PDA

Arată versiune întreagă : Asta trebuie cautat...si ce se afla sub Dealul Nicodin



Adrian Pop
05.02.2012, 00:34
Asta trebuie cautat...si ce se afla sub Dealul Nicodin

Intrarea sub Dealul Nicodin, de langa zidurile Universitatii Zalmoxiana, se gaseste sub linia apei Jiului, nu departe de locul unde se gasesc zidurile care au mai ramas. Tunelurile de la Craiova si Breasta leaga toate Manastirile din Nordul Olteniei - Manastirea Tismana, Manastirea Lainici, Manastirea Horezu, Manastirea Bistrita, (( Manastirea Arnota, Manastirea Albu de Cozia, Manastirea Stanisoara - EDENUL Biblic )), Manastirea Govora, Manastirea Frasinei, Manastirea Motru, Manastirea de la Strehaia, spre Banat - Manastirea Vodita, spre Olt - Manastirea Brancoveni, etc...Toate Manastirile sunt legate intre ele prin tuneluri, care au adancimi, asa cum mi-a spus un Calugar de la Manastirea Motru acum 15- 16 ani, intre 12-20-50 de metri si sunt construite pe lacasuri de cult vechi, de zeci de mii de ani si chiar mult mai vechi ....de sute de mii de ani....Pe aceleasi lacasuri s-au costruit cetati geto-dacice. Energiile locului erau cu mult Timp inainte amplificate de Oameni care au innobilat locul....

Tunelurile din planul fizic care leaga cetatea dacica Sarmizegetusa Regia, uneste trei punte importante din Muntii cei mai inalti ai tarii cu tunelurile din intorsura Buzaului....

Colaboratorii mei de la Agentia de turism de explorari Samizegetusa vor aduce la lumina vestigii ale Culturii Zalmoxiene, fiind prima Cultura din lume. CULTU'lu RA, Cultul Regelui Soare.

Leamna - Craiova, legate prin tunel

Tot o legendă este şi povestea tunelului subteran, despre care se spune că ar lega o zonă numită “la Ciocane”, din Leamna de Sus, de centrul Craiovei. Însă nu a fost demonstrată până acum de niciun localnic cu spirit aventurier. În realitate, în zona indicată de săteni, există o gaură despre care bătrânii de astăzi spun că o foloseau ca loc de joacă în copilărie.

“Da, acolo, la Ciocane, sunt cu adevărat o gaură şi un tunel aşa, de câţiva metri, că pe urmă se înfundă. Noi ne-am băgat pe acolo şi ne jucam, mergeam prin tunel, dar pe urmă nu mai aveam curaj. Nu ştiu ce este cu locul ăla sau cine l-a făcut”,