PDA

Arată versiune întreagă : Rugaciunea catre Sfantul Efrem cel Nou a celui cuprins de depresie si anxietate



latan.elena
24.08.2015, 00:18
http://www.e-dimineata.ro/wp-content/uploads/2015/07/21-580x400.jpg




Cat de odihnitor ii este celui ce trece printr-o mahnire sa abia pe cineva alaturi, cineva care sa-l asculte, sa-l inteleaga, sa nu-l judece, sa-l primeasca asa cum este , dar mai presus de acestea sa aiba nadejde ca prin credinta si rugaciune lucrurile se pot preschimba in bine! Cu mult mai greu insa le este celor care traiesc singuri ori sunt parasiti de toti, caci acestora nu este cine sa le vada si sa le auda lacrimile si suspinurile, neavand un semen alaturi. Insa ei sunt cu prisosinta sub privirea atotveghetoare a lui Dumnezeu, Cel Care prin tainica Sa intelepciune ni l-a daruit tuturor pe Sfantul Mare Mucenic Efrem cel Nou.

Multi sunt oamenii care au fost ajutati de Sfantul Efrem cel Nou sa treaca peste depresie sau peste sentimentele de intristare. Din acest motiv Sfantului Efrem cel Nou este cunoscut ca fiind “Izbavitorul celor cuprinsi de intristare si de depresie”.

Rugaciune catre Sfantul Efrem cel Nou a celui care se intristeaza ori se infricoseaza adeseori


Bunul Parinte Efrem, foarte adesea mintea mea este cuprinsa de intristare si mi se pare ca inima imi e ca o frunza batuta de vant, ce este cu totul nestatornica. Putina liniste pe care o am mi se spulbera la cea mai mica frica pe care o intampin si, putin cate putin, aceasta simtire se preschimba in spaima si panica. Aceasta cuprinzandu-ma, ma paralizeaza cu totul, iar sufletul meu se simte pierdut si al nimanui. Doar cuvintele de rugaciune mai domolesc intrucatva aceasta stare si imi ingaduie sa rasuflu in intunericul si spaima ce ma cuprind. Ajuta-mi si mie cu grabire, Sfinte Parinte Efrem, caci nu stiu ce sa mai fac si la cine sa mai merg. Tu intelegi mai bine ca oricine starea in care ma aflu, pentru ca tie ti-a fost inmiit mai greu atunci cand te batjocoreau, te schingiuau si te ucideau acei oameni cu inimi pagane. Pune si in inima mea o picaturi din rabdarea si taria ta muceniceasca si astfel, tamaduieste-ma si intremeaza sufletul meu cel zdrobit de patimirea fricii si a mahnirii. Deschide-mi si mie cale senina, spre a implini in viata mea invatatura Evangheliei, si ma izbaveste de toata slabiciunea si nestatornicia mintii si a inimii. Ajuta-ma sa inteleg din viata si patimirile tale care este puterea poruncilor Domnului Hristos, ca si eu, implinindu-le dupa putere, sa dobandesc macar si putin dintru dragostea si intelepciunea ta nepieratoare. Pentru marea si nespusa ta bunatate, fii si mie prieten, dumnezeiescule Efrem, impreuna-calatorind cu mine in rastimpul vietuirii pamantesti, ca, povatuindu-ma si luminandu-ma in chip tainic, sa pot ajunge in Imparatia cea Vesnica, unde straluceste de-a pururi cu razele dragostei Preasfanta si de viata facatoarea Treime, Tatal, Fiul si Duhul Sfant.Amin.


sursa:http://www.e-dimineata.ro/rugaciunea-catre-sfantul-efrem-cel-nou-a-celui-cuprins-de-depresie-si-anxietate/

latan.elena
24.08.2015, 00:21
Rugaciunea celui cuprins de deprimare si de deznadejde catre Dumnezeu Tatal


http://www.e-dimineata.ro/wp-content/uploads/2015/08/14-580x400.jpg





Stapane, Doamne al cerului si al pamantului, Imparate al veacurilor! Binevoieste a-mi deschide mie usile pocaintei, caci intru durerea inimii mele ma rog Tie, Adevaratului Dumnezeu, Parintelui Domnului nostru Iisus Hristos, Lumina lumii: cauta cu indurarea Ta cea multa si primeste ruga mea; nu o lepada, ci iarta-ma pe mine, cel cazut in multe gresale. Pleaca urechea Ta spre ruga mea si iarta-mi toate relele pe care le-am acut, caci caut odihna si nu gasesc, nefiind iertat de constiinta mea. Pace astept, si nu este intru mine pace, din pricina multimii celei adanci a faradelegilor mele. Auzi, Doamne, inima ce striga catre Tine: nu Te uita la faptele mele rele, ci cauta spre durerea sufletului mei si grabeste de ma tamaduieste pe mine, cel crunt ranit. Da-mi vreme de pocainta, pentru harul iubirii Tale de oameni, si ma izbaveste de lucrurile cele de necinste, si nu-mi masura mie dupa dreptatea Ta, si nu-mi rasplati dupa vrednicia faptelor mele, ca sa nu pier cu desavarsire. Auzi-ma, Doamne, pe mine, cel aflat in deznadajduire, caci cad la indurarile Tale: miluieste-ma pe mine, cel doborat la pamant si osandit pentru pacatele mele. Cheama-ma, Stapane, pe mine, cel robit si tinut ca in niste lanturi de faptele mele cele rele, fiindca Tu singur stii sa dai dezlegare celor legati, sa tamaduiesti ranile de nimeni stiute, pe care doar Tu le stii, Cela ce stii cele ascunse: si drept aceea, in toate durerile mele doar pe Tine Te chem, Doctorul celor suferinzi, Usa celor ce plang, Calea celor rataciti, Lumina celor intunecati, Rascumparatorul celor intemnitati, Care intotdeauna infranezi mania Ta, cea gatita asupra pacatosilor, dand vreme de pocainta pentru marea Ta iubire de oameni. Straluceste-mi mie, celui greu cazut, lumina Fetei Tale, Stapane, Cela ce esti grabnic spre indurari si zabavnic spre pedepsire, si cu indurarea Ta tinde-mi mana si ma ridica din groapa faradelegilor mele, fiindca Tu singur esti Dumnezeul nostru, Care nu te veselesti de pieirea pacatosilor si nu intorci fata Ta de la cel ce se roaga Tie cu lacrimi. Auzi, Doamne, glasul robului Tau care striga catre Tine si arata lumina Ta asupra mea, cel lipsit de lumina, si daruieste-mi har ca eu, cel lipsit de orice nadejde, sa nadajduiesc pururea in ajutorul Tau si in puterea Ta. Intoarce, Doamne, plangerea mea intru bucurie, rupe haina de jale si ma incinge cu veselie. Si binevoieste sa ma odihnesc de lucrurile mele si sa primesc tihna, Doamne, ca alesii Tai, de la care au fugit durerea, intristarea si suspinarea, si sa mi se deschida mie usa Imparatiei Tale, ca intrand sa primesc impreuna cu cei ce se indulcesc de lumina Fetei Tale, Doamne, viata vesnica in Hristos Iisus, Domnul nostru.Amin!

Adrian Pop
26.10.2015, 13:52
Paraclisul si Acatistul Sfantului Efrem cel nou (5 mai)
https://www.youtube.com/watch?v=L9VhlxfpsSw

Adrian Pop
26.10.2015, 13:53
Acatistul Sf. Mare Mucenic Efrem cel Nou Facatorul de Minuni (5 mai)https://www.youtube.com/watch?v=1HDv3IoafA8

Constantin Urzica
07.06.2016, 19:57
Acatistul Sfantului Efrem cel Nou, Facatorul de Minuni:

https://triadikon.ro/acatistul-sfantului-efrem-cel-nou/