan, deoarece riscul de atentate "teroriste" în Europa e mai mare decât în SUA(sună cumva aiurea modul în care am exprimat lucrurile, dar să zicem că ora asta de vină). Mi se pare de-a dreptul "cool"! Nu? Ce treabă ar fi avut "teroriştii" din Afganistan în Europa, dacă nu s-ar fi dus SUA acolo şi dacă nu ar fi existat NATO? Niciuna! Dar aşa...iată că e şi Europa băgată în seamă.- Să ne bucurăm că există un "jandarm mondial" şi o gaşcă de nemernici care se consideră stăpânii lumii! Mă întreb dacă nu pot fi opriţi, totuşi, până să termine cu noi toţi...
http://www.hotnews.ro/stiri-international-5952403-barack-obama-marea-britanie-joaca-rol-esential-afganistan.htm?cfat=
PS: Nu mai plec la Sarmizegetusa. Din păcate... Crying or Very sad



Nici pe mine nu m-au primit Munţii cand am fost zilele trecute la Valea de Peşti şi doream să trec spre Herculane.
adi

Mon Jul 13, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

Marchidan21 wrote:
Nu te teme Istra, problema se va rezolva de la sine: va veni sfîrşitul lumii şi vom muri cu toţii. Twisted Evil


M-am liniştit! Huh! Razz

Mon Jul 13, 2009 View user's profile Send private message
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

florina wrote:


lasa-ti pasii sa ajunga acolo unde le e locul.


Îi las. Nici nu am ce le face. Căci nu-s de capul meu şi nici picioarele mele nu-s de...capul lor.
O fi vreo "logică" în anularea asta de drum.

Mon Jul 13, 2009 View user's profile Send private message
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

adipop wrote:


Nici pe mine nu m-au primit Munţii cand am fost zilele trecute la Valea de Peşti şi doream să trec spre Herculane.
adi


Or şti ei, munţii, ce ştiu...
E Valea Cernei sau...sunt eu "pafaristă" groaznic?

Mon Jul 13, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Istra wrote:

adipop wrote:


Nici pe mine nu m-au primit Munţii cand am fost zilele trecute la Valea de Peşti şi doream să trec spre Herculane.
adi


Or şti ei, munţii, ce ştiu...
E Valea Cernei sau...sunt eu "pafaristă" groaznic?



Pe-acolo. Pană la Casa Campuşel este Jiul de vest şi-am fost în iarnă. Am descoperit unul din cele trei locuri fantastice.

După o porţiune de 9-10 Km de Chei, apar izvoarele Cernei. Locul ăla este cel mai important, dar s-a prăvălit Muntele peste drum, acum 2 ani. Acum o lună am fost din spre Cerna Sat, dar când ne-am apropiat ne-a oprit un bătrân.....şi nici nu eram sigur că nu rămanem fără benzină, pentru că am luat-o pe Baia de Aramă ca să ajungem acolo.

Bătrânul mi-a spus de Muntele prăvălit peste drumul nou făcut....

Muntele nu te primeşte.....Trebuie credit pentru a ţi se dezvălui ceva...

adi

Mon Jul 13, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

adipop wrote:


Pe-acolo. Pană la Casa Campuşel este Jiul de vest şi-am fost în iarnă. Am descoperit unul din cele trei locuri fantastice.

După o porţiune de 9-10 Km de Chei, apar izvoarele Cernei. Locul ăla este cel mai important, dar s-a prăvălit Muntele peste drum, acum 2 ani. Acum o lună am fost din spre Cerna Sat, dar când ne-am apropiat ne-a oprit un bătrân.....şi nici nu eram sigur că nu rămanem fără benzină, pentru că am luat-o pe Baia de Aramă ca să ajungem acolo.

Bătrânul mi-a spus de Muntele prăvălit peste drumul nou făcut....

Muntele nu te primeşte.....Trebuie credit pentru a ţi se dezvălui ceva...

adi


Mergeam către Herculane, vara trecută. În vale, pe un drum relativ paralel cu şoseaua...o apă. Apa ca apa, dar erau nişte stânci atât de frumos "sculptate", încât nu am rezistat(când văd pietre-n faţa ochilor...gata, nu mai văd nimic altceva). Am mers până am dat de intrarea pe drumul care mergea de-a lungul apei. Am făcut noi o mică socoteală şi ne-a dat că apa trebuia să fie Cerna. Am mers de-a lungul ei. Atlasul şi un indicator ne-au zis că drumul ajunge în Cerna Sat, respectiv undeva la un lac/baraj(am memoria slabă răăău, dar parcă Valea cu Peşti să fi fost...). Drumul era cam rău. Noi trebuia să ajungem la Orşova şi apoi...uite că nu mai ştiu încotro o luam. Aşa că am mers cu soţul pe un alt drum, pe jos, un pic. De acolo am fotografiat o stâncă. Părea a fi chip de om. Superb! Am poza în computer, dar nu ştiu cum să o ataşez aici. Ne-am întors, apoi, şi am continuat drumul către Herculane. Oricum, în acea zonă, cel puţin, Cerna e miunată! Şi...a săpat frumos în stâncile pe lângă care trece. Am pozat nişte astfel de forme. Aveam încă proaspete în minte Cheile Olteţului şi Cheile Sohodolului. Bănuiesc că şi pe Valea Cernei se găseşte acelaşi tip de rocă(calcaroasă), dacă e să compar "sculpturile". Ehe, eu căutam, pe Valea Cernei, "urmele" lui Iovan Iorgovan. Tocmai citisem legenda cu tot cu explicaţiile legate de locuri şi-...în proasta asta a mea de memorie rămăsese doar...Valea Cernei. Oricum...mi-aş dori să revin în acele locuri, având vreme la dispoziţie pentru "bântuit".
Mă gândeam că excursia din vara trecută a fost o excursie...a stâncilor extraordinare şi a...dacilor. Am descoperit când am ajuns acasă, căutând pe net informaţii despre locurile prin care am trecut, că ne-am aflat, în unele situaţii, fără să ştim, în locuri intens locuite de daci, cu încă rămase urme despre care nu am ştiut, aflându-ne acolo. Aaaaaa, şi am mai fost "urmăriţi" de...Basarabi. De fapt, şi când am fost la mare, la Mangalia, strada mare în care ieşeam se numeşte...Matei Basarab.

Mon Jul 13, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Istra wrote:

adipop wrote:


Pe-acolo. Pană la Casa Campuşel este Jiul de vest şi-am fost în iarnă. Am descoperit unul din cele trei locuri fantastice.

După o porţiune de 9-10 Km de Chei, apar izvoarele Cernei. Locul ăla este cel mai important, dar s-a prăvălit Muntele peste drum, acum 2 ani. Acum o lună am fost din spre Cerna Sat, dar când ne-am apropiat ne-a oprit un bătrân.....şi nici nu eram sigur că nu rămanem fără benzină, pentru că am luat-o pe Baia de Aramă ca să ajungem acolo.

Bătrânul mi-a spus de Muntele prăvălit peste drumul nou făcut....

Muntele nu te primeşte.....Trebuie credit pentru a ţi se dezvălui ceva...

adi


Mergeam către Herculane, vara trecută. În vale, pe un drum relativ paralel cu şoseaua...o apă. Apa ca apa, dar erau nişte stânci atât de frumos "sculptate", încât nu am rezistat(când văd pietre-n faţa ochilor...gata, nu mai văd nimic altceva). Am mers până am dat de intrarea pe drumul care mergea de-a lungul apei. Am făcut noi o mică socoteală şi ne-a dat că apa trebuia să fie Cerna. Am mers de-a lungul ei. Atlasul şi un indicator ne-au zis că drumul ajunge în Cerna Sat, respectiv undeva la un lac/baraj(am memoria slabă răăău, dar parcă Valea cu Peşti să fi fost...). Drumul era cam rău. Noi trebuia să ajungem la Orşova şi apoi...uite că nu mai ştiu încotro o luam. Aşa că am mers cu soţul pe un alt drum, pe jos, un pic. De acolo am fotografiat o stâncă. Părea a fi chip de om. Superb! Am poza în computer, dar nu ştiu cum să o ataşez aici. Ne-am întors, apoi, şi am continuat drumul către Herculane. Oricum, în acea zonă, cel puţin, Cerna e miunată! Şi...a săpat frumos în stâncile pe lângă care trece. Am pozat nişte astfel de forme. Aveam încă proaspete în minte Cheile Olteţului şi Cheile Sohodolului. Bănuiesc că şi pe Valea Cernei se găseşte acelaşi tip de rocă(calcaroasă), dacă e să compar "sculpturile". Ehe, eu căutam, pe Valea Cernei, "urmele" lui Iovan Iorgovan. Tocmai citisem legenda cu tot cu explicaţiile legate de locuri şi-...în proasta asta a mea de memorie rămăsese doar...Valea Cernei. Oricum...mi-aş dori să revin în acele locuri, având vreme la dispoziţie pentru "bântuit".
Mă gândeam că excursia din vara trecută a fost o excursie...a stâncilor extraordinare şi a...dacilor. Am descoperit când am ajuns acasă, căutând pe net informaţii despre locurile prin care am trecut, că ne-am aflat, în unele situaţii, fără să ştim, în locuri intens locuite de daci, cu încă rămase urme despre care nu am ştiut, aflându-ne acolo. Aaaaaa, şi am mai fost "urmăriţi" de...Basarabi. De fapt, şi când am fost la mare, la Mangalia, strada mare în care ieşeam se numeşte...Matei Basarab.



Toată tinereţea mea am stat prin Muntii Cernei. Peste Munti la Şiroca am lucrat la casa familiei cand eram elev la liceu.
Peşterile din zonă sunt minunate.
adi

Adrian Pop
18.10.2011, 22:49
Istra wrote:
Drumul era cam rău. Noi trebuia să ajungem la Orşova şi apoi...uite că nu mai ştiu încotro o luam. Aşa că am mers cu soţul pe un alt drum, pe jos, un pic. De acolo am fotografiat o stâncă. Părea a fi chip de om. Superb! Am poza în computer, dar nu ştiu cum să o ataşez aici.



Pui pozele pe un server de pe net.
Picasa 3 de exemplu. Şi de acolo le poţi posta aici. Ai nevoie numai de instalarea programului (gratis) şi un înegistrarea unui cont.

Abia aştept pozele.

P.S. O să pun şi eu cîteva poze cu nucii ca să vezi că se poate.

Tue Jul 14, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post
Am descărcat acum. Încerc să văd dacă mă descurc. Dacă mă împotmolesc, strig după ajutor la tine, ok!? Smile

Tue Jul 14, 2009 View user's profile Send private message
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post
Hmmm...cred că trebuie să pun link, că nu ştiu cum să aduc aici pozele.
http://picasaweb.google.com/livemebe/PozeDiverse#5358359773988575874

Tue Jul 14, 2009 View user's profile Send private message
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post

Istra wrote:
Hmmm...cred că trebuie să pun link, că nu ştiu cum să aduc aici pozele.
http://picasaweb.google.com/livemebe/PozeDiverse#5358359773988575874



Deschizi poza mare de tot. Dai click drepta şi apoi "copy image location".

Pui lincul aici: http://lh4.ggpht.com/_BDLf8b20k4Y/Sly30xtU2oI/AAAAAAAAACY/Wt-vk43-ak8/s400/chip%20piatra.JPG

selectezi lincul şi apeşi pe butonul Img de dreapta sus, penultimul înaine de butonul URL şi obţii asta:





Tue Jul 14, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post


Tue Jul 14, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post
Să vedem...

A mers!!!!!!!!!! Săru' mânaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Smile

Tue Jul 14, 2009 View user's profile Send private message
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post
Să creşti mare.

Tue Jul 14, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

adipop wrote:

Istra wrote:
De n-o apărea...cine ştie ce, ajung din nou la Sarmizegetusa pe la mijlocul lui iulie. Să transmit ceva Cetăţii din partea voastră?



DA. Vom da drumul unui Porumbel Alb să zboare liber....

În orice Clipă T0, poţi emite o IDEE....care este precedată de o alta idee şi care la randul
ei genereazăm o altă idee....Este la fel ca pe-o scară de valori. În orice Clipă te afli
pe-o anumită treaptă de cunoaştere. Este important să ne uităm atent la treapta inferioară
cat şi la treapta superioară. În acest mod ne este dezvăluită BAZA cat şi SCOPUL final al
fiecărui sistem la care lucrăm.

Toată lumea ştie ca Porumbelul Alb, reprezintă Îngerul Păcii.

La Roma, în PIAŢA NAVONA, există o Fantană celebră, Fantana celor patru fluvii, realizată
de Bernini, centrată de unul dintre obeliscurile Romei. Sus, cu aripile deschise, se vede
un PORUMBEL ALB care se uită spre EST. Fiecare din cele patru statuete ce decorează acest
monument reprezintă cate un fluviu de pe continente diferite: Nilul, Gangele, Dunarea
şi Amazonul.

adi



Şi altă idee....?
adi

Thu Jul 16, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

adipop wrote:


Şi altă idee....?
adi


Eu exprim lucrurile în muuuuuulte cuvinte(cică prea multe). Cred că am nevoie de multe cuvinte şi când trebuie să înţeleg lucruri. So...scrie şi tu mai mult, Adi, ca să priceapă şi toanta ce vrei! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Thu Jul 16, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Istra wrote:

adipop wrote:


Şi altă idee....?
adi


Eu exprim lucrurile în muuuuuulte cuvinte(cică prea multe). Cred că am nevoie de multe cuvinte şi când trebuie să înţeleg lucruri. So...scrie şi tu mai mult, Adi, ca să priceapă şi toanta ce vrei! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad



Ce crezi că aş dori să discutăm, referitor la acest subiect ?
adi

Thu Jul 16, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post
Păi...ai întrebat de altă idee, legând şi de o postare de-a mea şi mă aflam în ceaţă.

Fri Jul 17, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Istra wrote:
Păi...ai întrebat de altă idee, legând şi de o postare de-a mea şi mă aflam în ceaţă.



Îmi cer scuze, dar n-am văzut de la nimeni o altă idee, în afară de aia cu porumbelul...referitor la acest subiect. Poate mi-a scăpat.

adi

Fri Jul 17, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post
Laughing Mda, simpatică situaţie! Laughing
Ok, ne întoarcem la ceea ce ai scris tu, iar eu am să întreb scurt şi...tâmp: Vrei o altă idee legată exact de...ce anume?

Fri Jul 17, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Istra wrote:
Laughing Mda, simpatică situaţie! Laughing
Ok, ne întoarcem la ceea ce ai scris tu, iar eu am să întreb scurt şi...tâmp: Vrei o altă idee legată exact de...ce anume?



Despre ce mai faci ?
adi

Fri Jul 17, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

adipop wrote:


Despre ce mai faci ?
adi


Laughing Laughing Laughing
La modul general sau aşa...detaliat? Te-aş sfătui să alegi prima variantă, că altfel...e grav dacă mă pornesc pe scris! Laughing

Fri Jul 17, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Istra wrote:

adipop wrote:


Despre ce mai faci ?
adi


Laughing Laughing Laughing
La modul general sau aşa...detaliat? Te-aş sfătui să alegi prima variantă, că altfel...e grav dacă mă pornesc pe scris! Laughing



Detaliat, referitor la subiect. Nu că ţin să postezi numai la subiect, dar sunt curios ce gândesc oamenii c-ar trebui să facem pentru Pacea asta....

S-au este mai bine s-o lăsăm în seama altora ?
adi

Fri Jul 17, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

adipop wrote:


Detaliat, referitor la subiect. Nu că ţin să postezi numai la subiect, dar sunt curios ce gândesc oamenii c-ar trebui să facem pentru Pacea asta....

S-au este mai bine s-o lăsăm în seama altora ?
adi


Cred că Pacea ar fi de început prin pacea din fiecare dintre noi. Să încercăm să privim mai detaşaţi problemele din juru nostru, fără a ne mai necăji, fără a ne mai înfuria la orice pas. Cred că reacţiile agresive ale oamenilor pornesc de la două "lucruri", în primul rând: orgoliu şi bani/putere. Dacă nu te necăjeşti şi nu te înfurii, nu transmiţi gânduri negative. Al doilea pas ar fi a începe să emitem Bine în jurul nostru. Să zicem că ar fi un soi de trecere de la neutru la bine. Să înţelegi şi să accepţi că un om care face rău, prin spusele sau/şi prin faptele sale, este un om "lovit", un om necăjit, un om "sărac". Să-l compătimeşti, să te rogi să se schimbe lucrurile în el, în viaţa sa. Ăăăă...nu, nu am reuşit încă să procedez aşa! Embarassed
În mod normal(nu, nu ştiu să definesc "normal"), răul atrage rău, binele atrage bine. Sau răul se propagă, precum şi binele se propagă. Dacă "împrăştii" bine în jurul tău, el nu numai că se va întoarce, cumva, la tine, ci se va duce mai departe, cu forţă de "tsunami".- Normalul ăsta, însă...nu prea se regăseşte în viaţa de zi cu zi decât în puţine cazuri. Influenţa Răului prinde mai uşor. Nu e nevoie de mare efort pt a face rău, pe când, pt a face bine...

Fri Jul 17, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Istra wrote:

adipop wrote:


Detaliat, referitor la subiect. Nu că ţin să postezi numai la subiect, dar sunt curios ce gândesc oamenii c-ar trebui să facem pentru Pacea asta....

S-au este mai bine s-o lăsăm în seama altora ?
adi


Cred că Pacea ar fi de început prin pacea din fiecare dintre noi. Să încercăm să privim mai detaşaţi problemele din juru nostru, fără a ne mai necăji, fără a ne mai înfuria la orice pas. Cred că reacţiile agresive ale oamenilor pornesc de la două "lucruri", în primul rând: orgoliu şi bani/putere. Dacă nu te necăjeşti şi nu te înfurii, nu transmiţi gânduri negative. Al doilea pas ar fi a începe să emitem Bine în jurul nostru. Să zicem că ar fi un soi de trecere de la neutru la bine. Să înţelegi şi să accepţi că un om care face rău, prin spusele sau/şi prin faptele sale, este un om "lovit", un om necăjit, un om "sărac". Să-l compătimeşti, să te rogi să se schimbe lucrurile în el, în viaţa sa. Ăăăă...nu, nu am reuşit încă să procedez aşa! Embarassed
În mod normal(nu, nu ştiu să definesc "normal"), răul atrage rău, binele atrage bine. Sau răul se propagă, precum şi binele se propagă. Dacă "împrăştii" bine în jurul tău, el nu numai că se va întoarce, cumva, la tine, ci se va duce mai departe, cu forţă de "tsunami".- Normalul ăsta, însă...nu prea se regăseşte în viaţa de zi cu zi decât în puţine cazuri. Influenţa Răului prinde mai uşor. Nu e nevoie de mare efort pt a face rău, pe când, pt a face bine...



E bine. Sa (re)incepem....

adi

Fri Jul 17, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post

adipop wrote:


E bine. Sa (re)incepem....

adi


Rolling Eyes Unde considerăm că ar fi începutul? Question

Sat Jul 18, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Istra wrote:

adipop wrote:


E bine. Sa (re)incepem....

adi


Rolling Eyes Unde considerăm că ar fi începutul? Question



Al meu la mine, al tău la tine, al lor la ei....
Măcar unul dintre noi toţi să-şi rezolve problema Păcii interioare, pentru că numai aşa-l ajutăm pe celălalt....şamd.
adi

Sat Jul 18, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
o_ana_1

Joined: 05 Jul 2009
Posts: 85
Location: AICI!...Langa GIGANT!


Reply with quote
Post
Pai mai intai sa vedem ce e cu Pacea aceasta Interioara....ce inseamna Ea?...si cum s-ar obtine?... Rolling Eyes
Poate momente de Pace interioara sunt dar...dupa cum am spus sunt doar momente...a le permanentiza( nici nu stiu daca e corect acest termen) e dificil...sau chiar imposibil(cazul meu)...
In ce conditii se ajunge la Pacea interioara?...ca eu cred ca n-am sanse acum....poate la batranete..... Confused DAR ader si eu la faurirea Capitalei Pacii...eu vreau multe...Very Happy

Sat Jul 18, 2009 View user's profile Send private message
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post

adipop wrote:

Istra wrote:

adipop wrote:


E bine. Sa (re)incepem....

adi


Rolling Eyes Unde considerăm că ar fi începutul? Question



Al meu la mine, al tău la tine, al lor la ei....
Măcar unul dintre noi toţi să-şi rezolve problema Păcii interioare, pentru că numai aşa-l ajutăm pe celălalt....şamd.
adi



Hmmm...
Greu de tot.
Chiar dacă uneori atinge pacea interioară, un om nu şi-o poate păstra decît dacă se detaşează de restul omenirii, fizic sau empatic.

Pacea interioară adevărată, completă şi permanentă nu poate fi atinsă de un individ decît dacă toată comunitatea trăieşte în pace. Iar acum comunitatea este întreaga omenire.

Sat Jul 18, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Istra wrote:

adipop wrote:


E bine. Sa (re)incepem....

adi


Rolling Eyes Unde considerăm că ar fi începutul? Question



Al meu la mine, al tău la tine, al lor la ei....
Măcar unul dintre noi toţi să-şi rezolve problema Păcii interioare, pentru că numai aşa-l ajutăm pe celălalt....şamd.
adi



Hmmm...
Greu de tot.
Chiar dacă uneori atinge pacea interioară, un om nu şi-o poate păstra decît dacă se detaşează de restul omenirii, fizic sau empatic.

Pacea interioară adevărată, completă şi permanentă nu poate fi atinsă de un individ decît dacă toată comunitatea trăieşte în pace. Iar acum comunitatea este întreaga omenire.



Nu ne duce mintea, de-aia nu rămânem intr-o Pace interioară prelungită. E simplu.

adi

Sat Jul 18, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Istra

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 114
Location: Pucioasa


Reply with quote
Post
Nici nu ştiu dacă în Minte găsim ajutor. De fapt...mda, ŞI cu ajutorul ei. La urma urmelor, suntem formaţi din mai multe "bucăţi", una dintre ele fiind Mintea. Hmmm...vorbesc tampenii! Sau nu ştiu dacă asta fac... Nu ştiu dacă am ajuns să înţelegem, cu adevărat, cum "funcţionăm". Şi îmi dau seama că asta cu "pacea interioară" sună tare frumos, dar a mari îndoieli că, dacă mi-ar cere cineva să explic ce înseamnă, aş chiar şti. Mai glumesc eu uneori, când folosesc cuvinte "mari", zicând: "Habar n-am ce înseamnă, dar sună bine." Mr. Green
PS: Pt incoerenţa-mi şi pt spusul de nimic de acum, pot folosi ca scuză faptul că e târziu(2:16)? Rolling Eyes Razz

Sun Jul 19, 2009 View user's profile Send private message
ZAMFIR_CATALIN

Joined: 02 Sep 2009
Posts: 2028


Reply with quote
Post
Pop Adrian has joined the conference.

asii valceni1 has joined the conference.

Pop Adrian has joined the conference.

Pop Adrian: acum caut voluntari pt a face o agentie de turism. Doresc sa gasesc o echipa sa facem o statiune Montana DARIUS
Pop Adrian: statiune noua
asii valceni1: bun proiect!
Pop Adrian: ok
asii valceni1: dar sa le luam treptat..si sa le rezolvam pe rand
Pop Adrian: da....imi place sa fac proiecte mari, dupa care sa le pun pas cu pas in planul fizic
Pop Adrian: normal.
Pop Adrian: am fost odata campion la simultane. Jucam binisor sah
asii valceni1: perfec!t
Pop Adrian: ...
Pop Adrian: sper
asii valceni1: tinem aproape.., noi muncim in spate.., dar se va vedea zilele viitoare
asii valceni1: noapte buna la toti si...un weeken minunat!
Pop Adrian: sa nu uitati sa va inscrieti si pe forumul nostru.
Pop Adrian: o seara placuta.
Pop Adrian: il consider cei mai serios forum din Romania
Pop Adrian: este chestia de timp ca tineri Romani sa prinda ce spun
asii valceni1:
asii valceni1: sigurr!
asii valceni1 has left the conference.

Pop Adrian: ok. nb
Pop Adrian: Caut voluntari pentru a înfiinţa o Agenţie de turism de explorări. Aceasta Agenţie se va ocupa de dezvoltarea turismului în viitoarea staţiunea montană DARIUS, pe care o vom construi plecând de la zero.

adi
Pop Adrian: cfam asa va suna
Zamfir Catalin: este bine
Pop Adrian: ...sper
Pop Adrian: frate-tau?
Zamfir Catalin: e nebunie la pizzerie
Zamfir Catalin: vine maine la craiova
Pop Adrian: il inteleg
Pop Adrian: ma bucur, inseamna ca are clienti
Zamfir Catalin: da, daca se tine tare pana la sfarsitul anului recupereaza ce a investit
Pop Adrian: sa ridice stacheta continuu. sa fie renumit prin calitate si pret bun
Pop Adrian: e bine....
Zamfir Catalin: sunt foarte bune
Pop Adrian: sa-si faca un nume....si...poate ca vrea, sa discutam dezvoltarea si prin alte zonje a afacerii lui.
Zamfir Catalin: http://www.foodmania.ro/
Pop Adrian: oricum in statiunea DARIUS, este nevoie si de el...
Zamfir Catalin: desigur
Pop Adrian: te cred
Pop Adrian: asta este a lui, ca arata bine.
Zamfir Catalin: da
Zamfir Catalin: e asociat cu nasul lui
Pop Adrian: ma bucur
Pop Adrian: cine le-a facut site-ul ca arata bine?
Zamfir Catalin: nu stiu prin Bucuresti cineva
Zamfir Catalin: o sa intreb
Pop Adrian: nu conteaza. bine ca au facut-o. se uita si Doina. Transmite cele bune sotiei si spune sa faca frate-tau si o pizzerie la Craiova, cu acelasi nume
Pop Adrian: trimit si mancare acasa la oameni ?
Pop Adrian has joined the conference.

Zamfir Catalin: da
Zamfir Catalin: numai asta fac
Zamfir Catalin: la firme si la persoane acasa
Pop Adrian: i-auzi domne. Ma bucur
Zamfir Catalin: imi zicea sa fac eu cu acelasi nume sima ajuta el
Eu Sunt -IX- has joined the conference.

Pop Adrian: si cine le duce acasa la oameni mancarea ?
Eu Sunt -IX-: buna seara
Zamfir Catalin: sunt 2-3 masini
Zamfir Catalin: mai duce si el
Zamfir Catalin: pun pliante, etc
Zamfir Catalin: buna seara
Pop Adrian: fi atent Cataline, ca este o treaba buna
Pop Adrian: Copii mei 80 % asa manaca, ca n-au timp de facut mancarea....
Zamfir Catalin: stiu
Pop Adrian: este Piata de nu crezi pt ce face frate-tau
Zamfir Catalin: si noi comandam la pranz
Pop Adrian: buna Oana
Zamfir Catalin: la birou
Pop Adrian: desenasi ?
Eu Sunt -IX-: nu,am facut curatenie
Pop Adrian: e
Pop Adrian: e ceva
Pop Adrian: cu Edo ?
Eu Sunt -IX-: normal
Pop Adrian: e bine atunci
Pop Adrian: te ajuta ?
Eu Sunt -IX-: ca de cand s-a nascut doar cu mine sta
Pop Adrian: Sebi najuta tot Timpul la tot ce se face
Pop Adrian: inteleg
Eu Sunt -IX-: pe-o parte fac curatenie si pe alta el face dezordine
Zamfir Catalin: b1 daca aveti
Cristian Anghelina has joined the conference.

Pop Adrian: normal, dar incearca sa te ajute...
Zamfir Catalin: Taina mostenirii getodace
Pop Adrian: buna Cristi.
Cristian Anghelina: sal adi
Zamfir Catalin: Salut
Eu Sunt -IX-: buna
Pop Adrian: am
Cristian Anghelina: neata la toti
Pop Adrian: Mihai
Pop Adrian: ?
Cristian Anghelina: e plecat
Zamfir Catalin: cel ce vorbeste http://www.branc.ro/
Pop Adrian: http://www.branc.ro/
Pop Adrian: imi place omul
Pop Adrian: dac liber
Zamfir Catalin: IO DEMIURG MIHAI EMINESCU
Zamfir Catalin: are pe siteul lui mai in jos pe dreapta
Pop Adrian: o sa-l rog pe Mihai sa se treaca pe forum la tineri in curs de angajare
Pop Adrian: si sa se tinea si de cei doi colegi ai lui, cu care sta la magazin
Pop Adrian: sa vezi si tu B1 Cristi, daca poti
Pop Adrian: unde ?
Pop Adrian: Oana, sa te uiti si tu la ideea de
Pop Adrian: statiune MOntana DARIUS
Eu Sunt -IX-: am citit
Pop Adrian: si tu Cristi
Pop Adrian: iti place ideea ?
Eu Sunt -IX-: da,normal
Zamfir Catalin: http://www.branc.ro/pdf/Pelerinaj_Rarau.pdf
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: Cristi, maine la ora 11 ne intalnim la cercetatorul batran Motorga. Vin cu Catalin. vii si tu ?
Pop Adrian: poate ca agentia de turism de explorari se va numi tot Sarmizegetusa...
Pop Adrian: sa vedem daca ma mai primeste Pamantul
Cristian Anghelina: nu
Cristian Anghelina: nu pot miine
Cristian Anghelina has joined the conference.

Pop Adrian: Noi aveam sloganul, ca macar odata in Viata rimanii de pretutindeni sa viziteze Sarmizegetusa Regia, Capitala Spirituala a Neamului nostru. Daca mai venim si cu ideea de Capitala Pacii mondiale....ar fi ceva...
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: spre sa se mai gandeasca....sa vad...
Pop Adrian: satraiti2000: nu
satraiti2000: nu pot miine
Pop Adrian: Omul asta spune cam ce-am scris eu
Pop Adrian: vezi Cataline ?
Zamfir Catalin: da
Pop Adrian: ....
Zamfir Catalin: http://www.branc.ro/romania_esoterica/
Pop Adrian: altfel trebuie spus, fata de dimensiunea 12
Zamfir Catalin: eu am conceput pe DARIUS
Zamfir Catalin: la Sambata de Sus
Zamfir Catalin: de craciun
Pop Adrian: trebuie gasita modalitatea de nu fi respuns mesajul
Pop Adrian: i-auzi....
Pop Adrian: acolo, stateam de vorba cu Calugarul orb, staretul Maoanstirii.
Pop Adrian: sunteti p[e forum ?
Eu Sunt -IX-: da
Zamfir Catalin: da
Pop Adrian: Patapievici este un cretin....
Pop Adrian: ce sa-i ceri uni cretin. de la astea trebuie sa stii ca asa NU, cam in tot ce fac.
Pop Adrian: sunt deci si ei buni de ceva....
Pop Adrian: Oana ?
Pop Adrian: Claudio ?
Eu Sunt -IX-: e bine,el e asa "constant" desi cred eu ca de fata cu lumea isi arata doar latura glumeata
Eu Sunt -IX-: dar,per total...e bine
Pop Adrian: e bine
Pop Adrian: si Nicoleta si-a mai revenit....
Pop Adrian: trebuie ajutata mult, mult
Eu Sunt -IX-: decat o data l-am nimerit cand se simtea rau
Pop Adrian: ...
Eu Sunt -IX-: asta inainte sa va spun
Eu Sunt -IX-: i-am dat niste ceasuri de mana sa mi le ajusteze ca mi stricase edo
Pop Adrian: ...
Eu Sunt -IX-: am impresia ca inainte de chemio se refac analizele
Eu Sunt -IX-: de fieare date
Pop Adrian: dupa analizee, daca nu ies bine, se fac tratamentele alea
Pop Adrian: dura
Pop Adrian: Cristi sa nu uitam sa mergem la Parintele de la Govora....poate ca-l mai gasim
Pop Adrian: omul acesta a aflat cate ceva...
Zamfir Catalin: l-am cunoscut
Pop Adrian: fata de ala din Australia
Pop Adrian: pe acest om ?
Zamfir Catalin: pe preotul de la Govora
Pop Adrian: a
Pop Adrian: ai fost cu mine
Zamfir Catalin: da, si singur de cateva ori
Pop Adrian: aha
Pop Adrian: am fost acum 3 ani la el
Pop Adrian: si inainte de-a ajunge la el la Muzeu, am trcut pe langa un loc, c-am incurcat drumjul
Pop Adrian: eram cu Radu si cu trei fete de la Zalmoxa
Pop Adrian: si le spun, ca am vazut niste imagini cu niste lupte dintre daci si Romani
Pop Adrian: si....
Pop Adrian: le spun, ca aici a fost al treilea razboi dintre daci si romani....
Cristian Anghelina: tot vorbim ca mergem la govora
Pop Adrian: si...cand a inceput Batranul alocutiunea lui la lansarea aia de carte, spune chiar acest lucru, ca a fost al treilea razboi dintre Daci si romani...si spune locul.
Pop Adrian: imi arata Batranul Calugar, unde a gasit piatra sacra de ardere, tinuta de belagine....
Pop Adrian: multe, multe am scris din ce-am discuta cu acest Mare Om.
Zamfir Catalin: mai pastrati ce ati scris acum 10-15 ani?
Pop Adrian: nicolae tesla....
Pop Adrian: absolut TOT, despr TOT ce-am trait
Zamfir Catalin: foarte bine
Pop Adrian: zeco de mii de pagini sunt scrise, nu spusai...
Pop Adrian: tineti mine ce va spun acum. Eu sunt deschis 100 %, ca asa m-a invatat Viata
Pop Adrian: dar, daca peste un cacacios, un om mic, care a ajuns totusi la un anumit nivel de autocunoastere si are secrete de prost gust, DUMNEZEU ii ia...si da altuia acele descoperiri...
Eu Sunt -IX-: deschis in a spune sau are alt sens
Pop Adrian: in toate sensurile
Pop Adrian: asta cu cutremurul, nu sunt de acord
Pop Adrian: poti sa te opui....
Eu Sunt -IX-: ?
Zamfir Catalin: nu te uiti pe b1?
Eu Sunt -IX-: nu prind
Pop Adrian: eu da
Zamfir Catalin: de aia nu intelegi era o referire la ce a zis domnul de la tv despre un cutremur
Eu Sunt -IX-: a..ok
Pop Adrian: oricum se leaga....
Eu Sunt -IX-: la mine face un film despre unii cum sa cucereasca lumea...unii in costume ,la o masa...
Pop Adrian: motivele populare de pe ii, arata problemele energetice ale celor care le poarta, dar...putini vad asta....si stiu asta
Eu Sunt -IX-: si foarte putini le poarta
Pop Adrian: ma gandi si azi, cfa poate va spun...cum puteti sa aflati ABSOLUT Totul intr-o Clipa
Eu Sunt -IX-: chiar daca ne spuneti ...trebuie sa exersam...sa ne gasim sistemul propriu
Pop Adrian: dar...daca ati fi fost atenti le ce scriu, din cand in cand...dau drumul....la anumite informatii....care mi s-au dezvaluit....
Pop Adrian: pas cu pas....si extremd e voalat....
Zamfir Catalin: de asta tot citim pe forum..
Pop Adrian: corect....dar....
Pop Adrian: Lumina Dacica...
Pop Adrian: Fenomenul Zalmoxe.
Pop Adrian: Interesant ce spune....dar, Tineti minte si asta...
Eu Sunt -IX-: pana la urma cred ca punctuletele alea de care va tot spuneam mai demult sunt...un efect al ochiului...in afara ,absolut,de acel punct de la ferestra
Pop Adrian: mii, zeci de mii de tineri trebuie sa ajunga sa simta c spune acest Om.... cum facem asta...
Pop Adrian: MUNCIND cinstit
Zamfir Catalin: si vor ajunge sa simta asta?
Cristian Anghelina: citi vor
Zamfir Catalin: doar daca pe langa munca se si instruiesc
Pop Adrian: v-am spus, de hotul care avea bani munciti alaturi de noi si ii tinea numai pentru a da la saraci si pe lumanari la biserica, unde se ducea Duminica
Pop Adrian: Spirit-Materie
Pop Adrian: sunt reflectate....
Pop Adrian: eu am vazut retelele de sub Bucegi. stiu intrarile
Pop Adrian: am mers pana acolo si le-am vazut
Zamfir Catalin: nu sunt pentru oricine..
Pop Adrian: ca sa intri acolo, ai nevoie de Spirit curat.
Zamfir Catalin: plec 10 min
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: Vad ca toti cei care cauta de lucru, n-au cuvant
Cristian Anghelina: te referi la juniorii de l ainterviu?
Pop Adrian: cred ca din cauza asta, nu au serviciu.
Pop Adrian: ma refer la toti cei de pana acum
Eu Sunt -IX-: Dan mi s-a parut interesant dar...
Pop Adrian: da
Pop Adrian: n-ai cuvant...ce sa ai....?
Pop Adrian: de-aia n-o fi gasit saracu Mihaita, un colaborator serios.
Eu Sunt -IX-: eu il inteleg perfect
Eu Sunt -IX-: desi...e trist
Eu Sunt -IX-: dar sta e
Pop Adrian: il tine pe colegul lui de bfacultate, dar imi spune ca dupa ce ca ii da 1.000 $ pe luna, ii mai si reface toate sarcinile date, de la capat...
Cristian Anghelina: curios..toti ne plingem de oameni...dar si de unit ne unim greu
Cristian Anghelina: buna afacere
Pop Adrian: i-auzi...
Eu Sunt -IX-: cred ca de rusinea lui nu-l da pe use afara...
Pop Adrian: Doinazice ca mai face si el cate ceva pe-acolo...
Eu Sunt -IX-: sterge prsfu'poate
Pop Adrian: e treaa lui.
Eu Sunt -IX-: prafu*
Pop Adrian: lasa
Eu Sunt -IX-: las
Pop Adrian: Adi,
o sa ma ocup de asta. este vorba intai de pregatirea mentalului pentru a accepta schimbarea. daca mentalul nu e pregatit omul nu se vindeca.
vindecarea se produce prin credinta omului ca se vindeca, dorinta lui interioara de a se face bine si nu in cele din urma frica fata de moarte.Da Adi, majoritatea de tem de moarte, teama asta este cea mai groaznica. De aceea se agata de orice speranta. Daca exista speranta de ce sa nu ii ajutam.
Tratamentele acelea scanate daca sunt urmate cu strictete fac foarte mult bine. Schimba tot in tine, metabolism, sange, tot. Cel pentru oameni sanatosi este mai usor si foarte benefic pentru organism.
Pe langa tratamente V Popa recomanda si reflexoterapie. Sora mea o va scana si iti voi trimite si tie. Reflexoterapia se face numai intr-un anumit mod.
Pop Adrian: crestea copii in bun simt
Pop Adrian: spune omul asta
Pop Adrian: Reflexoterapia se face numai intr-un anumit mod. Organele sunt masate prin trimiterea unui flux sanguin, daca masezi laba piciorului in alt fel obtii mai curand un dezechilibru decat un echilibru.
Eu fac asta prin aplicarea palmelor( metoda tibetana) numai intr-u anumit sens si elimin toxinele prin rinichi care sunt ultimii pe care aplic palmele ( in invelisul eteric) . Le fac oamenilor un repertoriu care il citesc toti inainte de culcare cu lumanarea aprinsa. Chiar daca nu cred, ei citesc si informatia ajunge in subconstient, acesta lucreaza.
O sa revin, abia am terminat de zugravit in bucatarie. Mi-a luat o saptamana. Aveti grija de voi.
Sanda

Pop Adrian: cica tine conferinte acest om
Pop Adrian: ci ca si-a luat IIe
Pop Adrian: ma oboseste Sanda si..-i fac si munca ei
Pop Adrian: sa puna esa pe forum,...
Pop Adrian: de mult Timp nu mai citesc ce-mi trimit diversi...
Pop Adrian: nu am Timp....si stoichez datele...ca poate odata si-0oadata le citesc
Eu Sunt -IX-: nu cred ca le veti citi
Eu Sunt -IX-: aveti alte treburi mai importante
Pop Adrian: e pacat, ca sunt informatii interesante
Eu Sunt -IX-: o fi
Pop Adrian: dar, de ce nus e pun domne pe forum, pt toti
Eu Sunt -IX-: dar..
Eu Sunt -IX-: la asta ma refeream
Pop Adrian: si doamna aia careia i-am dat manuscrisul Mosului....
Pop Adrian: sa-mi dea manuscrisul.
Eu Sunt -IX-: nu-mi amintesc cine-i
Eu Sunt -IX-: din severin?
Pop Adrian: Cristina Firu din Severin
Eu Sunt -IX-: aha
Eu Sunt -IX-: cemanuscris?
Eu Sunt -IX-: prin posta?
Pop Adrian: ala de la Mosu
Pop Adrian: mi l-a cerut ca-l publica
Eu Sunt -IX-: si?
Eu Sunt -IX-: l-a publicat?
Pop Adrian: ba
Pop Adrian: 2-3 pagini
Cristian Anghelina: ...
Pop Adrian: sunt pe forum
Pop Adrian: la Mosu
Eu Sunt -IX-: eu nu stiu de ce dati asa la toata lumea...
Zamfir Catalin: ca numai asa primesti..
Zamfir Catalin: dai-primesti
Eu Sunt -IX-: nu ma refer in general
Pop Adrian: era nepoata unui prof univeristar de la Severin care a venit de multe ori la noi la Zalmoxa
Pop Adrian: eu am dat sa publice...
Pop Adrian: pe net
Pop Adrian: Profesorul era garantul Moral
Zamfir Catalin: am si eu un utilaj cu care pot tipari
Eu Sunt -IX-: si de ce va lamentati acum...? asteptati poate le publica
Eu Sunt -IX-: de Craciun
Zamfir Catalin: inca nu stapanesc legatoria..
Pop Adrian: si-a pierdut credibilitatea, ca nu s-a tinut sa primesc manuscrisul.
Zamfir Catalin: sa le fac frumoase
Pop Adrian: e
Pop Adrian: de unde
Zamfir Catalin: l-am cumparat
Zamfir Catalin: de la cineva care nu-l folosea
Zamfir Catalin: e mai vechi
Zamfir Catalin: dar ma gansesc sa iau unul noui
Pop Adrian: frumusetea morala, spune acest domn
Eu Sunt -IX-: problema e ca toti cred despre ei insisi ca au bun simt,ca sunt corecti,cinstiti,drepti de aia nu trec mai departe...ei stiu ca doar au citit in dictionar
Eu Sunt -IX-: ce inseamna
Pop Adrian: cica o scanteie l-a salvat pe acst Om.
Pop Adrian: interesant
Zamfir Catalin: nuca
Zamfir Catalin: in locul carnii..
Pop Adrian: NUca
Pop Adrian: sa plantam nuci
Pop Adrian: si azi vorbii sa mi-aduca soru-mea de la Siroca
Zamfir Catalin: avem pe cineva prin CRaiova in domeniul asta?
Pop Adrian: ?
Zamfir Catalin: sa ne ajute sa plantam pomi
Zamfir Catalin: sa stie cum, daca se preteaza solul, etc
Pop Adrian: pai, este scris pe forum
Zamfir Catalin: ce tratamente..
Pop Adrian: de la Marian si de la Vlad
Pop Adrian: e
Pop Adrian: ce nu vezi Nuci batrani si Brazi cat blocul
Zamfir Catalin: o sa mai caut, am citit ceva..trebuie de la a la z pe subiectul asta
Pop Adrian: deci...se poate.
Pop Adrian: e
Zamfir Catalin: o sa caut carti..
Pop Adrian: marian a spus destul si-a naratat si poze
Pop Adrian: si Vlad, care este chiar inginer in domeniul silvic
Pop Adrian: prda asta la facultate
Pop Adrian: sa pui cu al mic....
Zamfir Catalin: mai intai trebuie sa am unde..
Zamfir Catalin: caut sa cumpar ceva teren..
Pop Adrian: e
Pop Adrian: la Scornicesti
Pop Adrian: ce n-ai un metru patrat de pamant....
Pop Adrian: ?
Zamfir Catalin: stam la bloc
Zamfir Catalin: si aoclo
Zamfir Catalin: om gasi..
Zamfir Catalin: tata are pamant mai departe..poate mergem acolo si plantam..
Pop Adrian: mesteacanul cica curata aura
Pop Adrian: pai...sa nu uiti
Zamfir Catalin: am notat
Pop Adrian: moare orgoliu
Pop Adrian: interesant om
Pop Adrian: el crede cu tarie ce spune...si i s-au dezvaluit multe...
Zamfir Catalin: are multe intruniri, cercuri de rugaciuni, are un mesaj de la Brincusi pe siteul lui..
Zamfir Catalin: si doar am frunzarit putin
Zamfir Catalin: are o poz cu Zalmoxe
Pop Adrian: si eu ma mai uitai putin....
Cristian Anghelina: trec la progr de nani...nb la toti!
Pop Adrian: o sa ma uit mai atent cand terminam
Eu Sunt -IX-: nb
Zamfir Catalin: ok, bye Cristi
Eu Sunt -IX-: si eu o trec la edo
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: pa
Zamfir Catalin: maine seara punem ursitorile
Pop Adrian: nb
Pop Adrian: sa nu uite Mihai
Cristian Anghelina: duminica vb cu el
Pop Adrian: stiu
Eu Sunt -IX-: noapte linistita1
Pop Adrian: sa nu ingenucheze in fata nimanui...
Eu Sunt -IX- has left the conference.

Pop Adrian: ok
Cristian Anghelina has left the conference.

Pop Adrian: mi-este ca iar se deschide un alt punct mort in Craiova, al firmei Ruris
Pop Adrian: vezi Cataline.....
Pop Adrian: se numeste metafizica
Zamfir Catalin: nu prind prea usor asta..
Pop Adrian: o sa punem mesajul la Sarmzegetusa, Capitala Pacii Mondiale.
Pop Adrian: lasa natural...
Zamfir Catalin: mai stau pana se termina emisiunea, am facut un dus si am mai prins puteri..
Pop Adrian: le prinzi tu
Pop Adrian: si ce i-am transmis Baietelului tau
Zamfir Catalin: da, este suficient sa invat ceva in fiecare zi
Zamfir Catalin: si ajung acolo..
Pop Adrian: .....
Pop Adrian: supraefort....
Pop Adrian: numai la supraefort se prinde....
Pop Adrian: asa mi-am scos eu somnul aproape de tot
Zamfir Catalin: da, asta imi aduc aminte
Pop Adrian: am dorit sa stiu...si spuneam ca macar un minut sa mai rezist, ca-mi place enorm ce studiam...
Zamfir Catalin: asa am si eu momente..nu tin neaparat sa dorm..as sta mult in noapte
Zamfir Catalin: dar am teama ca a doua zi nu voi fi tocmai in forma..
Pop Adrian: pai, scapa de asta
Pop Adrian: ...dar...mai tarziu
Zamfir Catalin: exista topicul asta? Sarmisegetusa capitala pacii mondiale sau il creez?
Pop Adrian: este...
Zamfir Catalin: ok, caut
Pop Adrian: ...
Zamfir Catalin: am gasit
Pop Adrian: de ce crezi Cataline ca spun sa se reciteasca totul de la capat. numai asa se invata
Zamfir Catalin: e un efort si cere si multa rabdare, perseverenta...
Pop Adrian: nu ca am scris eu..sau altul, dar...asa vedeti ce este autentic si ce nu este...
Pop Adrian: ....
Pop Adrian: pas cu aps....
Zamfir Catalin: sunt acolo peste 100 de topicuri
Pop Adrian: pas
Pop Adrian: dar si munca....
Pop Adrian: imensa
Pop Adrian: spunea Cristi acum o saptamana ca asa m-a cunsocut acum 4-5 ani...
Pop Adrian: ca asa lucram
Zamfir Catalin: spun asta pentru cei noi ce vin..noi stim si trebuie sa facem asta, dar ei..
Pop Adrian: nu, atunci eram mai multi care lucram identic ca mine.
Zamfir Catalin: Statiunea o putem face in zona Sarmisegetusa?
Zamfir Catalin: parca pe acolo nu e nimic turistic..
Zamfir Catalin: ?
Pop Adrian: vedem...
Zamfir Catalin: sau in zona unde v-ati nascut..
Zamfir Catalin: mi-a placut mult acolo..
Pop Adrian: eu m-am nascut la Craiova
Pop Adrian: dar, sartul Dacic, este la Marga...
Zamfir Catalin: aaa..am fost la Siroca..
Pop Adrian: si Orasul Sanatatii vega, langa el, pana la Isverna
Pop Adrian: ....
Zamfir Catalin: era un vecin care avea stupi
Pop Adrian:
Pop Adrian: buna, te invit pe conferinta Dora
Zamfir Catalin: am fost si peste deal intr-un loc frumos..
Pop Adrian has joined the conference.

dorapopescu2008 has joined the conference.

dorapopescu2008: salutare
Zamfir Catalin: buna seara
Pop Adrian: da, acolo era un mare Temnplu, unde retelele neuronale se refac
Zamfir Catalin: da
Pop Adrian: Pe Margeasca
Pop Adrian: dar, unde am mancat MURELE alea, este un loc Sacru
Pop Adrian: la marga
Zamfir Catalin: imi aduc aminte, am facut si poze..
Pop Adrian: era printre primele zone din lume, unde s-au gasit vestigii ale actualei civilizatii
Pop Adrian: da....
Pop Adrian: minunat
Pop Adrian: si culmea, exact dupa un an, vindea unul 50 de Ha, chiar acolo, unde am mancat Murele alea imense
Pop Adrian: buna Dora
Zamfir Catalin: le-a dat?
Pop Adrian: nu stiu
Pop Adrian:
Pop Adrian: buna, te invit pe conferinta Dora
BUZZ!!!
Pop Adrian: intrasi pe conf ?
Dora Popescu: n-am apucat sa citesc tot ce mi-ai trimis, nu sunt in tema
Dora Popescu: da, am intrat
Dora Popescu is typing a message.
Pop Adrian: discutam acolo pe conferinta
Dora Popescu: imi miroase a Pavel Corut
Pop Adrian: i-auzi....
Pop Adrian: sunt altii si mai pregatiti decat el
Pop Adrian: in echipoa mea, nu prea era primit...eram singurul care i-am tinut partea si l-am atras spre noi...
Pop Adrian: ne vezi Dora ?
dorapopescu2008: da da
Pop Adrian: buna
dorapopescu2008: salut
Pop Adrian: ma bucur ca incercam sa comunicam dupa 32 de ani.
Zamfir Catalin: oho..
Pop Adrian: sa te uiti pe ce facem noi....
dorapopescu2008: si eu
dorapopescu2008: n-am avut timp deloc
dorapopescu2008: abia acum am reusit sa intru pe net
dorapopescu2008: citesc mail-urile
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: http://zalmoxa.11.forumer.com/index.php
Pop Adrian: sa intri si tu aici, cand ai timp.
Pop Adrian: o sa comunicam si pe acest forum
dorapopescu2008: da da, chiar maine o sa intru
dorapopescu2008: dupa-amiaza
Pop Adrian: O viata cataline. Mi-a fost Prietena cand eram la liceu.
Pop Adrian: statea in gazda cu Doina
Pop Adrian: ok
Zamfir Catalin: ce bucurie sa va regasiti..
Pop Adrian: Pavel a facut mult pentru Poporul Roman..si mai incarca sa faca si acum...
Pop Adrian: dar atat a putut el...
Zamfir Catalin: macar de am avea multi ca Pavel..
dorapopescu2008: acum va las, o seara placuta
Zamfir Catalin: el face cava...
Pop Adrian: da, mai ales ca Dora mi-a fost foarte apropiata. ea era singura, inafara de Doina care a vazut ceva....si mi-a spus....
Zamfir Catalin: ok, la fel
Pop Adrian: ok Dora., pa
Pop Adrian: sa ai grija de tine.
dorapopescu2008: mai comunicam maine
dorapopescu2008: si tu
Pop Adrian: poate ca, in tine a mai rasps spiritul treaz...
dorapopescu2008: te pup
Pop Adrian: ca la ceilalti colegi....
Pop Adrian: dar, oricum, tin la ei
Pop Adrian: te pup pa...
dorapopescu2008 has left the conference.

Pop Adrian: Asta este Viata Cataline
Zamfir Catalin: cu ce se ocupa acum?
Pop Adrian: ea imi spunea ca sunt mult mai profund fata de ce afisez....
Pop Adrian: da, asa era. eram deschis si radeam toata ziua, de tot....ce ma inconjura. Practic ma bucuram de Viata
Pop Adrian: lucreaza in Spania
Pop Adrian: de multi, multi ani
Pop Adrian: copii ei sunt studenti pe-acolo...
Zamfir Catalin: in ce domeniu?
Pop Adrian: ce conteaza...sa vedem cum gandeste...cineva care in tineretea mea, gandea...
Pop Adrian: eram colegi de liceu.
Zamfir Catalin: eram curios, eu caut colaborari cu firme din afara..
Pop Adrian: stiu
Pop Adrian: poate cui copiii ei
Pop Adrian: vedem
Pop Adrian: ea munceste din greu sa-i tina prin facultati pe cei doi copii
Zamfir Catalin: ok, mai vorbim maine
Zamfir Catalin: postez eu
Pop Adrian: ok....doream sa punem acolo, la Capitala Pacii Mondiale, ca discutaram de Sarmizegetusa, Capitala Spirituala a Romanilor
Pop Adrian: ok. pa
Pop Adrian: nb
Pop Adrian: dar, fara zeci de mii de firme de Romani tineri care muncsc cinstit si eficient, CONSTIENT, nimic
Pop Adrian: nu facem...
Pop Adrian: trebuie inteleasa asta cu banii, dar va spun ca o sa fie cea mai dura sapunire de care ati avut parte pana acum in Viata...
revansa1: Si mai ales, fara Bunul Simt
Mica MBM: eu ma retrag
Mica MBM: mai bv maine
Pop Adrian: sa fiti atenti ca este dura explicatia, dar cat de adevarata este...
revansa1: pa pa
Mica MBM: vb
Mica MBM: nb



Last edited by ZAMFIR_CATALIN on Sat Sep 26, 2009; edited 1 time in total
Fri Sep 11, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post

Istra wrote:
Nici nu ştiu dacă în Minte găsim ajutor. De fapt...mda, ŞI cu ajutorul ei. La urma urmelor, suntem formaţi din mai multe "bucăţi", una dintre ele fiind Mintea. Hmmm...vorbesc tampenii! Sau nu ştiu dacă asta fac... Nu ştiu dacă am ajuns să înţelegem, cu adevărat, cum "funcţionăm". Şi îmi dau seama că asta cu "pacea interioară" sună tare frumos, dar a mari îndoieli că, dacă mi-ar cere cineva să explic ce înseamnă, aş chiar şti. Mai glumesc eu uneori, când folosesc cuvinte "mari", zicând: "Habar n-am ce înseamnă, dar sună bine." Mr. Green
PS: Pt incoerenţa-mi şi pt spusul de nimic de acum, pot folosi ca scuză faptul că e târziu(2:16)? Rolling Eyes Razz



"Mintea te minte, fii cuminte." Wink

Nu suntem formaţi din bucăţi. Suntem întregi, iar dacă cineva încearcă să ne taie în bucăţi ne ucide.
Teza asta cu bucăţile se aplică numai formelor de viaţă mecanice, iar noi suntem oameni, de fapt mai mult spre animale.
Cele cinci regnuri ale vieţii fizice sunt: Mineral, Mecanic, Vegetal, Animal şi OM.
Regnul uman este definit pe criterii predominant spirituale, divine.


Armonie!

Marian

Sat Sep 12, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ZAMFIR_CATALIN

Joined: 02 Sep 2009
Posts: 2028


Reply with quote
Post pasi spre intelegere
revansa1: in idei
ZAMFIR CATALIN: sa intelegem
Pop Adrian: daca aflati acum putin, maine, fiind o alta zii...putin samd...si deveniti profesionisti....
Pop Adrian: si daca baza nu este FRUMOASA....crestem jigodii...
Pop Adrian: care vor face JOCUL planetar
Pop Adrian: cati or intelege ce spun eu ?
Pop Adrian: tragic este ca, asa este.
Pop Adrian: dci...
Pop Adrian: de ce TURISM de explorari si aventuri.
Pop Adrian: mai vreti sa va spun ?
Mica MBM: da
ZAMFIR CATALIN: pentru Mihaela
Pop Adrian: ?
revansa1: ??
Pop Adrian: tu stii cz?
ZAMFIR CATALIN: eu cu Catalin
ZAMFIR CATALIN: am mai aflat cate ceva
ZAMFIR CATALIN:
Pop Adrian: da
Pop Adrian: dar ca saa fiti sigur
ZAMFIR CATALIN: corect
Pop Adrian: informatiile intre oamneni circula cam asa
Pop Adrian: 35 % verbal, 65 % prin limbaje diferite, cujm este limbajul corpului.
Pop Adrian: asta in domeniul cunoscut de marea masa, cel psihologic
revansa1: Florin Z
Pop Adrian: peste acest nivel, cel para psihologic...
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: sa intre
revansa1: Florin Zaborila...
Pop Adrian: transferul de informatii se face prin cele 7 Cosmosuri. nu intru in amanunt acum, despre asta...
Pop Adrian: credeam ca este frate-tau.
ZAMFIR CATALIN: si eu
Pop Adrian: Florin Zaborila era doctor in Psihologie. peste acet nivel.....nu
Pop Adrian: Dragos unguranu era seful in acest vast sistem, cel para psh.
ZAMFIR CATALIN: era?
Pop Adrian: impletira acestor doua stiinte, a demonstrat ca informatia transmisa intre persoane normale,e ste de 15 secunde , maxim, la cateva ore...sau ozi, doua...
Pop Adrian: era, da
Pop Adrian: ca a ramas la nivel incipient si Dragos. si stii de ce ?
ZAMFIR CATALIN: a lipsit partea practica
ZAMFIR CATALIN: ?
Pop Adrian: ca a rams inchis si n-a inteles ca deschiderea era fundament de dezvoltare neuronala.
ZAMFIR CATALIN: ok
Pop Adrian: ca si parta practica....ca si Pavel corut
Pop Adrian: in sfarsit
Pop Adrian: reluam...
Pop Adrian: interesant Miha ?
Mica MBM: da
Pop Adrian: mai vreti ?
ZAMFIR CATALIN: da
Mica MBM: da
ZAMFIR CATALIN: continuati
Pop Adrian: si tu ai cunoscut Cataline f pe costel
Pop Adrian: si el n-a inteles mare lucru....
revansa1: am lucrat cu dansul in acelasi birou
revansa1: si nu numai
Pop Adrian: cum nu am vazut pe nimeni pana acum sa inteleaga.....
Pop Adrian: deci....de ce se transfera atata de putin Timp informatie utila ?
Pop Adrian: din cauza personalitatilor multiple p[e care le avem fieacre....
Pop Adrian: un ex :
Pop Adrian: Miha are 5 pers.
Pop Adrian: adi 7
revansa1: dedublarea fara control sau cu control total
revansa1: ne adresam de fiecare data unei anumite personalitati
revansa1: important este sa fim in consonanta cu cea care este pe frecventa noastra in acel moment
Pop Adrian: cand discutam, Miha 4 transmite informatii lui adi 2, numai ca nu sunt compatibili, unul este nervos si altul exuberant, urmatoarea informatie, se transmite intre miha 1 si adi 6, etc...dar..extrem de rar, se intalneste miha 3 de ex cu adi 3....
ZAMFIR CATALIN: ok
Mica MBM: pe aceeasi lungime de unda
Pop Adrian: altei personalitati ne adresam, care se schimba imediat si la noi...deci ca dracu comunicam
Pop Adrian: consonanta se numeste, comunicarea aia de cateva secunde
Pop Adrian: ati observat ca din cand in cand scriu consonanta
Pop Adrian: la asta ma refer
Pop Adrian: mai departe ?
ZAMFIR CATALIN: da
Mica MBM: da
revansa1: sunt aici
Pop Adrian: pauza Cataline f ?
Pop Adrian: de ce ?
revansa1: sunt aici , am scris mai sus
Pop Adrian: si eu am scris mai sus ca iau pauza....
Pop Adrian: dem zicea de cateva ori ca sunt maestru in manipulari....
revansa1: omul se referea la ceea ce vedea cu ochiul unui fost militar de cariera
Pop Adrian: nu stie ce inseamna asta ...dar o mai brodea el...la nivelul de care zicea ca este de inteligenta....
revansa1: nu uitati ca a fost comandantul unei unitati militare ani de zile
Pop Adrian: arv fi culmea sa uit
Pop Adrian: de ce vreti sa stiti mai multe....?
Pop Adrian: e 2 fara 20...
ZAMFIR CATALIN: aha..
revansa1: conteaza ora cand prinzi frecventa?
ZAMFIR CATALIN: continuati
Mica MBM: da
revansa1: europa libera....
Mica MBM:
revansa1: se statea langa aparat ore in sir...
Pop Adrian: exista anumite locuri....unde este extrem de frumos...in care Natura te incanta atat de mult....incat lasi prostiile preconcepute si Sufletul este deschis TOTAL
revansa1: la mine e ora 1 fara 20
Pop Adrian: la un foc de tabara, pe malul unul lac de Munte, intrt-o pestera, in locuri nemaintalnit de minunate...
Pop Adrian: exista asa ceva pe pamant ?
ZAMFIR CATALIN: da
Pop Adrian: tu stai bine
revansa1: da
revansa1: si cate locuri or fi si nu le stim inca...
Pop Adrian: in aceste locuri...informatia transmisa....nu este receptionata decat asa cum am spus....si...de zeci de ori, de sute de ori mai multa spre receptor
ZAMFIR CATALIN: ci...de zeci de ori, de sute de ori mai multa spre receptor
Pop Adrian: de-aia cand mergam cu tinerii prin excursii de explorari, in anumite locuri spuneam de Neamul nostru, de cinste, de corectitudine, de munca responsabila...de ..si de...si de ...BUN SIMT
Pop Adrian: intelegi Miha ?
ZAMFIR CATALIN: sa se prinda
revansa1: sa NE prindem
Mica MBM: da
ZAMFIR CATALIN: dl Adi a mers multi ani in excursii cu tineri
ZAMFIR CATALIN: in astfel de locuri
Pop Adrian: dar, trebuie sa mnai stiti ceva ...
revansa1: ca nevoie avem cu totii
Pop Adrian: vreti sa aflati ?
ZAMFIR CATALIN: si o sa refacem agentia de turism si explorari
ZAMFIR CATALIN: da
Mica MBM: da
Pop Adrian: cei in cauza....deveneau dependenti de cel care emitea informatiile respective.....
revansa1: pentru a se reface Agentia de care vb d-l Adi , va fi nevoie sa revina Madalina
ZAMFIR CATALIN: numai dl Adi stie asta..
ZAMFIR CATALIN: si Madalina
revansa1: Si eu !
ZAMFIR CATALIN: sorry
Pop Adrian: putini au observat asta....si cei care au observat-o din pacate au folosit metoda in scop de maipulare, nu de modelare cum spun eu
Pop Adrian: aici a intervenit Filosofia Zalmoxiana.
Pop Adrian: mai este cineva care stie...
revansa1: Da...
Pop Adrian: interesant Miha ?
Mica MBM: da
ZAMFIR CATALIN: ?
Pop Adrian: cand mi-am dat seama ca in sali de sute de persoane stiam cine discuta si ce, cu mult Timp inainte, cand mi-am dat seama ca greselile celor din jur sunt determinate de mine, cand mi-am dat seama ca ..si ca...si ca pe cine atingeam se facea bine, la cine ma gandeam de asemeni...etc..etc..cand mi-am dat seama ca
Pop Adrian: puteam sa stiu despre oricine, orice...oricand....
Pop Adrian: mi-am pus multe semne de intrebare.....si....
Pop Adrian: am stoopat, ca nu cumva sa mai fie inca un circar pe pamant
Pop Adrian: mai vreti sa stiti ?
Mica MBM: da
ZAMFIR CATALIN: Tatal meu va este recunoscator
ZAMFIR CATALIN: da
Pop Adrian: de ce Miha ?
Pop Adrian: sa fie sanatos
Mica MBM: este interesand
ZAMFIR CATALIN: Doamne ajuta!
Pop Adrian: si-atunci am cerut...fara sa stiu ca poti cere orice si daca ai credit, iti oferi....
Pop Adrian: sa ma intalnesc cu cei din epicentru gandirii mondiale...
Pop Adrian: peste cateva zile am dat de Mosu...dar, asa cum am spus...i-am anuntat prezenta de 3 ori in drum spre Pitesti lui Nicu Gherasim si Adinei....
Pop Adrian: si-am aflat ce inseamna sa ai credit de Om....
Pop Adrian: si-am aflat cat de important poate sa fie un om pe pamant...
Pop Adrian: si-am aflat atat de multe...incat.....treceai de sfera cunoasterii umane....
Pop Adrian: dar, cum sa-ti pastrezi mintile intregi >?
Pop Adrian: cum sa n-o iei pe campii ca multi altii....
Pop Adrian: si-atunci am aflat....
Pop Adrian: ce credeti ?
Mica MBM: ?
ZAMFIR CATALIN: sa faci ceva in plan fizic
revansa1: ?
Pop Adrian: corect
revansa1: partea materiala imbinata cu spirituala
Pop Adrian: sa armonizezi Spiritul cu Materia. si sa OFERI totul celorlalti
ZAMFIR CATALIN: si sa OFERI totul celorlalti..
Pop Adrian: de ce credeti ca va spun ca iau 1 % si-l ofer celui care doreste sa devina profesionist in ceea ce face.
Pop Adrian: arta in oferta ta...
Pop Adrian: si pe urma mi s-au dezvaluit ceva...Bineinteles ca la cerere...ca toti vorbau...si-si dadeau cu pararea, ceea ce insemna mama esecurilor....
Pop Adrian: ce credeti ?
Mica MBM: ?
ZAMFIR CATALIN: nu stiu.
Pop Adrian: 1 % nu este decat pt garantie Morala... acum intelegeti de ce spun ce spun ?
ZAMFIR CATALIN: DA
Pop Adrian: deci, ce crdeti ca mi s-a dezvaluit ?
revansa1: fara garant ,Consilier...
ZAMFIR CATALIN: sistemul de 3 piloni
Pop Adrian: nu, aia o stiu din faptul ca Florin m-a scos din cei 99,99..99 %.
ZAMFIR CATALIN: cel mai stabil, daca fiecare se intelege perfect cu fiecare
ZAMFIR CATALIN: spuneti
Pop Adrian: defapt nu el, sentimentele mele de om, fata de Prietenul meu de Suflet, asa cum a devenit el.
Pop Adrian: nimeni nu invata pe nimeni...uitati-va, daca Florin vrea sa invete de la Miha, sa invete...de nu, nu...poate Miha sa faca ce vrea...daca el nu vrea s invete
Mica MBM: corect
ZAMFIR CATALIN: Valabil pt toti
Mica MBM: da
Pop Adrian: codul de Legi primordiale
Pop Adrian: Legile zalmoxiene,.
Pop Adrian: dar numai la prima lege, pusa in practica......termina toate sistemele piramidale, obediente
Pop Adrian: interesant ?
ZAMFIR CATALIN: da
Mica MBM: da
Pop Adrian: ....
revansa1: http://viataunuiomsimplu.blogspot.com/2009/05/tudor-diaconu.html
ZAMFIR CATALIN: Nimeni nu se "trezeste" decat langa un om "treaz".
Pop Adrian: Mosu este unicat. cand discut cu el, ni se umple inima de ceva....nu stiu, dar ma simt extrem de bine ca maie ste un om pe pamant...
revansa1: 7. Pacea universala este generata de pacea interioara activa, a OMULUI.

Pop Adrian: deci copii....ca sa ma intelegeti...avem TOTUL la noi, adica la purtator. Proeictul OMU, este in mana naostra.....dfar si responsabilitate cat cuprinde....
Pop Adrian: e
Pop Adrian: incepeti sa le prindeti....
Pop Adrian: Sarmizegetusa capitala Spirituala a Romanilor si capitala Pacii Mondiale.
Pop Adrian: turis de explorari si aventuri...
Pop Adrian: vedeti ce simplu este acum...?
ZAMFIR CATALIN: turism de explorari si aventuri...
ZAMFIR CATALIN: da
Mica MBM: da
Pop Adrian: omul trebuie adus in starea de SPIRIT in care primeste informatie cu carul...ce informatie.....?
revansa1: credeti ca va avea loc revenirea la Matriarhat?
Pop Adrian: Legile Primordiale, cele de Bun simt, cele ale Omeniei.
Pop Adrian: simplu
Pop Adrian: dar nu ca Simple Legi....ca nu sunt asimilate, ci in JOACA
Pop Adrian: intelegeti...rostul miilor de nopti albe si zecilor de mii de pagini scrise...?
Pop Adrian: DUMNEZEU a dat femeii sa faca copiii...
ZAMFIR CATALIN: trebuie dusa munca aceasta la bun sfarsit..pana la capat
Pop Adrian: interesant ?
Mica MBM: da
ZAMFIR CATALIN: da
Pop Adrian: da...dar, plecand de la fiecare in parte....
revansa1: si trecand prin generatii...
ZAMFIR CATALIN: cat mai multi
Pop Adrian: acum, Cataline f, crezi ca acest forum este cel mai important din Romania ?
revansa1: am stiut asta din noaptea care am stat cu dvs pana dimineata de vorba
revansa1: si a doua zi a fost gata
Pop Adrian: si ca are o importanta fundamentala pentru MODELAREA Tinerilor ...
revansa1: nu m-am indoit o clipa ,altfel nu ma bagam
Pop Adrian: pai proiectul PICIUMANI, s-a dorit sa fie finantat de o gramada de organizatii secrete....
ZAMFIR CATALIN: 2 Turism

2.1. Piciumani;
2.2. Infrastructura hotelurilor Zalmoxa;
2.3. Ministatiuni Zalmoxa;
2.4. Dezvoltarea sistemului de turism Zalmoxa in intreaga lume.


ZAMFIR CATALIN: Mihaela sa vizitezi www.zalmoxa.ro daca nu ai facut-o
Mica MBM: da, l-am vazut din prima zi
Pop Adrian: de ce credeti ca s-a dorit ca Satul dacic sa fie finanatat de Lucian Pricina...de ce credeti ca ABSOLUT toate proiectele la care am lucrat s-a dorit sa fie finantate cu sume imense de bani..../
ZAMFIR CATALIN: ok
ZAMFIR CATALIN: sa se piarda adevaratul scop
ZAMFIR CATALIN: gandit de dvs.
ZAMFIR CATALIN: "sa fie controlate" in alte scopuri
Pop Adrian: de ce credeti ca Mihaita a fost curtat de omul lui Dalai lama, de organizatia masonii caldeici...care au grade pana la nivel 99, de ..si de..si de...sa nu-i supar....
Pop Adrian: cferedau ca daac iau copiii crescuti de mine intareau siguranta nationala...nici pe departe.....
Pop Adrian: de-aia spun Miha de Tsunami....psihologic...
Pop Adrian: interant ?
ZAMFIR CATALIN: si ati rezistat..
Mica MBM: da
ZAMFIR CATALIN: da
Pop Adrian: de ce credeti ca am fost crescut de unul dintre cei mai bogati oameni din Lume, de dl Schneider Dietmar, de ce trebuia sa iau eu Petromu, sa iau Romtelecomul....sa iau si sa iau....
Pop Adrian: se de ce credeti ca Domnul Stamate m-a numit baiatul lui ?
Pop Adrian: adica Seful CAER-ului Europa si Asia....abea un baiat, pe adi
ZAMFIR CATALIN: Seriozitate
Pop Adrian: alaturi de toate marile personalitati din Viata mea, ama avut un singur comnportament
Pop Adrian: acela de a-i ajuta, observand cat de greu le eram.....
Pop Adrian: era
Pop Adrian: i-am ajutat neconitionat si pana la capat....
Pop Adrian: si niciodata nu m-am gandit la ce castig
Pop Adrian: pai, nu castigasem ce n-am vazut la oameni. BUN SIMT si autocunoastere.
Pop Adrian: parca Florin spunea sa ne prezentam CV-ul sa stie cu cine vorbeste si ca de mult astepta o provocare....
Pop Adrian: copil....
Pop Adrian: interesant ?
ZAMFIR CATALIN: da
Mica MBM: da
Pop Adrian: si cand vine unul si altul...pe forum sau pe alte parti si spune verzi si uscate...si-si mai si perimte sa te jigneasca, fara sa stie macar ca este COMPLET pe dinafara....ce poti sa faci...?
Pop Adrian: sa te faci ca nu ovservi....
Pop Adrian: observi....
Pop Adrian: ii lasi in plata Domnului.....
revansa1: pai te faci o data , si inca o data ...
Pop Adrian: va intreb ceva ?
ZAMFIR CATALIN: da
Mica MBM: da
revansa1: si apoi daca si a treia oara te faci ca nu vezi, inseamna ca l ajuti
revansa1: ascultam
Pop Adrian: cica ala care a inventat motorul in 4 Timpi, a uitat sa puna supapa...si..i-a sarit ala in cap...asa si eu....mai rabufnesc si eu cateodata...gresala fantastic de mare
Pop Adrian: dar
Pop Adrian: sa stiti, ca facuta aproape 100 5 constient
Pop Adrian: ca in seara asta de 5 ori...
ZAMFIR CATALIN: 100% constient
Pop Adrian: vezi...sistemul nu te lasa sa gresesti...
Pop Adrian: os a discutam de ce apasam altfel pe taste fata de ce comanda creierul...este practic un conflict intre personalitati....
Pop Adrian: discutam asta
Pop Adrian: de-aia nici nu corectez, sa observ reactia sistemului....
revansa1: Stiati ca Eminescu a fost corigent la limba romana?
Pop Adrian: interesant Miha ?
Pop Adrian: am auzit...
Mica MBM: da, stiam si eu de asta'
revansa1: pai si-atunci ...
revansa1: i-a stirbit asta geniul?
Pop Adrian: Eminscu....Geniu Absolut cum spune Mosu....
Pop Adrian: Legenda VIE
revansa1: intrebati
Pop Adrian: azi vazui CLar ca nu conteaza in ce dimensiune esti, ca un TITAN tot TITAN este.....
Pop Adrian: vreti ?
revansa1: da
Mica MBM: da
ZAMFIR CATALIN: da
Pop Adrian: de ce am spus ca trebuie raspuns la toate mesajele de pe forum ?
Pop Adrian: credeti ca sunt mesaje in care mi-am dat cu parerea ?
revansa1: pai altfel cum se face sinteza Bunului Simt?
ZAMFIR CATALIN: Ceea ce NIMENI NU POATE FACE, este legat de faptul că nimeni nu te poate înfrânge acolo unde NIMIC NU MAI POATE FI CUMPĂRAT CU BANI! Tot acolo, NIMENI NU TE POATE AJUNGE DIN URMĂ!

Pop Adrian: prin analiza respectiva, se va vedea raspunsuri care nu spun NIMIC...
Pop Adrian: se vor vedea cum oamenii spun verzi si uscate...fara noima si....pe acre le anuleaza in urmatoarele fraze
ZAMFIR CATALIN: am remarcat
Pop Adrian: la care nu am raspuns din bun simt...chiar daca jigneau...
Pop Adrian: se vor vedea...cum unii consoneaza 15 secunde....si cand spui de ceva FRUMOS, cum creste gradul de comunicare...
Pop Adrian: si..sper....sa vina inlocuitorul.
Pop Adrian: am o carte scrisa de un severinean, omul carpaticus...de-o duritate de te face praf....
ZAMFIR CATALIN: am auzit de ea
Pop Adrian: ok
ZAMFIR CATALIN: cred ca am citit-o
Pop Adrian: cam asa....
ZAMFIR CATALIN: aha..
Pop Adrian: Miha, se merita ?
Mica MBM: da
Pop Adrian: eu stiu...daca da ?
Pop Adrian: dura cum n-am mai vazut
Mica MBM:
revansa1: ce zice omul ?
Mica MBM: da, dar nu se simte
Pop Adrian: sa ne apucam de PMP ?
ZAMFIR CATALIN: da
Mica MBM: pai nu ne-am apucat deja?
Pop Adrian: sa postam la Sarmizegetusa capitala Pacii Mondiale...si cand te gandsti ca totul pleaca de la un ban curat....si ce inteleg forumistii...
Pop Adrian: e...nu
Pop Adrian: tu ce facusi azi...
Pop Adrian: numai ca era de datoria mea sa nu fii chiar asa in orb...
Pop Adrian: de-aia zic cataline f de LIBERTATE
Pop Adrian: lasa omul asa cum este si....
Pop Adrian: a nu vazui semnul intrebarii...da, ne-am apucat...dar acum stii cu cine...
Pop Adrian: cam asa....
revansa1: eu oamenii nu stiu sa-i schimb
revansa1: dar o rubrica separata pot sa le ofer
revansa1: acolo unde nu voi deschide nicodata sa vad ce e
revansa1: asa... ca o cutie a Pandorei
revansa1: acolo o sa bag fiecare cuvintel sau fraza nelalocul ei
Pop Adrian: toate afacerile Virtuale la care lucram cu totii , nu fac altceva decat sa CREEZE Energii de forma din care se vor alimenta TOTI.
revansa1: sa o deschida cine-o vrea
revansa1: chiar asa o sa o numesc : CUTIA PANDOREI
Pop Adrian: chinezii, si pe buna dreptate, spun ca cei mai mari prieteni care te ajuta in Viata, sunt cei mai mari dusmani.
Pop Adrian: eu o sa stau pe-acolo, ca este singura sansa de-a ma indrepta....
Pop Adrian: tot, absolut tot ce nu-ti convine, este creeat de tine, dar
Pop Adrian: o sa va spun cum functioneaza aleator asta sau constient
Pop Adrian: dar...alta data...
Pop Adrian: maine maie ste o zi....asa ca odihniti-va
Pop Adrian: stiti banii cu samurailul ?
revansa1: ,
revansa1: ?
ZAMFIR CATALIN: stiti bancul cu samurailul ?
ZAMFIR CATALIN: nu
Pop Adrian: bancul
Mica MBM: nu
revansa1: samuraiul
Pop Adrian: cica trei tineri asa ca voi, auzind ca exista un samurai batran....dar si cel mai bun din sat...se duc si-i bat in poarta
Pop Adrian: da, raspunde batranul.
Pop Adrian: noi vrem sa ne facem samurai...da ?
Pop Adrian: intreaba batranul....da, spun tinerii...sigur,? sigur raspundeti voi in cor....
Pop Adrian: ok...duceti-va acasa, ca maine mai este o zi....odihniti-va
Pop Adrian: ok...o fi batran, s-o fi prostit...spun cei trei tineri in drum spre casa..
Pop Adrian: a doua zi, la ora sase, bat in poarta....da ?
Pop Adrian: spune B
ZAMFIR CATALIN: da
Pop Adrian: vrem sa ne facem samurai...sa batem,s a strangem..sa facem praf...
Pop Adrian: sigur , intreaba B ?
ZAMFIR CATALIN: da
Pop Adrian: sigur, facem si dregem...ok. spune B, duceti-va acasa, maine mai este o zi, odihniti-va
Pop Adrian: a treia zi..la fel. la care batranul ii pun sa spele vasele....sigur iii inteaba, da, raspundeti voi in cor....
Pop Adrian: ok. dupa ce spala toata ziua vasele, ii trimite acasa..sa se odihneasca
Pop Adrian: urmataoara zi..vor ...sigur ?
ZAMFIR CATALIN: DA
Pop Adrian: da...ok...spalati gamurile. ok...asa o fi, asta este cel mai bun...ok. seara, dufceti-va...acasa si odihniti-va
Mica MBM: ?
ZAMFIR CATALIN: asa..
revansa1: si samurai cand ne facem?
Mica MBM: "duceti-va acasa si odihniti-va" ....
Mica MBM has joined the conference.

Pop Adrian: ok
ZAMFIR CATALIN: s-a deconectat din conferinta
Mica MBM: da, a revenit
Pop Adrian: samd urmatoarea zi, veneau
Pop Adrian: one?
revansa1: aici
Mica MBM: iar o fi picat netul?
revansa1: de fapt ce se intampla?
revansa1: e on line
Pop Adrian: aia din ce in ce mai nervosi si spuneau ca vor sa se faca samurai..sa bata, sa faca, sa deargasi B ii trimitea sa faca gardul, sa faca acsa vecinului...ulita...satul..satele de prin prejur..pana intr-o dim
ZAMFIR CATALIN: probabil scrie o fraza mai lunga
Pop Adrian: sunteti ?
revansa1: da
Mica MBM: da
ZAMFIR CATALIN: da
Pop Adrian: cand vin aia aatt de nervosi si cand B ii trimite la dracu-n praznic aia nervosi ii spun ...ba tataie. noi am venit la tine sa ne facem
Pop Adrian: samurai...nu salahori...
Pop Adrian: da, spune batranul, ca sa deveniti samurai, trebuie sa invatati ce inseamna rabdarea si vointa
Mica MBM:
Pop Adrian: asa si voi...face, site-uri....face, si dregem altceva...ce aparent nu are lagatura
Pop Adrian: daca va tinti de mine, poate ca o sa am placerea sa va spun cum se laga un sistem metafizic de altul...
ZAMFIR CATALIN: ok
Pop Adrian: acum intelegeti de ce ma intereseaza la site-ul Primariilor FORUMUL de acolo....?
Pop Adrian: altceva nu
ZAMFIR CATALIN: ok, sa vb cu oamenii de acolo
Mica MBM: da, ati mai spus asta
Pop Adrian: satul respectiv are sansa decat prin a se scula un tanar acolo. altfel nu....
ZAMFIR CATALIN: si sa gasim in fiecare cate 1 om
Pop Adrian: ok
revansa1: 2 sec
Pop Adrian: cine pune..../
Pop Adrian: ?
ZAMFIR CATALIN: one
Pop Adrian: nu sa gasim. sa-l crestem.
revansa1: De ce SA GASIM in fiecare cate un om ?
revansa1: exact
Pop Adrian: de-aia dorsc sa incepem cu gradinitele si cresele....
revansa1: asta voiam sa spun
Pop Adrian: in sistem de bani cinstiti
ZAMFIR CATALIN: ok
Pop Adrian: sa va tuineti de mine sa va explic si cu banii astea si defapt ce ducem noi acasa la copii sa le dam mancare...
revansa1: sa nu te superi catalin
Pop Adrian: dar, sa stiti, ca este mai bine sa nu stiti....
Pop Adrian: ca numai asa pacatuiti. nu pacatuieste un om adormit...ci unul care stie...si repeta gresala...
ZAMFIR CATALIN: ok
revansa1: sau unul care vede ca pacatuiesti si nu te trage de bracinar
Pop Adrian: fiecare-si duce crucea
Pop Adrian: spuneam Mihaelei aseara de cei care cred ca au puterea de-a conduce lumea asta....
revansa1: adevarat, dar in timpul dusului , poti sa ii mai dai si vecinului cate una cu ea
Mica MBM: da
Pop Adrian: discutam si despre asta....si spuneam ca te cauta de nu crezi...ca sa nu cumva sa le strici jocul lor
revansa1: ca...daca il ia somnu in timp ce o duce pe-a lui
Pop Adrian: nestiind ca l-ai facut tot tu, gresind
revansa1: pai da, dar ...acele sunt intepatoare, si daca pica unul vin ceilalti din urma...
Pop Adrian: de-aia ii spuneam lui Florin, frate-tau bca daca ramnem impreuna va face alt fel de PIZZA....
Pop Adrian: o sa va explic si asta...dar sa am CUI.
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: obosirati
ZAMFIR CATALIN: cam
Mica MBM: ...
Pop Adrian: de-aia faceam excursii cu Zalmoxienii la fiecare sfarsit de saptamana.....
ZAMFIR CATALIN: da
revansa1: nu credeti ca ar moral sa explicati , si apoi sa lasati liberul arbitru ?
Pop Adrian: pa copii...nb
Pop Adrian: cui ?
revansa1: la toti
Pop Adrian: daca nu va interesa...?
Pop Adrian: cui ?
revansa1: sa afle toti
ZAMFIR CATALIN: ca sa afle tr sa citeasca
revansa1: si apoi sa faca diferenta
Pop Adrian: cum, sa fac asa tipand la luna....?
ZAMFIR CATALIN: tot ce e pe aici..
revansa1: nu, sa faceti public tot ce doriti sa se afle
Pop Adrian: cat crezi ca este forumul asta cel mai serios din Romania ?
Pop Adrian: fara dar, of...mrr, muuu...etc...?
revansa1: eu am pus suflet acolo, deci 99;99%
ZAMFIR CATALIN: 100%
Pop Adrian: Mosu, multi ani prima fraza la telefon sau cand ne vizita, imi spuna sa-i spun cand ma hotarasc sa preiau conducerea Romaniei.
Pop Adrian: niciodata...dar, jocul....?
Pop Adrian: ce Mosu a facut publice manuscrisele lui ?
revansa1: si nu e mai simplu si de Bun Simt sa le oferiti o sansa egala de a diferentia, la toti !
Pop Adrian: nu. sau florin Zaborila pe-al lui ?
Pop Adrian: nu.....
revansa1: sigur ca da
revansa1: prin simplul fapt ca v-a dat acces total la ele *
revansa1: si cu dedicatie !
Pop Adrian: nu...este de datoria mea s-o fac...
revansa1: si chiar dvs ati spus ca nimic nu trebuie lasat in umbra
Pop Adrian: e simplu.
Pop Adrian: O intrebam pe madalina....ce s-ar fi facut ea daca nu ne intalnam...?
revansa1: Ce v-ati fi facut dvs?
Pop Adrian: si mi-a spus ca, ce m-as fi facut eu fara Florin, daca nu l-as fi intalnit...?
revansa1: fara Florin Z?
ZAMFIR CATALIN: Florin Zab
Pop Adrian: da...dar, cum spunea Doina....ca nu cunoaste un alt barbat pe pamant care sa tina la alt barbat, asa cum a tinut adi la Florin. asta dupa 2 ani de la trecerea lui Florin dincolo...
revansa1: A incercat vreodata Mosu sau Florin sa faca jocul cum vreti dvs sa il faceti ?
ZAMFIR CATALIN: am plecat..va las sa continuati..
Pop Adrian: nu se pune problema asa
revansa1: eu cred ca nu
Pop Adrian: eu continui ce a incercat Florin cu R Moldova
revansa1: si tocmai de asta nici nu au incercat sa faca publice anumite lucruri
Pop Adrian: dar la nivel de Neam...si acum am vazut ca de-aici pleaca Tsunami...psihologic as aca...
Pop Adrian: pa...si ne-am respctat ca oamenii
Pop Adrian: si Mike ste extrem de bun
Pop Adrian: pa.nb
ZAMFIR CATALIN: pe maine!
revansa1: nb
Pop Adrian: cine pune ambele conf...dar spusai unde'
revansa1: toti trebuie sa aiba sansa egala !
ZAMFIR CATALIN: pe aia cu agricultura am pus-o eu
Mica MBM: nb
Mica MBM: su o pun pe aceasta
Pop Adrian: ca ala cu pacea Mondiala., va scoate in evidenta bunul simt...
Pop Adrian: si eu
Pop Adrian: ama doua, legate
Pop Adrian: dar intelsasi unde ?
Pop Adrian: legate ca nu se intelege ?
Mica MBM: eu pun la primarii
ZAMFIR CATALIN: nu
Pop Adrian: nu
ZAMFIR CATALIN: LA SARMISgetusa..
ZAMFIR CATALIN: capitala spirituala..
Mica MBM: ?
ZAMFIR CATALIN: Pop Adrian: sa postam la Sarmizegetusa capitala Pacii Mondiale...
Pop Adrian: sarmizegetusa, capitala Pacii Mondiale.... sa nus e chinuie aia care se uita pe gaura cheii,, sa faa rost de tot ce ste scris pe-aici...de-aia fac ....ce fac...sa invete
Pop Adrian: da
Pop Adrian: cataline, pune-le tu
ZAMFIR CATALIN: ok
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: pa copii..nb
Mica MBM: nb
revansa1: deci ...a inceput ...
Pop Adrian: de mult....
revansa1: ok, macar sa stim cum stam

Sat Sep 26, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Comunicam..
Proiectul SCOALA MOSULUI

Să pregătim viitorul ROMÂNIEI şi al PLANETEI împreună !

Selectam 10 Tineri voluntari, cu varsta până la 21 de ani, din cat mai multe localitaţi din România si ulterior din Europa. Dorim să comunicăm cu ei pe internet, pentru a dezvolta în următorii doi-trei ani afaceri zonale în diverse domenii de activitate, la care Munca Cinstită şi OMENIA sunt ridicate la rang de Lege. Considerăm că fiecare localitate din România, din Europa şi din întraga lume, are nevoie de astfel de Tineri educaţi la un asemenea standard de BUN SIMŢ.

Înscrie-te şi depune CV-ul tău !

http://zalmoxa.11.forumer.com/index.php


Derulara acestui prim Proiect, a inceput de putin Timp din Craiova, pe princilpiul propagarii undelor. Toate celelalte Proiecte majore care au fost concepute in ultimii 14 ani, depind de reusita Proiectului Scoala Mosului, pentru ca acestea vor avea nevoie de Tinerii selectati prin aceasta actiune.

Toate aceste idei ale noastre fac parte din Proiectul generalizat de Renastere a Societatii Umane.

Proiectul - OMU - Renaşterea Societăţii Umane.

Etapa 1.
Proiectul – “OM – O societate firească “ Etapa 2.
Proiectul – “IOM - O societate funcţională”

Etapa 3.
Proiectul – “IO OM - O societate împlinită “

Etapa 4.
Proiectul – “OMU - (Re)naşterea Societăţii”


Am definitivat afisele si le-am imprastiat pe o raza de maxim 15 Km, in jurul Craiovei. Ulterior, dupa sintetizarea concluziilor ce rezulta din primele actiuni, ajustam sistemul NOU inceput si trecem la urmatoarea unda, pana la 30 de Km de la punctul de initializare. Si asa mai departe, pana ce acoperim toata Romania, Europa si de ce nu, intreaga lume.

Pentru ca ceea ce gandim noi reprezinta noutate absoluta, invatam impreuna din mers, motiv pentru care, cel mai impotrtant lucru pe care trebuie sa-l facem, este acela ca la fiecare pas al actinuii acestea odata finalizat, vom sintetiza concluziile si vom ajusta NOUL sistem de selectie a valorilor Tinere autentice, folosind mai departe experienta astfel cumulata.

Proeictul OMU, prin cele 4 etape ale sale, se autofinanteaza 100 %. Suntem perfect constienti de faptul ca modul de obtinere a banilor de catre fiecare om al acestei planete, are consecinte directe asupra Vietii lui sanatoase si fericite.



Zile pline,
ing. Adrian Pop


----- Original Message -----
From: Alexandru Nedelea
To: Zalmoxa
Sent: Thursday, November 05, 2009 2:27 PM
Subject: Re: Colaborare


Puteti sa va promovati proiectul pe forumul de pe

www.turisminbucovina.ro

Succes!

Conferentiar univ.dr. Alexandru Nedelea
Univ.Stefan cel Mare Suceava
Facultatea de Stiinte Economice si Administratie Publica
corp H, Catedra de Economie si turism (camera H 105)
http://www.seap.usv.ro/ct/

Tel. 0230 - 216147 int. 297

http://www.centruldemarketing.ro - Centrul de marketing
http://www.marketingclub.ro - Clubul de marketing
http://www.clubvoiaj.ro - Clubul Voiaj - Evadeaza cu Voiaj !
http://www.turisminbucovina.ro - Centrul de informare si marketing turistic Bucovina
http://www.revistadeturism.ro - Editor Revista de turism

--- On Thu, 11/5/09, Zalmoxa <zalmoxa> wrote:


From: Zalmoxa <zalmoxa>
Subject: Colaborare
To: office@max57turism.ro, europalines@yahoo.com, mihaela.marghita@ciambient.ro, office@vacanta-devis.ro, agentiaflamingotravel@yahoo.com, elladatravel@yahoo.com, iulia_popescu@anamarviajes.com, iasonturism@yahoo.com, office@maranturism.ro, office@deltabestturism.ro, office@travel4you.ro, secret.tour@europe.com, office@netours.ro, fantasytravelro@yahoo.com, servsilver@yahoo.com, ardeleanatravel@clicknet.ro, raitur.corina.ionita@gmail.com, ovidiu@laguna-tour.ro, office@maximumtour.ro, centruldemarketing@yahoo.com, office@edelweiss-travel.ro, ovidiu0707@yahoo.com, office@travelsociety.ro, contact@sunriseturism.ro, pensiuneacristina@gmail.com, office@ztour-travel.ro, mileniumtourct@yahoo.com, rezervare.travelinout@travelinout.ro, bluetravelgr@yahoo.com, contact@btag.ro, valentina.constantin@untrr.ro, office@travelstudio.ro, office@dcstravel.ro, iva.tours@yahoo.com, cosmin_id@yahoo.com, tichet@perfect-tour.ro, alexandra.danila@xtour.ro, office@almatours.ro, contact@infinitytravel.ro, office@solistravel.ro, office@danellis-travel.ro, claudia@travelstudio.ro, office@totalreisen.ro, office@bigtravel.ro, globtrottertravel@yahoo.co.uk, office@bliss-travel.ro, office@easytour.ro, office@balneoturism.ro, office@celendo.ro, office@scitravel.ro, genovesse_activ@yahoo.com, web@karpaten.ro, info@giuliatour.ro, office@ozholidays.ro, office@dacristravel.ro, marius@europatravel.ro, office@litostravel.ro, office@suntravelexim.ro, oferte@borealtours.ro, turism@dodotravel.ro, contact@max57turism.ro, office@top-travel.ro, irina.rosu@ella.ro, office@nefertiti-travel.ro, ioana.enache@via-europa.ro, office@neo-tour.ro, office@valturism.ro, office@indevio.ro, globetravel@globetravel.ro, dragos@exploretravel.ro, office@travelshop.ro, rezervari@vilextur.ro, ab.touristik@yahoo.com, contact@art-voyage.com, office@htstravel.ro, office@ingenius.ro, claudiaturism@yahoo.com, office@eurovoyages.ro, office@adtour.ro, europroiect2007@yahoo.com, office@smartadventure.ro, info@cert-travel.ro, office@uraniatravel.eu, m.istrate@ruefa-escape.ro, office@azarotravel.ro, office@xtours.ro, georgiana.jurchescu@absolut-travel.ro, office@sincotravel.ro, agriniotour@yahoo.com, office@bestholidays.ro, laura@curse-charter.ro, alin.bota@realityturism.ro, office@solturism.ro, office@sunholidays.ro, office@travelbiz.ro, office@atlastours.ro, office@euromaxytour.ro, contact@exclusif.ro, andreea@fidestravel.ro, office@landandsea.ro, luiza@paralela45.ro, office@totaltravel.ro, alexandru@tunisiana.ro, office@sejur-circuit.ro, politour@upcnet.ro, phaselistour@yahoo.com, office@peterexpress.ro, nicpeniuc@pelerintour.ro, office@passiontour.ro, office@paradisetravel.ro, office@opentravel.ro, office@opnsky.ro, princesstourtravel@gmail.com, office@q-travel.ro, office@romanianadventure.ro, office@rrt.ro, octavianarhip@yahoo.com, office@romadria.ro, office@rezervarihotel.ro, promo@promoturism.ro, diana@rodell-travel.ro, office@reginatravel.ro, mihai.cismaru@ravetravel.ro, rstravel_anankin@yahoo.com, methosluis@yahoo.com, office@rdtravel.ro, madalinastoicovici@yahoo.com, istanciu@omnivoiaj.ro, ghitulescu_roxana@yahoo.com, marketing@ont.ro, marinatravel1@yahoo.com, ioana@magicatravel.ro, info@magicworldtravel.ro, office@magellan-turism.ro, marian.ionescu@mavturism.ro, office@traveladviser.ro, daniela.ciurel@libertour.ro, luxortravelsrl@yahoo.com, cristizala@yahoo.com, anca@komsitravel.ro, office@masirotravel.ro, adrian.vasilescu@maximtravel.ro, dj_dread@yahoo.com, nancy.pavel@oktravel.ro, info@nordic.ro, office@idealtravel.ro, office@mytravelro.ro, marketing@mrpeter.ro, monohellasgroup@easynet.ro, magdamandache@yahoo.com, simonne@meridiantours.ro, office@medievaltours.ro, office@klevertravel.ro, catalinavutescu@romantic.ro, ilona.postolache@xtour.ro, andrei.roman@ocaziituristice.ro, varianttravel@yahoo.com, rezervari@vampyrtour.ro, catalin.stefaniu@vacanta.net, contact@vreaubileteavion.ro, office@tytantravel.ro, office@traveltime.ro, office@travelsolutions.ro, caterina.nicolae@visit-romania.ro, laura.marinescu@vitaturism.ro, carmina@greensmile.ro, mezeiandrei1@clicknet.ro, irina@zonetravel.ro, ionut.marzac@yachtholidays.ro, bogdan.ciociu@ymcauniversitaria.ro, excursii@ymcauniversitaria.ro, office@xpresstravel.ro, office@volstontorism.com, marius.negre@vola.ro, vlaciuflorin@yahoo.com, sebastian_constantinescu@yahoo.com, info2@travelplanet.ro, sveta_2111@yahoo.com, silviu.munteanu@starttravels.ro, socitransaexpres@yahoo.com, cornelia@skytour.ro, seytour@b.astral.ro, office@select-tours.net, office@sebastiantouring.ro, savas@savas.ro, office@rustic-tour.com, office@rtw.ro, office@romtours.com, tiberiu.porteka@stilltour.com, turism_tci@yahoo.com, webmaster@totemotravel.ro, kenzulica@gmail.com, terra.holidays@gmail.com, office@tenplustravel.ro, anatoltis@cyrom.ro, altaco@xnet.ro, ioana@turquoisetravel.ro, loredanavasilescu@yahoo.com, office@romdonau.com, office@mythtravel.ro, office@vacanta-de-vis.ro, office@simpluturism.com, ionut.martin@sibiureisen.ro, giginistor@yahoo.com, mihu_reisen@yahoo.de, mayatour@clicknet.ro, office@transtevere.ro, sindbacau@yahoo.com, badulescusebi@yahoo.com, magictouragency@yahoo.com, office@milleniumtravel.ro, office@lositur.ro, office@kostertravel.ro, contact@exmotion.ro, ramona.pop@ro-travelpoint.ro, office@styletravel.ro, office@ntravel.ro, mturism@yahoo.com, promomara@sintec.ro, olanesti_3@yahoo.com, transblue_doina@yahoo.com, agentia_smiletravel@yahoo.com, dan.n@mundoexperience.ro, lms@braila.astral.ro, turism@teron.ro, office@escape-travel.ro, office@uniquetravel.ro, giovannatours@gmail.com, auralifetravel@yahoo.com, razvan.comanescu@captaintravel.ro, office@blue-moon-travel.ro, office@falcontravel.ro, constanta@kusadasi.ro, teneolimpia@yahoo.com, office@mistralvoyages.ro, petreacornelia@yahoo.com, cami@paradistours.ro, pavlovm@gmail.com, samiratravel@yahoo.com, office@tomistravel.ro, tourescapade@gmail.com, traffictours@gmail.com, verssustourism@rdsct.ro, rezervari@weekendtravel.ro, marlene_vacance@yahoo.com, "Sc Zalmoxa Srl" <zalmoxa>, meridiantour@rdscv.ro, keanu_sad@yahoo.com, extern@pstravel.ro, intern@pstravel.ro, vacante@romasigturism.ro, carmensunholidays@yahoo.com, asistentmanager@mapamond.ro, tropicaltour@rdslink.ro, valdirtour@yahoo.com, marketing@mapamond.ro, tstturistick@clicknet.ro, sunset_travel_08@yahoo.com, anca.premier@yahoo.com, costelsimionel@amigostravel.ro, office@pallasinternational.ro, soc_octotravel@yahoo.com, noratour@gmail.com, galati_mtt_alexa@yahoo.com, konvio@yahoo.com, malyatravel@yahoo.com, office@primatours.ro, iasi@paralela45.ro, orient_lines@yahoo.com, andrei_hurbea@yahoo.com, office@omnitravel.ro, office@olimp-turism.ro, bebir@netours.ro, office@moldovatravel.ro, andreea.nechita@meridiantravel.eu, office@restcape.ro, amuntencei_ionut@yahoo.com, iasi@ztour.ro, office@unlimitedtravel.ro, office@travis.ro, info@sun-travel.ro, stryn@iasi.mednet.ro, turism@stef.ro, socomtravel@yahoo.com, campino001@gmail.com, marion_turism@yahoo.com, travel_rustic@yahoo.com, office@sctr.ro, office@voyageair.ro, travelexpres@rdslink.ro, office@proxat-tour.ro, olimpiatravel@gmail.com, mondotours@inbox.com, oradea@kusadasi.ro, luminita.florea@petrodava.ro, turismoaz@yahoo.com, turism@pietricica.ro, just_musy@yahoo.com, monami@machnet.ro, office@piatraneamt.marshal.ro, agentiaturism_discovery@yahoo.com, carpatitravel@yahoo.com, oktravelinternational@yahoo.com, office@rodavicatravel.ro, contact@agentiamea.ro, office@turism-constant.ro, mkt@turism-muntenia.ro, office@velmar-dreams.ro, catalin.petrescu@voyageurs.ro, liratourtravel@yahoo.com, office@vivaturism.ro, turist_class@yahoo.co.uk, office@westtourism.ro, voyagetour@artelecom.net, e_eudid4pisoiash@yahoo.com, office.carlida@rdsbv.ro, travel@carpathian-travel-center.com, office@carpatour.ro, dctravel1@gmail.com, rezervari@dimmtravel.ro, mihaela@estellatour.ro, office@holidaystour.ro, paralela45@rdsbv.ro, simplytour@brasovia.ro, rezervari@smarttours.ro, office@travelmark.ro, office@viatur.ro, office@viotoptravel.ro, office@4utravel.ro, office@5starstravel.ro, sales@adeona-tour.com, office@adriatravel.ro, office@adventuretravel.ro, office@agatatravel.ro, bestcomtur@adslexpress.ro, tour@akstour.ro, office@alistour.ro, office@alletour.ro, rezervari@apsatravel.ro, office@aquariustravel.ro, office@arthatravel.ro, office@attatour.ro, office@avia.ro, office@avitravel.ro, office@azzurro.ro, ioana@babeltour.ro, office@belditours.ro, officediving@yahoo.com, bluetravelgr@gmail.com, office@bonita-tours.ro, office@bonvoyage.ro, rezervare@bravatour.ro, btag_bucuresti@yahoo.com, cdpartnertour@b.astral.ro, office@cardinaltravel.ro, carpatia@carpatiatour.ro, baneasa@carpediemtravel.ro, office@centraltravel.ro, office@christiantour.ro, office@clasicturism.ro, office@claudiatravel.ro, turism@cmbtravel.ro, colortour2007@gmail.com, office@condortour.ro, condor@condortravel.ro, office@sunny-travel.ro, mari@corali.ro, andrei.sandu@daltravel.ro, office@dancopro.ro, deizy_tour@yahoo.com, delantotravel@gmail.com, office@delmar-travel.ro, rezervari@dodotravel.ro, mateidoriana@yahoo.com, office@ecovoyage.ro, contact@elitetours.ro, ticketing@ella.ro, office@elmundotour.ro, office@estiatour.ro, office@europatravel.ro, office@eveniment-travel.ro, info@evoturism.ro, office@excitingtravel.ro, office@exclusivtravel.ro, adriana@exes.ro, office@exploretravel.ro, office@exponenttravel.ro, fabiolaturism@yahoo.com, office@familytravel.ro, office@fantasiaturism.ro, rezervari@faros.ro, office@fibula.ro, rezervari@flippertour.ro, focus_rom@yahoo.com, office@free-spirit.ro, cererefreetravel@gmail.com, rezervari@freya-travel.ro, gadtour@yahoo.com, office@galaxytravel.ro, bogdan.stefan@geniustravel.ro, turism@getica.ro, travel@grafos.ro, info@greensmile.ro, iulia@gusti.biz, laurentiu2003@yahoo.com, office@hermestour.ro, office@holidaypartner.ro, bucuresti@icar.ro, client@rocazare.ro, office@ideeamaxtour.ro, events@intertourvoyage.com, angi@invitation-romania.ro, office@ionis.ro, office@iritravel.ro, office@armoniavoyages.ro, office@istrostravel.ro, office@jollytours.ro, claudiu@jta.ro, info@karotour.ro, outgoing@karpaten.ro, office@kisstravel.ro, contact@komsitravel.ro, krihatravel@gmail.com, ticketing@lartours.ro, office@luna-tourism.ro, maertravel@maergroup.com, maltaltd@malta.ro, maranturism@gmail.com, office@maria-travel.ro, rezervari@maunatravel.ro, rezervari@maximumtour.ro, office@mtrtour.ro, contact@mgtatravel.ro, vero@mrpeter.ro, office@mrtravel.ro, office@mtmtravel.ro, office@xclusivetour.ro, office@nexttourism.ro, odyssey_travel@yahoo.com, violeta@paneurotravel.ro, paralela45@paralela45.ro, sales1@pashatours.ro, office@pasteltur.ro, adeny@qc-ns.com, office@ploutos.ro, office@premiertour.ro, office@primatravel.ro, office@protocoltravel.ro, office@realityturism.ro, alina_rbk@yahoo.com, office@rezeda.ro, info@ringrandhotel.ro, rit@rit.ro, rodell-travel@rodell.ro, office@rtstravel.ro, ticketing@romavia.ro, office@romtravel.com.ro, mihaela.oprean@royalkarstours.ro, ramona.negru@rtw.ro, bucuresti@ruefa-escape.ro, contact@sealine.ro, simovoyage@yahoo.com, info@sincotravel.ro, tinoneacsu@yahoo.com, solturism@gmail.com, rezervari@staraviation.ro, marketing@stilsuites.ro, office@sftravel.ro, office.sunnydays@gmail.com, travel@suntravelexim.ro, suzana_travel@yahoo.com, office@sweetfly.ro, office@t-w-t.ro, info@timurtravel.com, mighita@rdslink.ro, top.travel.service@gmail.com, infoturism@transilvaniatravel.com, office@travellier.ro, info@travelplanet.ro, mihai@travelpoint.com.ro, office@traveltag.ro, office@ulisetour.ro, "Pop Adrian" <adipop>
Date: Thursday, November 5, 2009, 9:19 AM


Buna ziua,

Dorim sa construim un sat Dacic - Marga, un oras al satanatii " Vega - Valeriu Popa " si o statiune montana " Mosul Darius ", in zona Muntilor Mehedinti - Ciresu, Pestera Topolnitei, Podeni, Balta, Isverna, Baia de Arama, Heculane, Mehadia, la care oamenii de pretutindeni sa vina sa fie tratati pe gratis.

Toate aceste obiective fac parte dintr-un proiect complex de (re)nastere a societatii umane, Proiectul OMU.

http://zalmoxa.11.forumer.com/viewforum.php?f=28

Cautam voluntari Romani cu bun simt, motiv pentru care ne-am simtii onorati, sa ne sprijiniti in actiunile noastre.

La noi Munca Cinstită şi OMENIA sunt ridicate la rang de Lege.

Zile pline,
ing. Adrian Pop

Adrian Pop
18.10.2011, 22:51
Cautam voluntari Romani cu bun simt !
Buna ziua,

Dorim sa construim un sat Dacic - Marga, un oras al satanatii " Vega - Valeriu Popa " si o statiune montana " Mosul Darius ", in zona Muntilor Mehedinti - Ciresu, Pestera Topolnitei, Podeni, Balta, Isverna, Baia de Arama, Heculane, Mehadia, la care oamenii de pretutindeni sa vina sa fie tratati pe gratis.

Toate aceste obiective fac parte dintr-un proiect complex de (re)nastere a societatii umane, Proiectul OMU.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewforum.php?f=28

Cautam voluntari Romani cu BUN SIMT, motiv pentru care ne-am simtii onorati, sa ne sprijiniti in actiunile noastre.

La noi Munca Cinstită şi OMENIA sunt ridicate la rang de Lege.

Zile pline,
ing. Adrian Pop

Wed Nov 04, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post
Show Recent Messages (F3)

ERASER TERROR: buna dimineata
ERASER TERROR has signed back in. (11/6/2009 9:15 AM)

Pop Adrian: Buna
ERASER TERROR: sunt Cristi Marin, am intrat sa vad ce mesaje mai am pe acest cont
ERASER TERROR: se pare ca nu ne-am mai auzit de ceva timp
ERASER TERROR: lucrez la un proiect de internet marketing
Pop Adrian: de ce ti-ai schimbat adresa de mess ?
Pop Adrian: f bine. ma bucur
ERASER TERROR: nu o am si pe aceea
Pop Adrian: ....
ERASER TERROR: asta este doar asa ...
Pop Adrian: ...
ERASER TERROR: cristi_marin@ymail.com
ERASER TERROR: acesta este id dupa care vorbim de obicei
Pop Adrian: si ?
Pop Adrian: ramai constant
ERASER TERROR: desigur
Pop Adrian: sper
ERASER TERROR:
Pop Adrian: http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?p=4979#4979
Pop Adrian: uite ce facem noi acum
ERASER TERROR: am sa verific
ERASER TERROR: am obs ca am fost mutat topicul pe care l-ati creat atunci la prima noastra conversatie
Pop Adrian: da
Pop Adrian: am mutat trei tineri in alta parte
ERASER TERROR: inteleg
Pop Adrian: ....sper
ERASER TERROR: sincer
Pop Adrian: ok....trebuie sa te zbati...sa devii exceptie...adica iesit din marea masa de oameni....
ERASER TERROR: asa fac acum
ERASER TERROR: sunt nedormit de 24 de h
Pop Adrian: sper
Pop Adrian: nu este un criteriu...ci rezultatele se cuantifica
ERASER TERROR: lucreu la un proiect de fapt am inceput mai multe dar m-am axat pe cel cu care vreau sa fac 1.000.000 de euro
Pop Adrian: ma bucur
Pop Adrian: succes
ERASER TERROR: mai am un proiect cu ajutorul caruia sa fac 100.000 lei in 6 luni
ERASER TERROR: chiar mi-am stabilit alte scopuri
Pop Adrian: succes
ERASER TERROR: nu pot, job-ul nu este de mine
ERASER TERROR: m-ar tine in loc
ERASER TERROR: multumesc pentru sustinere
Pop Adrian: nici eu nu spun ca cineva sa lucreze pt firma altcuiva
Pop Adrian: 2-3-4 oameni pot sa faca o firma, in domeniul care=-l stabilesc si...pe cai....
Pop Adrian: asa devin profesionisti, daca vor
Pop Adrian: ok. spor la treaba
ERASER TERROR: multumesc
Pop Adrian: sa schimbi adresa asta...ca nu este cea mai inspirata
Pop Adrian: nu stii ce este aia teroare....
Pop Adrian: si sper sa nici nu stii...
ERASER TERROR: o am pe cealalta
Pop Adrian: ok. pa
ERASER TERROR: asata este doar pe ce cu care mai discut diverse
Pop Adrian: eu o sterg pe-asta de pe mess
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: pa
ERASER TERROR: da
ERASER TERROR: o zi buna
Pop Adrian: la fel

Adrian Pop
18.10.2011, 22:51
Oameni de onoare !
Oameni de onoare !

Cine mai crede în aşa ceva ?

Eu cred.
Voi ?

Noi toţi avem obligaţia morală să ne creştem copiii cu onoare, ca să devină oameni de onoare.

adi

Mon Aug 24, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post Re: Oameni de onoare !

adipop wrote:
Oameni de onoare !

Cine mai crede în aşa ceva ?

Eu cred.
Voi ?

Noi toţi avem obligaţia morală să ne creştem copiii cu onoare, ca să devină oameni de onoare.

adi



Sigur că da. Cunosc oameni de onoare, fraţii mei Doru şi Tudor fiind exemple clasice.
Eu în schimb...

Mon Aug 24, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: Oameni de onoare !

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:
Oameni de onoare !

Cine mai crede în aşa ceva ?

Eu cred.
Voi ?

Noi toţi avem obligaţia morală să ne creştem copiii cu onoare, ca să devină oameni de onoare.

adi



Sigur că da. Cunosc oameni de onoare, fraţii mei Doru şi Tudor fiind exemple clasice.
Eu în schimb...



Se învaţă.
adi

Mon Aug 24, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
o_ana_1

Joined: 05 Jul 2009
Posts: 85
Location: AICI!...Langa GIGANT!


Reply with quote
Post Re: Oameni de onoare !

adipop wrote:
Oameni de onoare !

Cine mai crede în aşa ceva ?

Eu cred.
Voi ?

Noi toţi avem obligaţia morală să ne creştem copiii cu onoare, ca să devină oameni de onoare.

adi



Mie imi place sa cred ca inca mai exista pe ici pe colo oameni de onoare!...Asta pt ca ,din pacate,sunt pe cale de disparitie...
Da,avem obligatia morala sa crestem "oameni de onoare"!

Tue Aug 25, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: Oameni de onoare !

o_ana_1 wrote:

adipop wrote:
Oameni de onoare !

Cine mai crede în aşa ceva ?

Eu cred.
Voi ?

Noi toţi avem obligaţia morală să ne creştem copiii cu onoare, ca să devină oameni de onoare.

adi



Mie imi place sa cred ca inca mai exista pe ici pe colo oameni de onoare!...Asta pt ca ,din pacate,sunt pe cale de disparitie...
Da,avem obligatia morala sa crestem "oameni de onoare"!



Învaţă bine lecţia, cizelând-o la început cu Edo.

adi

Tue Aug 25, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post
Show Recent Messages (F3)

Pop Adrian:
Show Recent Messages (F3)

Unleash your inner rock star. Record your own, personal yodel at the Yahoo! Yodel Studio and yodel your way to Internet stardom. Record now.

Pop Adrian: buna
Eu Sunt -IX-: buna seara,citeam pe for
Pop Adrian: am terminat cursuril Scolii Zalmoxiana. ajutat ce-i drept, de Madalina, cursul nr 28 si forumistii Curs nr 29. Le multumesc la toti
Pop Adrian: Mi-am terminat misiunea de care stiu, promisa
Eu Sunt -IX-: acum citeam un mess cu aceasta
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: il las asa....
Eu Sunt -IX-: ma bucur
Pop Adrian: si eu....
Pop Adrian: nu stiu ce stare am, dupa asta...dar stiu ca e bine....
Eu Sunt -IX-: imi pare bine ca va simtiti bine
Pop Adrian: nu...
Eu Sunt -IX- is typing a message.
Eu Sunt -IX-: nu v-am auzit prea des
Pop Adrian: dar s
Zamfir Catalin: ok
Zamfir Catalin: „Când comunicaţia fără fir va fi aplicată pe scară largă, pământul va fi transformat într-un creier uriaş, capabil să răspundă în oricare colţ al său?. - Nikola Tesla
Pop Adrian: Eu Sunt -IX-: nu v-am auzit prea des
Pop Adrian: dar syiu ca e bine. am promis ceva si m-am tinut de cuvant
Pop Adrian: trebuia s-o fac
Eu Sunt -IX-: da
Pop Adrian: si observ ca nimic nu se face de unul singur
Pop Adrian: or fii unii mai capabili
Pop Adrian: nu stiu
Pop Adrian: eu am scri acele 28 de cursuri cu ajutorul miilor de tineri, fiind putin mai atent la c spuneau...si prin pounere in practica a infofmatiilor acestea, verificam daca sunt sau nu credibile.
Eu Sunt -IX- is typing a message.
Eu Sunt -IX-: e bine,ca s-au dedus din practica si nu era teorie seaca
Pop Adrian: stiu Cataline, la el ma gandeam acum 10 minute
Pop Adrian: trbuie sa adaugam pe toti 4 mari descoperitori ai secolului trecut
Zamfir Catalin: acum 10 min citeam asta..
Zamfir Catalin: dar nu erati pe aci..
Pop Adrian: Tesla, Gogu Constantinesc, Coanda si cel mai bun, Odobleja.
Zamfir Catalin: ZAMFIR CATALIN: oho, salutare
ZAMFIR CATALIN: ce faci?
mirinda_je: traduc niste cursuri din engleza
ZAMFIR CATALIN: ok, nu ai fost cateva zile pe aici..
ZAMFIR CATALIN: ai mai citit pe forum?
mirinda_je: nu
mirinda_je: nu am mai avut cand
Zamfir Catalin: ZAMFIR CATALIN: sa imi zici ce ti-ai dori sa faci, incercam sa demaram o agentie de turism
ZAMFIR CATALIN: si cand ai timp sa citesti pe acolo sa vedem daca te intereseaza..
mirinda_je: ok..acum nu prea am timp
mirinda_je: ca mai am o gramada de pagini de tradus pana maine
ZAMFIR CATALIN: ok o sa vedem ce mai e disponibil cand o sa te eliberezi...
ZAMFIR CATALIN: vb atunci
mirinda_je: ok
mirinda_je has signed out. (26.10.2009 20:24)
Pop Adrian: aceasta este fata aia cu care zici c-ai venit tu ?
Pop Adrian: fata doamenid e la tine ?
Zamfir Catalin: da
Pop Adrian: ....
Zamfir Catalin: sunt ocupati tinerii de azi..nu mai vorbisem cu ea de 3-4 zile
Pop Adrian: acesta este si unul din motivele pentru care am scris azi pe forum
Pop Adrian: pe cine mizam
Pop Adrian: http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=498

Pop Adrian: nu mai vreau sa scriu despre cineva ca este exceptie, pentru ca au ceva flacara in ei, fara acordul vostru, a celor care cred 100 % in forumul lor
Pop Adrian: in actiunile lor
Zamfir Catalin: corect..
Zamfir Catalin: tr sa demonstrezi ceva inainte
Pop Adrian: si de-aia vreau sa-i deplasam pe cei de-acolo, sa ramana decat madalina, ca eu stiu..exact cat face ea.....si este atata de departe...incat, se poate ajunge greu la nivelul ei...
Pop Adrian: si Mihaita....care, nu ca este fiul meu, dar..n-am pra vazut Tineri la nivelul acsta de constiinta si de munca
Pop Adrian: ceilalti...la selctie tineri
Zamfir Catalin: ii mut acum
Pop Adrian: peste o saptamana, Nucleul va acorda acest
Pop Adrian: merituos loc.
Pop Adrian: si in procent de 100 % a nucleului, data validara asta
Pop Adrian: deocamdata am pus eu....si m-am grabit
Pop Adrian: atinsesara de cei nin cauza de cateva puncte forte...dar, cu o floare nu se face primavara....
Zamfir Catalin: tr munca si perseverenta...macar
Pop Adrian: astept o saptamana, pentru nucleu
Pop Adrian: si stii de ce ?
Pop Adrian: pentru respectul fata de Petrica, care intra o data pe saptamana. dar este si ultima mana intinsa.....
Pop Adrian: sa fie atent
Zamfir Catalin: ok
Zamfir Catalin: lucreaza la nivel mare..foare aplicat asupra detaliilor
Pop Adrian: ....
Pop Adrian: vedem asta
Pop Adrian: nu uita de Hasdeu....
Pop Adrian: aia sa-ti fie grad de comparatie.
Pop Adrian: nu s-a schimbat mare lucru..cum am scris zilele astea....
Zamfir Catalin: ok
Zamfir Catalin: sa va uitati la tineri de exceptie
Pop Adrian: de ce ?
Zamfir Catalin: am mutat ale pe acolo
Pop Adrian: unde ?
Pop Adrian: e ok
Zamfir Catalin: ok
Pop Adrian: B1
Pop Adrian: eram in Rusia
Zamfir Catalin: ok
Pop Adrian: asta m-=a ajutat ce-a fost in tara
Pop Adrian: de Mih, stii ceva ?
Zamfir Catalin: nu
Pop Adrian: ....
Pop Adrian: atentie
Zamfir Catalin: parca a fost pe zipe aici, dar nu am vb cu ea
Pop Adrian: nu vazui
Pop Adrian: eu sunt aici, implicat, si voi continua sa ma implic in tot ce pot...
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: cati suntem ?
Zamfir Catalin: dupa ce vedem acolo suntem 3
Zamfir Catalin: dar mai asteptam
Zamfir Catalin: dar marian tr sa aleaga ceva concret de discutat si aplicat
Zamfir Catalin: sa stiti ca eu pot din administrare sa dau mail la toti cei inscrisi pe forum
Pop Adrian: e bine
Zamfir Catalin: daca o sa vreti sa le trimiteti vre-un mesaj
Pop Adrian: e
Zamfir Catalin: eu imi fac un ceai, ca m-a luat putin de nas raceala..
Pop Adrian: scrie tu
Pop Adrian: eu nu am ce...
Zamfir Catalin: nu acum
Zamfir Catalin: sa stiti ca se poate
Pop Adrian: sa fii atent, cu al mic..dar el 2 luni este imun la raceli, parca
Zamfir Catalin: da il ferim pe cat posibil..
Zamfir Catalin: si e ok pana acum
Zamfir Catalin: tr sa ii facem primul vaccin
Zamfir Catalin: in 1-2 saptamani
Pop Adrian: ....ce sa zic ?
Zamfir Catalin: la acest topic trebuie sa scrie toti cei inscrisi pe forum care doresc sa se implice serios in proiectele descrise pe acest forum
Zamfir Catalin: (daca acest lucru nu era clar pana acum)
Zamfir Catalin: adaug la mesajul de dinainte
Pop Adrian: nu i-as forta
Pop Adrian: se cuplau ei de o luna, doua
Pop Adrian: se pierde Timpul
Zamfir Catalin: da
Pop Adrian: eu nu de la ei ma astept mare lucru, ci de la cativa tineri nou veniti
Zamfir Catalin: nu stiu valoarea lui...foarte multi
Zamfir Catalin: nepretuita..
Pop Adrian: Dulce Romanie, asta ti-o doresc.
Ce-ti doresc eu tie, dulce Românie,
Tânĺrĺ mireasĺ, mamĺ cu amor!
Fiii tĺi trĺisacĺ numai în frĺtie
Ca a noptii stele, ca a zilei zori,
Viata în vecie, glorii, bucurie,
Arme cu tĺrie, suflet românesc,
Vis de vitejie, falĺ si mândrie,
Dulce Românie, asta ti-o doresc

Pop Adrian: Cataline, ce-a facut acest Eminescu, este INUMAN
Pop Adrian: nu oamenii fac asta
Pop Adrian: Iti spun asta
Pop Adrian: este peste 66666
Pop Adrian: Marogel Ioan: http://www.bysergio.ro/weddings.php?page=1
Pop Adrian: merci
Marogel Ioan: nunta lu fiu-meu
Marogel Ioan is typing a message.
Pop Adrian: http://zalmoxa.11.forumer.com/index.php
Marogel Ioan: am imbatranit si eu
Pop Adrian: sa-ti traiasca, sa ai parte de nepoti si de stranepoti
Pop Adrian: sa fiti sanatosi cu totii si
Pop Adrian: fericiti
Pop Adrian: Marogel Ioan: multam,asemenea!
Pop Adrian: merci. spre ca la anu, si fiu-meu se casatoreste
Pop Adrian: dadui de proiectul Piciumani
Pop Adrian: de la Turism. cel mai important proiect facut de mine pt turism.
Zamfir Catalin: asa..ca doream sa il adaug la planurile agentiei de turism si nu stiam cum se cheama...si mi-era sa nu gresesc
Pop Adrian: inafara de ideea cu Sarmizegetusa, Capitala Pacii Mondiale
Pop Adrian: ZIUA TRASEUL SI DISTANTA MASA CAZARE OBSERVATII
Z 1 Bucuresti – Voineasa D1 – 250 km Mc - Voineasa C1 - Voineasa M p – drum
Z 2 Imprejurimi D2 – 70 km Md – Voineasa
Ms - Voineasa C2 Voineasa Mp – drum
Z3 Voineasa – Vidra
D3 – 100 km Md – Voineasa
Ms – Voineasa C3 Voineasa Mp – drum
Z4 Voineasa – Hunedoara – Herculane
D4 – 250 km Md – Voineasa
Ms – Herculane C4 Herculane Mp – drum
Z5 Herculane – Tg. Jiu – Voineasa
D5 – 270 km Md – Herculane
Ms - Voineasa C5
Voineasa Mp – drum
Z6 Imprejurimi
D6 – 50 km Md – Voineasa
Ms – Voineasa C6
Voineasa Mp – drum

Pop Adrian: GRUPUL I GRUPUL II

ZIUA 1 Bucureşti – Voineasa ZIUA 1 Bucuresti – Izvorul Mureşului
ZIUA 2 Împrejurimi ZIUA 2 Împrejurimi
ZIUA 3 Voineasa – Vidra ZIUA 3 Izvorul Mureşului - Lacul Roşu – Izvorul Mureşului
ZIUA 4 Voineasa – Hunedoara – Herculane ZIUA 4 Împrejurimi
ZIUA 5 Herculane – Tg.
Zamfir Catalin: izvorul muresului e pe langa Voineasa?
Pop Adrian: nu
Pop Adrian: este mult mai departe
Pop Adrian: trimisai mailuri cu Proiectul Piciumani
Pop Adrian: O mare organizatie secreta...hais a zicem semisecreta....
Pop Adrian: a dorit sa finanteze acest proiect imens
Pop Adrian: Proiectul Piciumani
Pop Adrian: madalina poate sa-l faca cel mai bine dintre noi.
Pop Adrian: sa-l pui pe forum, cum poti
Zamfir Catalin: ok
Pop Adrian: b1
Zamfir Catalin: acolo sunt
Pop Adrian: reprezentantul Ambasadei Americane, Florin Russu, a venit cu avionul personal la Craiova, pe aeroport, sa-mi spuna ca vor ai lui sa finanteze acest proiect
Pop Adrian: a venit cu multi pe la mine pe la firmade peste tot.
Zamfir Catalin: sa-l faca ei
Pop Adrian: Helios-ul este finantat de ei....
Zamfir Catalin: si noi il faem pe al nostru
Pop Adrian: atentie
Pop Adrian: Clinica aia
Pop Adrian: si altele
Pop Adrian: de-aia o sa facem clinicile noatre....
Pop Adrian: ei nu au cu ce...ca nu gandesc
Pop Adrian: au venit unii din amarica, sa discutam..pt ca la Izvoru Mures...am lovit o organizatie ultrasecreta, a lor...
Pop Adrian: i-am facut terci...si Florin, a venit sa-mi spuna ca vor ai lui sa lucram impreuna...sa merg cu ei peste tot
Pop Adrian: tu-ti dai seama ce este scris in zeci de mii de pagini, din cate am vazut....
Zamfir Catalin: a intrat mihaela
Pop Adrian: ma bucur
Zamfir Catalin: Mica MBM: sal
Mica MBM: acum am ajuns acasa
Mica MBM is typing a message.
Mica MBM: am cam fost cu alergatura azi
ZAMFIR CATALIN: ok, nu vorbisem de ceva zile
ZAMFIR CATALIN: si nu mai stiam nimic de tine..
Pop Adrian: fiecare tara are parapsihologii lor, folositi
Pop Adrian: in unitati ultrasecrete....
Pop Adrian: cu o gramada m-am intalnit....
Zamfir Catalin: Mica MBM:
Mica MBM is typing a message.
Mica MBM: sunt tot aici si pe forum
ZAMFIR CATALIN: ok
Pop Adrian: Cu Florin Russu am fost la Rapa Rosie, sa transformam zona aia, zona de agrement pentru NATO, aciuiti mai incolo putin.
Pop Adrian: agenti EROI
Pop Adrian: TABARA DE EXPLORARI ZALMOXA
Romania, Franta, Egipt, China (Tibet), Israel, Grecia, Australia, Rusia, Africa de Sud, SUA.

Pop Adrian: ai primit mail ?
Zamfir Catalin: ma uit
Zamfir Catalin: da
Zamfir Catalin: pun piciumanii la turism
Pop Adrian: daca vrei
Zamfir Catalin: pai ideea era sa centralizam pe domenii toto ce e pe aici..de asta
Pop Adrian: vezi sigla aia ?
Pop Adrian: sunt 14 petale
Zamfir Catalin: da
Pop Adrian: La Betleem, acolo, unde se spune ca s-a nascut IISUS, este o stea
Pop Adrian: cu 14 petale.
Zamfir Catalin: ok
You have received 1 file from Zamfir Catalin.
image0029..png
Open (Alt+Shift+O)
34 Share
Pop Adrian: punand in anumit loc...si o sa va spun asta, aceatsa stea, arata capitalele lumii....
Pop Adrian: pas cu pas...
Zamfir Catalin: ok
Pop Adrian: Numai doua sunt testamentele valabile pe care le putem face copiilor nostrii unul sunt radacinile celalalt aripile . A da aripi copiilor inseamna sa-i inzestram cu libertatea de a transcende scenariile negative care ne-au fost transmise .
Pop Adrian: nu stiu cine as ccris asta
Pop Adrian: Etapa 1 - Se discuta modul primar de vanzare de servicii si produse. Se incepe cu activitatea de turism, intrucat nivelul de investitie este minim, bineinteles luand in calcul si placerea umana.
Etapa 2 - Consolidarea acestor cunostinte, prin studii aprofundate, avand in vedere importanta pe care o reprezinta sistemul de vanzari.
Etapa 3 - Se discuta formarea echipelor de lucru, alegerea conducatorului de echipa si inceperea micilor proiecte de productie in cadrul S.C. Zalmoxa.
Etapa 4 - Se produce practic desprinderea de nucleul principal al Scolii, in vederea formarii de mici colective de lucru capabile sa plece din zero, numai in sectoare de productie proprii ale S.C. Zalmoxa.
Etapa 5 - Consolidarea prin practica a sistemelor de vanzari si de productie si abordarea cat mai multor s
Pop Adrian: Metodele fundamentale de lucru folosite in Scoala Zalmoxiana, constau in faptul de a scoate in evidenta la tinerii cursanti numai ideile bune, armonizate, nefiind niciodata pedepsiti, apostrofati sau certati, precum si identificarea si rezolvarea a cat mai multor probleme ( sarcini ) cu grade de complexitate diverse, in functie de capacitatea de adaptare a fiecaruia, urmarindu-se din ce in ce mai constient realizarile obtinute.
Pop Adrian: se supara oana ca-i spusai sa puna unde vrea, ca ma intreaba de cate ori face asta
Pop Adrian: sa puna unde vrea.
Zamfir Catalin: da ar trebui ca fiecare sa poata lua decizii de la cela mai marunte la cele mai dificile
Pop Adrian: Eu Sunt -IX- has signed out. (26.10.2009 21:54)

Pop Adrian: ce te superi
Pop Adrian: eram prins cu altele cu Doina
Pop Adrian: vedeam ceva pe video
Pop Adrian: corect
Pop Adrian: ma uit la DVD-urile aduse de CC
Zamfir Catalin: ok, se vede bine?
Pop Adrian: si vedeam filme de la inaugurarea spatiului nostru
Pop Adrian: Mosu s-a apucat sa cante preoteste
Pop Adrian: rasul lumii, cu Parintele de la Carcea
Pop Adrian: am poze cu ei....
Zamfir Catalin: e groasa..
Zamfir Catalin: ok
Pop Adrian: si la Sufletul Aviilor
Pop Adrian: f bine
Pop Adrian: se vede
Pop Adrian: a fist si dir general de la RAL
Pop Adrian: unul, nota toate ideile de la mine....
Pop Adrian: si
Zamfir Catalin: RAT?
Pop Adrian: s-a incuscrit cu dir asta si dupa cativa ani, a luat
Pop Adrian: 80 Kg de cocosei de la Strehaia
Pop Adrian: 60 , pardon
Pop Adrian: RAL
Pop Adrian: Regia Lignitului
Zamfir Catalin: aaa
Zamfir Catalin: ok
Pop Adrian: ajunsese ministru cand a venit la noi la inaugurare
Pop Adrian: vazui putin la Sebi si din celelalte 2 DVD-uri
Pop Adrian: il vazui pe Florin Zaborila, la deschiderea de la Izvor
Zamfir Catalin: sa imi dati sa multiplic dvd-urile daca doriti si in cate copii doriti
Zamfir Catalin: daca nu aveti pe altcineva sa o faca
Pop Adrian:
Show Recent Messages (F3)

Pop Adrian: sa nu uiti
papetarief: am ajuns mai devreme sa citesc de unde am ramas
papetarief is typing a message.
papetarief: multumesc
Pop Adrian: ok
Zamfir Catalin: terra sat
Zamfir Catalin: au facut astia un centru expozitional transfrontalier
Pop Adrian: nu am cum...vede Doina DVD-ul de la inaugurarea spatiului.
Zamfir Catalin: da..np
Zamfir Catalin: am realizat apoi
Pop Adrian: ...
Pop Adrian: pe varful OMU, daca pui steaua cu 14 colturi de la Betleem, da cele 14 capitale ale lumii.
Zamfir Catalin: aha..ok
Zamfir Catalin: sunt echidistante?
Zamfir Catalin: asta da...
Pop Adrian: da, dar...plecand dintr-un punct
Pop Adrian: se imprastie
Zamfir Catalin: ma uit sa vad asta..
Pop Adrian: dupa ce harta ?
Zamfir Catalin: caut o hartaa lumii
Pop Adrian: nu oricae cataline
Pop Adrian: ca vezi, nu ete ce-a adavarata
Zamfir Catalin: aha
Pop Adrian: decat cea din satelit
Pop Adrian: uite sio pe Ligia,
Pop Adrian: o stii. pe Adina, a lui Cotan
Zamfir Catalin: da
Pop Adrian: Ligia facuse [tegatire la piramide, in Egipt
Pop Adrian: 2 faculati
Pop Adrian: extrem de buna profesionista
Pop Adrian: sotia Molsului
Pop Adrian: ca Mosu a baut ceva si....asta a fost
Pop Adrian: si tinerii erau pe langa el.....
Pop Adrian: sotia colonelului Zara
Pop Adrian: dupa 3 copii, arata extraordinar de bine...
Pop Adrian: fiu-meu era piciuman
Pop Adrian: avea 12 ani
Pop Adrian: Mosu dansa si el...
Pop Adrian: era un zugrav de la Bailesti care s-a alectrocutat si-a stat la 380 V
Pop Adrian: cateva ore
Pop Adrian: si cand au oprit tensiunea, s-a sculat
Pop Adrian: si a devenit clarvazator
Pop Adrian: era renumit la sarbi.
Pop Adrian: pt asta, unde uncea ca zidar
Zamfir Catalin: ok
Pop Adrian: Doina era f slaba
Pop Adrian: uite cat este ora....
Pop Adrian: cam gata
Pop Adrian: pe mai tarziu.
Pop Adrian: pa
Pop Adrian: era Catalin de la Parcul Tinretului.....
Zamfir Catalin: ok
Pop Adrian: tatal lavinei si cu maica-sa
Pop Adrian: pa
Pop Adrian: pun eu
Zamfir Catalin is typing a message.
Zamfir Catalin: ok

Mon Oct 26, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:11:59): am citit ce ati vb cu sorin
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:12:00): este corect asa
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:12:1Cool: im pare rau ca am influentat deciziile lui sorin si ale mihaelei
Pop Adrian (28.10.2009 21:12:1Cool: nu
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:12:20): si nu a iesit nimic..
Pop Adrian (28.10.2009 21:12:35): Tu asa ai inceput, cum i-ai indrumat acum ?
Pop Adrian (28.10.2009 21:12:43): Sau CC ?
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:12:55): nu
Pop Adrian (28.10.2009 21:13:00): Economia de piata inseamna PIATA....cautat Piata.
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:13:07): munceam de dimineata pana seara cautand clienti
Pop Adrian (28.10.2009 21:13:13): nu pe planuri, vorbe frumoase. mumu..mumu...
Pop Adrian (28.10.2009 21:13:26): si cum i-ai indrumat pe ei ?
Pop Adrian (28.10.2009 21:13:44): Sorin este un caz special ca a pierdut serviciul ala...si de-aia i-am pus palma....
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:14:01): la inceput am cautat furnizori..si astia cu pepiniera aici ceream ca se incadreaza..la cautat furnizori
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:14:07): dar prioritat intr-adevar este pt sorin
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:14:14): sa aiba un salariu, ce manca
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:14:22): apoi sa caute furinizori
Pop Adrian (28.10.2009 21:14:34): ....
Pop Adrian (28.10.2009 21:14:52): problema nu ete la tine Cataline. ci la ei...
Pop Adrian (28.10.2009 21:14:55): la amandoi
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:15:16): as fi vrut sa ii ajut mai mult decat am facut-o..
Pop Adrian (28.10.2009 21:16:05): i-ai incurcat acum....
Pop Adrian (28.10.2009 21:16:25): ui9te, Mihaela....spunea ca sa duce la autogara, cum i-am spus..defapt i-am sugerat
Pop Adrian (28.10.2009 21:16:43): si cand s-o faca ...hop...cu mesajele, la bancile de fdate de mine....
Pop Adrian (28.10.2009 21:16:47): nimic mai mult....
Pop Adrian (28.10.2009 21:16:52): si...uite...
Pop Adrian (28.10.2009 21:18:04): Sorin si-asa este imprastiat....si crede-ma ca sunt intr-o postura proasta fata de Ruris. La amandoi doream sa le facem firma...dar, cine le cauta piata.
Pop Adrian (28.10.2009 21:18:16): nu vezi ca am tras ca dracu ca ei sa se deplaseze....
Pop Adrian (28.10.2009 21:18:1Cool: vedem
Pop Adrian (28.10.2009 21:18:33): Sorin este 14 zile in probe....
Pop Adrian (28.10.2009 21:18:3Cool: asa am hotarat
Pop Adrian (28.10.2009 21:19:19): cu 5 % din vanzari. enorm fata de altii, dar....vreau sa vad ca de la fluturasi...nu se zbate cateva ore pe zi..ca de merge, sau nu nerge...salariu curge....
Pop Adrian (28.10.2009 21:20:01): langa mine se viseaza, dar pe urma, la boabe marinte.....iau totul.
Pop Adrian (28.10.2009 21:20:04): cum altfel ?
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:20:0Cool: ok
Pop Adrian (28.10.2009 21:20:40): de-aia am spus si de Cosmina...cu bresa ei
Pop Adrian (28.10.2009 21:20:45): si de colonel....
Pop Adrian (28.10.2009 21:20:52): ca nu se vinde nimic.
Pop Adrian (28.10.2009 21:21:40): maine de te duci acolo, este acelasi lucru...incurci pamantul. uite, sa facem asa...dar...ce face omul asta toata iarna
Pop Adrian (28.10.2009 21:21:4Cool: mergeti maine si ...sa caute piata.
Pop Adrian (28.10.2009 21:22:03): poate ca asta ii trezeste la realitate
Pop Adrian (28.10.2009 21:22:30): Romanii si-asa nu sunt treziti la realitate....ei inca sunt obisnuiti cu leafa merge...banii, putini, dar curg
Pop Adrian (28.10.2009 21:25:10): oamenii care nu-si asuma responsabilitatea supravietirii, fug dupa ce este mai usor....
Pop Adrian (28.10.2009 21:25:12): este cert aqsta
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:25:4Cool: da
Pop Adrian (28.10.2009 21:26:33): si le-ai lasat spatiul asta....
Pop Adrian (28.10.2009 21:26:47): daca nu se descurca, toata Viata or sa fie la cheremul altora.
Pop Adrian (28.10.2009 21:27:07): si toate visele se vor narui.
Pop Adrian (28.10.2009 21:32:24): trimisai la 10 tineri invitatie pt job.
Pop Adrian (28.10.2009 21:32:47): si uita-te, sunt singurul care o fac pt turism, soft, agricultura
Pop Adrian (28.10.2009 21:32:56): nu ti se pare ca este anapoda asta ?
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:33:10): da
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:33:12): nu este normal
Pop Adrian (28.10.2009 21:33:22): ca sa facem ce
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:33:24): mai agat si eu cate unul pe aici pe colo
Pop Adrian (28.10.2009 21:33:33): sisietmul Mosu...parca
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:33:40): nu fac fata la cate am de facut
Pop Adrian (28.10.2009 21:33:45): te cred....
Pop Adrian (28.10.2009 21:33:53): nici copiii mei nu stiu sa conduca
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:33:54): am ajuns atunci cand ajung acasa de la servici sa pic de oboseala..
Pop Adrian (28.10.2009 21:34:02): te cred....
Pop Adrian (28.10.2009 21:34:10): nu-i problema
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:34:15): uneori mai cad cate o ora si ma trezesc sa continuii..â
Pop Adrian (28.10.2009 21:34:25): stii cand te-am intrebat daca ai cine sa te incluiasca ?
Pop Adrian (28.10.2009 21:35:01): si copiii mei sew plangeau ieri ca nu pot da sarcini ca nu se tin de cuvant....
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:35:05): dar s-a nimerit sa fie tocmai acum cand sunt de 3-4 ori mai aglomerat ca in celelalte 8 luni ale anului....
Pop Adrian (28.10.2009 21:35:07): la Zalmoxa, era asa ?
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:35:11): da
Pop Adrian (28.10.2009 21:35:25): da...pai ce spusai eu la efort ca se obtine ceva ?
Pop Adrian (28.10.2009 21:35:32): aia-i pentru altii....
Pop Adrian (28.10.2009 21:36:00): ce ala care a ajuns cel mai mare pictor corean, la efort se uita batranul....?
Zamfir Catalin (28.10.2009 21:36:47): da...
Zamfir Catalin: da...
Pop Adrian: se uita daca-i curge sange din degete...sa vada daca este perseverent
Pop Adrian:
Show Recent Messages (F3)

papetarief: buna seara
Pop Adrian: buna
Pop Adrian: dupa primele incurcaturi cu Miha, am stabilit sa fac firma decat cu o singura persoana...si asa a aparut cursul nr 29.
Pop Adrian: acum...sa vad, ce hatarasc.
Pop Adrian:
Show Recent Messages (F3)

papetarief: lucrez la lantul cinematic
papetarief is typing a message.
Pop Adrian: te rog
Pop Adrian:
Show Recent Messages (F3)

papetarief: lucrez la lantul cinematic
Pop Adrian: te rog
Pop Adrian: eu o sa inchid. peste cateva ore....vad ce este scris.
papetarief: trec ingredientele de baza dupa care toate topingurile pe care le folosim, adica toate ingredientele care prin combinatia lor dau diferite tipuri de pizza
Pop Adrian: nu
Pop Adrian: decat pt una. ma intereseaza altcva...o sa vezi.
papetarief: ok
Pop Adrian: pa. nb
papetarief is typing a message.
Pop Adrian:
Show Recent Messages (F3)

Pop Adrian: ce faci
Pop Adrian: Sorin sa stea 14 zile in probe cu forme de proba
catalin_ruris: la calculator
Pop Adrian: si dupa 2 sapatamni hotarram
catalin_ruris is typing a message.
catalin_ruris: ok
Pop Adrian: eu, l-as lua in ultima instanta la unul din magazine, in locul aluia care a venit nou si care i-ai spus sa faca rapoarte...si..de unde
Pop Adrian: oricum, Romica a spus ca este in plus.
Pop Adrian: Sebi ?
Pop Adrian: Pop Adrian: sa pune-ti pe site si pe-ala
Pop Adrian: tu, sau Cristina
catalin_ruris: nu inteleg?
catalin_ruris: pe cara ala
catalin_ruris: ?
Pop Adrian: http://zalmoxa.11.forumer.com/viewforum.php?f=55
Pop Adrian: ala tanar
catalin_ruris: trebuia sa puna pe site si nu a pus?
Pop Adrian: uita-te si tu ce-a facut Sorin la magazine....si cu ce idei a venit
Pop Adrian: nu, spun eu acum, ca am vazut ieri.
Pop Adrian: mag de la gara, nu este trecut
Pop Adrian: catalin_ruris: nu este trecut pe site, verific.
catalin_ruris is typing a message.
catalin_ruris: ok
Pop Adrian: gara , nu
Pop Adrian: ca este nou
Pop Adrian: Capitalizarea firmei Cataline.
Pop Adrian: nu cu bani...ci cu oameni de calitate


Hide Recent Messages (F3)

Zamfir Catalin appears to be offline and will receive your messages after signing in.

Thu Oct 29, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post
Show Recent Messages (F3)

Pop Adrian: buna ma omule
Pop Adrian: ma ganii la tine in dimineata asta
eu ionescu: salut adi!
eu ionescu: ce faci?
Pop Adrian: ma gandii sa ma uit la ce-am scris acum 11 ani.
Pop Adrian: eu notam absolut tot ce faceam acum 13 ani. sa vad ce scriam de tine
Pop Adrian: nu m-am uitat niciodata pe manuscrisele tale, dar eram curios la tine
Pop Adrian: sa-mi fi scapat ceva ...?
Pop Adrian: nu cred
Pop Adrian: cu toate ca deplasarea ta la Herculane, n-am retinut-o
Pop Adrian: cu prima ocazie o sa discutam de sponsorizari.
Pop Adrian: ca asta a ramas ca diferend intre noi, cand ne-am despartit acum cateva zile.
eu ionescu: ok!
eu ionescu: eu sunt in parc toata ziua
Pop Adrian: stiu asta
Pop Adrian: ca discutam cu CZ azinoapte
eu ionescu: daca e nevoie, ma suni si ne intalnim
Pop Adrian: discutam...
eu ionescu: cand m-ai sunat acum doua zile, eram chiar cu priducatorul de baloane ...
Pop Adrian: ok Cataline. trebuie sa punem afise pste tot in jurul Craiovei. dorams a ma coonsult si cu tine la proiectele alea mari, sat Dacic, orasul sanatatii Vega si Statiunea montana Darius
eu ionescu: de asta am fost asa scurt
Pop Adrian: am gresit atunci cu acest patron. scuzele mele
Pop Adrian: era Roman si trebuia protejat
Pop Adrian: stiam ca esti cu el. m-am prins
eu ionescu: nu e nic o gresala!
eu ionescu: si eu vreau sa fac protectie
eu ionescu: stii ca sunt un patriot...!
Pop Adrian: daca erau 2 romani, se merita discutia aia.....trebuie sa ne protejam unii pe alii, la noi in tara
Pop Adrian: Să pregătim viitorul ROMÂNIEI şi al EUROPEI împreună !

Selectam 10 Tineri voluntari, cu varsta până la 21 de ani, din cat mai multe localitaţi din România şi ulterior facem acealsi lucru in Europa. Dorim să comunicăm cu ei pe internet, pentru a dezvolta în următorii doi-trei ani afaceri zonale în diverse domenii de activitate, la care Munca Cinstită şi OMENIA sunt ridicate la rang de Lege. Considerăm că fiecare localitate din România, din Europa şi din întraga lume, are nevoie de astfel de Tineri educaţi la un asemenea standard de BUN SIMŢ.

Înscrie-te şi depune CV-ul tău !

http://zalmoxa.11.forumer.com/index.php

Pop Adrian: uite asta facem acum, afise A 5 cu acest mesaj
Pop Adrian: http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=570&sid=cc75fbd1cabcff0e3f1e0f01aa1419c4
Pop Adrian: desenul este mai jos
eu ionescu: hai ca fac o copie si o trimit si eu la lista
Pop Adrian: si acum trimitem mesaj la 1500 de primarii, sa-mi indice ei 10 tinri din localitate, dar p[ana la 21 de ani...ca sa nu m-apuc sa scot cu forcepsul prostii di capul celor care " stiu "
eu ionescu: cand plec la bailesti vorbesc si cu primarul de acolo
Pop Adrian: stiu Catline cum esti.
eu ionescu: ca anul asta mai am un proiect sportiv si acolo
Pop Adrian: cu Timpul nu stai bine...deocamdata...dar, 1 minut pe zi...poti tu sa stai cu noi....
Pop Adrian: cine sa faca Cataline, daca nu noi, pentru NOI
Pop Adrian: m-as bucura
Pop Adrian: da-mi adresa de mail, sa-ti trimit ce le scriu primarilor
eu ionescu: pai nu m-am asteptat niciodata la ajutor din alte parti
Pop Adrian: nici eu...dimpotriva, noi trebuie sa oferim, asa saraci cum suntem
eu ionescu: tenniscata2003@yahoo.com
Pop Adrian: Mi-au spus copiii ieri ca au fost anuntati de CCI ca sunt pe primul lorc ca firma din Craiova
Pop Adrian: e meritul lor, ca muncesc de dimineata pana seara.
eu ionescu: foarte tare!
eu ionescu: bravo lor!
eu ionescu: se schimba generatiile!
eu ionescu: sau cel putin asa sper!
Pop Adrian: da....sa-mi trimiti poze cu fiu-tau, ca nu-l stiu si cand mi l-ai aratat nu bateam pana acolo....
Pop Adrian: trimisai 3 mesaje
Pop Adrian: plec la birou. te-am pupat
eu ionescu: ok!
Pop Adrian: pa
eu ionescu is typing a message.
eu ionescu: te salut!

Thu Nov 05, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post
Multumesc, Adi! Am sa dau si eu mai departe.

--- On Fri, 11/6/09, adi pop <adipop> wrote:


From: adi pop <adipop>
Subject: Hamangoii
To: zalmoxa@popservice.ro
Date: Friday, November 6, 2009, 8:40 AM


Lucia wrote:

man5on wrote:



http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?p=4975#4975

Ati explicat tinerilor despre statuetele aparute in afis?

Lucia



Inca nu Lucia. Inca nu au aparut Tinerii voluntari, din aceasta actiune. Azi schimbam culoarea de pe afis, ca nu se vede prea bine cand Catalin Z a printat.

Daca vrei, fa-o tu, undeva pe forum.

Sa intri si tu pe www.taraluiandrei.ro. Catalin a pus acest proiect pe acest site.

Dupa ce se strang ceva Tineri, trebuie sa le spunem CEVA, asa ca te rog, daca vrei sa participi si tu si oricare forumist, sa propuneti ce trebuie sa le spunem.
Cum sa ii selectam ? Dupa ce criterii ?

ID-ul meu : zalmoxa_adipop

adi

Adrian Pop
18.10.2011, 22:52
Vizionarii treji...
Show Recent Messages (F3)

Zamfir Catalin: la 21:00 pe Pro Cinema- Nemuritorii
Pop Adrian: merci
Pop Adrian: Realitatea
Zamfir Catalin: ok
Pop Adrian: Daca cei doi, Tiriac si Patriciu, ar stii ce sa faca , ar face ?
Pop Adrian: n-au vizionari....
Pop Adrian: n-au...
Pop Adrian: Afacerea Romania
Pop Adrian: Ce sa-i faci ?
Pop Adrian: ma gandam azi ce mai facem...paai uite la astea 2, habar nu au pe unde s-o ia
Zamfir Catalin: n-au consilieri...de calibru
Pop Adrian: pai, daca nu consoneaza cu ei.
Zamfir Catalin: aha..corect
Pop Adrian: ma gandeam ieri de ce nu m-am ocupat niciodata de politicieni
Pop Adrian: au fost cativa care au dorit sa fie prsedinhti de stat. ca desteptul de Viorel, ala cu petrisor....
Pop Adrian: afla ei de noi...de asa zisii vizionari treji..
Pop Adrian: habar nu are catre ce se indreapta
Pop Adrian: ce va spun...?
Pop Adrian: de ani de zile am dorit
Pop Adrian: sa le pun astora intrebarea asta ...
Pop Adrian: ca era normal, ca habar nbu au ce sa faca...
Pop Adrian: asa ca, nici n-au cums a faca
Pop Adrian: azi, am fost dur cu Sanda
Pop Adrian: aparent
Pop Adrian: dar, corect
Pop Adrian: cand spui unuia ceva...indiferent ce, crezi in proportie diferita, functie de ceea ce spui. De unde poti afla daca interlocutorul crede sau nu, pai auzi ceea ce spune... Cat de mult se fereste de ADEVAR, acesta este procentul in care crede in ceea ce spune.
Zamfir Catalin is typing a message.
Zamfir Catalin: ok



Last edited by Adrian Pop on Sun Nov 01, 2009; edited 1 time in total
Sun Nov 01, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post
Mare noroc am că ştiu cât sunt de prost!
Pentru că ştiu cât sunt de prost, am curajul să întreb atunci când nu înţeleg ceva!
Ce aţi vrut să spuneţi în postarea de mai sus? Sau, ce aţi vrut să transmiteţi prin postarea de mai sus?
Vă mulţumesc pentru răspuns,
Traian

Sun Nov 01, 2009 View user's profile Send private message
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: Vizionarii treji...

Adrian Pop wrote:
Show Recent Messages (F3)

Zamfir Catalin: la 21:00 pe Pro Cinema- Nemuritorii
Pop Adrian: merci
Pop Adrian: Realitatea
Zamfir Catalin: ok
Pop Adrian: Daca cei doi, Tiriac si Patriciu, ar stii ce sa faca , ar face ?
Pop Adrian: n-au vizionari....
Pop Adrian: n-au...
Pop Adrian: Afacerea Romania
Pop Adrian: Ce sa-i faci ?
Pop Adrian: ma gandam azi ce mai facem...paai uite la astea 2, habar nu au pe unde s-o ia
Zamfir Catalin: n-au consilieri...de calibru
Pop Adrian: pai, daca nu consoneaza cu ei.
Zamfir Catalin: aha..corect
Pop Adrian: ma gandeam ieri de ce nu m-am ocupat niciodata de politicieni
Pop Adrian: au fost cativa care au dorit sa fie prsedinhti de stat. ca desteptul de Viorel, ala cu petrisor....
Pop Adrian: afla ei de noi...de asa zisii vizionari treji..
Pop Adrian: habar nu are catre ce se indreapta
Pop Adrian: ce va spun...?
Pop Adrian: de ani de zile am dorit
Pop Adrian: sa le pun astora intrebarea asta ...
Pop Adrian: ca era normal, ca habar nbu au ce sa faca...
Pop Adrian: asa ca, nici n-au cums a faca
Pop Adrian: azi, am fost dur cu Sanda
Pop Adrian: aparent
Pop Adrian: dar, corect
Pop Adrian: cand spui unuia ceva...indiferent ce, crezi in proportie diferita, functie de ceea ce spui. De unde poti afla daca interlocutorul crede sau nu, pai auzi ceea ce spune... Cat de mult se fereste de ADEVAR, acesta este procentul in care crede in ceea ce spune.
Zamfir Catalin is typing a message.
Zamfir Catalin: ok



Adică vizionarii care au picioarele pe pământ...adica, sunt realişti.
adi

Sun Nov 01, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post
Show Recent Messages (F3)

Unleash your inner rock star.
Record your own personal yodel at the Yahoo! Yodel Studio and yodel your way to Internet stardom. Record now

Pop Adrian: ce faci ?
mielcioiu dan has signed back in. (11/5/2009 3:26 PM)

Pop Adrian: ce faci ?
mielcioiu dan: buna ziua
Pop Adrian: cum merge ?
mielcioiu dan: sunt in sfarsit la calculator
Pop Adrian: vad
Pop Adrian: esti prins cu ale tale
mielcioiu dan: am avut o zi ocupata
Pop Adrian: sa gasim 5 minute pe zi,s a discutam.
mielcioiu dan: ok
Pop Adrian: sunt convins
mielcioiu dan: putem discuta
Pop Adrian: voi aveti un om pe marketing ?
mielcioiu dan: da
mielcioiu dan: razvan
Pop Adrian: cine-i ?
Pop Adrian: aha
Pop Adrian: si crezi ca l-ar ajuta sa dsicut si cu el ?
Pop Adrian: ce zici tu ?
mielcioiu dan: da in mod sigur
mielcioiu dan: am o problema acolo
Pop Adrian: http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?p=4964#4964
Pop Adrian: uita-te 30 de secunde la ce proiect lucrez eu de cateva luni
Pop Adrian: este langa tine acest tanar ?
mielcioiu dan: acum nu
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: os a te rog, sa-i edai adresa mea de mess si mailul meu, sa comunicam
Pop Adrian: Inteleg ce vreis a zici....
mielcioiu dan: ok
Pop Adrian: si ce facem daca nu ver asa comunice cu mine ?
Pop Adrian: daca ii este mai comod asa....fara creierul altuia din exterior ?
Pop Adrian: unde esti tu acum ?
Pop Adrian: tu esti seful lui direct ?
mielcioiu dan: acum sunt la birou
Pop Adrian: ok
mielcioiu dan: incercam sa ma uit pe forum
Pop Adrian: vazusi proiectele la care lucerz ?
Pop Adrian: te rog, uita-te ca este important
mielcioiu dan: am nevoie de 2 minute sa le citesc
Pop Adrian: te rog
Pop Adrian: la sfarsit decat
Pop Adrian: uoltimul mesaj, ca este finalizat asa
mielcioiu dan: este ok
mielcioiu dan: o idee mareata cu perspective de dezvoltare
Pop Adrian: o sa ajute si Rurisul de nu crezi, aceste proiecte
mielcioiu dan: sunt convins
Pop Adrian: cam atat dane. sa comunic si cu acel baiat de la marketing
mielcioiu dan: cu cati oameni lucrati azi?
Pop Adrian: intrebari daca ai sau daca vrei sa-mi mai spui ceva
mielcioiu dan: ok
mielcioiu dan: cati astfel de tineri aveti
Pop Adrian: acum, sunt pe forum, mai activi in jur de 5-6
Pop Adrian: asa sunt multi....cu care comunic sau am inceput ceva
mielcioiu dan: si toti intreprind actiuni in teren?
mielcioiu dan: cei 5-6
Pop Adrian: a, nu...
Pop Adrian: cu fiecare fac altceva'
Pop Adrian: dar o sa imprastiem cam 4 aceste afise, maine , poimanie
Pop Adrian: le punem la primarii si al licee din extrior
mielcioiu dan: ok
Pop Adrian: aia-i altceva....
mielcioiu dan: o unda importanta o poate reprezenta insasi forumul
Pop Adrian: eu mizez ca avem de unde selcta tineri pt mai tarziu
mielcioiu dan: si acesta poate creste in acelasi sens
mielcioiu dan: am inteles
Pop Adrian: in cat mai multe de activitate
Pop Adrian: am inceput proiectul Mosul Primariilor, sa facem site pt primarii
Pop Adrian: si tot felul de afaceri...
mielcioiu dan: ok
Pop Adrian: maine, ce program ai ?
mielcioiu dan: am sa urmaresc tot ce se intampla acolo
mielcioiu dan: maine sunt la Sibiu
Pop Adrian: poate os a-l discutam, intr-un minut, zilnic si pe acesta
mielcioiu dan: magazinul de acolo nu aduce inca rezultatele scontate
Pop Adrian: inteleg
Pop Adrian: ai mailurile de la toti subordonatii tai ?
mielcioiu dan: am inceput actiuni pe teren in aceasta saptamana si am nevoie de un feed-bach
Pop Adrian: cum te anunta ei ce si cum ?
Pop Adrian: sunt sugestiile lor importante
mielcioiu dan: raport saptamanal si telefon zilnic
Pop Adrian: normal dane
Pop Adrian: fara rapoartele lor, nu ai cum sa tragi concluziile...sa stii ce sa faci
Pop Adrian: in scris ?
mielcioiu dan: da clar
Pop Adrian: nimic nu se lucreaza fara comunicare.
Pop Adrian: deci ai mailurile lor ?
mielcioiu dan: corect
mielcioiu dan: da
mielcioiu dan: le am
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: sa mi le dai si mie, dar...inca nu discut cu nimeni
Pop Adrian: dect cu tine si sa vadem cu Razvan
mielcioiu dan: ok
Pop Adrian: te intrebai dac razvan, nu vrea sa comunice cu mine, ce afcem ?
mielcioiu dan: il putem determinazonase@ruris.ro - Adi Pelin
mielcioiu dan: scuze
mielcioiu dan: il putem determina
mielcioiu dan: incepusem sa scriu adresele de e-mail
Pop Adrian: nu asa
Pop Adrian: spune-i ca-l rog sa discute cu mine
Pop Adrian: el ce afce la firma acum ?
mielcioiu dan: ok
mielcioiu dan: in acest moment incarca motoferastraie
mielcioiu dan: avem o livrare de 40 de buc
Pop Adrian: nu, in general
mielcioiu dan: si au nevoie la magazie de forte proaspete
Pop Adrian: ok
mielcioiu dan: va trimit pe e-mail activitatile lui saptamanale
Pop Adrian: ce face el ca sarcini pe firma?
Pop Adrian: te rog
Pop Adrian: gata, ca sa nu te obosesc.
Pop Adrian: sa-i arati si lui proiectele de pe forum, ce-ti aratai
mielcioiu dan: da
mielcioiu dan: ok
Pop Adrian: ok dDane. e f bine
mielcioiu dan: bun
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: pa. o seara buna
mielcioiu dan: tinem aproape
Pop Adrian: bineintels.
mielcioiu dan: o seara buna si Dvs.
Pop Adrian: os a vezi ce bine o sa fie dupa ce comunicam ceva Timp
Pop Adrian: pa
mielcioiu dan: sunt convins
Pop Adrian: ok
mielcioiu dan: stiti ca imi transmiteti o stare de liniste si confort in timpul comunicarii?
Pop Adrian: ma bucur
Pop Adrian: o sa vezi ce rezultate o sa avem impreuna....
Pop Adrian: cand ai Timp liber,s a vezi filosofia de bun simt de pe acel forum...
Pop Adrian: ok. pa
mielcioiu dan: dupa o zi incordata este binevenit un moment de relaxare
mielcioiu dan: ok
Pop Adrian: normal.
Pop Adrian: o sa incercam sa comunicam din ce in ce mai putin, dar mai eficient
mielcioiu dan: bun
mielcioiu dan: va multumesc!
Pop Adrian: invatand asta...vei comunica si tu mai eficient cu subalternii.
Pop Adrian: Gandeste-te sa aveti de 100 de ori mai multi colaboratori in Ruris....asta inseamna stres de 100 de ori ?
mielcioiu dan: nu neaparat
Pop Adrian: nici pe departe, ci comunicare din ce in ce mai eficienta
Pop Adrian: logica simpla...ok. pa dane
mielcioiu dan: din 100 de colaboratori te stresezi cu 80 care iti aduc 20% din rezultate
Pop Adrian: e bine ca incemep asat
Pop Adrian: corect
mielcioiu dan: acestia pot fi eliminati si te concentrezi pe cei 20 importanti
Pop Adrian: oamenii asteapta sarcini....eu la Zalmoxa, altfel lucram....
Pop Adrian: ok
mielcioiu dan: ok
Pop Adrian: vedem...cum facem ca sistemul sa fie din ce in ce mai eficient
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: pa
mielcioiu dan is typing a message.
mielcioiu dan: la revedere