PDA

Arată versiune īntreagă : Rugăciune la īntristări, spaimă, gānduri și vise urāte



latan.elena
12.06.2015, 23:40
http://www.ganduridinierusalim.com/wp-content/uploads/2015/03/Rugaciune-la-intristari-spaima-ganduri-si-vise-urate-590x369.jpg


Dumnezeule, īntru numele Tău māntuieste-mă si īntru puterea Ta mă judecă. Dumnezeule, ascultă rugăciunea mea; pleacă urechea Ta la graiurile gurii mele. Ia aminte spre mine si mă ascultă, că m-am māhnit īntru īngrijorarea mea si m-am abă*tut. Inima mea s-a tulburat īntru mine si frica mortii a căzut asupra mea. Temere si cutremur au venit peste mine si īntunericul m-a acoperit.Doamne, Dumnezeul māntuirii mele, ziua am strigat si noaptea īnaintea Ta. Să ajungă pānă la Tine rugăciunea mea; că s-a umplut de rele sufletul meu si viata mea de iad s-a apropiat!Miluieste-mă, Doamne, că neputincios sunt! Vindecă-mă, că s-a tulburat foarte sufletul meu. Ostenit-am īntru suspinarea mea. Īn toate noptile īmi stropesc patul cu lacrimile mele si īn ele īmi scald asternutul.Pentru ce esti māhnit, suflete al meu, si pentru ce mă tulburi? Nădăjduieste spre Dumnezeu si mă voi mărturisi Lui, māntuirea fetei mele si Dumnezeul meu.Domnul este luminarea mea si māntuitorul meu, de cine mă voi teme? Domnul este sprijinitorul vietii mele, de cine mă voi īnfricosa?Iubi-Te-voi, Doamne, virtutea mea! Domnul este īntărirea mea si scăparea mea si izbăvitorul meu. Dumnezeu este ajutorul meu si voi nădăjdui īntru Dānsul: Apărătorul meu si puterea māntuirii mele si sprijinitorul meu. Amin.