PDA

Arată versiune întreagă : Adevarul sublim despre Romania

latan.elena
25.11.2015, 19:09
Adevarul sublim despre Romania....

Trebuie sa stii sa mori si sa inviezi in fiecare zi..... Eu recomand o stare de veselie interioara, launtrica, din inima, o stare ce inseamna rugaciune neincetata. O stare de veselie adevarata, degajata de problemele vietii, de problemele cararilor vietii, ale unuia si ale altuia. O stare de veselie, cu orice chip. Daca-i intristare, se clocesc ouale diavolului. E o stare de absenta, de intunecare. Daca un om nu moare de pe pozitia de traire, de inaltare, de steag, toata creatia sufera. Noi traim intr-o mare unitate, toata creatia lui Dumnezeu este o unitate. Daca ne despartim de marea unitate, suntem pe pozitie de anulare, de auto anulare. Deci, recomand o pozitie de traire. Pentru ca tragedia intregii lumi trebuie plansa ca propriile noastre pacate. Si starea de rugaciune inseamna o stare de prezenta. Eu ca duhovnic ce toata ziua stau de vorba cu lumea care are nevoie de verticalitate, nu recomand nevointe. Recomand o stare de prezenta permanenta, care inseamna recunoasterea fortelor de bine din tine....Omul este cu totul superior in creatie. Lupta Satanei, asidua si chiar finala, este sa nu recunoastem ca putem fi in asemanare cu Dumnezeu. Da, suntem creati asa. Recunoastem, nu recunoastem, asa suntem creati. Nimeni din creatie nu-i ca omul. El este singura veriga posibila de legatura intre Dumnezeu si creatie. Omul! Lui i s-a incredintat marea raspundere sa supravegheze intreaga creatie, el este stapanul creatiei. Omule, omule, uite pe cine bagi tu in iad! Pe tine, adica, atunci cand mergi pe calea pierzarii. Asa ca Liturghia, in sfarsit, nu-i o lucrare omeneasca, ea este peste ingeri si peste orice. Este chiar El. Da! „Eu sunt Cel ce sunt”, aici si acum! Invierea lui Iisus Hristos s-a facut… Nu numai El a inviat. Toata creatia a avut un moment de recucerire si de reinviere.

Dar toata gloria acestei nemaipomenite intamplari, de care ne e si frica sa amintim, n-ar fi fost asa de valoroasa daca n-ar fi fost crucea mai intai. Deci pozitia aceasta este: intai suferinta si pe urma plata. „Cine fuge de Cruce fuge de Dumnezeu”, zice Sfantul Teodor Studitul. Nu cer nimic altceva decat un pic de trezvie. Dumnezeu nu-i suparat pe noi atat de mult pentru anumite greseli, pe cat este de suparat ca suntem nepasatori. Sa nu amanam trezirea duhovniceasca. In ierarhia din Biserica nu imparatul sau patriarhul este cel mai mare. Cine este mai smerit, aceia este mai mare in Biserica, in Imparatia cerurilor. Sa stiti ca smerenia este singura cale de salvare.....Eu, personal, judec dupa inima mea, vad o mare raspundere, vad un mare raspuns pe care nu-l poate da decat Tara Romaneasca in lume, candva. Consider ca in Romania este cea mai adecvata viata, rasuflare si suflare, dupa Scriptura. Romania este milostiva si nu duce un razboi de distrugere, ci numai de avanpost, de aparare. Tocmai pozitia Scripturii. Romania o vad avand o mare misiune in lume. Sigur ca nu din punct de vedere economic numaidecat, ci din punct de vedere mantuitor numaidecat. Si, asta conteaza: Ca Dumnezeu rabda, rabda, dar si inainte apuca. Si noi, care vedem lucrurile acestea, la intrebarea asta indrazneata raspundem: suntem romani si cum sa nu vad o fericire pentru tara mea? Nu pentru ca-i tara mea, ci pentru ca sunt intr-un cadru adecvat Scripturii, chiar daca exista si caderi, Scriptura este traita de romani. Romanul intelege de ce-ai intins mana.
In Occident nu se mai pune problema in acelasi duh. Vin foarte multi sa ma intrebe: „sa plec in strainatate”? „Pleaca. Dar sa stii ca ai terminat cu Ortodoxia!” Pentru ca acolo sunt anumite rationamente, este o goana dupa bani, este o alta lume. Sa traiasca, n-am nimic de zis. Ii intelegem. Dar asta nu trebuie sa ne interzica sa spunem adevarul. O mare misiune duhovniceasca va avea Romania. Asta-i parerea mea. Traim sau nu traim, dar vom vedea ca asa este.

P.Cuv. Par. Arhim. Arsenie Papacioc

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/12278739_989594774420270_5514096769902123324_n.jpg ?oh=521740128ecbdbab3429b6d2fec9b4ec&oe=56F59742