PDA

Arată versiune întreagă : https://sites.google.com/site/elixirultineretii/terapii/apisan



latan.elena
20.06.2014, 12:52
TERAPII (https://sites.google.com/site/elixirultineretii/terapii)‎ > ‎
Apisan
O inventie dulce ca mierea





Victor Bogdan a brevetat un produs pe baza de miere de albine care vindeca toate bolile

https://sites.google.com/site/elixirultineretii/_/rsrc/1293200467326/terapii/apisan/apisan3.jpg?height=320&width=284 (https://sites.google.com/site/elixirultineretii/terapii/apisan/apisan3.jpg?attredirects=0)
Mierea naturala e un medicament vechi de cand lumea, dar exista un produs apicol complex mai bun decat mierea, fiindca aduna in el toate bunatatile stupului. Este atit de eficient, incat practic nu are rival in farmacie. Inventatorul acestui medicament dulce, numit Apisan Forte, este un brasovean. Inginerul Victor Bogdan nu face altceva decat sa adune din stupi cam tot ce produc harnicele albine. Printr-o metoda „primitiva“, dupa cum spune el, adica pastrand produsele in starea lor naturala, a obtinut un medicament care vindeca pana si cancerul.

Un inginer care se intelege cu albinele

Inginerul Victor Bogdan s-a nascut in Brasov, pe strada Paun Pincio. „Am facut Liceul numarul 4, la seral, si scoala profesionala. Am iesit montator de locomotive Diesel. Am si lucrat un pic la Automotoare Brasov. Apoi, la o intreprindere de constructii, unde era inginer tatal meu“, isi aminteste el. in 1967, a absolvit Facultatea de Constructii din Bucuresti. Dar, cum facuse cursuri de apicultura si se documentase in acest domeniu, si-a schimbat planurile si, in 1975, a cumparat trei stupi. „Am ajuns la concluzia ca produsele apicole sunt bune pentru sanatate, dar am zis sa am mierea mea“, povesteste inginerul. A avut inca din tinerete probleme cu inima, iar medicii ii dadusera un pumn de pastile. Tot gandindu-se daca nu cumva exista si un leac naturist pentru reumatism, cardiopatie ischemica, tensiune oscilanta si cate il mai dureau, a inceput sa se trateze cu miere naturala din proprii stupi. incet-incet, si-a recapatat sanatatea. „Lucram la Inspectoratul General de Stat pentru Controlul Calitatii Produselor si colegii mei gasisesera la Centrocoop Sibiu 10 tone de miere falsificata. M-am ingrozit. Din acel moment, numai mierea mea am consumat“, marturiseste apicultorul.


Si-a vindecat inima cu miere

Sansa lui a fost sa-l cunoasca pe celebrul bioterapeut Valeriu Popa, pe cand erau colegi la Inspectoratul General de Stat pentru Controlul Calitatii Produselor. De la el a invatat reflexoterapia, dar si tratamente care au vindecat multa lume. „Acest om m-a ajutat sa scap de necazuri cu retete naturiste. «Nu mai lua pastile, Bogdane, mananca miere de salcam, dar aia de calitate, maturata in stup. E mana cereasca pentru inima», mi-a spus Valeriu Popa. De la el am aflat ca si solul are o mare importanta, asa ca am luat miere din zona Valenii de Munte. Si nu orice miere de salcam, ci una din salcam 85%. Restul sunt alte doua plante care infloresc in aceeasi perioada. Aceasta miere speciala hraneste muschiul cardiac. De atunci, cred ca am mancat o jumatate de tona de miere“, povesteste bioterapeutul. Acum, la cei 67 de ani ai sai, brasoveanul poate diagnostica intr-o clipita orice persoana doar palpandu-i palmele. Iar pentru afectiunea gasita, are leac in mierea vie combinata cu ce mai stie el din ceea ce recolteaza de la albine.


O idee nascuta din pastura

Inginerul constructor sustine ca are scheme de tratament pentru cel putin 210 boli, unele dintre ele foarte grave, pentru care medicii nu au nicio speranta de vindecare. „Oamenii care au apelat la mine mi-au adus actele din care rezulta ca medicina nu mai are cu ce sa-i ajute. Eu le-am trimis tratamentul meu prin posta si, uite ca traiesc si azi“, spune brasoveanul care isi aminteste cum a inventat reteta miraculosului Apisan Forte. „Apelase la mine mama unui copil care trebuia sa ia cortizon. Femeia era cadru medical, stia ca daca s-a ajuns la cortizon nu e de bine. I-am dat pastura, substanta cu care se hranesc larvele de albine. E foarte hranitoare, substantele ei fac minuni. Dar pastura e foarte putina. Am recoltat din stupii mei cam un kilogram, ceea ce nu se prea face. Dupa un timp, doctorul i-a zis femeii ca acel copil are ficat de nou-nascut. Apisan Forte e foarte apropiat de aceasta pastura atat de rara“, explica el. Practic, suplimentul naturist inventat de el contine polen, miere, aminoacizi esentiali, vitamine hidrosolubile, liposubile, hormoni, acizi nucleici, enzime si substante antioxidante. Cei mai importanti par sa fie aminoacizii esentiali care, dupa cum sustine bioterapeutul, ii pierdem incepand cu varsta de 35 de ani. „Fara ei, organele o iau razna, fiindca acesti acizi controleaza dezvoltarea corecta a celulelor“.


Terapie prin posta

In ce consta terapia cu Apisan Forte? Victor Bogdan precizeaza ca nu e de ajuns sa iei cu lingurita medicamentul tamaduitor, ci trebuie sa tii si o anumita dieta pe care ti-o prescrie tot el. Concomitent, bolnavul trebuie sa bea ceaiuri si sa faca reflexoterapie, adica masaj in talpa. Dar nu la reflexoterapeut, ci el insusi sau o ruda apropiata trebuie sa invete tehnicile de masaj, pentru ca masajul primit de la o persoana dintr-o clasa energetica diferita n-are niciun efect, ba mai rau, poate inrautati situatia. Schema de tratament este personalizata in functie de boala si pacient. Bioterapeutul expediaza beneficiarului lista cu instructiuni, alimentele bune si cele interzise, planse cu punctele din talpa care trebuie masate si, bineinteles, borcanul cu Apisan Forte. Ii mai recomanda sa bea apa distilata, terapie mostenita de la Valeriu Popa. „Eu trimit cam 10 pagini si sapte planse. Un dosar intreg. Nu costa nimic, daca omul are cancer, otita sau vrea doar sa-si consolideze sanatatea. Daca e necajit, nu-i mai cer nimic. Ma orientez si eu“, marturiseste terapeutul, precizand ca pretul pentru Apisan nu e fix, ci in functie de cine il cumpara.


Mama lui, un pacient longeviv

Din pacate, miraculosul leac nu e de gasit nici in farmacii, nici in magazinele naturiste. Din mai multe motive. Adaugand pretul comerciantului, Apisan Forte ar costa aproape dublu. si, in al doilea rand, pentru ca „in cantitate mare, se alege praful de tot ce e mai bun in Apisan. Obtinut industrial, produsul se poate compromite. Chiar si cu nevasta-mea ma cert, daca face altfel decat ii spun“, explica Victor Bogdan, detinatorul miraculoasei retete. La preparare nu foloseste unelte de metal, ci colectia de linguri de lemn cumparate de sotie. Inventatorul produsului Apisan Forte sustine ca are cutia postala plina de scrisori de multumire de la cei care s-au vindecat urmandu-i sfaturile. De la oameni simpli, pana la vedete, politicieni si generali. si brasovenii au apelat la tratamentul cu Apisan. Cei mai multi sufera de cancer, hepatite, Parkinson, boli de stomac. sunt cu totii multumiti de rezultate. Dar, poate cel mai de succes caz al lui Victor Bogdan este chiar mama sa din Brasov. „Are 92 de ani si traieste cu Apisan“, marturiseste el.





O inventie de aur

Pasiunea apentru albine i-a adus recunoastere internationala. Desi reteta Apisan-ului a pus-o la punct inca din anii '80, abia in 2003 a primit aprobare de la Ministerul Sanatatii, fiind ajutat de medici cu renume in pregatirea documentatiei. in 2006, produsul a primit brevetul de inventie nr. 120683. Participand la saloane de inventii din lume, s-a intors cu medalii de aur. Asociatia inventatorilor din Hong Kong si China i-a dat o cupa si o diploma pentru preparat si procesul de obtinere a acestuia. Totul este natural si provine din stupi. Un tratament complet pentru cancer inseamna cam 12 kilograme, fiindca se iau cate trei linguri pe zi, pe nemancate, vreme de sase luni. Lingura trebuie sa fie de lemn, iar produsul nu se inghite, ci se tine intai sub limba cateva minute. Cat despre albinele care i-au salvat viata lui, si atator români, acestea locuiesc in 60 de stupi, intr-o padure de la marginea Bucurestiului. „Albinele fac singure mierea, dar si apicultorul trebuie sa fie baiat destept, sa n-o strice. De exemplu, daca incalzim mierea zaharista, 98% din ce-i mai bun in ea se duce pe Apa Sambetei“, explica pensionarul care isi petrece intreaga zi cu albinele lui. „Sunt ca niste copii mici, trebuie sa fii la ele in fiecare zi. Si iarna trebuie sa vii sa vezi ce fac“, marturiseste omul care, dintr-un montator de locomotive, a ajuns apicultor si inventatorul unui remediu uimitor.

https://sites.google.com/site/elixirultineretii/_/rsrc/1293200467326/terapii/apisan/apisan1.jpg?height=240&width=320 (https://sites.google.com/site/elixirultineretii/terapii/apisan/apisan1.jpg?attredirects=0)


La ce e bun Apisan Forte?

- combate convalescenta, subnutritia, alcoolismul cronic
- rezolva dereglarile hormonale
- impiedica si amelioreaza evolutia hipertrofiei de prostata
- este recomandat in flebite, varice, hemoroizi, constipatie, colita, pietre la fiere, arteroscleroza, caderea parului
- grabeste procesul de cicatrizare al ranilor, elimina infectiile pielii
- este hepatoprotector (hepatite cronice, ciroze) si cardioprotector (insuficienta cardiaca, cardiopatie ischemica)
- sporeste cantitatea de lapte la femeile care alapteaza
- singur sau asociat cu ceai expectorant, Apisan Forte este recomandat in combaterea tusei rebele si favorizarea expectoratiei
- amelioreaza functia vizuala.
Contraindicatii: Produsul nu prezinta efecte secundare. Singura contraindicatie o constituie diabetul, motiv pentru care pacientul trebuie sa ceara sfatul medicului inainte de a incepe tratamentul cu Apisan Forte.













.