PDA

Arată versiune īntreagă : "Legile unui popor, drepturile sale, nu purced decāt din el īnsuşi."



Adrian Pop
16.01.2014, 03:27
http://assets.a1.ro/original/2012/06/27/856/mihai-eminescu-geniu-al-culturii-romane-o-figura-tragica-in-istoria-noastra-1.jpg

"Legile unui popor, drepturile sale, nu purced decāt din el īnsuşi."

Mihai Eminescu

MirsuCatalin
16.01.2014, 04:01
fundamentele unui stat liber se afla in interiorul acestuia ,, totdeauna inauntru , nu in afara,,

MirsuCatalin
15.01.2016, 15:11
Paul Purea (https://www.facebook.com/paul.purea.1/posts/930624807045755?fref=nf)2 ore
EMINESCU – STRIGĂT ĪNTRU DEVENIREA NOASTRĂ!
“Părea că printre nouri s-a fost deschis o poartă...”
Eminescu a fost om. Din carne şi oase. Un om pipăibil cu māna ...– cum a spus Nichita Stănescu. Ascultat cu urechea. Văzut cu ochii. Cāntec şi curcubeu. Jumătate lună, jumătate soare. Īn acelaşi timp, īn acelaşi loc.
Metamorfoză a cărnii īn Lumină!
Poet şi creator de limbă, simbol de īmplinire, culoare īn vis, formă īn iubire…Tremur şi adevăr, făclie īn timp…Şi durere. Şi alinare. Şi dor. Creangă, izvor, pasăre, iarbă…Foşnet şi căprioară…Bucium pentru ţară, pentru sufletul şi mintea romānilor…Brazdă şi sămānţă. Floare de colţ şi īncolţire.
De toate a fost Eminescu īntre Carpaţi, Dunăre şi Mare !
De toate a fost/este/va fi Eminescu al nostru. Cel cu fiorul īn vine…cu dragoste īn loc de sānge. Cu conştiinţa romānismului īn puterea acţiunii. Şi cu acţiunea īn geometria schimbării…Sărbătoare.
Eminescu a fost romān. Este. Va fi. Cel dintāi şi cel de pe urmă. Cel īntotdeauna prezent. Autentic şi stăpān pe materie şi cuget, pe dragostea de neam şi de glie – toate romāneşti! Dacă vrei, īnchide ochii pentru o clipă, trecătorule, şi o să-l vezi pe Eminescu de mānă cu Romānia, preumblāndu-se prin Neam!
Eminescu este gānd. Şi cuvānt. Strigăt către Ţară, cu energiile toate dezlănţuite…ca un mit răsărind din istorie. Eminescu este mereu aici, printre noi, īntru TREZIREA ŞI ĪNTRUPAREA NOASTRĂ NAŢIONALĂ.
(Cineva mi-a povestit că, īn 1989, la Revoluţie, l-ar fi zărit pe Eminescu printre romānii dezlănţuiţi, cu steagul īntr-o mānă, cu pumnul celălalt strāns, strigānd: ”Trăiască Naţia!”).
Eminescu este cāntec. Un cāntec de izbāndă, de viaţă şi de viitor! Să ne rugăm lui īntru īnsănătoşire. Īntru ieşirea din adormire. Īntru speranţă, unire şi īmplinire…
Īmi amintesc ce-am scris cāndva, demult, īn anii studenţiei: “Astă-noapte l-am văzut pe Eminescu/ Cu craniile noastre īn mānă – călimară/ Pregătit să scrie caligrafic Edictul/Reāntoarcerii noastre īn noi…”.
Nu vi se par gāndurile mele de atunci mai actuale astăzi ca oricānd ?...