PDA

Arată versiune întreagă : Criterii de selectie pentru Tineri - 7



Adrian Pop
12.10.2011, 18:48
Criterii de selectie pentru Tineri - 7

O sa va rog sa raspundeti la aceste intrebari, dupa care stam de vorba despre fiecare raspuns in parte al Dumneavostra. Aceste intrebari care fac parte din Sfaturile Batranilor ( SB ) de pe acest forum ( SB 1 - SB 107 ). Raspunsurile acestea le atasati dupa CV-ul Dumneavoastra de pe forum.

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/30-Sfatul-Bătrânilor-1 (http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/30-Sfatul-B%C4%83tr%C3%A2nilor-1)

a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?

O sa va rog sa aflati care sunt Tinerii care urmeaza cursurile acestei Scoli online de afaceri, pentru a comunica si a colabora cu ei. Nu plec mai departe cu nici un Tanar care nu comunica eficient, deschis si public cu ceilalti cursanti ai Scolii online Zalmoxa.
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/2597-Cursantii-Scolii-de-afaceri-on-line-Zalmoxa
http://www.sfatulbatranilor.ro/forums/13-Firme-in-Sistem-Mosu-S-99-Adrian-Pop

Va rog sa ma credeti ca sunt ferm in deciziile mele. Consider ca actionand in acest mod cu voi, veti intelege in Timp ca doar asa veti deveni profesionisti in domeniu de lucru pe care vi-l alegeti.

================================================== =========

Acesta este pasul 7.

Florin Piersic - Unde ni sunt visatorii
http://www.youtube.com/watch?v=2VF7CHtLG3M

Scara valorii se urca individual, treapta cu treapta. Ca orice scara la propriu, ea trebuie pusa pe-o BAZA ( cultura ) solida. Stam de vorba dupa ce sunt depasite toate aceste criterii de selectie. Voi raspunde dupa aceasta la tot ce scrieti pe forum, respectandu-va munca depusa. Dorim sa aflam in cel mai scurt timp posibil, cu cine plecam la drum nou.

Sa nu va apucati niciodata sa faceti ceva in ce nu credeti.

Manipularea oamenilor se bazeaza pe minciuna, " modelarea " lor in schimb, are la Baza Adevarul.

Pasul 8.
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/29-Criterii-de-selectie-pentru-Tineri-8

Paul
13.10.2011, 23:34
a. da am cunoscut mai multe persoane de acest fel, indeosebi un prieten bun care este acum in Bucuresti la facultate.
b. tot ce trebuie pentru a fi multumit de mine.
c. daca se va intampla vreodata asa ceva, istoria nu ma va intreba daca sunt pregatit sau nu.
d. nu stiu ce i-as intreba, m-as aproape total pe intuitia mea.

Adrian Pop
14.10.2011, 22:27
a. da am cunoscut mai multe persoane de acest fel, indeosebi un prieten bun care este acum in Bucuresti la facultate.
b. tot ce trebuie pentru a fi multumit de mine.
c. daca se va intampla vreodata asa ceva, istoria nu ma va intreba daca sunt pregatit sau nu.
d. nu stiu ce i-as intreba, m-as aproape total pe intuitia mea.

a. El stie de ce faci tu pe acest forum ?

c. De 99,99..99 % dintre semenii trecuti in alte dimensiuni nimeni nu pomeneste.

d. Intuitia se cizeleaza in functie de Consilierii alesi.
Diferenta dintre " slefuirea unui diamant si-a unui ciob " este fundamentala....


adi

arienne2003
04.11.2011, 18:47
a.da
b.ca firma diamantele mosului
ca meserie:actorie, dr veterinar, avocata nu m-am hotarat
sa am bani, sa am animale si o vila si masina
si
c.da sunt
d. vii cu mine ?

arienne2003
04.11.2011, 18:48
a.da
b.ca firma diamantele mosului
ca meserie:actorie, dr veterinar, avocata nu m-am hotarat
sa am bani, sa am animale si o vila si masina
si
c.da sunt
d. vii cu mine ?
ariana

Dragos
08.12.2011, 22:46
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Da.

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Grea intrebare!
In urmatorii 5 ani, sa ajung sa am o firma/mai multe cu o cifra de afaceri de peste 1M de $.
In urmatorii 10 ani, sa imi intemeiez o familie.
In urmatorii 15 ani sa caut si sa ajut o persoana (maxim 5, sunt constient ca se gasesc foarte greu aceste persoane) sa faca ce am facut eu mai sus si sa isi doreasca sa ajute si el o alta persoana.
In urmatorii 30 de ani sa ajung la un nivel spiritual mai mare.
In urmatorii 80 de ani (mai bine am spune 60) sa cresc continuu in cele 4 ramuri ale vietii (Sanatate, Bani, Spiritualitate, Cunostinte (familie, prieteni, cunoscuti))

c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Singurul lucru pe care indraznesc sa mi-l doresc, legat de istorie, este acela ca, urmasii mei, urmasii urmasilor mei, etc... sa poata spune 2 lucruri frumoase despre mine, lucruri care i-au influentat si pe ei, pozitiv.
Nu caut sa intru in "cartile" de istorie, dar, daca este necesar acest lucru, il pot face.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
Spune-mi 2 lucruri frumoase, adevarate, despre parintii si bunicii tai.
Cand erai mic, ca cine doreai sa fi. Dar acum? Mai ai un astfel de "erou"?

Adrian Pop
08.12.2011, 22:56
Nu comunicam pe mess....
Nu ajungem nicaieri asa !!!

adi

Paul
12.01.2012, 22:36
a. da am cunoscut mai multe persoane de acest fel, indeosebi un prieten bun care este acum in Bucuresti la facultate.
b. tot ce trebuie pentru a fi multumit de mine.
c. daca se va intampla vreodata asa ceva, istoria nu ma va intreba daca sunt pregatit sau nu.
d. nu stiu ce i-as intreba, m-as baza aproape total pe intuitia mea.

ana_maria
22.03.2012, 15:34
a.Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om?
DA!

b.Ce doriti sa faceti in Viata in urmatorii 70-80 de ani?
1.In urmatorii 70-80 ani doresc ca firma VegaArt sa devina ce amai puternica de pe piata! Atat de dezvolata incat va deveni o "MARCA"…si va asigura locuri de munca la multe persoane. Va avea multe domenii de activitate in domeniul artistic…tot ce inseamna Decorare!Va avea retea de maganine proprii, retea de ateliere proprii…o Scoala proprie !
Va cuprinde Asociatii de integrare , re-integrare si educare a persoanelor cu dificultati cat si a copiilor!
2.Voi avea in paralel si alte afaceri prospere!
3.Voi lucra ,bineinteles,la realizarea Proiectelor de pe forum!
4.Ar fi bine daca as intra in politica sociala…astfel prin Asociatiile infiintare se va face re-educarea tinerilor in domeniul economic.
5.Voi cauta mereu sa inteleg "de ce-ul" lucrurilor….cat si "cum" se pot rezolva! Voi lua de peste tot ceea ce este bun,inbinandu-le ,astfel, se vor completa realizand solutia finala si completa!


c.Sunteti pregatiti sa intrati in istorie?
DA!

d.Ce intrebari le-ati pune celorlalti tineri pentru a selecta persoanele cu BUN SIMT?
1.Pentru prima data le-as pune aceste 4 intrebari la care am raspuns deja.
2.La ce valori morale adera sau ce principii are in viata?
3.Daca ar avea puterea absoluta cum ar folosi-o?
Dupa aceasta prima selectie…se va urmari comportamentul propiu-zis al tanarului….continuitatea,perseverenta…modul de abordare...

Adrian Pop
22.03.2012, 18:52
a.Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om?
DA!

b.Ce doriti sa faceti in Viata in urmatorii 70-80 de ani?
1.In urmatorii 70-80 ani doresc ca firma VegaArt sa devina ce amai puternica de pe piata! Atat de dezvolata incat va deveni o "MARCA"…si va asigura locuri de munca la multe persoane. Va avea multe domenii de activitate in domeniul artistic…tot ce inseamna Decorare!Va avea retea de maganine proprii, retea de ateliere proprii…o Scoala proprie !
Va cuprinde Asociatii de integrare , re-integrare si educare a persoanelor cu dificultati cat si a copiilor!
2.Voi avea in paralel si alte afaceri prospere!
3.Voi lucra ,bineinteles,la realizarea Proiectelor de pe forum!
4.Ar fi bine daca as intra in politica sociala…astfel prin Asociatiile infiintare se va face re-educarea tinerilor in domeniul economic.
5.Voi cauta mereu sa inteleg "de ce-ul" lucrurilor….cat si "cum" se pot rezolva! Voi lua de peste tot ceea ce este bun,inbinandu-le ,astfel, se vor completa realizand solutia finala si completa!


c.Sunteti pregatiti sa intrati in istorie?
DA!

d.Ce intrebari le-ati pune celorlalti tineri pentru a selecta persoanele cu BUN SIMT?
1.Pentru prima data le-as pune aceste 4 intrebari la care am raspuns deja.
2.La ce valori morale adera sau ce principii are in viata?
3.Daca ar avea puterea absoluta cum ar folosi-o?
Dupa aceasta prima selectie…se va urmari comportamentul propiu-zis al tanarului….continuitatea, perseverenta…modul de abordare...


b.Ce doriti sa faceti in Viata in urmatorii 70-80 de ani?
1.In urmatorii 70-80 ani doresc ca firma VegaArt sa devina ce amai puternica de pe piata! Atat de dezvolata incat va deveni o "MARCA"…si va asigura locuri de munca la multe persoane. Va avea multe domenii de activitate in domeniul artistic…tot ce inseamna Decorare!Va avea retea de maganine proprii, retea de ateliere proprii…o Scoala proprie !
Va cuprinde Asociatii de integrare , re-integrare si educare a persoanelor cu dificultati cat si a copiilor!
2.Voi avea in paralel si alte afaceri prospere!
3.Voi lucra ,bineinteles,la realizarea Proiectelor de pe forum!
4.Ar fi bine daca as intra in politica sociala…astfel prin Asociatiile infiintare se va face re-educarea tinerilor in domeniul economic.
5.Voi cauta mereu sa inteleg "de ce-ul" lucrurilor….cat si "cum" se pot rezolva! Voi lua de peste tot ceea ce este bun,inbinandu-le ,astfel, se vor completa realizand solutia finala si completa!

NU ma asteptam..... M-ai uimit sincer cu ce-ai scris aici.
Toata munca comuna din toti acesti ani, vad ca-si spune cuvantul.
Repet, nu ma asteptam. Este o buna carte de vizita pentru a face parte dintre membri SB.
Sa asteptam ceva rezultate...

Avem de realizat impreuna un Oras al Sanatatii - Vega, o Statiune Montana - Darius, un lant de gradinite, de hoteluri, design-ul pentru localitatile Romaniei...si toate celelalte proiecte, pentru ca sunt in stransa legatura.
Trebuie sa angrenam corect mii, zeci de mii de tineri in toate acestea...Trebuie sa-i invatam la inceput sa fie Oameni.

Esti tanara. Ai Viata in fata !

ana_maria
22.03.2012, 22:20
A fost odata ...un ou de vultur!....Un om,nestiind,l-a luat si la adus in casa sa, l-a dus in ograda sa si l-a pus in cuibarul unei gaini. Dupa un timp, din ou ,s-a nascut o tanara pasare ,un pui de vultur. El toata viata sa a crescut impreuna cu gainile,crezand ca este si el o gaina.Prin urmare isi petrecea ziua ca si celelalte gaini...pe movila de balegar scurma si scurma dupa viermi si lacuste.
Intr-o zi ,tot scurmand in gradina ,atentia i-a fost atrasa de ceva uimitor...ce zbura in inaltul cerului. " Ce este acesta?" intreba el cocosul,stapanul ograzii.Cocosul raspunse: " O... Acela este un Vultur...Imparatul Cerului...Maestrul Zborului si al Inaltimilor....El apartine Cerului! Noi...noi suntem gaini,apartinem pamantului,ne petrecem viata scurmand si cotcodacind!"
MORALA : "FII CONSTIENT DE INALTIMILE LA CARE POTI ZBURA"!


:)

Adrian Pop
22.03.2012, 23:22
Lambert the Sheepish Lion

http://www.youtube.com/watch?v=LRtKAQJUc3g

Cati mai multi Romani sa-si aduca aminte din ce Neam fac parte....

Valeria
02.05.2012, 21:37
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Da. Pentru fiecare, OM este cel de la care invata ceva, de la care primeste ceva util pentru propria evolutie...

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
1. Vreau să-mi aleg o profesie care să-mi fie de folos în viitor.
2. Vreau să fiu iubitoare de patrie, de plaiul meu natal, să am bunul simţ şi să fiu educata.
3. Sa traiesc frumos. Sa gandesc frumos. Sa traiesc liber dar cu responsabilitate. Sa fiu responsabila. Sa cresc. Sa ma dezvolt. Sa invat. Sa vizitez. Sa am succes. Sa reusesc in orice. Sa incerc. Sa indraznesc. Sa sper. Sa fac. Sa atrag. Sa castig. Sa ofer. Sa ajut. Sa am. Sa fiu fericita. Sa creez.

c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Consider ca pentru a intra in istorie trebuie sa excelezi intr-un anumit domeniu, iar eu mai am foarte multe lucruri de invatat......raspunsul este nu.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
Ce inseamna pentru ei bunul simt....cum se poate aplica in zilele noastre, in viata de zi cu zi.

Adrian Pop
02.05.2012, 22:37
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Da. Pentru fiecare, OM este cel de la care invata ceva, de la care primeste ceva util pentru propria evolutie...

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
1. Vreau să-mi aleg o profesie care să-mi fie de folos în viitor.
2. Vreau să fiu iubitoare de patrie, de plaiul meu natal, să am bunul simţ şi să fiu educata.
3. Sa traiesc frumos. Sa gandesc frumos. Sa traiesc liber dar cu responsabilitate. Sa fiu responsabila. Sa cresc. Sa ma dezvolt. Sa invat. Sa vizitez. Sa am succes. Sa reusesc in orice. Sa incerc. Sa indraznesc. Sa sper. Sa fac. Sa atrag. Sa castig. Sa ofer. Sa ajut. Sa am. Sa fiu fericita. Sa creez.

c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Consider ca pentru a intra in istorie trebuie sa excelezi intr-un anumit domeniu, iar eu mai am foarte multe lucruri de invatat......raspunsul este nu.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
Ce inseamna pentru ei bunul simt....cum se poate aplica in zilele noastre, in viata de zi cu zi.

c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Consider ca pentru a intra in istorie trebuie sa excelezi intr-un anumit domeniu, iar eu mai am foarte multe lucruri de invatat......raspunsul este nu.

Asta o s-o discutam pe mess...

adi

Gratiela
11.05.2012, 22:31
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
DA
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Vreau sa traiesc frumos, cinstit, sa ma dezvolt continuu pe toate planurile, sa-mi ajut semenii. Sa urmaresc acest scop nu cu mintea, ci sa devina o atitudine de viata, care vine de la sine, zi de zi, ora de ora.
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Nu m-am gandit niciodata sa intru in istorie...singurul lucru pe care mi l-am propus este sa-mi fac parintii sa fie mandri de mine.
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
I-as intreba care sunt valorile morale in care cred.

POPA OANA
19.07.2012, 07:41
Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Buna ziua,
Am avut sansa sa cunosc oameni care mi-au imprimat sufletul cu OMENIE: bunicul meu numit " tataia" care nu a uitat niciodata sa ma iubeasca fara regrete pentru lumea care avea sa ne-o lase noua; familia si cei care au urmat, poate au lasat o piatra grea pentru zilele ce au urmat in viata mea..Am cunoscut oameni foarte buni care mi-au oferit OMENIE si cunosc oameni care valoreaza enorm de mult pentru mine in ciuda putinelor cuvinte care ne mai leaga astazi viata!Am cunoscut un OM MARE in acest oras nou Craiova si ii multumesc din inima. Va ramane maestrul meu cu nume de OM Mare.

Multumesc.

Oana.
O zi cu OAMENI buni in jur sa aveti mereu!

POPA OANA
20.07.2012, 07:12
Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Buna ziua,

As dori ca in urmatorii 5 ani si apoi urmatorii anii sa fiu sanatoasa si sa imi realizez visul dea fi fericita alaturi de familia mea.

Multumesc.
Oana.

Adrian Pop
20.07.2012, 07:41
Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Buna ziua,

As dori ca in urmatorii 5 ani si apoi urmatorii anii sa fiu sanatoasa si sa imi realizez visul dea fi fericita alaturi de familia mea.

Multumesc.
Oana.




-------- Original Message --------

Subject:
Re: Fwd: Da Adi, se pare ca asta e soarta mea! Fericita soarta, dar grea


Date:
Thu, 19 Jul 2012 20:14:25 -0700 (PDT)


From:
Oana Popa <oana_popa_84@yahoo.com>


Reply-To:
Oana Popa <oana_popa_84@yahoo.com>


To:
adi pop <adipop@popservice.ro>






Buna dimineata,


Stiu si multumesc inca o data dl. Adi..
O zi frumoasa.


Oana.
From: adi pop <adipop@popservice.ro>
To: Oana Popa <oana_popa_84@yahoo.com>; loredanapavel27@yahoo.com; ana_mariavegaart@yahoo.com; enciustefan@yahoo.com; tanasescu.dragos@yahoo.com; banuionutgabriel1@gmail.com; arienne2003@yahoo.com; valeria.dicu@yahoo.com; oana_popa_84@yahoo.com; alecu_ioan@yahoo.com; adipop@popservice.ro; zalmoxa_adipop@yahoo.com
Sent: Friday, July 20, 2012 12:48 AM
Subject: Re: Fwd: Da Adi, se pare ca asta e soarta mea! Fericita soarta, dar grea


Poti sa faci parte din membrii SB, in Timp, dar pentru asta o sa " manaci jar "...asa ca vom lua totul de la capat, ca pregatire.
SB-ul se va dezvolta doar prin intermediul cursantilor Scolii de afaceri online Zalmoxa.

Madalina, Oana si CZ pot intelege in mare ce spun aici. Doar ei.

adi

On 7/13/2012 9:26 AM, Oana Popa wrote:


Buna dimineata,


Domnul Adi am citit e-mailul acesta si am inteles cererea : " Remus te-a propus pentru Sfatul Bătrânilor- Înțelepții Neamului si ideea lui mi se pare foarte buna. Meriti sa faci parte din echipa noastra. Tu hotarasti...
Daca cererea a fost adresata si catre mine, sunt de acord sa ma implic din acest moment ca si pana acum si sa fac parte din " familia Sfatul batranilor".
Multumesc pentru tot.







Multumesc frumos.


O zi frumoasa.


Oana. From: adi pop <adipop@popservice.ro> (adipop@popservice.ro)
To: Ioana Alex <ioanaalex68@yahoo.com> (ioanaalex68@yahoo.com); loredanapavel27@yahoo.com; ana_mariavegaart@yahoo.com; enciustefan@yahoo.com; tanasescu.dragos@yahoo.com; banuionutgabriel1@gmail.com; arienne2003@yahoo.com; valeria.dicu@yahoo.com; popa.alina_gratiela@yahoo.com; oana_popa_84@yahoo.com; nartea.alexandra@yahoo.com; moisa.emilia@gmail.com; alecu_ioan@yahoo.com; pentrubunulsimt@hotmail.com; pnr.moldova@gmail.com; sav.revelatie@yahoo.com; adipop@popservice.ro; zalmoxa_adipop@yahoo.com; valibut@yahoo.com; ghekl_ciubotaru@yahoo.com; radu777s@yahoo.com; lascusergiu@gmail.com; cusnir.marcel@yahoo.com; lascu.sergiu@gmail.com; cebanudumitru92@gmail.com; igor_pletosu13@yahoo.com; bozianu_mihai@yahoo.com; pascal1964eduardbc@yahoo.com; silvia_tatu1@yahoo.com; paulpurea22@yahoo.com; geostroe@gmail.com; nicolaenacioiu@yahoo.com; bel_briio@yahoo.com; nicolaerolea@clicknet.ro; victor.roncea@gmail.com; satraiti2000@yahoo.com; spt2000ro@yahoo.com; gabrielvartopeanu@yahoo.com; gheorghegavrilacopil@yahoo.com; senatorfunar@yahoo.com; contact@consiliul-unirii.ro; TATAL_NOSTRU2006@yahoo.com; preoteasa_marinela@yahoo.com; virgiliu.stroescu@gmail.com; mery@bucura.ro; dungureanu@rdscv.ro; talk2nicu@yahoo.com; adi_cruceanu@yahoo.com; biotron.cercetare@yahoo.com; lucian.pricina@mmediu.ro
Sent: Thursday, July 12, 2012 5:03 PM
Subject: Fwd: Da Adi, se pare ca asta e soarta mea! Fericita soarta, dar grea



Draga mea,

Cand iti alegi un domeniu de lucru, indiferent care este acesta, trebuie sa ai demnitatea sa devii extrem de bun, aducandu-ti aportul pentru mai binele semenilor si implicit al tau.

Remus te-a propus pentru Sfatul Bătrânilor- Înțelepții Neamului si ideea lui mi se pare foarte buna. Meriti sa faci parte din echipa noastra. Tu hotarasti....

DA, oamenii mari sunt extrem simpli si de modesti. Au atat de mult fata de toti ceilalti, ca putere de intelegere a realitatii, incat acestia isi doresc sa afle si mai mult, sa poata altfel sa fructifice Clipa T0 la un nivel doar de ei stabilit. Nu-ti mai apartii, din pacate Ioana.....Esti cuplat la un sistem de valori autentice pe care-l traiesti cu Adevarat. Ai promis in fata lui DUMNEZEU sa faci CEVA...si faci pur si simplu.

Imi doresc mult ca tinerii pe care-i " modelez " sa-si aduca aminte de aceasta promisiunea facuta, UNICA,...dupa care nu mai au nevoie de mine. Nimeni si nimic nu-i mai poate stopa din actiunile lor Nobile....

O zi linistita si minunata va doresc,
adi



-------- Original Message --------

Subject:
Da Adi, se pare ca asta e soarta mea! Fericita soarta, dar grea


Date:
Thu, 12 Jul 2012 02:06:31 -0700 (PDT)


From:
Ioana Alex <ioanaalex68@yahoo.com> (ioanaalex68@yahoo.com)


To:
adipop@popservice.ro






Ceea ce ma bucura cel mai mult este ca tata si Dimitri au domenii atat de diferite...si totusi, matematica este Regina Stiintelor, asa spune si tata. Si codul lui... este matematic! Faptul ca Dimitri se ocupa chiar de asta, in alt fel, in alt mod...nu cred ca e intamplator. Dumnezeu există!
Cel mai mult insa, cel mai mult si mai mult...ma bucura ca n-am legatura si eu cu niciunul dintre domeniile lor, ci chiar ma ocup de altceva. Sigur ca eu nu descopăr, ca ei, sigur că eu nu sunt atât...de unică, sigur că eu nu sunt prima din lume care...așa cum au făcut ei, fiecare în domeniul lui (lasă la tata, care e peste tot!), dar faptul că ceea ce fac eu, chiar la o scară mai mică, fără posibilitatea de a fi comparat, nu are totusi legătură cu ei...chiar mă umple de bucurie. Înseamnă că EXIST, SUNT...nu sunt doar o umbră între giganți. Sunt un omușor, comparativ cu ei, dar nu sunt umbră. De asta spun...fericită soartă, dar grea!
Un domn din grupul vostru a propus să fiu inclusă în Sfatul Bătrânilor- Înțelepții Neamului....nu doar ca fata lui tata...ci așa, pe spatele meu, pe munca mea. Vreau să-i mulțumesc, a fost un compliment. Da, e greu să fii fata lui....nevasta lui....să reușești să treci, macar puțin, peste asta. Adică sa fii puțin...tu însăți.
Vreau să-ți mai spun ceva...interesant. La nivelul asta...al lor...ei nu stiu sa se bucure. Nici tata, nici Dimitri. Probabil că axioma....Știu...că nu știu!....e mult mai prezentă în mintea celor care știu foarte mult lucruri, le este mod de viață și gândire. Pentru asta...oamenii mari, cu adevarat mari...sunt todeauna simpli și modești. Și foarte preocupați. De o simplitate si o modestie ingrozitoare! Eu inca stiu să mă bucur....nu ma laud, dar spun, apreciez lucrurile la adevarata lor valoare, chiar trăiesc momentul. Ei, amândoi, râd de mine mereu, de reacțiiile mele. Am văzut asta și la tata asta, o văd și la Dimitri. Imi dau seama...si prin exemplul asta...unde sunt eu si unde sunt ei, dar nu-mi pasă! E intangibil nivelul ala pentru mine, dar e mai frumos aici, unde sunt eu. Ei, amandoi, aleargă...și pierd clipa, care clipă înseamnă ACUM si AICI, care inseamnă viață, prezent. Asa mi se pare. Ma gândesc insa că poate relația lor cu timpul e alta, eu gândesc ingust...din moment ce tata, orice ar fi citit sau descoperit...simțea că e mereu în urmă, în spate...cu cunoașterea, iar Dimitri spune că ecuațiile astea, de gradul I, nerezolvate de 300 de ani...nu inseamnă nimic... fără ca el să înțeleagă și să rezolve și ecuațiile de gradul II...așa că lucrează de zor, fără să se bucure, normal! Nu contează, lasă-i pe ei în alergare....Eu m-am oprit, mă bucur și mulțumesc pentru felicitări. O zi bună!

====================================

Cu ani in urma, un batran Calugar mi-a spus ca n-o sa-mi mai apartin daca o sa pun in planul fizic conceptul de regie de reconstructie Morala si Economica a Romaniei.....si-asa a fost. Eu i-am spus ca sunt ajutat de DUMNEZEU.

POPA OANA
22.07.2012, 16:26
Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?



Sunt pregatita sa citesc despre ziua de astazi la fel de mult ca si pentru cea de ieri..isoricul fiecarei fiinte din lumea noastra reprezinta un capitol al lumii intregi si, in clipa aceasta cand imi parasesc gandurile imi doresc sa realizez foarte mult, sa conteze fiecare clipa din viata mea si sa am constiinta faptului ca ISTORIA lumii o scriem fiecare dintre noi. Valoare dam cand scriem noi insine istoria de mai apoi!


Va doresc sa asezati in fiecare moment un rand de viata!


Multumesc.


Oana.

Adrian Pop
22.07.2012, 19:30
Criterii de selectie pentru Tineri - 7
O sa va rog sa raspundeti la aceste intrebari, dupa care stam de vorba despre fiecare raspuns in parte al Dumneavostra. Aceste intrebari care fac parte din Sfaturile Batranilor ( SB ) de pe acest forum ( SB 1 - SB 74 ). Raspunsurile acestea le atasati dupa CV-ul Dumneavoastra de pe forum.

http://www.sfatulbatranilor.ro/forums/6-CV-uri

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/30-Sfatul-Bătrânilor-1

a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?

O sa va rog sa aflati care sunt Tinerii care urmeaza cursurile acestei Scoli online de afaceri, pentru a comunica si a colabora cu ei. Nu plec mai departe cu nici un Tanar care nu comunica eficient, deschis si public cu ceilalti cursanti ai Scolii online Zalmoxa.
http://www.sfatulbatranilor.ro/forums/13-Firme-in-Sistem-Mosu-S-99-Adrian-Pop

Va rog sa ma credeti ca sunt ferm in deciziile mele. Consider ca actionand in acest mod cu voi, veti intelege ca trebuie sa va acordati singuri sansa sa deveniti profesionisti, in ce domeniu de lucru va alegeti.

================================================== =========

Acesta este pasul 7.

Florin Piersic - Unde ni sunt visatorii
http://www.youtube.com/watch?v=2VF7CHtLG3M

Scara valorii se urca individual, treapta cu treapta. Ca orice scara la propriu, ea trebuie pusa pe-o BAZA ( cultura ) solida. Stam de vorba dupa ce sunt depasite toate aceste criterii de selectie. Voi raspunde dupa aceasta la tot ce scrieti pe forum, respectandu-va munca depusa. Dorim sa aflam in cel mai scurt timp posibil, cu cine plecam la drum nou.

Sa nu va apucati niciodata sa faceti ceva in ce nu credeti.

Manipularea oamenilor se bazeaza pe minciuna, " modelarea " lor in schimb, are la Baza Adevarul.

Pasul 8.
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/29-Criterii-de-selectie-pentru-Tineri-8



-------- Original Message --------

Subject:
Fwd: Un alt pas important.


Date:
Sun, 22 Jul 2012 18:22:42 +0300


From:
adi pop <adipop@popservice.ro>


To:
loredanapavel27@yahoo.com, ana_mariavegaart@yahoo.com, enciustefan@yahoo.com, tanasescu.dragos@yahoo.com, banuionutgabriel1@gmail.com, arienne2003@yahoo.com, valeria.dicu@yahoo.com, oana_popa_84@yahoo.com, stefanescumariussorin@yahoo.com, bozianu_mihai@yahoo.com, alecu_ioan@yahoo.com, adipop@popservice.ro, zalmoxa_adipop@yahoo.com




loredanapavel27@yahoo.com,
ana_mariavegaart@yahoo.com,
enciustefan@yahoo.com,
tanasescu.dragos@yahoo.com,
banuionutgabriel1@gmail.com,
arienne2003@yahoo.com,
valeria.dicu@yahoo.com,
oana_popa_84@yahoo.com,
stefanescumariussorin@yahoo.com;

bozianu_mihai@yahoo.com,

alecu_ioan@yahoo.com,
adipop@popservice.ro,
zalmoxa_adipop@yahoo.com,


-------- Original Message --------

Subject:
Un alt pas important.


Date:
Sun, 22 Jul 2012 05:26:37 -0700 (PDT)


From:
Oana Popa <oana_popa_84@yahoo.com> (oana_popa_84@yahoo.com)


Reply-To:
Oana Popa <oana_popa_84@yahoo.com> (oana_popa_84@yahoo.com)


To:
Adi Pop <adipop@popservice.ro> (adipop@popservice.ro)




Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?



Sunt pregatita sa citesc despre ziua de astazi la fel de mult ca si pentru cea de ieri..isoricul fiecarei fiinte din lumea noastra reprezinta un capitol al lumii intregi si, in clipa aceasta cand imi parasesc gandurile imi doresc sa realizez foarte mult, sa conteze fiecare clipa din viata mea si sa am constiinta faptului ca ISTORIA lumii o scriem fiecare dintre noi. Valoare dam cand scriem noi insine istoria de mai apoi!


Va doresc sa asezati in fiecare moment un rand de viata!


Multumesc.


Oana.

POPA OANA
23.07.2012, 07:48
Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele care au BUN SIMT ?
Ce realizare apreciezi ca fiind foarte importanta pentru tine in viata?
Ce loc ocupa familia in viata unui om? ( A fiecaruia incepand argumentarea rasunsului de la general la particular).

Multumesc.

Oana.

Colotin Sebastian
07.08.2012, 15:55
a. multi oameni
b. la 70-80 dacă mai trăiesc , eu vreau sa stau pe un fotoliu sa citesc si sa ma rog la Dum. asa cum o fac acum
c. in istorie ee , cam greu dar eu sunt optimist
d.As intreba pe fiecare in parte cat de mult si cat de serios vrea sa lucreze pentru visul sau.

Gabriel
28.08.2012, 00:12
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
da.
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
vreau sa devin independent, din toate punctele de vedere. liber fiind vreau sa ma dedic creatiei. vreau sa invat sa cant la un instrument, vreau sa imi cultiv singur mancarea, sa traiesc echilibrat, sa pot oferi echilibru semenilor. vreau sa am propria afacere, vreau sa activez non profit, sa invat sa fiu umil si sa pot fi un exemplu.
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
imi amintesc ca eram candva..si parca imi amintesc si ca voi fi..acum, intrebarea asta ma pune in dificultate..
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele care au BUN SIMT ?
cine esti?
de unde vii?
incotro te indrepti?
care sunt valorile tale?
ce faci -pentru ceilalti?

troiadrian
13.09.2012, 19:31
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Da
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Imi doresc o afacere in domeniul Turismului. Voi incepe cu Agenţia TURITM.
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Mă pregătesc continuu şi îmi îmbunătăţesc permanent abilităţile, cunoştinţele, mai degrabă învăţ să intru în istorie
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
- în ce domeniul vrei sa incepi o afacere?
- consideri că poţi lucra cu cineva într-un mediu unde nu sunt secrete între colaboratori şi doar transparenţă maximă?

telena
16.01.2013, 15:15
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Da.

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Sa ma bucur de ea, sa fac lucruri de care sa fiu mandra. Ca sa enumar din acele lucruri... sa pornesc si sa intretin cu succes o afacere, poate chiar mai multe, iar prin ele sa pot sa ajut cat mai multi oameni, sa am o familie, sa am in continuare prietenii de pana acum si sa cunosc cat mai multi oameni adevarati. Ei, si poate mai multe, la care nu ma gandesc in momentul asta, cine stie.

c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Da.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
As folosi intrebarea 2.

Anca Nicoleta
05.02.2013, 22:25
A. Aţi avut şansă în Viaţa să cunoaşteţi un Om?
Da, chiar mai multi. Sunt mentorii mei.

B. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani?
Sa construiesc un Om (eu), sa aduc fericire si sanatate, sa contribui la dezvoltarea Romaniei.
C. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie?
Daca asta este menirea mea, Da.
D. Ce întrebări le-aţi pune voi celorlalţi Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
Care au BUN SIMŢ?
- ce doresc de la Viata si ce ofera Vietii;
- care le sunt valorile spirituale si morale.
- ce inseamna Romania pentru ei;
- ce ii motiveaza cand vor sa intreprinda ceva, orice;
- ce ii demoralizeaza;
- definitiile proprii pentru: optimism, pesimism, realism, oportunism.

Dumitrescu Marian
25.05.2013, 16:54
Da , am avut ocazia sa intalnesc un Om . Acela este bunicul meu , Dumnezeu sa-l ierte . Am avut multe de invatat .

In urmatorii 70-80 ani as dori sa-mi intemeiez o familie , sa castig banii cinstit , sa cunosc cat mai multi Oameni . Sa am nepoti si chiar stranepoti.

Nu imi doresc sa intru in istorie , imi doresc doar sa-mi ajut semenii sa mearga pe calea cea buna. Sa fie cinstiti si onesti.

Vrei sa devii “Om “ ?
Vrei sa duci o viata demna de cinste si sa te simti implinit pentru lucrurile pe care le faci ?
Vrei sa fi un exemplu pentru ceilalti ?

muresanu mihai
19.06.2013, 12:20
Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om
-da
Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
-o familie ,propria mea afacere,
Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
tot timpul sunt
Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
crezi in tine? apreciezi valoarea morala? vrei sa faci ceva cu viata ta?

Alina Lighezan
24.06.2013, 23:46
a) Da, am avut sansa sa cunosc oameni. Toti oamenii merita pretuiti pentru calitatile lor; aceste calitati ne ajuta sa progresam; e adevarat ca in aceeasi masura si neajunsurile ne pot fi lectii de viata. b) Sa traiesc frumos. c) Toti suntem in istorie; fiecare dintre noi face istoria. d) Intrebare: Cum te caracterizezi in 7 cuvinte?"

bicarazvan
08.08.2013, 13:42
a. Da, am cunoscut un OM.
b. In urmatorii 70-80 de ani, in primul rand sa ma realizez in plan profesional, sa am un loc de munca bine platit, apoi sa imi fac o afacere proprie, si sa imi intemeiez o familie.
c. Nu sunt pregatit pentru asta, consider ca mai am multe de invatat.
d. In primul rand i-as intreba ce inseamna Bun Simt pentru ei, apoi ar trebui sa demonstreze asta.

Andrei Boghean
14.01.2014, 00:21
a. Cu siguranta ca am intalnit macar cativa OAMENI. Sunt greu de intalnit pentru ca nu mai sunt asa multi. Plus ca nu ai cum sa intalnesti un OM atat timp cat "tu" personal nu te comporti ca atare. Sa evoluam si apoi vom intalni mai multi.
b. Eu as spera macar urmatorii 50 de ani :). As vrea sa am o familie: copii, nepoti. Din punct de vedere profesional as spera sa incep dezvoltarea in viitorul apropiat si sa continui sa ma dezvolt pana la final. Exact, ceea ce voi face inca nu pot sti. Probabil voi investi in continuare in domeniul turismului si voi incepe o afacere si in agricultura.
Ar fi placut sa pot dezvolta ceva durabil si apoi sa transmit mai departe ceea ce am invatat, celor interesati sa evolueze, astfel ducand mai departe o afacere , un stil de viata.
c. Sunt pregatit sa intru in istorie, dar pentru asta este necesara o perioada lunga de timp. Doar daca nu intru in istorie cu o " realizare" negativa. Asa este mai usor :)
d. Posibile Intrebari :
1. Vrei sa te schimbi pe tine insuti pentru a evolua si pentru a schimba si pe altii sau ( crezi ca te poti schimba pt a evolua in bine )?
2. Doresti sa fii liber? sa nu mai depinzi de ipocrizia din societatea noastra?
3. Ce ai face ca sa schimbi raul din viata ta. Ce masuri ai lua?
4. Ce planuri pe termen scurt-mediu ai?
5. Dar pe termen lung?

Banu Ionut
09.02.2014, 11:57
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
In situatia actuala a curgerii timpului, infinit plasat in sfera evenimentelor vietii tumultoase in care traim termenul de OM este definit foarte bine de imprejurarile sociale bune sau rele pe care le percepem ,iar diversitatea oamenilor pe care i-am cunoscut mi-a dat voie sa inteleg si sa accept ca am cunocut un OM asa cum il definesc in viziunea mea .
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
In principiu lucrurile si viitorul pe care vreau sa-l creez ,tine foarte mult de lucrurile practice pe care vreau sa le impartasesc cu cat mai multi oameni profesional avand diverse activitati si o afacere puternica pe care ma pot baza si oamenii puternici si seriosi pentru a creea ceva impreuna dezvoltand unele sectoare pe parcurul timpului intr-un cadru profesionist si de lunga durata iar aspiratiile sociale familiale si de independenta financiara ti-n foarte mult de eficacitatea pozitiva si structurata a organizarii etapelor planificate intr-un anumit moment al vietii.
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Da ,momentul cand se va intampla lucrul asta inseamna ca am facut ceva pe pamentul asta pentru semenii mei.
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
1.Ce doresc de la personalitatile lor ?
2.Ce aspiratii au ,modul in care doresc sa actioneze pentru realizarea ideilor sau scopurilor prezente sau pe termen lung?
3.Daca sunt pregatiti pentru asta ce i atrag spre acel scop cat de mult isi doresc lucrul respectiv ?
4.Cum cred ei sau ce parere au in a fi cinstit fata de activitatile si comunicarea zilnica in mediul social online ?
5.Cum le-ar putea impartasi celorlalti acest lucru pentru a da un impuls si ajutor fata de semeni in a ajuta si pe ceilalti sa se dezvolte ?

ionel1902
22.02.2014, 01:43
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Raspuns:
a. Da, am cunoscut cateva persoane si chiar am ramas foarte buni prieteni
b. Mai intai sa invat lucruri noi, iar apoi sa pun in aplicare ce am invatat si sa ajut pe altii la randul meu
c. Nu sunt pregatit.
d. As avea doar aceste 4 intrebari:
1. Ce ar dori de la viata ?
2. Ce vor sa faca in viitorul apropiat ?
3. Ce viicii au ?
4. Daca ar fi presedinte pentru o zi, ce ar face pentru tara ?

Adrian Pop
22.02.2014, 22:08
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Raspuns:
a. Da, am cunoscut cateva persoane si chiar am ramas foarte buni prieteni
b. Mai intai sa invat lucruri noi, iar apoi sa pun in aplicare ce am invatat si sa ajut pe altii la randul meu
c. Nu sunt pregatit.
d. As avea doar aceste 4 intrebari:
1. Ce ar dori de la viata ?
2. Ce vor sa faca in viitorul apropiat ?
3. Ce viicii au ?
4. Daca ar fi presedinte pentru o zi, ce ar face pentru tara ?

Adrian Pop (https://www.facebook.com/zalmoxa.adipop)
Orice sistem nou creeat este inteligent ! El iti arata in permanenta pasii ce trebuie urmati logic, metafizic. Este nevoie doar de oameni capabili sa decripteze acesti pasi si sa-i puna in practica de zi cu zi.

Unul dintre cursantii Scolii de afaceri online Zalmoxa a pus aseara cateva intrebari interesante, la unul din Criteriile de admitere in Scoala :

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/28-Criterii-de-selectie-pentru-Tineri-7?p=45997#post45997 (http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.sfatulbatranilor.ro%2Fthr eads%2F28-Criterii-de-selectie-pentru-Tineri-7%3Fp%3D45997%23post45997&h=aAQEcbPDE&enc=AZOMaQ3x26eZPT4IrRgvml0RmjteqsqAB1vb7l8ayJjGai L6CJt4uYIDhVgdYofld_GSyfQdnUMZ8ActKvkFcSsaWWvApcln gz6oFr1ncvv6yUwr4QuDAFdHXCFlz-AZXi1HgWsnORB94BGvMG6X4j7d9gapgHuzsuvibvajJ2Uvhg&s=1)...Vezi mai mult

Îmi place (https://www.facebook.com/groups/1474423719444052/#) · · Distribuie (https://www.facebook.com/ajax/sharer/?s=37&appid=2309869772&p%5B0%5D=1475233766029714&share_source_type=unknown) · acum 24 minute în Craiova (https://www.facebook.com/pages/Craiova/109365729090108)



Văzută de 4 (https://www.facebook.com/browse/group_message_viewers?id=1475233766029714)
https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-ash1/t5/s40x40/186161_100002378853251_7199314_q.jpg (https://www.facebook.com/zalmoxa.adipop)
Adrian Pop (https://www.facebook.com/zalmoxa.adipop) http://www.sfatulbatranilor.ro/.../11261-%E2%80%9EA.../page6 (http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/11261-%E2%80%9EA-guverna-o-%C5%A3ar%C4%83-este-mai-mult-dec%C3%A2t-a-tr%C4%83i%21%E2%80%9C/page6)https://fbexternal-a.akamaihd.net/safe_image.php?d=AQD9IFN9W9gGn6QQ&w=154&h=154&url=http%3A%2F%2Fwww.sfatulbatranilor.ro%2Fthreads %2F11261-%25E2%2580%259EA-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25E2%2580%259C%2Fthreads%2F11261-%25C2%2584A-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25C2%2593%2Fthreads%2F11261-%25C2%2584A-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25C2%2593%2Fthreads%2F11261-%25C2%2584A-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25C2%2593%2Fthreads%2F11261-%25C2%2584A-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25C2%2593%2Fthreads%2F11261-%25C2%2584A-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25C2%2593%2Fthreads%2F11261-%25C2%2584A-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25C2%2593%2Fthreads%2F11261-%25C2%2584A-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25C2%2593%2Fthreads%2F11261-%25C2%2584A-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25C2%2593%2Fthreads%2F11261-%25C2%2584A-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25C2%2593%2Fthreads%2F11261-%25C2%2584A-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25C2%2593%2Fimages%2Fmisc%2Fvbull etin4_logo.png (http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.sfatulbatranilor.ro%2Fthr eads%2F11261-%25E2%2580%259EA-guverna-o-%25C5%25A3ar%25C4%2583-este-mai-mult-dec%25C3%25A2t-a-tr%25C4%2583i%21%25E2%2580%259C%2Fpage6&h=EAQFrEI7WAQHvVtud6am9UY0BsoSXNWLs1gZ49AImZMpAjA&s=1)„A guverna o ţară este mai mult decât a trăi!“ - Pagina 6 (http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/11261-%E2%80%9EA-guverna-o-%C5%A3ar%C4%83-este-mai-mult-dec%C3%A2t-a-tr%C4%83i%21%E2%80%9C/page6)
www.sfatulbatranilor.ro (http://www.sfatulbatranilor.ro/)INTERVIU Generalul Mircea Chelaru: „A guverna o ţară este mai mult decât a trăi!“ 17 februarie 2014, 16:07 http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2014/02/17/5302019bc7b855ff566b08dc/646x404.jpg Într-un moment când disputele din arena politică românească indică numărătoarea inversă, a partidel...

ana_maria
25.02.2014, 22:42
a. Nu
b. Realizarea Libertatii Absolute.
c. As prefera sa intru in Taramurile Cunoasterii.
d. 1. Care le este primul gand cand se trezesc dimineata?
2. Ce inseamna pentru ei Bun-simt si cum se aplica ?
3. In ce anume cred si cum aplica asta in viata lor ?

MirsuCatalin
03.03.2014, 15:58
a) da
b) sa putem finaliza proiectele de pe forum si peste 79 ani sa facem planuri pentru alti 79 ani ...
c) sa intru - nu ... inca, dar la a o scrie ... lucrez
d) 1.cum stati la capitolul ,,sentimentul social,, si ,,adaptarea sociala,, ?
2.ce parere aveti de logica particulara ?
3.Mama lui Judy i-a promis ca o va lasa sa mearga la un concert in orasul lor daca va economisi banii pe care ii castiga facand babysitting si banii pentru pranz ca sa isi cumpere bilet la concert.Judy a reusit sa economiseasca 15 dolari,cat costa biletul plus inca 5 dolari.Dar apoi mama lui Judy s-a razgandit si i-a spus ca trebuie sa cumpere cu acei bani haine noi pentru scoala.Judy a fost dezamagita si s-a hotarat sa mearga la concert.Si-a cumparat bilet si i-a spus mamei ca nu reusise sa economiseasca decat 5 dolari.In ziua respectiva, s-a dus la concert si i-a spus mamei ca isi petrece ziua cu un prieten.A trecut o saptamana fara ca mama ei sa afle nimic.Apoi Judy i-a spus surorii sale mai mari ,Louise, ca fusese la spectacol si ca o mintise pe mama.Louise se intreaba daca sa ii spuna sau nu mamei ce a facut Judy.Ce ar trebui sa faca Louise ?
Argumenteaza , te rog si DE CE ?
4.Ce observati in urmatoarea imagine ?
http://www.mcescher.com/gallery/recognition-success/circle-limit-iv/

Virgil Budu
16.04.2014, 16:28
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?

a. Da
b. Sa explorez Eu sunt Viata
c. Istoria e trecut, e moarta. Eu sunt prezent, Eu sunt Viu.
d. Nici o intrebare. Bunul Simt se simte, este un simtamant. Trezirea este pentru toti in unu.

"Un om i-a spus: Vorbeste cu fratii mei ca imparta cu mine averea tatalui. Isus i-a spus: Omule cine a facut din mine un impartitor? Apoi s-a intors spre ucenici si le-a spus: Oare sunt un impartitor?"

Puterea absoluta corupe absolut.

Apropo de criterii spun o povestioara: Maica Domnului cu Pruncul in brate ajunge la o manastire si pentru ca se insera bate la poarta spre a cere sa innopteze acolo. Calugarul care-i deschide o invita in curte si se duce de-l cheama pe staret si pe ceilalti calugari ca sa vada toti pe Maica si pe Prunc. Staretul ii aseaza pe calugari in linie si ii prezinta pe rand Maicii: acesta este mare cunoscator al Scrierilor Sfinte, le stie pe dinafara; acesta este mare cunoscator al mersului stelelor; acesta este mare inginer; etc. Cand ii venea randul fiecare se inclina in fata Maicii cu Pruncul, iar Maica ii saluta cu un zambet duios. La coada sirului era cel mai nestiutor dintre toti. Cand au ajuns in dreptul lui, staretul nu gasea cu ce sa il laude si se simtea cam incomod si avea teama ca nu cumva calugarul din urma sa nu-i pateze buna impresie lasata de ceilalti. Dar calugarul care nu cunoastea nici cartile sfinte, nici mersul stelelor si nici altele din cele ce spusesera inaintea lui, a luat trei mere si a inceput sa faca jonglerii cu ele. Vazand aceasta Pruncul a inceput sa rada si atunci Maica a dat calugarului nestiutor sa-l tina in brate pe Prunc.

petrisor andrei
29.05.2014, 20:07
A) da am cunoscut cateva persoane cu care acum sunt bun prieten si ne ajutam la nevoie
B. Ce imi doresc in viata: sa am o familie peste cativa ani (8-10 ani) sa fac o afacere in domeniu iepurilor si munca mea sa fie recunoscuta.
C. Pregatit sa intru in istorie acum nu sunt, poate peste cativa ani...da nu o sa mi ofere viata sansa aceasta de a intra..
D. Intrebari puse:
-de ce doriti lucru acesta?
-de ce tocmai domeniu asta?
-aveti experienta in domeniu acesta
-Cat timp puteti aloca pe zi?
-va implicati sau ""conduceti""din spate o posibila afacere?

Adrian Pop
29.05.2014, 20:44
a) da am cunoscut cateva persoane cu care acum sunt bun prieten si ne ajutam la nevoie
b. Ce imi doresc in viata: Sa am o familie peste cativa ani (8-10 ani) sa fac o afacere in domeniu iepurilor si munca mea sa fie recunoscuta.
C. Pregatit sa intru in istorie acum nu sunt, poate peste cativa ani...da nu o sa mi ofere viata sansa aceasta de a intra..
D. Intrebari puse:
-de ce doriti lucru acesta?
-de ce tocmai domeniu asta?
-aveti experienta in domeniu acesta
-cat timp puteti aloca pe zi?
-va implicati sau ""conduceti""din spate o posibila afacere?

interesant !!!

Marius Adrian
01.07.2014, 02:01
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
Da am avut sansa sa cunosc2 persoane care sunt cei mai buni prieteni ai mei
Nu stiu daca mai traiesc 80 de ani dar in urmatorii ani ai vietii mele as vrea sa fac bani
Eu zic ca mai am pana atunci
Ce fel de oameni ar dorii sa ajunga? asta ar fi intrebarea mea

Alina Bratu
18.07.2014, 01:37
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?

a. Daaa...Mai multi...
b. Unirea
c. Este importanta ajutorarea neconditionata a semenilor
d. Va iubiti tara?

Banu Ionut
18.07.2014, 09:12
Super inseamna ca ai o anumita experienta si ai invatat foarte multe de la acesti oameni,pe care le poti impartasi :)

Alina Bratu
19.07.2014, 18:22
Ionut, i-am cunoscut deoarece au venit in firma sau am fost impreuna cu Adi la ei... Apreciez mult gestul lui Adi de a mi-i prezenta.

enciu doru
21.08.2014, 00:45
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Da - Donca Oncioiu Calin .Pana la varsta de 27 de ani a strans la seminariile lui peste 300 000 de oameni.
Doar pentru refosma sanatatii a strans in cateva lui in reteaua lui 100 000 de oameni. Avea o abilitate fantastica de a gasi lideri si de a se face urmat.
Cu el a vrut Ion Jernovoi sa va puna in legatura dar nu v-ati inteles la canalul de comuniare.
http://www.calindonca.ro/
https://ro-ro.facebook.com/pages/Calin-Donca-Oncioiu/147633578735081
http://www.youtube.com/watch?v=h-OUjYeCtQk

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Sa dezvolt un lant de magazine alimentare care sa faca oamenii sanatosi .

c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Da.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele care au BUN SIMT ?
Ce ai face daca ai avea 1 000 000 de euro?
Ce te face fericit?

latan.elena
29.09.2014, 23:10
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?


Da, am avut aceasta sansa si ii MULTUMESC LUI DUMNEZEU ca mi i-a trimis spre ajutor ! Pentru ei am un cuvant pretios : RECUNOSTINTA !


Doresc Sanatate ,Pace si Armonie ,Prosperitate pentru familia mea ,prietenii mei ,toti romanii ,toti oamenii si eu sa contribui la implinirea lor cu orice sacrificiu din partea mea.
Doresc sa calatoresc. Mai intai in locurile Sacre ale Romaniei , sa ma conectez la energia lor magica apoi tot ce se mai poate vedea.


''Istoria e mare'' , incapem toti in ea,suntem in ea.Ca sa te remarci trebuie sa faci ceva DEOSEBIT pentru binele celor din jur,al poporului din care faci parte ,al omenirii.Trebuie sa fii un ALES ! Asta ca parte pozitiva .


Bun Simt , Simtire Buna.Cu asa ceva te nasti,este un instinc ,il ai sau nu il ai ! Nu cred ca se dobandeste prin educatie.Poti sa fii foarte bine educat si sa fii un mare ne-simtitor.
Pe tineri i-as intreba daca le place adevarul ? Daca iubesc oamenii si vor sa-i ajute neconditionat ? Daca le pasa de tot ce se intampla in jurul lor ? S-au gandit vreodata sa faca ceva concret , la o solutie , pentru mai binele poporulu din care face parte ?
Tinerii ,oamenii de bun simt se aleg singuri !

latan.elena
29.09.2014, 23:20
Goethe (http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Goethe) ''Bunul simţ e geniul umanităţii.''



Descartes (http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Descartes) ''Bunul simţ este însuşirea, puterea de a judeca bine şi de a distinge ce-i adevărat de ce este fals.''

C.E. Stowe (http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=C.E.+Stowe) ''Bunul simţ înseamnă talentul de a vedea lucrurile aşa cum sunt şi de a face lucrurile aşa cum ar trebui făcute.''


Mihai Enachi (http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Mihai+Enachi) ''Avocatul adevărului este bunul simţ.''

petrisor andrei
30.09.2014, 21:39
A) da am cunoscut cateva persoane cu care acum sunt bun prieten si ne ajutam la nevoie
B. Ce imi doresc in viata: sa am o familie peste cativa ani (8-10 ani) sa fac o afacere in domeniu iepurilor si munca mea sa fie recunoscuta.
C. Pregatit sa intru in istorie acum nu sunt, poate peste cativa ani...da nu o sa mi ofere viata sansa aceasta de a intra..
D. Intrebari puse:
-de ce doriti lucru acesta?
-de ce tocmai domeniu asta?
-aveti experienta in domeniu acesta
-Cat timp puteti aloca pe zi?
-va implicati sau ""conduceti""din spate o posibila afacere?

maria memo
24.01.2017, 18:41
a.Da
b.Sunt mai multe,insa in principal imi doresc sa devina un best-seller,cartea pe care o scriu,imi doresc sa lucrez si cu muzica.Mi-as mai dori,cumva,sa pot invata copiii,cata putere sta in ganduile pozitive,asa cum mie mi-ar fi placut sa mi se spuna asta de mica.Consider ca daca ti se spune asta de mic,sansa sa-ti dezvolti 100% acesta credinta este mult mai mare si deci,mult mai benefica.
c.Desi suna coplesitor(in sensul bun)da!!!!
d.1)Esti pregatit sa afli si sa pui in practica lucruri uimitoare care,realmente pot produce schimbari majore(de bine)in lume?
2)Esti?

Adrian Pop
25.01.2017, 00:20
a.Da
b.Sunt mai multe,insa in principal imi doresc sa devina un best-seller,cartea pe care o scriu,imi doresc sa lucrez si cu muzica.Mi-as mai dori,cumva,sa pot invata copiii,cata putere sta in ganduile pozitive,asa cum mie mi-ar fi placut sa mi se spuna asta de mica.Consider ca daca ti se spune asta de mic,sansa sa-ti dezvolti 100% acesta credinta este mult mai mare si deci,mult mai benefica.
c.Desi suna coplesitor(in sensul bun)da!!!!
d.1)Esti pregatit sa afli si sa pui in practica lucruri uimitoare care,realmente pot produce schimbari majore(de bine)in lume?
2)Esti?

Este in regula !

andreild
18.02.2017, 15:55
a) Da!
b)Sa infiintez o companie care se ocupa de aproape orice.
c)Da , si voi incerca mereu sa fac ceva de amintit.
d) 1)Poti sa nu o iei de la capat?Ci doar sa completezi cu mai mult ?

Robert dragoi
23.02.2017, 01:35
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Da ,mă simt binecuvântat .
Aveam și încă mai avem un proiect "OMUL SFINTESTE LOCUL" un proiect o carte care scrisă de mine și Maria fica mea ,pai ...Da părintele Mircea , părintele Galeriu, Argatu,Adi,Preotul Ioan de la plumbuita mutat apoi la Recea in Mureș Profesorul Meu de sociologie Constantinescu,Soția mea o mamá desăvârșită . smd
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Ceva care să rămână
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Cred că da ...Sigur
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
1. Crezi in Dumnezeu?
2. De ce?
3. A lupta este rău?
4. Stii sa faci mâncare ?
5. Dacă vei face bine și vei primi rău cum vei reacționa?
Și.....Doamne cate întrebări as mai avea
Interesant ar fi sa aud răspunsuri pentru a putea analiza

Adrian Pop
25.02.2017, 01:05
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Da ,mă simt binecuvântat .
Aveam și încă mai avem un proiect "OMUL SFINTESTE LOCUL" un proiect o carte care scrisă de mine și Maria fica mea ,pai ...Da părintele Mircea , părintele Galeriu, Argatu,Adi,Preotul Ioan de la plumbuita mutat apoi la Recea in Mureș Profesorul Meu de sociologie Constantinescu,Soția mea o mamá desăvârșită . smd
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Ceva care să rămână
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Cred că da ...Sigur
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
1. Crezi in Dumnezeu?
2. De ce?
3. A lupta este rău?
4. Stii sa faci mâncare ?
5. Dacă vei face bine și vei primi rău cum vei reacționa?
Și.....Doamne cate întrebări as mai avea
Interesant ar fi sa aud răspunsuri pentru a putea analiza

Interesant !!!!!

Intrebarile sunt importante...si raspunsul sa ti le dea cel care te coordoneaza.

VIOLETA RODICA FLOREAN
27.04.2017, 22:25
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om?
DA ,am aceasta mare sansa sa existe in viata mea un Om lasat de dumnezeu ca sa ne fie ca model,care pentru mine este un exemplu de bunatate ,respect, diplomatie,credinta,...,cu o memorie colosala mereu ma surprinde ,are puterea spirituala prin bunatate sa sa scoata ce e mai bun din oameni care sunt in jurul lui deasemenea un tata minunat cu o inteligenta foarte mare si ce ma bucura e ca si copii lui au aceasta inteligenta aparte . SUNT SIGURA CA ACUM VOI AVEA SANSA DATORITA ACESTUI GRUP SA CUNOSC MULTI OAMENI PRINTRE oameni.
bCe doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
IN primul rand sa ma bucur de viata si tot cea ce imi ofera zinic cu bune cu rele ,impreuna cu cei dragi alaturi ,eu traiesc dupa regula de am asigura cele 24 ore ce ma multumeste si ma face sa fiu fericita ,a doua zi o las in mainile celui care nea lasat cu un scop pe acest pamant .
c Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
da ,daca asa imi e destinat .
d Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
1 Credeti in puterea vindecari pri credinta.
2 Credeti in educatia bunului simt prin exemplu personal si nu cuvinte.
3 Oameni se nasc buni sau se educa sa fie buni.
4Copii nostri sunt exemplul nostru .
5 Este familia grupul de oameni cu care trebuie sa incepem atunci cand dorim sa incepem ceva important si de suces de exemplu .o afacere .

Iulian Necșulescu
30.06.2017, 23:13
Criterii de selectie pentru Tineri - 7

O sa va rog sa raspundeti la aceste intrebari, dupa care stam de vorba despre fiecare raspuns in parte al Dumneavostra. Aceste intrebari care fac parte din Sfaturile Batranilor ( SB ) de pe acest forum ( SB 1 - SB 92 ). Raspunsurile acestea le atasati dupa CV-ul Dumneavoastra de pe forum.

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/30-Sfatul-B%C4%83tr%C3%A2nilor-1

a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?

Iulian:
Eu mi-am explicat, asa cum m-am priceput deocamdată, intr-un proiect <<Îmi Pasă - Fi OM>>.
(...)
<< Datoria Vieții de OM. >>
I. Destinul Uman.
1. ”Fi OM, prenume și nume. Dreptul tău ca și ființă umană om, în sensul Datoriei Vieții de OM.”

Ființa Umană, OMUL, ca proiect, creația Lui DUMNEZEU, are capacitățile și potențialul, - duhovnicesc, sufletesc, trupesc - spiritual și material, pentru a fi, a deveni, și a trăi ca și OM, ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț, în Viață, în DUMNEZEU.

Primul punct esențial din Destin, al tuturor ființelor umane, al tuturor oamenilor, al fiecărei persoană umană om, este : ”Fi OM, prenume și nume. (Dreptul tău ca și ființă umană om, în sensul Datoriei Vieții de OM.)”

a. << om „micuț” >> ( Toate ființele umane care s-au născut, se nasc, și se vor naște, sunt oameni „micuți”.)

Deci, in intelesul meu,... da, am întâlnit multi oameni ,,micuti''. Si eu sunt....

b. << Om „mărișor” >> (<< Ajutându- mă >>)

Ajutandu-ma, eu pe mine însumi, si, nu numai, pentru a fi, a deveni, si a trai ca si OM (in intelesul cel mai simplu, OM de Omenie)... pentru cele patru puncte esentiale din 'Destinul Uman', prin modalitatea de lucru din 'Soarta Umana', in 'Programul Vietii, prenume si nume',... mi le-am explicat, in câteva cuvinte, in proiect.
<<Om ,,marisor''>> este cineva, este fiecare om, care lucrează pentru etapele din proiect, toate, si, le-a si îndeplinit, cu adevărat, in mod concret, si continua sa indrepte si sa imbunatateasca sistemul acesta de lucru, proiectul <<Îmi Pasă - Fi OM>>.

c. << OM „mare” >> (<< Ajut >>)

<< OM „mare” >> ... începe sa fie, din momentul când, o alta persoana, un alt om pregătit de acesta, a inteles, si a îndeplinit, de asemenea, toate etapele proiectului, si continua sa-si indrepte si sa-si imbunatateasca propriul sistem de lucru, ajutând o alta persoana, un alt om, si asa mai departe.

Dupa Voia Lui Dumnezeu, si dupa Sincer Merit, îmi ofer sansa sa cunosc un Om, fiind, devenind, si trăind ca si OM, in Viata, in Dumnezeu.


b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?

Proiectul <<Îmi Pasă - Fi OM>>
Este o constientizare personala, la modul general.


Conștientizare personală:
DUMNEZEU, cu adevărat, dincolo de închipuire: '' Lasă Mie TOT ce am de făcut. ''
Și eu, Doamne DUMNEZEU, ce fac ?!
'' Îmi Pasă. Fi OM. ''
'' Îmi Pasă. Fi OM, prenume și nume. ''
('' Îmi Pasă. Fi OM, Iulian Necșulescu. '')



(RE) FAC, ÎNDREPT, ÎMBUNĂTĂȚESC, (RE) SCRIU


Proiectul << Îmi Pasă - Fi OM, prenume și nume - (Re) Naștere personală umană om. >>
~ Dreptul tău ca și ființă umană om, în sensul Datoriei Vieții de OM. ~



I. << Îmi Pasă – Împreună putem face Binele, să crească… . >>

După Voia Lui DUMNEZEU: cunoaștere de Dumnezeu…
și după Sincer Merit : Omenie și Iubire, ca o necesitate pentru Umanizare și Îndumnezeire, a Omului…
prin împreuna lucrare, Dumnezeu și Omul: este necesară voința Omului, prin Puterea Lui DUMNEZEU, ca o datorie a desăvârșirii Sale.



II. << Îmi Pasă – Întruajutorare social umană, spiritual și material. >>

1. NORMALITATE – Mulțumesc Modelelor – educațional umane – de învățătură, comportare, și activitate, de bun simț, corectitudine, altruism, profesionalism, seriozitate, omenie, sfințenie.

2. NECESITATE - Fi OM, prenume și nume - (Re) Naștere personală umană om.
~ Dreptul tău (meu) ca și ființă umană om, în sensul Datoriei Vieții de OM. ~

a. ‘’ ÎNVAȚĂ SĂ ÎNVEȚI ÎNTÂI ! ‘’ (ADEVĂRUL)
b. ‘’ SĂ ȘTI SĂ STAI LA LOCUL TĂU. ‘’ (BINELE)
c. ‘’ SĂ NU UITĂM CĂ AVEM TIMP! ‘’ (CREȘTERE)
d. ‘’ SĂ-MI ȚIN BINE, VOIA-N LUME. ‘’ (DESĂVÂRȘIRE)

3. DATORIA OM – creștere, desăvârșire personală, social umană, spiritual și material.

Datoriile:
a. firești, natural, morale,
și
b. suprafirești, supranaturale, supramorale,

pentru a realiza tot ce este folositor și de trebuință, spiritual și material.

4. CUNUNA VIEȚII – Ajutându-mă, ajut – Datoria Vieții de OM.

a. << Ajutându- mă >> :
Voi… pe mine. ( Modele – educațional umane – de OAMENI; Sisteme – educațional umane – pentru a fi, a deveni, și a trăi, ca și OM)
Tu… pe mine. ( Model – educațional uman – de OM ; Mentor )
Eu… pe mine. (Propriu-mi Model de sistem – educațional uman – pentru a fi, a deveni, și a trăi, ca și OM)

<< Împreună putem face Binele, să crească… >> :
După Voia Lui DUMNEZEU, și după Sincer Merit, prin împreuna lucrare, Dumnezeu și Omul…

b. << Ajut >>:
Eu… mă ajut. (Normalitate)
Eu… te ajut. ( Necesitate)
Eu… vă ajut. ( Datoria OM)

<< Întruajutorare social umană, spiritual și material.>>
- `` Sistemul educațional uman (omenesc), spiritual și material”, bază a Societății Umane (Omenești).
- ” Instituțiile social umane (omenești) ”, din Societatea Umană (Omenească).
- ” Identitatea personală umană om, a fiecărei ființă umană om”, care compune, și face parte din Societatea Umană (Omenească).

- și, ” Lumea întreagă”, și ” întreaga Creație spiritual și materială, ATOTDUMNEZEU (cu adevărat, dincolo de închipuire)”.


III. << Îmi Pasă – Ajutându-mă, ajut – Datoria Vieții de OM. >>

a. << Ajutându- mă >> :
(și) Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM >>;
prin ”propriu-mi model de sistem (evolutiv progresiv) – educațional uman – de învățătură, comportare și activitate, spiritual și material”, pentru a fi, a deveni, și a trăi, ca și OM.

b. << Ajut >> :
Datoria Vieții de OM.
I. Destinul Uman, și cele patru puncte esențiale.
II. Soarta Umană, și modalitatea de lucru.
III. Programul Vieții, prenume și nume.


<< Datoria Vieții de OM. >>

I. Destinul Uman.

1. ”Fi OM, prenume și nume. Dreptul tău ca și ființă umană om, în sensul Datoriei Vieții de OM.”

Ființa Umană, OMUL, ca proiect, creația Lui DUMNEZEU, are capacitățile și potențialul, - duhovnicesc, sufletesc, trupesc - spiritual și material, pentru a fi, a deveni, și a trăi ca și OM, ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț, în Viață, în DUMNEZEU.

Primul punct esențial din Destin, al tuturor ființelor umane, al tuturor oamenilor, al fiecărei persoană umană om, este : ”Fi OM, prenume și nume. (Dreptul tău ca și ființă umană om, în sensul Datoriei Vieții de OM.)”

a. << om „micuț” >> ( Toate ființele umane care s-au născut, se nasc, și se vor naște, sunt oameni „micuți”.)
b. << Om „mărișor” >> (<< Ajutându- mă >>)
c. << OM „mare” >> (<< Ajut >>)

1.1. ”Monahismul”, pentru cine vrea.
Liber, conștient, responsabil, și demn.

2. ”Familia Umană – Smerită Smerenie – ”
Un bărbat și o femeie – Baza nouă a familiei noastre – Iubitul Soț și Iubita Soție.

a. Tata, Mama și copiii.
b. Familia mare, de rudenie.
c. Neamul întreg (Națiunea, poporul, rasa, Umanitatea).

3. ”Familia Social Umană – SMERITOCRAȚIA – ”
( Instituțiile social umane (publice și private), in Societatea Umană Smeritocrația.)

a. ” Să ne cunoaștem ?!” (AMICIȚIE)
b. ”Să lucrăm împreună.” (PRIETENIE)
c. ”Să ajutăm.” (NOBLEȚE)

4. ”Planeta Vie, Grădina Vie.”
Împreuna lucrare a Oamenilor de afaceri, întruajutorare – morală, economică, științifică, tehnologică – spiritual și material, în Societatea Umană, pe planeta Terra, prin (re)aducere aminte și (re)nașterea facerii de Bine, prin Smerită Meritocrație, prin SMERITOCRAȚIE, fiind, devenind, și trăind ca și Oameni de Omenie, cu adevărat, Sfinți în Afaceri.

a. Ca și angajat, muncesc, și ajut pe patron, fiind OM, dar, mai mult, cu adevărat, ajutându-ne reciproc, ajutăm Creația Lui DUMNEZEU.
b. Fiind patron creez locuri de muncă, și ajut pe angajat, fiind OM, de fapt, ajut Creația Lui DUMNEZEU.
c. Oamenii de Afaceri, Oameni de Omenie, învață, învățând, adică făcând, pe ceilalți Oameni, semenii lor, și spiritual și material, a face Afaceri, fiind, devenind, și trăind ca și Sfinți în Afaceri, întruajutorarea întregii Creații spirituale și materiale, ATOTDUMNEZEU (cu adevărat, dincolo de închipuire).

Și, îmi place ideea din această frază : ” Viitorul planetelor este al OAMENILOR.”



II. Soarta Umană.

Înveţi să faci Artă din oferta ta, adică din ceea ce eşti ca OM, prin Omenie Sfinţenie.

(0.) (D)în DUMNEZEU, cu ajutorul Lui DUMNEZEU (cu adevărat, dincolo de închipuire), și după Sincer Merit, cu ajutorul (și) Proiectului << Îmi Pasă – Fi OM >>,
(1.) conștientizez, existența capacității și potențialului – duhovnicesc, sufletesc, trupesc – spiritual și material, ca și om, - de a cunoaște ADEVĂRUL (Smerenie), pentru a face BINELE (Meritocrație), prin OMENIE SFINȚENIE (Vrednicie) - , și, posibilitatea de a crește, și a se desăvârși, pentru a fi, a deveni, și a trăi, ca și OM,
(2.) conștientizez, nivelul real de pregătire – duhovnicesc, sufletesc, trupesc – spiritual și material, ca și om, - nivelul real de cunoaștere al ADEVĂRULUI ( Bun Simț), capacitatea reală și potențialul real de a face BINELE (Corectitudine), prin OMENIE SFINȚENIE (Seriozitate) - , la momentul prezent, și ce am de făcut, acum, și în continuare, pentru a fi, a deveni, și a trăi, ca și OM,
(3.) conștientizez, posibilitatea de a îndrepta, ce e de îndreptat, și de a îmbunătăți, ce e de îmbunătățit, – duhovnicesc, sufletesc, trupesc – spiritual și material, ca și om, - cunoscând ADEVĂRUL (Responsabilitate), făcând BINELE (Drept și, Datorie), prin OMENIE SFINȚENIE (Bucurie) - , și modul în care lucrez, pentru a îndrepta, ce e de îndreptat, și a îmbunătăți, ce e de îmbunătățit, pentru a fi, a deveni, și a trăi, ca și OM,
(4.) în sensul și în scopul Datoriei Vieții de OM, și a bucuriei de a fi, a deveni, și a trăi ca și OM, cu adevărat OM, prin Smerită Meritocrație, prin SMERITOCRAȚIE, OM de Omenie, în Sfințenie, în Viață, în DUMNEZEU, în continuă evoluție și progres – duhovnicesc, sufletesc, trupesc – spiritual și material, ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț, întru echilibrul și armonia întregii Creații spirituale și materiale, ATOTDUMNEZEU (cu adevărat, dincolo de închipuire.)



III. Programul Vieții, prenume și nume.

0. Cadrul, spațiul, existential, spiritual și material.
<< Posibilitatea de mișcare și de lucrare, - ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț,- în spațiu, a „aproapelui”. >>
(Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM, prenume și nume.>>)

- Cine e „aproapele”?!
Din aproape în aproape… în primul rând membrii familiei, oamenii pe care îi cunoști foarte bine, vecinii, locuitorii : aceluiași oraș (sat, comună), aceleiasi regiuni ( județ(e) ), aceleiași țări, aceluiași continent, aceleiași planete,… ș.a.m.d.
„Aproapele” poate să fie și după nivelul de pregătire personală, ca și OM ( în înțelesul cel mai simplu, OM de Omenie. Un OM de Omenie, este OM foarte drept, foarte cinstit, foarte pașnic, foarte moral, foarte virtuos, foarte harnic, din ce în ce mai înțelept, mai nobil, mai demn.) Iar unui OM, nu-i este indiferent „aproapele”, nici chiar de la marginea pământului, din lume, în necesitatea de a fi, a deveni, și a trăi, ca și OM.

<< Posibilitatea de mișcare și de lucrare, - ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț,- în spațiu, a „ta”. >>
(Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM, prenumele și numele (tău, meu).>>)

1. Identitate personală umană om, spiritual și material.
<< Cine e „aproapele” tău ?! >>
Posibilitatea de a cunoaște, de a ști, de a lucra împreună, de a ajuta, de a-ți păsa, - ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț,-, de „aproapele”.
(Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM, prenume și nume.>>)

<< Cine ești tu ?! >>
Posibilitatea de a cunoaște, de a ști, de a lucra împreună, de a ajuta, de a-ți păsa, - ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț,-, de tine.
(Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM, prenumele și numele (tău, meu).>>)

2. Localizare; local și global.
<< Unde e „aproapele” tău ?! >>
Posibilitatea de a conștientiza, de a-ți da seama, de a avea grijă, de a îndruma, , - ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț,- „aproapele”.
(Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM, prenume și nume.>>)

<< Unde ești tu ?! >>
Posibilitatea de a conștientiza, de a-ți da seama, de a avea grijă, de a îndruma, , - ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț,- pe tine.
(Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM, prenumele și numele (tău, meu).>>)

3. Perioadă de timp; cu timp, și fără timp (dincolo de timp).
<< Posibilitatea de mișcare și de lucrare, - ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț,- în timp, a „aproapelui”. >>
(Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM, prenume și nume.>>)

<< Posibilitatea de mișcare și de lucrare, - ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț,- în timp, a „ta”. >>
(Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM, prenumele și numele (tău, meu).>>)

4. Continuă evoluție și progres, spiritual și material, în mediul de trai.
<< Posibilitatea -ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț,- a unei continue evoluții și progres, spiritual și material, în mediul de trai, local și global, cu timp (după Sincer Merit), și fără timp( după Voia Lui DUMNEZEU, cu adevărat, dincolo de închipuire), a „aproapelui”.>>
(Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM, prenume și nume.>>)

<< Posibilitatea -ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, normal, și cu bun simț,- a unei continue evoluții și progres, spiritual și material, în mediul de trai, local și global, cu timp (după Sincer Merit), și fără timp( după Voia Lui DUMNEZEU, cu adevărat, dincolo de închipuire), a „ta”.>>
(Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM, prenumele și numele (tău, meu).>>)




Deci, este : Proiectul << Îmi Pasă – Fi OM >>; și, este : <<Datoria Vieții de OM. >>



Conștientizare personală:
”Legea Bunului Simț elementar, în sensul Datoriei Vieții de OM.”

I.
1. Observ cu atenție și cu discernământ TOT (+1… ) .
2. Nu judec (!? a gândi cu stabilirea „sentinței” ?!) ce nu cunosc, ce nu știu, ce nu ajut, ce nu îmi pasă.
3. Hai să văd despre ce este vorba, despre ce este de făcut, și să fac.
4. Să-mi țin bine, voia-n lume.

II.
1. Cunoaștere de DUMNEZEU, și a OMULUI,… și a Lumii întregi, și a întregii Creații spirituale și materiale, ATOTDUMNEZEU (cu adevărat, dincolo de închipuire.)
2. Mă străduiesc să ajut, cu adevărat, nu să judec identitatea personală a ființelor umane (a oamenilor), identitatea instituțiilor social umane (publice sau private), identitatea fenomenelor, sau a lucrurilor, sau a orice altceva, fără să cunosc, fără să știu, fără să ajut, fără să-mi pese.
3. Fac, ce am Datoria să fac, grăbindu-mă încet, dar, sigur, mai ales din momentul în care conștientizez ce este de făcut, cu adevărat, pe etape, din aproape în aproape, local și global, spiritual și material.
4. Prin implicare personală, liberă, conștientă, dreaptă, cinstită, pașnică, înțeleaptă, constructivă, demnă, în tot ce este folositor și de trebuință, – duhovnicesc, sufletesc, trupesc – spiritual și material, firesc, natural, moral, normal, și suprafiresc, supranatural, supramoral, creator, demn, personal, familial, obștesc, social uman, local și global, ca principiu, dar, și în mod concret, real, corect, nobil, și cu bun simț, în Societatea Umană, pe planeta Terra, și în societatea românească, din România.

III.
1. Înțelegere corectă și cu bun simț, cu multă răbdare și bunăvoință, a Creației spirituale și materiale, ATOTDUMNEZEU (cu adevărat, dincolo de închipuire), ca și întreg, și a fiecărei „părticică” din întreg.
Iertare pentru TOT (+1…) ce e de iertat ; dar, fără nici o indulgență față de greșeală, față de păcat, față de eroare.
Îndreptare și îmbunătățire permanentă și continuă a Vieții, începând cu propria (-mi) persoană, a fiecărui om, dar, și întruajutorare social umană, spiritual și material.
2. Mă străduiesc, cu adevărat, să nu judec greșit, păcătos, deranjant.
Nu judec identitatea personală a ființelor umane (a oamenilor), identitatea instituțiilor social umane (publice sau private), identitatea fenomenelor, sau a lucrurilor, sau a orice altceva, ci greșeala, păcatul, eroarea; fără a însemna că trebuie să existe, sau că există, greșeală, păcat, eroare.
Dar, judec cu din ce în ce mai mult bun simț, corectitudine, altruism, profesionalism, seriozitate, omenie, sfințenie, cu din ce în ce mai mult discernământ, adică așa DA și așa NU, cu din ce în ce mai multă înțelepciune.
Este o Datorie a fiecărui OM, să spună, să învețe (învățând, adică făcând), ce e BINE, și ce NU.
3. Întruajutorare – morală, economică, științifică, tehnologică – personală, social umană, pe bază materială și spirituală, în sensul și în scopul Dreptului, Responsabilității, Datoriei, și Bucuriei Vieții de OM.
4. După Voia Lui DUMNEZEU (cu adevărat, dincolo de închipuire), și după Sincer Merit ( al meu, al nostru, al tuturor,… al întregii Creații spirituale și materiale, ATOTDUMNEZEU (cu adevărat, dincolo de închipuire), prin împreuna lucrare, Dumnezeu și Omul,… și întreaga Creație spirituală și materială, ATOTDUMNEZEU (cu adevărat, dincolo de închipuire), există, și conștientizez că există, Dreptul, Responsabilitatea, Datoria, și Bucuria de a fi, a deveni, și a trăi ca și OM, cu adevărat OM, prin Smerită Meritocrație, prin SMERITOCRAȚIE, OM de Omenie, în Sfințenie, în Viață, în DUMNEZEU.


(Proiectul << Îmi Pasă - Fi OM, Iulian Necșulescu - (Re) Naștere personală umană om. >>
~ Dreptul meu ca și ființă umană om, în sensul Datoriei Vieții de OM. ~)


c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?

Iulian:
Sunteţi pregătiţi...?
Nu.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?

Iulian:
1. Care e numele tau, întreg, pe care ti l-au dat parintii?
2. Cine esti tu; in câteva cuvinte ?
3. Te rog frumos, îmi poti adresa trei întrebări? Care sunt acestea?
4. Cum ne putem ajuta, in viata; in ce scop?



O sa va rog sa aflati care sunt Tinerii care urmeaza cursurile acestei Scoli online de afaceri, pentru a comunica si a colabora cu ei. Nu plec mai departe cu nici un Tanar care nu comunica eficient, deschis si public cu ceilalti cursanti ai Scolii online Zalmoxa.
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/2597-Cursantii-Scolii-de-afaceri-on-line-Zalmoxa
http://www.sfatulbatranilor.ro/forums/13-Firme-in-Sistem-Mosu-S-99-Adrian-Pop

Va rog sa ma credeti ca sunt ferm in deciziile mele. Consider ca actionand in acest mod cu voi, veti intelege in Timp ca doar in aces mod deveniti profesionisti in domeniu de lucru pe care vi-l alegeti.

================================================== =========

Acesta este pasul 7.

Florin Piersic - Unde ni sunt visatorii
https://www.youtube.com/watch?v=2VF7CHtLG3M

Scara valorii se urca individual, treapta cu treapta. Ca orice scara la propriu, ea trebuie pusa pe-o BAZA ( cultura ) solida. Stam de vorba dupa ce sunt depasite toate aceste criterii de selectie. Voi raspunde dupa aceasta la tot ce scrieti pe forum, respectandu-va munca depusa. Dorim sa aflam in cel mai scurt timp posibil, cu cine plecam la drum nou.

Sa nu va apucati niciodata sa faceti ceva in ce nu credeti.

Manipularea oamenilor se bazeaza pe minciuna, " modelarea " lor in schimb, are la Baza Adevarul.


Pasul 8.
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/29-Criterii-de-selectie-pentru-Tineri-8

Vladucu Loredana
06.05.2018, 10:58
a. Da
b. Sa am o firma mare
c. Da
d. Aceste intrebari la care am raspuns si eu !

maria memo
06.05.2018, 15:16
Loredana, chiar daca ti s-a mai spus, esti foarte desteapta pentru varsta ta. Imi plac raspunsurile tale pana acum. Abia astept sa le vad si pe urmatoarele.

Adrian Pop
06.05.2018, 15:17
a. Da
b. Sa am o firma mare
c. Da
d. Aceste intrebari la care am raspuns si eu !

Interesant !!!


a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?

Adrian Pop
06.05.2018, 18:16
a. Da
b. Sa am o firma mare
c. Da
d. Aceste intrebari la care am raspuns si eu !

Loredana, daca te tii de scoala aceasta si nu vei avea ceva probleme de sanatate care apar in Timp, iti garantez ca te ajut sa faci una din marile firme din Romania....pentru ca ai inceput o pregatire de la varsta frageda....

Barbu Alina
04.08.2018, 10:03
a. Da
b. Sa imi deschid un supermarket sau chiar mai multe
c. Da
d. Le.as pune aceleasi intrebari ☺

Adrian Pop
04.08.2018, 14:36
a. Da
b. Sa imi deschid un supermarket sau chiar mai multe
c. Da
d. Le.as pune aceleasi intrebari ☺

Cum sa se numeasca supermarket-ul tau ? Sa incercam sa-l gandim impreuna....

Ionutsteg
13.08.2018, 19:36
a.Am cunoscut multi oameni in viata mea,dar cel mai important ar fi domnul Zamfir.
b.Nu pot sa zic ce voi face la 70-80 de ani.
c.Vreau sa intru in istorie impreuna cu viitorii membri ai Ligii celor 100 de Unionisti ca primul grup ce a contribuit la intregirea Romaniei.
d.As completa punctul c. cu urmatoarea intrebare:Daca da,cu cine mai vrei sa fii in istorie?

Adrian Pop
13.08.2018, 19:45
a.Am cunoscut multi oameni in viata mea,dar cel mai important ar fi domnul Zamfir.
b.Nu pot sa zic ce voi face la 70-80 de ani.
c.Vreau sa intru in istorie impreuna cu viitorii membri ai Ligii celor 100 de Unionisti ca primul grup ce a contribuit la intregirea Romaniei.
d.As completa punctul c. cu urmatoarea intrebare:Daca da,cu cine mai vrei sa fii in istorie?

Da-mi adresele de email a membrilor Liguii si le voi scrie fiecaruia in parte...
Ma bucur ca ai puncre de vedere complemantare, posteaza=le si vedem cand si daca le vom adauga

MarianConstantin
05.04.2019, 01:35
Am răspuns la aceste 4 întrebări acum două zile: http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/25047-CV-Marian-Constantin-VASILE?p=126171&viewfull=1#post126171.
În ceea ce privește proiectul OMU, am pornit pe acest drum acum câțiva ani... și muncesc activ pentru a-mi aduce contribuția.

Adrian Pop
06.04.2019, 10:39
O sa va rog sa raspundeti la aceste intrebari, dupa care stam de vorba despre fiecare raspuns in parte al Dumneavostra. Aceste intrebari care fac parte din Sfaturile Batranilor ( SB ) de pe acest forum ( SB 1 - SB 92 ). Raspunsurile acestea le atasati dupa CV-ul Dumneavoastra de pe forum.

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/30-Sfatul-Bătrânilor-1 (http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/30-Sfatul-B%C4%83tr%C3%A2nilor-1)

a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?

O sa va rog sa aflati care sunt Tinerii care urmeaza cursurile acestei Scoli online de afaceri, pentru a comunica si a colabora cu ei. Nu plec mai departe cu nici un Tanar care nu comunica eficient, deschis si public cu ceilalti cursanti ai Scolii online Zalmoxa.
http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...n-line-Zalmoxa (http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/2597-Cursantii-Scolii-de-afaceri-on-line-Zalmoxa)
http://www.sfatulbatranilor.ro/forum...-99-Adrian-Pop (http://www.sfatulbatranilor.ro/forums/13-Firme-in-Sistem-Mosu-S-99-Adrian-Pop)

Va rog sa ma credeti ca sunt ferm in deciziile mele. Consider ca actionand in acest mod cu voi, veti intelege in Timp ca doar in aces mod deveniti profesionisti in domeniu de lucru pe care vi-l alegeti.

Adrian Pop
06.04.2019, 10:40
Răspunsurile mele pentru întrebările topic-ului: http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...aceri-Zalmoxa: (http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/2680-Criterii-de-%C3%AEnscriere-La-%C5%9Ecoala-on-line-de-afaceri-Zalmoxa:)

A. Aţi avut şansă în Viaţa să cunoaşteţi un Om?
Marian: Da și mă consider un om binecuvântat din acest punct de vedere. Am cunoscut mai mulți Oameni, ceea ce îmi întărește încrederea că România va dăinui și reînflori.

B. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani?
Marian: Schimbări în bine la scară mare.

C. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie?
Marian: Da, însă acesta nu este un scop în sine, ci o consecință, dacă va fi să fie.

D. Ce întrebări le-aţi pune voi celorlalţi Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele care au BUN SIMŢ?
Marian: Cum deosebiți Adevărul de minciună? Ce înseamnă echilibrul și armonia pentru voi? Ce doriți să manifestați prin eu-ul vostru și cum vă pregătiți să faceți acest lucru?

Adrian Pop
06.04.2019, 10:42
[09:41, 6.4.2019] Adrian Pop: Da și mă consider un om binecuvântat din acest punct de vedere. Am cunoscut mai mulți Oameni, ceea ce îmi întărește încrederea că România va dăinui și reînflori.
[09:42, 6.4.2019] Adrian Pop: raspunsul asta trebuie dezvoltat...

MarianConstantin
06.04.2019, 19:12
[09:41, 6.4.2019] Adrian Pop: Da și mă consider un om binecuvântat din acest punct de vedere. Am cunoscut mai mulți Oameni, ceea ce îmi întărește încrederea că România va dăinui și reînflori.
[09:42, 6.4.2019] Adrian Pop: raspunsul asta trebuie dezvoltat...

În răspunsul meu anterior, m-am referit la oamenii spirituali și cu capacități deosebite. În această categorie îl includ și pe dl. general Chelaru, un mare patriot și ”re-făuritor de neam”. Acești Oameni formează și reformează în sens pozitiv grupuri întregi din toată țara, care au impact apoi asupra maselor de români. Totodată, chiar dacă unii dintre acești Oameni nu sunt lideri de grup, prin calitățile și înțelepciunea pe care o posedă, direcționează și ajută în echilibrarea-armonizarea-înălțarea multor români cu care se întâlnesc. Eu consider că singura șansă a omenirii este aprofundarea spiritualității, care ne va conduce spre un mod de viață în armonie cu planeta și cu toți semenii, precum și spre descoperirea și lansarea unor tehnologii benefice noi. Cu cât vor exista mai multe focare iradiante pozitive și oameni cu vibrație tot mai înaltă (care au impact mai larg în jur), cu atât schimbarea profundă atât de necesară va fi mai rapidă. Mă bucur că, în România, gradul de spiritualizare este mare, eu având șansa să cunosc mai mulți Oameni Adevărați, o parte din aceștia fiind preoți sau călugări, o parte civili.

Adrian Pop
06.04.2019, 22:37
[21:36, 6.4.2019] Adrian Pop: Mariane, proiectul tau merita toata atentia...dar, el se va face cu profesionisti...pentru reusita, invata sa ti-i MODELEZI singur...
[21:36, 6.4.2019] Adrian Pop: altfel, NU......................

Adrian Pop
10.04.2019, 21:43
în răspunsul meu anterior, m-am referit la oamenii spirituali și cu capacități deosebite. în această categorie îl includ și pe dl. General chelaru, un mare patriot și ”re-făuritor de neam”. Acești oameni formează și reformează în sens pozitiv grupuri întregi din toată țara, care au impact apoi asupra maselor de români. Totodată, chiar dacă unii dintre acești oameni nu sunt lideri de grup, prin calitățile și înțelepciunea pe care o posedă, direcționează și ajută în echilibrarea-armonizarea-înălțarea multor români cu care se întâlnesc. Eu consider că singura șansă a omenirii este aprofundarea spiritualității, care ne va conduce spre un mod de viață în armonie cu planeta și cu toți semenii, precum și spre descoperirea și lansarea unor tehnologii benefice noi. Cu cât vor exista mai multe focare iradiante pozitive și oameni cu vibrație tot mai înaltă (care au impact mai larg în jur), cu atât schimbarea profundă atât de necesară va fi mai rapidă. Mă bucur că, în românia, gradul de spiritualizare este mare, eu având șansa să cunosc mai mulți oameni adevărați, o parte din aceștia fiind preoți sau călugări, o parte civili.

R ADI - problema este cum unim astfel de echipe capabile....

latan.elena
10.02.2020, 11:37
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?

Da, am avut sansa sa cunosc mai multi Oameni care mi-au infrumusetat Viata si Dumnezeu mi-a asezat pe Cale si OAMENI ,Spirite Inalte, care mi-au marcat Viata si m-au ajutat sa evoluez.

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?

Sa fiu sanatoasa , sa fac tot ce pot mai bine pentru familia mea , sa fiu o prezenta benefica pentru cei din jurul meu si pentru oameni ,in general.

c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?

Istoria retine doar pe cei care fac ceva deosebit. Cred ca pentru mine este un cuvant mult prea mare.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?

Cand ti-ai imbratisat ultima oara mama si i-ai spus MULTUMESC ? Ce inseamna pentru tine ROMANIA ?

Mariusbfs
03.05.2020, 15:32
a. Ati avut sansa in viata sa cunoasteti un Om?
- De mai multe ori. In general, calatorind prin tara, descoperi Oameni.

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani?
- Doresc si lucrez la perfectionarea scolii de grafica si animatie care are scopul de a oferi o sansa copiilor si tinerilor pasionati si talentati in acest domeniu, pentru a crea o comunitate in Romania si pentru a presta aceasta activitate din Romania.

c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie?
- Prin impactul si importanta faptelor noastre vom intra in istorie, fie ca suntem pregatiti sau nu.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele care au BUN SIMT?
- Depinde ce se intelege prin Bun Simt. Prin Bun Simt eu inteleg cei 7 ani de acasa. Multi nu-i mai au pentru ca societatea este intr-o continua schimbare, "pe repede inainte". Nu toti copiii au sansa unei familii care sa ii invete aceste lucruri si, de asemenea, sunt situatii in care copiii invata lucruri frumoase la scoala sau in centrele de pregatire, iar cand se intorc acasa, gasesc acelasi mediu toxic. Insa samanta buna poate creste frumos si printre buruieni, daca are partea ei de lumina, iar de la un moment dat se poate muta intr-un loc mult mai prielnic. Consider ca Bunul Simt este o trasatura interioara autodeterminata si se cunoaste fara a pune intrebari ci doar prin observarea comportamentului. Anumite lucruri "se simt". Foarte multi tineri, in ciuda faptului ca nu stiu sa vorbeasca, nu stiu sa se exprime, insa sunt inzestrati cu inteligenta, creativitate si Suflet. Acestea se pot cultiva, au nevoie de o sansa. Eu sunt dispus sa le ofer aceasta sansa deoarece cred in potentialul fiecaruia. (Tot ce am spus mai devreme se refera la copiii si tinerii de pana in 18-21 de ani).

Totusi, daca as avea o curiozitate, i-as intreba asa:
- Care este cel mai frumos lucru pe care l-ai invatat de la tatal tau? Dar de la mama ta?
- Ce admiri cel mai mult la locul in care te-ai nascut?
- Care crezi ca este scopul tau in aceasta viata?

Nedelea Ioana Alexandra
18.12.2020, 00:27
a. Da, pe mama mea, care este un model pentru mine.
b. In urmatorii 10 ani, imi doresc sa fiu cel mai bun medic din lume si voi munci pentru visul meu, il fac sa devina realitate. Cand aveam 7 ani, mi-am propus asta; si nu voi dezamagi copilul de atunci. Specialitatea pe care mi-o doresc acum este neurochirurgia.
c. Sunt pregatita sa incerc lucruri marete care vor intra in istorie si vor marca existenta mea pe acest pamant.
d. I-as intreba care sunt principiile lor morale, ce dorinte au, care este viziunea lor asupra vietii, ce modele de viata si au ales.

Adrian Pop
18.12.2020, 00:55
a. Da, pe mama mea, care este un model pentru mine.
b. In urmatorii 10 ani, imi doresc sa fiu cel mai bun medic din lume si voi munci pentru visul meu, il fac sa devina realitate. Cand aveam 7 ani, mi-am propus asta; si nu voi dezamagi copilul de atunci. Specialitatea pe care mi-o doresc acum este neurochirurgia.
c. Sunt pregatita sa incerc lucruri marete care vor intra in istorie si vor marca existenta mea pe acest pamant.
d. I-as intreba care sunt principiile lor morale, ce dorinte au, care este viziunea lor asupra vietii, ce modele de viata si au ales.

Da, Roxana este facuta din aluat bun.

LIviu Nuteanu era medic neurochirurg. Citea toata ziua toate noutatile. in domeniu. Era un colos in gandire.

Important ce spui....ai potentialul asta intrinsec, pe care ti l-am observat de la prima naostra intalnire....si ti-am spus-o de 3 ori in laboratorul palsmatic.

Cand vor intra in scoala noi tineri, vei discuta cu ei cele scrise la pct d. Criteriile si sfaturile batranilor fac acelasi lucru.....

Vei avea sansa sa " modelezi " tineri, daca vei fi langa ei continuu......si un minut pe zi este suficient fata de ignoranta si prostia tuturor celorlalti, care prin nepasarea lor, sunt pe dinafara aproape continuu in tot ce se discuta si se face in jurul lor.

Adrian Pop
18.12.2020, 06:23
Da, Roxana este facuta din aluat bun.

LIviu Nuteanu era medic neurochirurg. Citea toata ziua toate noutatile. in domeniu. Era un colos in gandire.

Important ce spui....ai potentialul asta intrinsec, pe care ti l-am observat de la prima naostra intalnire....si ti-am spus-o de 3 ori in laboratorul palsmatic.

Cand vor intra in scoala noi tineri, vei discuta cu ei cele scrise la pct d. Criteriile si sfaturile batranilor fac acelasi lucru.....

Vei avea sansa sa " modelezi " tineri, daca vei fi langa ei continuu......si un minut pe zi este suficient fata de ignoranta si prostia tuturor celorlalti, care prin nepasarea lor, sunt pe dinafara aproape continuu in tot ce se discuta si se face in jurul lor.



Ali, prima data si prima data trebuie sa înveți sa devii medic de Suflete....asta vei invata la Școala Zalmoxiana si asta înseamnă sa știi tun sinea ta ca ai demnitate de OM. Concret, sa nu iei de la nimeni nimic. Vom invata impreuna ce înseamnă sa simtă orice om care vine in preajma ta, Noblețea Sufleteasca !!! In acest fel diamantul pe care l am vazut ca-l ai in tine va capată continuu caratele necesare ca sa devii pol de Lumina, de bunătate.

Roşu Roxana
30.12.2020, 00:52
a. Ati avut sansa in viata sa cunoasteti un Om?
- Da.

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani?
- Vreau sa aflu si sa fac ceea ce i-am promis lui Dumnezeu inainte sa vin pe Pamant.



c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie?
- Da.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele care au BUN SIMT?

- Ce idealuri au in viata? Si cum le-ar transpune in practica ?

MaciucaDragos
21.12.2022, 20:55
a. da. b.imi doresp pe vitor ca firma mea sa fie cea mai buna,pe parte sociala cat si pe parte financiara. c. da imi doresc . d. nu stiu.

maria memo
13.05.2023, 15:14
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?

Da!!

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?

Îmi doresc sa îmi cresc copilul frumos, sa scriu , sa cant, sa am o afacere, sa am o casa a mea intr un loc în care sa simt stabilitate. Si imi mai doresc sa pot ajuta pe oricine are nevoie! Imi mai doresc sa pot sa am mereu toti oamenii dragi aproape!

c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?

Poate suna arogant ce voi spune dar de când sunt mica , nu mi am imaginat altfel. Sunt foarte pregătită sa întru în istorie!
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
1. Esti capabil de loialitate și de dus lucrurile pana la sfârșit?
2. Esti capabil sa iti recunoști greșelile și sa înveți constant din ele?
3. Esti capabil sa te pui mereu in pantofii altuia și sa înțelegi cu adevărat ca orice om de pe planeta asta are o poveste care sta în spatele acțiunilor sale?
4. Vrei sa iti fac ceva de mâncare?:)))
5. Esti iubitor de animale?despre ce crezi ca este viata?

Adrian Pop
13.05.2023, 22:33
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?

Da!!

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?

Îmi doresc sa îmi cresc copilul frumos, sa scriu , sa cant, sa am o afacere, sa am o casa a mea intr un loc în care sa simt stabilitate. Si imi mai doresc sa pot ajuta pe oricine are nevoie! Imi mai doresc sa pot sa am mereu toti oamenii dragi aproape!

R adi - Avem multe puncte comune Maria !!!!

c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?

Poate suna arogant ce voi spune dar de când sunt mica , nu mi am imaginat altfel. Sunt foarte pregătită sa întru în istorie!

R adi - Turism de explorare...si sa scrii tot ce ti se va dezvalui.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?
1. Esti capabil de loialitate și de dus lucrurile pana la sfârșit?
2. Esti capabil sa iti recunoști greșelile și sa înveți constant din ele?
3. Esti capabil sa te pui mereu in pantofii altuia și sa înțelegi cu adevărat ca orice om de pe planeta asta are o poveste care sta în spatele acțiunilor sale?
4. Vrei sa iti fac ceva de mâncare?:)))
5. Esti iubitor de animale?despre ce crezi ca este viata?

R adi : Ai mari calitati Maria !!!!!

alex_manea
19.06.2023, 16:37
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Am avut sansa de a cunoaste mai multi oameni, mai ales in ultima perioada
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Ceea ce ma pasioneaza,consider ca daca faci ceea ce iti place si o faci cu placere efortul mental este redus semnificativ
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Daca voi fi demn de a face acest pas cu siguranta voi fi pregatit
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele care au BUN SIMT ?
Ce pasiuni ai ? Ce te ghideaza in viata ? Ai gresit vreodata si daca da, ce ai facut ca sa indrepti situatia ?

Adrian Pop
20.06.2023, 13:13
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?
Am avut sansa de a cunoaste mai multi oameni, mai ales in ultima perioada
b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani ?
Ceea ce ma pasioneaza,consider ca daca faci ceea ce iti place si o faci cu placere efortul mental este redus semnificativ
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?
Daca voi fi demn de a face acest pas cu siguranta voi fi pregatit
d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele care au BUN SIMT ?
Ce pasiuni ai ? Ce te ghideaza in viata ? Ai gresit vreodata si daca da, ce ai facut ca sa indrepti situatia ?

Interesant !!!!!

mihaita_linca
16.11.2023, 23:18
a. Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un Om ?

Da! Am avut sansa pana la aceasta varsta de 22 de ani sa cunosc mai multi oameni, oameni cu principii care nu isi vand onoarea si raman cu capul sus indiferent de greutate!

b. Ce doriţi să faceţi în Viaţă, în următorii 70-80 de ani?

Doresc in primul rand sa traiesc cu adevarat, sa invat sa apreciez mai mult lucrurile mici din viata mea, doresc sa am o familie frumoasa, simpla pe care sa o pot ingriji! Vreau sa invat zi de zi sa evoluez si sa devin o varianta mai buna a mea. Vreau sa fiu un antreprenor care sa poata aduce oamenii din strainatate inapoi acasa.
c. Sunteţi pregătiţi să intraţi în istorie ?

Istorie, este un lucru mare, un lucru cu putere. Personal la aceasta varsta nu ma vad intrand in istorie, daca o sa raspund peste 10 ani la aceeasi intrebare, cu siguranta raspunsul o sa fie diferit.

d. Ce intrebari le-ati pune voi celorlalti Tineri, pentru a selecta astfel numai persoanele
care au BUN SIMT ?

Cand ai fost ultima oara la bunicii tai?
Cand te-ai rugat ultima oara?
Ce ai alege intre bani si dragoste?

Eleonor
30.11.2023, 22:58
1. Da, am avut șansa!
2. Să profesez foarte mult în ceea ce fac și să mi deschid propria afracere!
3. Da, vreau ca în viitorul familia și copii mei să fie mândrii de mine!
4. Pune-te în postura celuilalt și vei vedea care este adevărul, fără a cataloga o persona pe care nu o cunoști!

alex_manea
05.12.2023, 01:35
Bine, mergi mai departe. O sa purtam la un moment dat discutii despre ce afacere vrei sa incepi si nu numai

Razvan Ghizdavescu
28.02.2024, 21:14
1.Da !Am avut sansa sa cunosc diferiți oameni pana la 17ani.Acum am ocazia sa cunosc genii ,oameni de afaceri și usor usor sa ma învârt in cercurile de oameni,in care mi-amdorit de mic copil.
2.Doresc sa fiu independent financiar,sa nu depind de un sef,sa nu depind de nimeni.Vreau sa am o afacere prospera. Sa am mai multe venituri.As vrea sa calatoresc.
Vreau sa am o familie frumoasa.Sa fim sanatosi cu toții,sa fie pace in lume.
3.Cred ca este destul de greu sa intru in istorie,ar trebui sa fac ceva cu totul măreț.Încă nu pot sa îmi imaginez asta,dar cine știe.
4.Ce vor de la viața.
Unde vor sa ajungă.
Ce vor sa faca cu viața lor.

Adrian Pop
28.02.2024, 22:27
1.Da !Am avut sansa sa cunosc diferiți oameni pana la 17ani.Acum am ocazia sa cunosc genii ,oameni de afaceri și usor usor sa ma învârt in cercurile de oameni,in care mi-amdorit de mic copil.
2.Doresc sa fiu independent financiar,sa nu depind de un sef,sa nu depind de nimeni.Vreau sa am o afacere prospera. Sa am mai multe venituri.As vrea sa calatoresc.
Vreau sa am o familie frumoasa.Sa fim sanatosi cu toții,sa fie pace in lume.
3.Cred ca este destul de greu sa intru in istorie,ar trebui sa fac ceva cu totul măreț.Încă nu pot sa îmi imaginez asta,dar cine știe.
4.Ce vor de la viața.
Unde vor sa ajungă.
Ce vor sa faca cu viața lor.


Am spus Directorilor tai de la Liceu despre activitatea ta alaturi de noi.