PDA

Arată versiune întreagă : Avem 2 probleme fundamantale in Neamul nostru:1. Nu ne unim. 2. Ne batem joc de Timp.



Adrian Pop
03.01.2012, 23:21
Avem 2 probleme fundamantale in Neamul nostru :
1. Nu ne unim.
2. Ne batem joc de Timp.

Cum putem sa le rezolvam pe-acestea ?
Ce sugestii aveti ?

arienne2003
03.01.2012, 23:45
nina beciu :

Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus, daca vrei sa poti sa vezi foarte departe.
Constantin brancusi



Trebuie sa ajungem la un nivel de constiinta foarte ridicat si cu o logica foarte ascutita
cu ordine in gandire, sa fim eficienti trebuie sa realizam ceea ce inseamna Timp
sa o rezolvam de la 2 la 1

mai greu de facut, eu nici pentru copilul meu nu am timp ceea ce inseamna ca inca nu stiu...

Dan
03.01.2012, 23:49
De-a lungul istoriei romanii au demonstrat o consecventa notabila in a fi dezbinati. Unirea Modovei cu Valahia a fost la un milimetru de a nu se face datorita antiunionistilor, care, iata, chiar si acum dupa un secol si jumatate, tot mai exista ( a se vedea tentativa de creare a Partidului Moldovenilor, cu tendinte clar separatiste). E trist dar adevarat, dezbinarea este o trasatura nationala a noastra, care merge pina la nivel de individ. Totul pleaca de la o educatie gresita, care are la baza dragostea pentru capra vecinului. Romanul nu stie sa traiasca, nu are dotarile mentale necesare, busola care sa-l ajute sa se orienteze. Mintea lui e un depozit de anarhie si principii gresite, aplicate in viata cu o consecventa incredibila. cine ii cunoaste, usor poate sa-i folosesca impotriva intereselor lor. Tiganii au hotarit sa-si faca o tara, in Romania, in circa un secol o vor face. Treaba e cunoscuta la aproape toate nivelurile dar nu se face nimic iar tiganii zburda voiosi intr-un sat fara ciini. Intre timp romanii mesteca gulgute, asta e ocupatia lor de baza, au loc discutii savante daca sa zicem rom sau tigan si balaoachesii ne-au lucrat la meserie, imaginea noastra publica e deja confundata cu a lor. E primul pas, apoi va urma substituirea si romanii vor ajunge argati in tara pe care nu au iubit-o si nu au stiut s-o pazeasca de rele. Ei se lupta din greu sa demonstreze ce bun sau ce nebun e Basescu, Ponta, Antonescu, Iliescu, iar in timpul asta neprietenii ii dau inainte cu planurile lor, foarte bine facute si pe care le realizeaza pas cu pas. Aferim, natie romana!
Principala vina in toata aceasta situatie o au intelectualii, care s-au refugiat intr-un elitism gretos, departe de realitatea cruda. Ei nu si-au facut datoria sa-i educe pe romani in spiritul dragostei de tara. Ei au batjocorit istoria si figurile sfinte ale neamului, au minimalizat fapte marete, unice, multi dintre ei il aduleaza pe cel mai mare tradator din istoria noastra, Hohenzollern Mihai. Si totusi mai existe suflete curate, care nu accepta situatia si vor sa o aduca la normal. Cum?

Remus Constantin Raclau
04.01.2012, 00:23
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/1908-Stratificarea-socială?p=4909#post4909

arienne2003
04.01.2012, 00:26
NU ESTE ADEVARAT ! NU OMUL IN SINE ESTE DE VINA, CI CONDUCATORII SUTILI CARE STIU SA DEZBINE OAMENII DE RAND PENTRU A NU SE UNI DEOARECE ACEIA STIU CA IN MOMENTUL IN CARE OM CU OM SE UNESTE PUTEREA DIN OM POATE SCHIMBA ORICE SITUATIE, GUVERN... ETC. DE ACEEIA EI (UNII CARE SE VOR CONDUCATORII LUMI) (SE STIU EI "BINEVOITORI") LUCREAZA SPRE A INFILTRA IN RANDURILE NOASTRE TOATE GANDURILE NEGATIVE SPRE DEZBINARE CA NEAM, CA TRAI...
SA-I FEREASCA DUMNEZEU CAND S-O TREZI ROMANUL !!!
DE ACEEA SE SPUNE MEREU PE ACEST FORUM : Să nu uităm niciodată Scopul nostru principal din Viată, care nu este altul decât acela de-a trăi cu toţii Frumos, Fericiti si Sanatosi. ATUNCI EI(AIA CARE NU NE INTERESEAZA) NU VOR MAI AVEA NICI O INFLUENTA. MACAR 2 CAND SE VOR UNI NIMIC NU LE VA STA IN CALE. SI ASA VA APAREA SI AL 3-LEA...
ROMANUL DE RAND STIE SA TRAIASCA, IAR "BUSOLA" ACELUIA CARE STIE SA TRAIASCA E DUMNEZEU...
PROBLEMA E ALTA, CEA AMINTITA MAI SUS.
CUM ? VOM ADUCE SITUATIA LA NORMAL ?
SOLUTIA E UNA SINGURA : PRINT-UN TRAI DECENT, CINSTIT, FERICIT SI SANATOS PENTRU TOT ROMANUL. TOATE SA LUCREZE INTR-UN SINGUR SCOP NOBIL.

Adrian Pop
04.01.2012, 00:38
CUM ?

Prin activarea Sistemului S1+1, adica incepand totul cu unirea a doi oameni capabili astfel incat realatia dintre cei doi sa-i innobileze devenind OAMENI. In acest fel apare primul PUNCT STABIL de sprijin pe care se poate reconstrui totul de la capat.....
Cei doi se vor ocupa de al treilea...samd....

Inca nu am gasit in ultimii 16-17 ani de cautari macar o singura persoana capabila de a nu fii :
1. Mandra si orgolioasa in toate cele, neintelegand prea mult ca nu intelege.
2. Sa aiba bunavointa comunicarii pana intelege ce se spune.
3. Sa aiba continuitate in ce se stabilieste de comun acord.
4. Sa nu se supere pe sat ...indiferent de obstacole, mai ales ca acesta sunt proprii fiecaruia dintre noi...
5. Sa nu se gandeasca numai la punga proprie....
6. Sa-si ridice singuri stacheta, din respect fata de el si fata de semeni.
7. Sa ajute neconditionat semenii, ajungand sa aiba un Suflet Nobil in acest mod.

adi

Adrian Pop
04.01.2012, 03:22
Mişcarea Euro-Civică Română
Grup DeschisOricine poate vedea acest grup, membrii lui şi ceea ce scriu membrii.
.753 membri40 de fotografii2 Documente.
Caută în acest grup...Vezi toțiMembri (753)
.Dragos-Andrei PreutescuMona Bernhardt-LörincziDumitru ZburleaAdrian PopRodica Eugenia FiedlerTheodora MarinescuDan Badea.SOCIETATEA CIVILĂ – PRIMA PUTERE ÎN STAT

Această mişcare îşi propune să se implice responsabil la nivelul comunităţilor româneşti pentru a promova conştientizarea tuturor drepturilor, a libertăţilor şi mai ales a îndatoririlor pe care cetăţenul român trebuie să le dobândească în cel mai scurt timp, pentru a avea dreptul la o existenţă demnă şi la un cadru de acţiune identic cu toţi cetăţenii europeni.

http://miscareaeurocivicaromana.blogspot.com/...
http://www.facebook.com/miscareaeur...
Vezi toatePersoane pe care s-ar putea să le cunoşti
.Burebista Zamolxes22 prieteni comuni
Adaugă prieten.Acţiunea Românească Din Basarabia23 prieteni comuni
Adaugă prieten.Nicolae Cojocaru24 prieteni comuni
Adaugă prieten.Creează un anunţSponsorizat
.Uleiul sparge recordul!
plus500.ro
Va crește prețul aurului? Tranzacționați ulei și aur cu Plus500™. Bonus fără depunere? Faceți click aici pentru a afla!. Scrie postareScrie postareAdaugă Foto/VideoAdaugă Foto/VideoÎntreabăÎntreabă.


Scrie ceva...


Mişcarea Euro-Civică Română..
POSTĂRI ACTUALIZATEAdrian Pop
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/1907-Avem-2-probleme-fundamantale-in-Neamul-nostru-1.-Nu-ne-unim.-2.-Ne-batem-joc-de-Timp.?p=4901#post4901
Avem 2 probleme fundamantale in Neamul nostru:1. Nu ne unim. 2. Ne batem joc de Timp.
www.sfatulbatranilor.ro
Avem 2 probleme fundamantale in Neamul nostru : 1. Nu ne unim. 2. Ne batem joc de Timp. Cum putem sa le rezolvam pe-acestea ? Ce sugestii aveti ?
.
Îmi placeNu-mi mai place · ·Nu mai urmări mesajulUrmăreşte postarea · Distribuie · acum 3 ore.Dragos-Andrei Preutescu și alte 2 persoane apreciază asta..

Mona Bernhardt-Lörinczi Ca să ne unim ar trebui să avem aceleaşi "simţiri". Cârtiţele nu se unesc, sapă singure. Crezând că galeria va fi verşnic a lor. Şi vine un bocanc, dărâmă tot, iar cârtiţa o ia de la capăt, cu stoicism şi străşnicie, precum cei din "Zbor deasupra unui cuib de cuci". Cât priveşte TIMPUL... 90% din populaţia Terrei trece prin această viaţă fără să-şi dea seama măcar de ce au venit pe pământ, care este menirea lor şi mai rău, aşteptând să le rezolve alţii problemele, stând după draperie şi comentând nemulţumirile proprii. La noi e mai simplu: poporul acesta de "Frumoasa adormită" care aşteaptă sărutul prinţului, s-ar putea să primească... sărutul morţii, chiar mai rapid decât se aşteaptă ei.
acum 27 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 1.Dumitru Zburlea Ați spus-o cu finețe. De fapt, mai direct spus, suntem LENEȘI. În ceea ce privește faptul că nu ne unim, consider că spiritul gregar este definitoriu raportat la opțiunile de acțiune ale românilor. Exemple și modele sunt peste tot în lume. Însă acolo unde sunt urmate, există și foarte multă voință. Noi românii preferăm să punem monopol pe opțiuni și să ne retragem într-un iluzoriu refugiu personal gândind că am pus mâna nu numai pe Sfântul Graal, dar și pe piatra filozofală. Numai că găinușa cu ouă de aur, neștiind ce să facem cu ea, o perpelim la foc mărunt și ne cade și greu la stomac. Ca sugestii recomand un ritm mai alert de acțiune și un efort de voință suplimentar.
acum 26 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 1.Adrian Pop deci, care-i primul pas....in a rezolva cele 2 probleme ?
acum 18 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Mona Bernhardt-Lörinczi Dacă o lună nimeni nu ar mai aprinde lumina... nu ar mai folosi nici o aparatură electronică... nu ar mai plăti curent pentru acea lună... ia gândiţi ce se va întâmpla?! Just one suggestion. And I have a biiiigggg imagination in this respect...
acum 16 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 2.Adrian Pop Nu este reala ideea...asa ceva nu se va intampla niciodata.
acum 9 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop Mai trebuie cautata solutia....
acum 9 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Mona Bernhardt-Lörinczi Hehehehe... păi tot acolo ajungem... ne batem joc de timp... Se pare că românilor le place extrem de mult Shakespeare: "Much Ado About Nothing"!!!
acum 5 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop am putea amandoi sa le cautam
acum 5 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop mie mi-au trebuit mii de nopti albe de cautari de solutii....
acum 5 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop am discutat cu 15-20.000 de tineri ca sa aflu care-s primii pasi....
acum 4 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Dumitru Zburlea O concluzie, la prima vedere?
acum 4 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop ca amandoi sa avem bunavointa comunicarii pana ne armonizam ideile
acum aproximativ un minut · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop daca unul dintre noi are o logica profunda si celalalt are sansa sa inteleaga...
acum câteva secunde · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop deci...bunavointa comunicarii...
acum câteva secunde · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop asta-i primul pas.

Adrian Pop
04.01.2012, 03:22
Mişcarea Euro-Civică Română
Grup DeschisOricine poate vedea acest grup, membrii lui şi ceea ce scriu membrii.
.753 membri40 de fotografii2 Documente.
Caută în acest grup...Vezi toțiMembri (753)
.Dragos-Andrei PreutescuMona Bernhardt-LörincziDumitru ZburleaAdrian PopRodica Eugenia FiedlerTheodora MarinescuDan Badea.SOCIETATEA CIVILĂ – PRIMA PUTERE ÎN STAT

Această mişcare îşi propune să se implice responsabil la nivelul comunităţilor româneşti pentru a promova conştientizarea tuturor drepturilor, a libertăţilor şi mai ales a îndatoririlor pe care cetăţenul român trebuie să le dobândească în cel mai scurt timp, pentru a avea dreptul la o existenţă demnă şi la un cadru de acţiune identic cu toţi cetăţenii europeni.

http://miscareaeurocivicaromana.blogspot.com/...
http://www.facebook.com/miscareaeur...
Vezi toatePersoane pe care s-ar putea să le cunoşti
.Burebista Zamolxes22 prieteni comuni
Adaugă prieten.Acţiunea Românească Din Basarabia23 prieteni comuni
Adaugă prieten.Nicolae Cojocaru24 prieteni comuni
Adaugă prieten.Creează un anunţSponsorizat
.Uleiul sparge recordul!
plus500.ro
Va crește prețul aurului? Tranzacționați ulei și aur cu Plus500™. Bonus fără depunere? Faceți click aici pentru a afla!. Scrie postareScrie postareAdaugă Foto/VideoAdaugă Foto/VideoÎntreabăÎntreabă.


Scrie ceva...


Mişcarea Euro-Civică Română..
POSTĂRI ACTUALIZATEAdrian Pop
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/1907-Avem-2-probleme-fundamantale-in-Neamul-nostru-1.-Nu-ne-unim.-2.-Ne-batem-joc-de-Timp.?p=4901#post4901
Avem 2 probleme fundamantale in Neamul nostru:1. Nu ne unim. 2. Ne batem joc de Timp.
www.sfatulbatranilor.ro
Avem 2 probleme fundamantale in Neamul nostru : 1. Nu ne unim. 2. Ne batem joc de Timp. Cum putem sa le rezolvam pe-acestea ? Ce sugestii aveti ?
.
Îmi placeNu-mi mai place · ·Nu mai urmări mesajulUrmăreşte postarea · Distribuie · acum 3 ore.Dragos-Andrei Preutescu și alte 2 persoane apreciază asta..

Mona Bernhardt-Lörinczi Ca să ne unim ar trebui să avem aceleaşi "simţiri". Cârtiţele nu se unesc, sapă singure. Crezând că galeria va fi verşnic a lor. Şi vine un bocanc, dărâmă tot, iar cârtiţa o ia de la capăt, cu stoicism şi străşnicie, precum cei din "Zbor deasupra unui cuib de cuci". Cât priveşte TIMPUL... 90% din populaţia Terrei trece prin această viaţă fără să-şi dea seama măcar de ce au venit pe pământ, care este menirea lor şi mai rău, aşteptând să le rezolve alţii problemele, stând după draperie şi comentând nemulţumirile proprii. La noi e mai simplu: poporul acesta de "Frumoasa adormită" care aşteaptă sărutul prinţului, s-ar putea să primească... sărutul morţii, chiar mai rapid decât se aşteaptă ei.
acum 27 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 1.Dumitru Zburlea Ați spus-o cu finețe. De fapt, mai direct spus, suntem LENEȘI. În ceea ce privește faptul că nu ne unim, consider că spiritul gregar este definitoriu raportat la opțiunile de acțiune ale românilor. Exemple și modele sunt peste tot în lume. Însă acolo unde sunt urmate, există și foarte multă voință. Noi românii preferăm să punem monopol pe opțiuni și să ne retragem într-un iluzoriu refugiu personal gândind că am pus mâna nu numai pe Sfântul Graal, dar și pe piatra filozofală. Numai că găinușa cu ouă de aur, neștiind ce să facem cu ea, o perpelim la foc mărunt și ne cade și greu la stomac. Ca sugestii recomand un ritm mai alert de acțiune și un efort de voință suplimentar.
acum 26 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 1.Adrian Pop deci, care-i primul pas....in a rezolva cele 2 probleme ?
acum 18 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Mona Bernhardt-Lörinczi Dacă o lună nimeni nu ar mai aprinde lumina... nu ar mai folosi nici o aparatură electronică... nu ar mai plăti curent pentru acea lună... ia gândiţi ce se va întâmpla?! Just one suggestion. And I have a biiiigggg imagination in this respect...
acum 16 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 2.Adrian Pop Nu este reala ideea...asa ceva nu se va intampla niciodata.
acum 9 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop Mai trebuie cautata solutia....
acum 9 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Mona Bernhardt-Lörinczi Hehehehe... păi tot acolo ajungem... ne batem joc de timp... Se pare că românilor le place extrem de mult Shakespeare: "Much Ado About Nothing"!!!
acum 5 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop am putea amandoi sa le cautam
acum 5 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop mie mi-au trebuit mii de nopti albe de cautari de solutii....
acum 5 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop am discutat cu 15-20.000 de tineri ca sa aflu care-s primii pasi....
acum 4 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Dumitru Zburlea O concluzie, la prima vedere?
acum 4 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop ca amandoi sa avem bunavointa comunicarii pana ne armonizam ideile
acum aproximativ un minut · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop daca unul dintre noi are o logica profunda si celalalt are sansa sa inteleaga...
acum câteva secunde · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop deci...bunavointa comunicarii...
acum câteva secunde · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop asta-i primul pas.

Adrian Pop
04.01.2012, 03:25
Mona Bernhardt-Lörinczi Soluţii sunt. Teoria este forte. Mai rămâne punerea în practică.
acum 3 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Dumitru Zburlea Atenție însă la a bate apa-n piuă. Și asta ține tot de bunăvoința comunicării.
acum 3 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 1.Adrian Pop deci...exista bunavointa comunicarii ?

Adrian Pop
04.01.2012, 03:34
Adrian Pop Sper ca vom avea continuitate pana intelegem ce trebuie facut....pentru ca din experienta spun, n-am prea intalnit oameni care sa aiba aceste calitati
acum 4 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop eu am toata bunavointa in acest sens
acum 3 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Dumitru Zburlea Există încă, ăsta este un semn bun. Trebuiesc scoși însă din starea de latență dictată de lehamite.
acum 3 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop NU asa.
acum 2 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Mona Bernhardt-Lörinczi Oricum, am citit mesajul de pe pagina dvs. Şi noi ne-am propus să ne ocupăm de tineri. Adică să-i învăţăm ce nu au putut învăţa în familii sau la şcoală din varii motive. Ne puteţi contacta direct. Avem numărul de telefon pe blogul MEUR la categoria VOUCHER.
acum 2 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 1.Adrian Pop Suntem trei persoane care discutam acest lucru.
acum 2 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop sa nu uitam asta
acum aproximativ un minut · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop avem in vedere sa ne unim. Incepem cu noi trei, ca asta ne arata metafizic sistemul.
acum aproximativ un minut · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop ii lasam pe ceilalti in treaba lor
acum câteva secunde · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop in acest fel, cat de cat constienti, acceptam sa ne unim sa facem ceva simplu
acum câteva secunde · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop sa cautam solutii pentru cele 2 probleme cu care am venit

Adrian Pop
04.01.2012, 03:46
Dumitru Zburlea În cadrul Mișcării suntem mai mulți. Și mulți de certă valoare morală.
acum 11 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 1.Mona Bernhardt-Lörinczi Suntem trei acum, online, pe facebook. Dar în spate sunt mult mai mulţi, fiţi sigur de asta. http://miscareaeurocivicaromana.blogspot.com/Mişcarea Euro-Civică Română
miscareaeurocivicaromana.blogspot.com..acum 11 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 1.Adrian Pop m-as bucura
acum 10 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Mona Bernhardt-Lörinczi Şi cel mai important, MEUR este o mişcare oficială, cu acte în regulă, înregistrată conform tuturor cerinţelor legale din România. Ceea ce nu a fost puţin lucru.
acum 9 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop important este altceva....sa nu uitam de noi trei. daca noi demonstram ca reusim sa ne unim.....ceilalti invata prin comparatie.
acum 9 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop Ma bucur....
acum 9 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop sa-i ajutam si pe ei....
acum 9 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Dumitru Zburlea Sincer, există. În pași mărunți, încercăm să aducem altceva. Și sper să fie acei pași care urnesc un angrenaj mai mare.
acum 8 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop pentru ca daca reusim noi sa rezolvam aceste 2 probleme, cum am spus...devenim model....pentru toti cei interesati
acum 8 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop CORECT
acum 8 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop pasii sunt mici, dar sunt logici
acum 8 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Mona Bernhardt-Lörinczi Aşteptăm să ne contactaţi. Chiar ne-ar face plăcere să ne cunoaştem.
acum 7 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 1.Adrian Pop important este sa nu avem interventii intre noi, care nu au legatura cu subiectul...pentru ca atunci Timpul nu ni-l mai luam aliat....ci ne batem joc de el
acum 7 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop Si mie. Multumesc ca nu v-ati retras din discutii....pentru ca cei mai multyi obosesc sau vad superficial totul
acum 6 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop zalmoxa_adipop - este ID-ul meu
acum 6 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Dumitru Zburlea Sper să reușim într-un final să ne adunăm precum boabele de mercur. Iar într-o zi să constatăm că suntem cu adevărat nu numai o forță, dar și un exemplu.
acum 6 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop adipop@popservice.ro
acum 6 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop ‎0744 581 688
acum 6 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop si va mai rog ceva extremd e important
acum 5 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop comunicarea trebuie facuta public, in mare parte...
acum 5 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop in acest fel, folosim metafizic sistemul nou creat ca si mintea colectiva
acum 5 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop Binavointa comunicarii trebuie sa fie insotita de deschidere totala
acum 4 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Mona Bernhardt-Lörinczi ‎0728291011 telefonul MEUR. Şi când aveţi timp, vizitaţi pagina noastră (am pus link-ul mai sus). Acolo ne veţi cunoaşte mai bine.
acum 4 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop spunand Adevarul, asa cum il stim noi, pentru ca El este relativ in functie de sistemul de referinta, modelam tineri
acum 3 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Mona Bernhardt-Lörinczi Aşa este.
acum 2 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop spunand neadevaruri ii manipulam, bazandu-ne pe coordonarea lor prin frica
acum 2 minute · Îmi placeNu-mi mai place · 1.Adrian Pop Cum sa nu
acum aproximativ un minut · Îmi placeNu-mi mai place.Dumitru Zburlea Iată puncte de vedere comune. Într-adevăr, trebuie să redăm tinerilor încrederea în valorile adevărului.
acum aproximativ un minut · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop O sa va caut...si-o sa incerc sa continuam ce-am inceput in noaptea aceasta.

Adrian Pop
05.01.2012, 01:51
http://www.facebook.com/messages/100003335465789#!/groups/122656924479308/

Adrian Pop Cum facem sa continuam cele incepute azi noapte ?
acum câteva secunde · Îmi placeNu-mi mai place

Adrian Pop
05.01.2012, 09:17
Florescu Razvan In opinia mea , acele 2 probleme fundamentale ale neamului nostru sunt de fapt ale rasei umane.
acum 37 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop DA. Asa este. La noi la Romani problema a doua, aceea cu " arderea gazului inutil " este mult mai mare, pentru simplu motiv ca avem o minte mai profunda si-n acest caz, Neamul nostru pacatuiete si mai mult. Daca le rezolvam aici in Romania....invata si ceilalti prin comparatie.
acum 2 minute · Îmi placeNu-mi mai place.Adrian Pop Cel mai grav lucru observat de mine pana in acest moment este acela ca oamenii nu se tin de cuvant, ca orice ar spune este aproape inutil...pentru ca uita. In momentul cand dormi continuu nu stii niciodata ce spui....

Adrian Pop
09.01.2012, 21:26
-------- Original Message --------
Subject: Re: Tr : Cum putem sa rezolvam problemele fundamentale ale Neamului......
Date: Mon, 09 Jan 2012 19:24:51 +0200
From: adipop <adipop@popservice.ro>
To: Serge Pop <popserge@yahoo.fr>
CC: Barbu Dan <barbuangheldan@yahoo.com>, Ion Popescu <alpisrl_ploiesti@yahoo.com>, zalmoxa_adipop@yahoo.com



Reconstructia Morala si Economica a Romaniei pleaca de la ceva simplu :
Bunavointa comunicarii eficiente !

Restul sunt vorbe....

Adrian Pop


On 1/9/2012 7:17 PM, Serge Pop wrote:
> ----- Mail transféré -----
> De : Serge Pop <popserge@yahoo.fr>
> Ŕ : "belud@orange.fr" <belud@orange.fr>
> Envoyé le : Lundi 9 Janvier 2012 18h13
> Objet : Re : Cum putem sa rezolvam problemele fundamentale ale Neamului......
>
> An nou fericit ,apreciez curajul pe care il aveti , personal cred ca este elementul cheie la orice reusita fiecare element a unei natiuni este important.Ca sa obtinem ceva de concret avem un element nou de lucru
> este internetul.Eu mi as permite o intrebare.ce stiti si ceea ce vreti sa faceti ? De ce dispuneti sau sinteti dispus
> sa va investiti,? Asociativ sau altceva.Sint lucruri enorme de facut si intirzieri importante in toate sectoarele.
> serge
> De : "belud@orange.fr" <belud@orange.fr>
> Ŕ : adipop@popservice.ro
> Cc : popserge@yahoo.fr; barbuangheldan@yahoo.com; alpisrl_ploiesti@yahoo.com
> Envoyé le : Dimanche 8 Janvier 2012 1h48
> Objet : Re : Cum putem sa rezolvam problemele fundamentale ale Neamului......
>
> Stimate domn Adrian Pop,
>
> Inainte de toate, în acest început de an, LA MULTI ANI cu sanatate si implinirea tuturor viselor nerealizate pâna acum !
>
> Este trecut de miezul noptii aici, în regiunea pariziana ; cu toate acestea, atras de prenumele omonim celui al fiului meu,
>
> adast pentru a-ti raspunde caci interogarea trimisa este înainte de toate meritorie si i se cuvine un raspuns.
>
> Sunt de 22 de ani aici si acei putini români cunoscuti aici, cu care am reusit sa leg relatii, uneori chiar prietenii, îmi sunt
>
> de mare sprijin. Moral. Viata a fost dura de când am sosit aici, pentru a facilita accesul fiului meu la ďnvatamântul Superior
>
> francez. Acum este astrofizician. Cred ca am luat o hotarâre corespunzatoare nazuintelor lui, nerealizabile la vremea aceea
>
> în România, dat fiind domeniul aparte al "cautatorilor" de exo-planete .... Acum pensionar, eu vin în România de doua ori pe
>
> an, pentru 6-7 saptamâni, de fiecare data ; foarte probabil, în România îmi voi trai si ultimii ani ...
>
> Foarte probabil, pentru fiul meu, asta va fi o probabilitate tot în ultimii ani ai existentei lui, posibilitatile în domeniul cercetarii
>
> spatiale fiind si pe viitor neîngradite în statele lumii dispunând de tehnologii avansate.
>
> Am relatat toate cele de mai sus pentru a arata premizele din care încerc sa dau un raspuns întrebarii legate de cele doua
>
> "probleme fundamentale" ale Neamului nostru.
>
> Eu nu cred ca românii nostri nu sunt uniti ; este doar o falsa impresie generata de mecanisme rau intentionate care se servesc de
>
> posibilitatile cvasi-neîngradite ale mass-mediei de a propaga disensiune între membrii societatii românesti.
>
> Eu am convingerea ca români de bine, adica acei dintre noi care prin traditii de familie, prin educatie sanatoasa de acasa
>
> si de la scoala, prin munca cinstita si credinta în Dumnezeu au ajuns la un echilibru moral si social de care sa nu le fie rusine,
>
> sunt din ce în ce mai multi pe zi ce trece. Milioane de români care sunt acum stabiliti fie si temporar în strainatate au avansat si
>
> continua sa avanseze catre un nivel de constiinta sociala si politica din care se va trage folos pentru anii ce vor veni. Acestora
>
> nu numai ca nu li s-au spalat creierii prin propaganda comunista si mai ales cea neo-comunista de dupa evenimentele din decembrie
>
> 1989 dar li s-au deschis ferestre largi catre cunoasterea adevarurilor despre progres si adevarata democratie. Lor li se pot alatura
>
> toti acei tineri care ies de pe bancile liceelor, facultatilor si care n-au fost îndoctrinati nici în familii partizane partidelor politice, nici în
>
> învatamântul de toate gradele de pe întreg cuprinsul tarii. Este mult mai mic, infim, numarul celor care ar cadea totusi prada tentatiilor
>
> si practicilor nefaste si nu putem sa renuntam la idei nobile pentru viitorul tarii din cauza lor.
>
> Am sa va dau un exemplu de ceea ce poate românul atunci când este vorba de unire în jurul unui simbol înaltator.
>
> Anul trecut, în ajunul zilei de 15 ianuarie a carei însemnatate pentru poporul român este de netagaduit, am lansat pe internet o mica
>
> "initiativa internautica" (vezi attachement) trimitând-o unui numar de cca 15 - 20 cunostiinte din România si din strainatate, cu
>
> rugamintea ca fiecare la rândul lui sa o transmita mai departe. Inainte de 15 iunie, ziua pereche, erau semnalati aproape 850 de
>
> participanti la aceasta initiativa. Actiunea continua sa ia amploare, ultima interventie a fost pe 2 ianuarie 2012 ! Cum sa nu crezi în
>
> puterea de convingere a românului, în solidaritatea lui în jurul unei chemari de bine ?
>
> Lasati deoparte tot ceea ce ne dezbina, uitati mesajele "înflacarate" ale parlamentarilor mai vechi si mai noi, fiecare cu "bubele"lor
>
> mai vechi si mai noi, sa ne gândim la ceea ce avem de facut de-acum înainte. Hei-rup cu biciul nu se poate !
>
> Un mesaj federator trebuie lansat pe internet, din român în român, contând pe cei pe care îi cunoastem ca sunt de-o seama cu noi,
>
> nu pe ziare, nu pe televiziuni, nu pe bloguri, unde apar tot felul de "comentatori" - manipulatori, lipsiti nu numai de constiinta civica
>
> dar si de elementar bun simt, folosind un limbaj degradant, servili factorului si telului politic.
>
> Da, unirea românilor de bine este posibila, nu în jurul unui partid ci în cadrul unei actiuni lansate de catre si între oamenii de bine ai
>
> României ! Folositi din nou ziua de 15 ianuarie ori cea de 24 ianuarie, lansati asemenea actiuni internautice, de la si catre cei cunoscuti
>
> ca fiind oameni de caracter, adica nu cei care se vaicaresc zilnic ca este greu ci cei care sunt dornici sa puna umarul, sa ne încurajeze,
>
> nu sa ne dezbine ci sa ne uneasca pentru o Românie mai buna decât cea care ne-o zadarnicim prin indiferenta de zi cu zi.
>
> Vad ca exista o preocupare sanatoasa a celor care au lansat întrebarea : Cum putem sa rezolvam problemele fundamentale ale Neamului ?
>
> Eu am 71 de ani dar sunt dispus sa consacru o parte din timpul disponibil punerii în aplcatie a unei actiuni de amploare pe calea
>
> Internetului.
>
> Dumitru Belu
>
>
>
>
>
>> ----- Message d'origine -----
>> De : adipop
>> Envoyés : 07.01.12 17:36
>> Ŕ : Barbu Dan
>> Objet : Re: I: MARS DE ADIO - Bravo lor....Rusine noua !!
>>
>> http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/1941-MARS-DE-ADIO-Bravo-lor....Rusine-noua-!!?p=5058#post5058
>>
>> http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/1907-Avem-2-probleme-fundamantale-in-Neamul-nostru-1.-Nu-ne-unim.-2.-Ne-batem-joc-de-Timp.
>>
>> Avem 2 probleme fundamantale in Neamul nostru :
>> 1. Nu ne unim.
>> 2. Ne batem joc de Timp.
>>
>> Cum putem sa le rezolvam pe-acestea ?
>> Ce sugestii aveti ?
>>
>> Adrian Pop
>>
>>
>>
>> On 1/7/2012 4:05 PM, Barbu Dan wrote:
>>>
>>>
>>> ----- Messaggio inoltrato -----
>>> Da: Serge Pop <popserge@yahoo.fr>
>>> A: Barbu Dan <barbuangheldan@yahoo.com>; Ion Popescu <alpisrl_ploiesti@yahoo.com>
>>> Inviato: Domenica 9 Ottobre 2011 16:37
>>> Oggetto: MARS DE ADIO - Bravo lor....Rusine noua !!
>>>
>>>