PDA

Arată versiune īntreagă : Criterii de selectie pentru Tineri - 24



Adrian Pop
19.08.2018, 18:35
Suntem doi insi seriosi ( Catalin Zamfir si cu mine, tanar " modelat " in peste douazeci si ceva de ani in aceasta Scoala de afaceri online Zalmoxiana ), care am demonstrat prin fapte credinta noastra in Natia Romana si-n capacitatea Poporului nostru de-a ajuta si celelalte Neamuri de pe pamant atunci cand sunt la ananghie, cum sunt acum. Noi doi cautam alti Romani capabili care sa ni se alature pentru a infiinta Asociatia Avangarda de sacrificiu.

Acesta este pasul 23.

Florin Piersic - Unde ni sunt visatorii
http://www.youtube.com/watch?v=2VF7CHtLG3M

Scara valorii se urca individual, treapta cu treapta. Ca orice scara la propriu, ea trebuie pusa pe-o BAZA ( cultura ) solida. Stam de vorba dupa ce sunt depasite toate aceste criterii de selectie. Voi raspunde dupa aceasta la tot ce scrieti pe forum, respectandu-va munca depusa. Dorim sa aflam in cel mai scurt timp posibil cu cine plecam la drum nou.

Sa nu va apucati niciodata sa faceti ceva in ce nu credeti.

Manipularea oamenilor se bazeaza pe minciuna, " modelarea " lor in schimb, are la Baza Adevarul.



George Gurdjieff a fost unul dintre cei mai " pregatiti " oameni la inceputul seolulul trecut, care a pus bazele multor scoli de filosofie din intreaga lume.
Peter D. Ouspensky a scris in cartea " La limita imposibilului " despre pregatirea pe care a avut-o la Sccoala maestrului. La batranete s-au intalnit si Gurdjieff i-a cerut discipolului sa faca amandoi un dans, cel al maestrilor, prin care toata filosofia Scolii era exprimata prin acesta. Ouspensky l-a refuzat si cand am aflat despre acest lucru, n-am mai vrut sa termin volumul doi al cartii...pentru ca din punctul meu de vedere nici unul dintre ei nu avea valoare intrinseca si s-a si dovedit acest lucru cand maestru in ultimele clipe ale Vietii a spus ca nu a inteles nimic....


Ma tot gandesc ce-a fost in Sufletul Sfantului Arsenie Boca si ce mare este acest OM


http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/9926-M-am-inhamat-la-carul-unui-ideal-cam-greu-Transformarea-omului-in-OM!-

M-am inhamat la carul unui ideal cam greu : Transformarea omului in OM !

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/10850-Caci-Parintele-Arsenie-vazand-ca-la-noi-valoarea-nu-are-valoare

Nu stiu daca cei de astazi vor pune in studiu studentilor teologi si ai seminaristilor " Cararea Imparatiei " a Parinetelui Arsenie, ca sa-i lumineze pe viitorii preoti, care au atata nevoie....

Caci Parintele Arsenie vazand ca la noi valoarea nu are valoare, a vrut sa arda cartea sa asa cum a facut Sfantul Moise Prorocul cu Tablele Legii de pe Muntele Sinai, date de DUMNEZEU insusi cu cele 10 porunci, cand a vazut paganatatea poporului care la poalele muntelui Sinai manca, bea si juca, uitand cu totul de DUMNEZEU.

http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...!-Arsenie-Boca

[10/12/2013 11:16:34 PM] Pop Adrian : Am vrut ieri sa tin acest cuvant....


[10/12/2013 11:19:16 PM] Pop Adrian : spune Sfantul...ca sa nu-l spuna in vant....

[10/12/2013 11:19:52 PM] Pop Adrian : grav este, ce spune Sfantul...ca este ultimul cuvant pe care-l spune....

...indemn sa va schimati purtarile si sa-I multumiti lui DUMNEZEU pentru crucea pe care v-a dat-o. Vreau sa schimb lacrimile in bucurie, multumindu-i lui DUMNEZEU pentru toate durerile, caci schimbandu-va purtarile va veti bucura.

O veti face ?

....rugaciunea cea adevarata este a te simti multumit de toate si a-ti deschide sufletul sa te POTI simti aproape de DUMNEZEU.

Mă, toată viaţa m-am străduit să-l schimb pe om şi nu am putut!

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/9926-M-am-inhamat-la-carul-unui-ideal-cam-greu-Transformarea-omului-in-OM-

Ce-o fi fost si-n Sufletul Sfantului NIL DOROBANTU cand semenii se purtau atat de urat cu el ?


Daca am indreptatit un singur om cu stiinta de aceasta, toate rugaciunile si actiunile asa zise benefice pe care le facem tuturor celorlalti semeni, sunt anulate complet !!!

Legea dreptatii lui DUMNEZEU :

Aduce peste capul tau ce-ai dus si tu peste capul aproapelui, ce-ai facut ti se va face, ce-ai zis ti se va zice, ce incalci pe altul ai sa duci si tu....

Pasul 25.
Nu este scris inca...

Adrian Pop
19.08.2018, 23:00
asociatia Arta Zalmoxa este o rusine a scolii Zalmoxiana.

asta-i problema...si nu mi-o mai pot permite...de-aia infiintam Asociatia Avangarda de sacrificiu. Pe vechea asociatie vom face tot ce-am promis, adica simpozioanele, semnarea pacii mondiale...dar...asa cum spun, imi mentin pararea.

Vladucu Loredana
13.10.2018, 20:34
Mi-a placut sa fac aceste Sfaturi si Criterii

Ionutsteg
26.10.2018, 08:49
Cele 2 asociatii Avangarda de Sacrificiu, ce pune accent pe spiritualitate, si Liga celor 100 de Unionisti, ce pune accentul pe descoperirea de catre locuitorii regiunilor din vecinatatea Romaniei istoria reala a acestor regiuni, vor lua nastere cu mult efort si ajutorul lui Dumnezeu.

Daniela Bulugea
11.01.2019, 11:24
Un Om, cu siguranță ,schimbă oameni in Oameni ,daca acest Om are inima deschisă,smerenie catre Dumnezeu si aproapele si credință nezdruncinată in El că lucrează prin dānsul.Cred intr.o minte colectivă si mai cred că noi cu toți daca ne-am intoarce la radacini am intelege ca Planul Domnului e un Plan mult prea maret pentru a mai indrazni sa mai avem vreun plan personal.Daca raman in pace ,daca incep sa am constiinta activată,devin conștient de orice fac si realizez ca sunt un trecator prin aceasta viata ,dar conteaza ce las in urmă enorm.Pot lăsa campii inflorite,copaci crescuti drept sau invers.Sa ne ajute bunul Dumnezeu si sfintii Sai sa ajungem si noi la statutul de a.I fi bineplacuti Lui .

mihaita_linca
21.02.2024, 17:01
Foarte frumos totul!